Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

A koliko mu onda treba da se napuni? Pretpostavljam nekoliko sati?

 

Mis'im, neću trolovati dalje, ja svakako nisam relevantan za automobile. Ako ikad budem u prilici da kupujem auto, gledaću prvo kako da kupim vozača a izbor vozila ću prepustiti njemu.

Link to comment
18 minutes ago, Bujodrag said:

A koliko mu onda treba da se napuni? Pretpostavljam nekoliko sati?

 

Mis'im, neću trolovati dalje, ja svakako nisam relevantan za automobile. Ako ikad budem u prilici da kupujem auto, gledaću prvo kako da kupim vozača a izbor vozila ću prepustiti njemu.

Pa nije samo koliko mu treba da se napuni, neko koliko ce dugu drzati "napunjenost". Mislim da baterije ne degradiraju linearno, neko kad jednom oslabe preko neke kriticne tacke, onda brzo dodju i do skoro potpune neupotrebljivost. E sad, dal' im je ta kriticna tacka 70% inicijalnog kapaciteta ili nesto ispod je $64k pitanje.

Planiram da uzem novi auto krajem ove godine, i mislim da cu neki hibrid. Svidjaju mi se prednosti koje daje elektromotor, ali i autonomija benzinskog motora, pogotovo ovdje u ostrijoj kontinentalnoj klimi.
 

BTW, ne trolujes. 

Link to comment
3 minutes ago, Peter Fan said:

Pa nije samo koliko mu treba da se napuni, neko koliko ce dugu drzati "napunjenost". Mislim da baterije ne degradiraju linearno, neko kad jednom oslabe preko neke kriticne tacke, onda brzo dodju i do skoro potpune neupotrebljivost. E sad, dal' im je ta kriticna tacka 70% inicijalnog kapaciteta ili nesto ispod je $64k pitanje.

Planiram da uzem novi auto krajem ove godine, i mislim da cu neki hibrid. Svidjaju mi se prednosti koje daje elektromotor, ali i autonomija benzinskog motora, pogotovo ovdje u ostrijoj kontinentalnoj klimi.
 

BTW, ne trolujes. 

Ja imam hibrid, i osim strašne startnosti ja ne vidim neku preteranu korist... Potrošnja po gradu je stvarno mala, ali je i dužina vožnje na bateriju baš mala...

 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Ja imam hibrid, i osim strašne startnosti ja ne vidim neku preteranu korist... Potrošnja po gradu je stvarno mala, ali je i dužina vožnje na bateriju baš mala...

 

Ja vise mislim na onaj "Toyota Prius model" (da se tako izrazim - da el. motor radi vozis po parkingu I u stani-kreni gradskoj voznji, baterija se puni dok kocis), a ne na eksluzivno elektricnoj voznji,

Link to comment
6 minutes ago, Peter Fan said:

Ja vise mislim na onaj "Toyota Prius model" (da se tako izrazim - da el. motor radi vozis po parkingu I u stani-kreni gradskoj voznji, baterija se puni dok kocis), a ne na eksluzivno elektricnoj voznji,

Pa ja imam Rav Hybrid...

 

Taman za to i služi što hoćeš, i nećeš se razočarat, a nisam ni ja jer sam tako nešto očekivao :D... Dok baterije ima, potrošnja po gradu je ispod 5l/100km... Ako voziš malo više od par kilometara po pravilima (50km/h) baterija se isprazni ... Posle toga se ona dopunjava pa prazni, ali potrošnja skače na oko 8....

Link to comment
11 hours ago, radisa said:

Ja imam hibrid, i osim strašne startnosti ja ne vidim neku preteranu korist... Potrošnja po gradu je stvarno mala, ali je i dužina vožnje na bateriju baš mala...

 

 

Ne vidiš korist od džipa koji troši 5-8 litara? :D Pa koliko troši običan RAV4?

Link to comment
2 minutes ago, hazard said:

 

Ne vidiš korist od džipa koji troši 5-8 litara? :D Pa koliko troši običan RAV4?

Po gradu vozim ispod 10% vožnje... Zato ne znači... :D

 

Inače, ne znam koliko stvarno troši, specs su uvek shit... Drugo, hibrid ima 2.5 motor, pa je ne uporediv sa 2.0, koji je u običnom... Verujem da obični troši oko 10 po gradu...

Link to comment
12 hours ago, Peter Fan said:

OK hvala.

 

Na stranu sto ni sama firma vjerovatno nece prezivjeti 8 godina, za americke pojmove 100k milja je nista,

 

Poveden tvojim primjerom pogledah sad Nissan Leaf i oni daju 5 god/ 60k milja za istih 30% gubitak kapaciteta. To je prilicno lose sa stanovista dugorocne vrijednosti i isplativosti samog auta.

 

Koliko vidim Nissan za novi Leaf daje garanciju na 8 godina za 66%, uz mogućnost da dokupiš garanciju za još 5 godina.

 

A ima i ovo:

 

Quote

To alleviate concerns, Nissan is launching a new replacement program – starting with Japan:

“Starting in May, owners of the 100% electric Nissan LEAF can turn in their used batteries and, for a fee, receive refabricated ones. Nissan is using the battery-refabrication capabilities of 4R Energy Corp., a company established through a joint venture with Sumitomo Corp., to offer the program.”

Owners can also get new packs: 650,000 yen ($6,200 USD) for 24 kWh; 800,000 yen ($7,600 USD) for 30 kWh; and 820,000 yen ($7,800 USD) for 40 kWh.

But the new program for refabricated ones will cost only 300,000 yen ($2,850 USD).

 

Novi Leaf u Americi košta 36-42k. Ove cene za nove baterije u poređenju s tim nisu visoke, naročito kada se uzme u obzir da u električnom automobilu ima mnogo manje pokretnih delova koji će degradirati vremenom, nego u klasičnom. Pored velike uštede na trošku goriva, tu je i velika ušteda na održavanju, rezervnim delovima, servisima i sl. Matori auto (običan) košta, ja sam tako pre par godina kupio auto star za oko 2500 evra, da bi u naredne 2 godine još toliko stukao u raznorazne popravke...

 

Btw, evo nekih podataka za Teslu: ispada da je degradacija baterija oko 5% nakon 50k milja, a samo 10% nakon 200k milja. Mene ne čudi da je Tesla (naročito Model S i X, koji su luksuzni automobili) bolja od Nissana.

Link to comment
29 minutes ago, radisa said:

Po gradu vozim ispod 10% vožnje... Zato ne znači... :D

 

Inače, ne znam koliko stvarno troši, specs su uvek shit... Drugo, hibrid ima 2.5 motor, pa je ne uporediv sa 2.0, koji je u običnom... Verujem da obični troši oko 10 po gradu...

 

E jebi ga ti :D reci mi još da u proseku voziš 150 km/h, zimi zagreješ kabinu na 35C (što bi rek'o Rambo, ne zato što ja volim da se znojim...već da bi se iznervir'ooo) a leti ohladiš na 15C :D

 

Svaki put kada zakočiš na autoputu regenerativno puniš bateriju, pa kasnije koristiš tu energiju, to mora da ima neki uticaj na potrošnju...je l' taj tvoj RAV4 ima neke ,,modove" vožnje, tipa eco, normal, sport? Ako ima, to onda utiče na potrošnju dosta (ja nisam nikad vozio Toyota hibride, samo Honda i Hyundai, oni imaju taj fazon).

Link to comment
11 hours ago, Peter Fan said:

Ja vise mislim na onaj "Toyota Prius model" (da se tako izrazim - da el. motor radi vozis po parkingu I u stani-kreni gradskoj voznji, baterija se puni dok kocis), a ne na eksluzivno elektricnoj voznji,

 

Uzmi plug-in hybrid model i onda možeš da puniš bateriju i nevezano za kočenje i trošenje benzina.

 

Btw, ako uzimaš hybrid, mislim da ne moraš mnogo da brineš o degradaciji baterije. Pošto tu baterija nije osnovni pogon da se tako izrazim, kompjuter brine o tome da da se baterija puni i prazni na optimalan način, tako da se maksimizuje njen vek. Neki hibridi npr. ti uglavnom ne dopuštaju da padneš ispod nekog procenta napunjenosti baterije (sad, da l' 25%, da l' 40%, zavisi od modela), osim ako baš ne moraš (nemaš benzina dovoljno a hoćeš da voziš, on te pusti naravno, ali ćeš verovatno dobiti upozorenje da rizikuješ da oštetiš bateriju i da je najbolje da staneš i sipaš benzin), takođe često se ne dozvoljava punjenje do 100%, itd.

 

Kod EV je drugačije, jer se baterija puno samo ,,ručno" (izuzev regen. kočenja naravno).

Edited by hazard
Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

 

Uzmi plug-in hybrid model i onda možeš da puniš bateriju i nevezano za kočenje i trošenje benzina.

 

Btw, ako uzimaš hybrid, mislim da ne moraš mnogo da brineš o degradaciji baterije. Pošto tu baterija nije osnovni pogon da se tako izrazim, kompjuter brine o tome da da se baterija puni i prazni na optimalan način, tako da se maksimizuje njen vek. Neki hibridi npr. ti uglavnom ne dopuštaju da padneš ispod nekog procenta napunjenosti baterije (sad, da l' 25%, da l' 40%, zavisi od modela), osim ako baš ne moraš (nemaš benzina dovoljno a hoćeš da voziš, on te pusti naravno, ali ćeš verovatno dobiti upozorenje da rizikuješ da oštetiš bateriju i da je najbolje da staneš i sipaš benzin), takođe često se ne dozvoljava punjenje do 100%, itd.

 

Kod EV je drugačije, jer se baterija puno samo ,,ručno" (izuzev regen. kočenja naravno).

Ovo sto kažeš za bateriju je kod mene 20-80...

 

Znaci, ne sme sa padne ispod 20, i ne ide preko 80% popunjenost... Tehnički, koristim samo 60% baterije...

9 minutes ago, hazard said:

 

E jebi ga ti :D reci mi još da u proseku voziš 150 km/h, zimi zagreješ kabinu na 35C (što bi rek'o Rambo, ne zato što ja volim da se znojim...već da bi se iznervir'ooo) a leti ohladiš na 15C :D

 

Svaki put kada zakočiš na autoputu regenerativno puniš bateriju, pa kasnije koristiš tu energiju, to mora da ima neki uticaj na potrošnju...je l' taj tvoj RAV4 ima neke ,,modove" vožnje, tipa eco, normal, sport? Ako ima, to onda utiče na potrošnju dosta (ja nisam nikad vozio Toyota hibride, samo Honda i Hyundai, oni imaju taj fazon).

Ima modove, eco, standard, sport... Vozim ga u standard, ali kad sam probao da menjam modove, nisam nesto primetio razliku...

 

Znam ja sve to:), ali veruj mi, nije da se baš nešto vidi ta upotreba baterije, tj. znacajno je manje nego sto sam očekivao...

 

 

Link to comment

Ma verujem ti ja sve, zavisi sve dosta od načina upotrebe. Moje iskustvo je drugačije, vožnja hibrida u Eco modu i vrrrlo značajna razlika u odnosu na ne-hibrid. Ali opet ja sam bio frik koji je često pokušavo da izmuze bateriju maksimalno, da mi što više moguće bude upaljena "EV" lampica, a i bilo je mnogo više gradske vožnje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...