Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

1 hour ago, nesha taxista said:

Koliko tom na slici s tim tankim kablom treba da se napuni?

 

Zavisi od kapaciteta baterije, ali ako puniš električni auto sa standardne utičnice kao na slici (ovo je američka, dakle 120V, 15-20A) trebaće ti nekoliko sati. Recimo cela noć.

 

Brzi punjači (nisu još uvek standardizovani nažalost) su sa višim naponom i mogu da daju veću struju, npr. 400V, 125A.

 

Tesla superchargeri daju 480V DC, max. oko 300A, originalni model S (baterija 85KWh) se napuni od 0 do 100% za oko 75 min. (20 min. do 50%, 40 min. do 80%).

Link to comment

I to je mnogo duže nego klasično punjenje goriva, a da ne pričamo o tome da su Tesle skupi automobili i za prosečne Amerikance, a za nas pogotovo. Međutim cela stvar ima budućnost za one koji mogu puniti u svojoj garaži ili dvorištu ili recimo za firme koje vrše distribuciju. 

Link to comment

 

6 hours ago, nesha taxista said:

Koliko tom na slici s tim tankim kablom treba da se napuni?

Ovo je Kia Niro sa beterijom od 64kWh I treba mu oko 10 sati da se potpuno napuni sa takvim punjacem, sto mu daje radijus od oko 400km.

 

3 hours ago, nesha taxista said:

 Međutim cela stvar ima budućnost za one koji mogu puniti u svojoj garaži ili dvorištu ili recimo za firme koje vrše distribuciju. 

 

Ja gledam da kupim novi auto ove jeseni I razmatram plug-in hybrid, ali mi je problem veoma ogranicen radijus (30-40km) na ovima koji su u ponudi. Od ovih cisto elektricnih koje se prodaju, ili su premali (Tesla 3, BMW i3) ili preskupi za ono sto nude (Audi eTron, Jaguar I-PACE). Tako da ce biti ili neki "normalni" benzinac ili "normalni" hybrid (Lexus / Toyota).

 

Ta buducnost je vec tu, barem u Sjevernoj Americi, iako zasad nesto ogranicena, ali je ipak tu. Tesla 3 je najprodavaniji auto u svom segmentu.

Link to comment

Da, ali ukupno taj segment još uvek nema neko veće tržišno učešće, a taj Tesla je većini ljudi skup. Uzgred, nisam našao kako se završila ona parnica u kojoj je Nikola tužio Teslu. :lolol:

Neke zemlje su uvele subvencije za električne automobile, pa ne bi bilo loše da se i ovde razmisli o tome. Negde sam čitao da Reno u Kini pravi električni auto za široke narodne mase s cenom reda veličine kao recimo nova Dačija. 

Edited by nesha taxista
Link to comment
21 hours ago, Peter Fan said:

 

Ovo je Kia Niro sa beterijom od 64kWh I treba mu oko 10 sati da se potpuno napuni sa takvim punjacem, sto mu daje radijus od oko 400km.

 

 

Ja gledam da kupim novi auto ove jeseni I razmatram plug-in hybrid, ali mi je problem veoma ogranicen radijus (30-40km) na ovima koji su u ponudi. Od ovih cisto elektricnih koje se prodaju, ili su premali (Tesla 3, BMW i3) ili preskupi za ono sto nude (Audi eTron, Jaguar I-PACE). Tako da ce biti ili neki "normalni" benzinac ili "normalni" hybrid (Lexus / Toyota).

 

Ta buducnost je vec tu, barem u Sjevernoj Americi, iako zasad nesto ogranicena, ali je ipak tu. Tesla 3 je najprodavaniji auto u svom segmentu.

 

Razmotri Sonatu hibrid, ima i plugin i obicna verzija, ja vozio, za preporuku je, a veliki je auto

Link to comment
Just now, hazard said:

 

Razmotri Sonatu hibrid, ima i plugin i obicna verzija, ja vozio, za preporuku je, a veliki je auto

Hvala na preporuci, ali auto je za suprugu, a ona hoce SUV/crossover. 

 

Link to comment
9 minutes ago, hazard said:

 

uzas :D

 

a Model X onda? Preskup? Ili premali?

Preskup.

 

Zasad su na njenoj listi Volvo XC60 and Mercedes GLC 350e, oba plug-in hybrids. Ja je odgovaram od toga jer im je baterijski  radijus mali, a garancija za baterije samo 6 godina. Bolje rjesenje je tradicionalni Lexus/Toyota hybrid, ali se njoj ne svidjaju. 

 

Plug-in hybrid su best of both/worst of both, zavisno od konkretne situacije. Za mene je blize worst of both.

Link to comment
3 hours ago, nesha taxista said:

Da, ali ukupno taj segment još uvek nema neko veće tržišno učešće, a taj Tesla je većini ljudi skup. Uzgred, nisam našao kako se završila ona parnica u kojoj je Nikola tužio Teslu. :lolol:

Neke zemlje su uvele subvencije za električne automobile, pa ne bi bilo loše da se i ovde razmisli o tome. Negde sam čitao da Reno u Kini pravi električni auto za široke narodne mase s cenom reda veličine kao recimo nova Dačija. 

Ne znam sta smatras pod vece trzisno ucecse, ali Tesla u Americi prodaje vise auto nego Mercedes I BMW. EV / PHEV imaju oko 5% trzista I rastu. 

 

2 hours ago, Host said:

BMW i3 je super auto. Unutra je bas prostran.

Ako si samac ili za par je OK. Za porodicu sa djecom je premali*. Plus, nisam siguran kako se ponasa po snijegu.

 

* za Sjeverno-americke pojmove.

Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Tesla u Americi prodaje vise auto nego Mercedes I BMW

Jesi siguran u ovo?

Možda samo neki mesec kad su krenuli sa masovnijom isporukom modela 3...

 

Ali da rastu, rastu. I tek će biti zanimljivo kad se igra još malo zahukta. VW svom silom ulazi u ovu priču, hvala dizelgejtu. Biće prava ekspanzija modela narednih par godina.

Link to comment
4 hours ago, mraki said:

Jesi siguran u ovo?

Možda samo neki mesec kad su krenuli sa masovnijom isporukom modela 3...

 

Ali da rastu, rastu. I tek će biti zanimljivo kad se igra još malo zahukta. VW svom silom ulazi u ovu priču, hvala dizelgejtu. Biće prava ekspanzija modela narednih par godina.

Sad vidim da nisam bio precizan. Trebao sam napasiti "ili".

 

Despite a bumpy month or so for Tesla CEO Elon Musk, the electric-car company could be hitting a straightaway.
Tesla sold 69,925 Model 3, S and X cars in the U.S. during the third quarter, compared with the German automaker's 66,542 vehicles (excluding commercial vans), says Su, who is also a tech columnist for Forbes. And in this current quarter, Tesla may be able to surpass another rival, BMW, which sold 71,679 vehicles in the third qurter, he says. 

https://www.usatoday.com/story/money/nation-now/2018/10/11/tesla-outsells-mercedes-benz-elon-musk/1598474002/

Link to comment
46 minutes ago, Peter Fan said:

Sad vidim da nisam bio precizan. Trebao sam napasiti "ili".

Ma jasno mi je šta si hteo da kažeš, nisam ni zbrajao BMW i Mercedes. To se desilo u jednom kvartalu (čak i to je upitno, procena nekih analitičara je u pitanju, ne zvanični podaci) kad su uspeli da ubrzaju proizvodnju i isporuku modela 3 za koji su imali dosta rezervacija. Na godišnjem nivou su i dalje dosta iza BMW-a ili Mercedesa.

Edit: Evo, ovi lepo skupe sve te podatke...

Mercedes

BMW

Tesla

Edited by mraki
Link to comment
52 minutes ago, mraki said:

Ma jasno mi je šta si hteo da kažeš, nisam ni zbrajao BMW i Mercedes. To se desilo u jednom kvartalu (čak i to je upitno, procena nekih analitičara je u pitanju, ne zvanični podaci) kad su uspeli da ubrzaju proizvodnju i isporuku modela 3 za koji su imali dosta rezervacija. Na godišnjem nivou su i dalje dosta iza BMW-a ili Mercedesa.

Edit: Evo, ovi lepo skupe sve te podatke...

Mercedes

BMW

Tesla

U pravu si. Sjecam se kad je izasla ta vijest, ali se nisam udubljivao, pa sam uzeo zdravo za gotovo.

 

Medjutim, ako je vjerovati ovom sajtu kad se uporedjuju samo sedani, onda se Model 3 prodao vise nego C C i E klasa zajedno, a Teslin S se prodao ubjedljivo vise od MB S-klase. 

Nije idealna uporedba, ali mislim da je dovoljno ilustrativna.

 

Hvala za fact-checking!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...