Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Ja se u Norveskoj vise puta istripovao kada sam shvatio da mi je iza ledja auto - nisam ga cuo uopste, elektricni :D a stvarno sve zivo imaju na struju, male, velike, kombije, kamioncice...

Link to comment

Norveška definitivno najdalje odmakla, čini mi se da je Teslin model 3 sad najprodavaniji auto tamo.

S druge strane, koliko ono barela nafte dnevno proizvedu? Ali dobro, to je uglavnom za izvoz...

Link to comment

Norveška je jako pametna, koristi prihod od nafte da svoje društvo skine sa fosilnih goriva...nafta ide u izvoz, kada je više ne bude, njima će ostati veliki investicioni fond pun para i ekonomija koja nije zavisna od naftnih derivata

Link to comment
20 minutes ago, hazard said:

Norveška je jako pametna, koristi prihod od nafte da svoje društvo skine sa fosilnih goriva...nafta ide u izvoz, kada je više ne bude, njima će ostati veliki investicioni fond pun para i ekonomija koja nije zavisna od naftnih derivata

Ta tranzicija je vec poodmakla:

 

The world’s largest sovereign wealth fund, which manages $1tn (£786bn) of Norway’s assets, has been given the go ahead for the largest fossil fuel divestment to date by dropping more than $13bn of investments.

Norway’s parliament voted plans into law on Wednesday for the fund to dump investments in eight coal companies and an estimated 150 oil producers.

The divestment plan means the fund will drop coal investments worth an estimated $6bn, which could include shares in the mining companies Anglo-American, Glencore and the German energy firm RWE.

The Government Pension Fund Global, which is built on Norway’s legacy oil earnings, will also move ahead with plans to scrap investments worth $7bn in oil exploration and production companies.

https://www.theguardian.com/business/2019/jun/12/worlds-biggest-sovereign-wealth-fund-to-ditch-fossil-fuels

Link to comment

Oni koji su pratili vesti sa ovogodišnjeg sajma u Frankfurtu možda su primetili da je Hyudai predstavio SUV Nexo, serijski model koga pokreće elektromotor koji se napaja strujom uz pomoć gorivih ćelija (vodonik). Hyundai već ima priličnu tradiciju električnih vozila sa gorivim ćelijama (FCEV), obzirom da su ix35 i Tucson sa prekidima na tržištu još od 2005. godine.

Takođe na Frankfurtskom sajmu je i BMW predstavio FCEV prototip X5, za koji pretpostavljam da je nastao kao deo dugogodišnjeg strateškog  partnerstva sa Toyotom.

U prethodnih godinu dana čitava jedna SAT emisija bila je posvećena razvoju FCEV, problemima skladištenja vodonika i razvoja mreže stanica. Emisija realizovana u jednom istraživačkom centru u Nemačkoj iza koga između ostalih stoji Toyota. Tada sam saznao i za projekte autobusa i vozova, a ne samo razvoja automobila.

Takođe, Toyota je voljna da svoje patente stavi drugima na raspolaganje (slično onome što je sa svojim patentima pre neku godinu uradio Tesla Motors).

U tom svetlu i izjava predstavnika Toyote da narednih 5-10 godina razvoja FCEV ne vidi kao godine konkurencije, već kao godine saradnje, a 10 minutni prilog iz kojeg sam pozajmio ovu izjavu je iz današnjeg emisije SAT prilog počinje u (27. minutu, mislim da sam dobro premotao):

 

 

 

Link to comment
18 hours ago, mraki said:

Meni ta Toyota c-hr uživo retko ružan auto. Na slikama nije tako loša.

Da, ne zna se da li je više ili manje ružna od Priusa, ali tu su negde. Kao da su odgovorni u Tojoti želeli ljudima da ogade hibridna kola. 

Link to comment
3 hours ago, nesha taxista said:

Da, ne zna se da li je više ili manje ružna od Priusa, ali tu su negde. Kao da su odgovorni u Tojoti želeli ljudima da ogade hibridna kola. 

Daj bre koji Prius, gde si to našao da porediš

 

2011-266680-2012-toyota-prius-plug-in-hy

 

Prius je najružniji auto u istoriji. Posle Fabije.

 

CH-R barem nije generički auto za generičke ljude(tm by Gazza), ali svakako bih voleo da mogu sebi da dozvolim život u tako nepraktičnom automobilu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...