Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

12 hours ago, darling said:

pa to je sve kajmak, jedino sto se kod nas soli, a ovi su neslani. mozes ga izvuci iz slatke pavlake i iz mleka.

 

 

nije samo to razlika, kajmak se skida sa kuvanog mleka, a pavlaka sa nekuvanog. prilikom kuvanja šećeri i neku drugi spojevi u mleku menjaju strukturu, odatle posle razlika u ukusu i teksturi i kasnijoj fermentaciji.

Edited by banatjanin
Link to comment

izvinjavam se na samouverenosti u poznavanju tehnologije proizvodnje kajmaka u kucnoj radinosti :D nije isto. 

 

sad mi se jos vise jede klotid krim, da vidim kako se razlikuje od kajmaka. 

 

sve u svemu, koliko ima prostora da se radi i prodaje u toj oblasti, iako je srbija zemlja kajmaka/sira, niceg nema kad coveku treba. 

 

Link to comment
On 28.1.2020. at 20:23, darling said:

daj detaljan recept sta i kako, pliz :)

 

Mlijeko saspes u lonac i ostavis poklopljeno dva dana. Ja sam na sobnoj temperaturi, Banatjanin kaze na hladno. Ne znam da li bi na hladnom proradile bakterije da se napravi sir?

Poslije dva dana pokupis slatku pavlaku sa vrha. Od 2l mlijeka bilo je oko 1dl pavlake. Mozda bi bilo vise da se priceka jos 1-1,5 dan?

Uzmes noz i isjeces par kvadrata po onome sto je ostalo u loncu. Ne vidis te kvadrate jer je sve dosta tecno.

Lonac stavis u rernu na 50 stepeni na 3 sata. Izvadis kad se lonac ohladi. Tako se odvojio sir od surutke. 

Procijedis sir na sitnije cjedilo.

Sira bude otprilike za jednu porciju za nekoga ko voli sir.

Pavlaku sam opet ostavila na sobnoj temperaturi i cekam da se ukiseli. Izgleda da je na dobrom putu.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Moze li se stvrdnuta strudla koja je konzistentnosti cigle nekako smeksati, ili da je topim u mleku i dalje? Osusila se stojeci u plasticnoj kutiji, sporo je jedem.

Link to comment
  • 1 month later...
29 minutes ago, Reaktor said:

jel može bambus sa crvenim vinom?

 

Normalno ne. Probaj ukus brate u pola case, pa ces videti jel moze ili ne. Ja sam video ludjake koji piju tako, kad nema crnog vina pa dodaju red bull.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ajmo helppp.

 

Pekači.. Keramika, vatrostalno, grnčarija.. Šta koristiti, koliki je uticaj na hranu, na šta obratiti pažnju da nešto ne prsne i ne pukne prilikom korišćenja...

 

Blagodarim.

Link to comment
On 8.4.2020. at 16:32, Mil@n said:

Ajmo helppp.

 

Pekači.. Keramika, vatrostalno, grnčarija.. Šta koristiti, koliki je uticaj na hranu, na šta obratiti pažnju da nešto ne prsne i ne pukne prilikom korišćenja...

 

Blagodarim.

Moj savet klasicna grncarija. U vise navrata sam pazario u grncariji Aldo, Zlakusa. Da ne bi prsnuo, lonac iznutra namazes mašśu, ubacis u hladnu rernu i polako dizes temperaturu do 250, i onda ga peces sat vremena na toj temperaturi. Savet - izbegavati lakiranu grncarriju i slicne gluposti. Da, lonac nikad ne peres deterdzentom

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...