Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

On 31.12.2019. at 17:09, gospa buba said:

rene chime da punim pile? i da li uopshte? emoji38.pngol:



sent from bubamoto
 

nisam renne al mogu da pomognem

:fantom:


 

suhim šljivama

 

e

shteta za kašnjenje

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
  • 4 weeks later...

jel zna neko kako se pravi slatka pavlaka? imam jednu seljanku koja donosi domace mleko, pa da probam ako moze u kucnoj radinosti?! nisam uspela da izguglam ni na jugoslovenskom, ni na engleskom. 

Link to comment

Jel moguće da nema ni na jednoj od BG pijaca? To bi trebalo da donose Vojvođanke... 

 

Pavlaka je mlečna mast odbrana sa nekuvanog mleka, nema recepta za to. Postoje plitke, guste cetke, mleko je ohladi i gore se zgruša masnoća. To se obere i to je pavlaka. Ako se ostavi da fermentiše, postane mileram. 

 

Baš prošlog vikenda sam jeo podliveni sir sa mileramom (to je raj!) i mladu dimljenu kobaju

Edited by banatjanin
Link to comment

to mi palo na pamet kad je moja sirarka iz ovce zeni ispred mene pokazivala mleko u flasi, jutros pomuzeno, i koliko se nahvatalo masnoce. onda mi je sinulo da je pitam da li ima slatku pavlaku, ona kaze da ne skida, pravi sir i da niko na bajloniju nema slatku pavlaku, da ne trazim. 

jel hoces da kazes da kupim mleko, da razlijem u sto vecu povrsinu i da ostavim da stoji na sobnoj temp?

 

Edited by darling
Link to comment

ne, ne treba što veća posuda, to je kad skidaš kajmak. ovde je dovoljna šerpa, jer ti treba deblji sloj masnoće, tako ćeš ga lakše pokupiti. i ne na sobnoj temperaturi, nego baš ohladi mleko, da se masnoća zgusne dovoljno. mleko, naravno, što masnije.

sad, nikad nisam radio, znam ovako, u teoriji, gledao sam davno

 

meni je to, jbt, mnogo tužno, da na policama nema prirodne mlečne pavlake nego sve ona biljna sranja, a da se pod mileramom podrazumeva malo masnija homogenizovana industrijska pavlaka. užas.

Link to comment

Ja kad hoću da se "raželim" milerama odem do zemunske.
Sećam se da sam se nekom iz Vojke čini mi se žalio da mi daleko, da mi bliža u 44-om i oni mi rekli, pa tamo ti je ta i ta naruči kod nje ona će ti doneti makar i od nas.
I ja naravno nikad da se setim...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

davno davno kad sam bila mala u komšiluku je stanovala baka zemunka koja je uvek kupovala sremski sir preko koga bi mazala 

debeli sloj milerama. kod nje sam obavezno pila belu kafu sa umućenim šlagom od slatke pavlake.

Link to comment

Kiselo vrhnje je mileram, odnosno, ista ta pavlaka koja fermentiše par dana. 

 

Usput, nije ta kombinacija ekskluzivno zagorska, ima toga i po Vojvodini. Istina, najbolji podliveni sir u mileramu jeo sam na Plešivici, u jednoj vinariji. 

Edited by banatjanin
Link to comment

pa i mileram mi se jede, kad ste ga pomenuli. gde to da nadjem, isto kod seljanke na pijaci? na mojoj pijaci nema. da li zeleni venac ima mlecnu halu, kakva je ponuda, da li iko ide na tu pijacu? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...