Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Iako sam bio jako mlad(mali, bre!), kad su se pojavili CD-ovi, ja ih nikad nisam skroz skapirao. Kupovao sam ploče dok mi nije riknuo gramofon, do pre tri godine. Onda sam ih, u nekom škripcu, prodao đuture, budala...Ali skapirao sam mp3, skapirao sam da mogu da imam muzike kol'ko 'oću, kad 'oću, koje 'oću. To sam ozbiljno shvatio. To je ipak, po meni, neprejebiva prednost za nas bez sredstava za bolje. A i to je lofi, već samo po sebi... Imam neke zvučnike za laptop, i skroz su mi ok, neki Altec Lansing, ionako sam opet kod matoraca, pa ne mogu da odvrćem previše. A i kad mogu, sad mi je dovoljno ovako... Jedino NIKAKO ne bih mogao bez ovog DFX-a za Winamp. I jedno vreme, dok nisam imao zvučnike, kratko, dok sam imao samo ove sa laptopa integrisane, nisam uopšte slušao muziku. Ne vredi...I šta sam ja sad, umereni lofić, totalni, ima li i gorih? I da li je to bitno, uopšte? Kažu da se na manje kvalitetne snimke više uključuje aktivna pažnja, i više obraća pažnja na strukturu, sadržaj, suštinu... Nije mali broj naših bendova koji su se mnogo izgubili u produkciji, kad su došli do boljih studija i uslova. pogledaj scenu Srbiji danas a pogledaj 90tih. Mislim da se tad mnogo kreativnija muzika pravila. Terao se inat nemaštini. Beda ume dabude jako inspirativna, mada je to prilično nepopularan stav...Inače, ja kao pravim neku muziku, sa ortakom, ja pišem loopove, bas linije, melodije, beatove, a on to sklapa i producira, u nekom studiju svom. I onda mi pošalje to skockano, i ja čujem, i super mi je. Onda pustim u studiju kod njega i skapiram da nisam NIšTA čuo do tad, zapravo. Pojave se desetine novih zvukova... Mislim da je najbolje rešenje trenutno da se nekako isprsim za dobre sluške, da bar znam šta pravim...

Link to comment
Gejn bi trebalo da je snaga signala koje dolazi u pojacalo. Pojacanje predpojacavaca, takoreci. Ako ja nisam pozaboravljao...
hevisajd je objasnio.A ovo sto si ti napisao nema smisla. Ne moze snaga, kao fizicka velicina (izrazena recimo u mW, ili dBm), biti isto sto i pojacanje, koje predstavlja odnos npr. dve snage (ili napona,...), pa je neimenovan broj (logaritmovanjem mosh prebacit u decibele, sto opet ne menja stvar).Tanenbaum katastrofalno preveden, istina. Bolje da nije ni prevodjen, ionako su engleski termini opste prihvaceni, cemu unositi zabunu rogobatnim posrbljavanjem.
Link to comment
hevisajd je objasnio.A ovo sto si ti napisao nema smisla. Ne moze snaga, kao fizicka velicina (izrazena recimo u mW, ili dBm), biti isto sto i pojacanje, koje predstavlja odnos npr. dve snage (ili napona,...), pa je neimenovan broj (logaritmovanjem mosh prebacit u decibele, sto opet ne menja stvar).
Ima smisla to sto sam ja napisao, samo se nisam bas potrudio oko terminolske preciznosti. Naravno da svako razlikuje pojacanje od izlazne snage, ali je cudno da su te dve velicine veoma jasno povezane i menjaju se jedna u odnosu na drugu. Povecas pojacanje -> dobijes vecu snagu.Izgleda da postoje dve razlicite situacije kada pricamo o gainu i cini mi se da ova telekomunikaciona ne prati elektronicarsku.Kad postoje pojacalo i predpojacalo, onda postoje i razlicite vrednosti snage koje mozes dovesti u pojacalo. Te snage se menjaju tako sto se menja pojacanje predpojacala, pa samim tim i snaga njegovog izlaznog signala. Pojacalo ne pojacava jednako signale razlicite snage, sto se moze lepo videti na dijagramima koje nema sanse sad da trazim po netu. Ovo je dosta popularno u gitarskim pojacalima, gde je skoro obavezno ubacivanje potenciometra kojim bi se podesavalo pojacanje pretpojacala (a samim tim i snage). Ovo se zove gain i ako budes u prilici pogledaj kako se menja zvuk menjanjem gaina. Na ekstremnim vrednostima se dobije efekat slican distorziji.Eto, to je gain o kome ja pricam, a uopste ne sporim da se u razlicitim primenama koristi ista rec za neke druge stvari.
Link to comment

teranje maka na konac is my middle name...moja prica uopste nije tolko verzirana, nego je principska, vrlo bazicna, regardless of elektronika/telekomunikacije.uzgred, hardverska realizacija telekomunikacija je predmet elektronike, pa ne bih ja to tolko striktno razdvajao, na stranu to sto nekog ko se bavi telekomunikacijama vecinom zabole kako je sta od uredjaja realizovano sa stanovista eletronike....nisam pricao ni o lingvistickoj strani problema, valjda je svima jasno da je "pobuda" kao prevod reci "gain" u bilo kom od ova dva konteksta... pa, recimo smesna. dobitak ili pojacanje, da, to se razlikuje u zavisnosti od oblasti, ali je sustinski ista stvar.hevisajd fino veli:G=Uo/Ui (kvadriraj pa 'sh dobit odnos snaga, tj pojacanje o kom ti pricas)POJACAO si signal, pa si na izlazu DOBIO G (od Gain) PUTA VECU SNAGU. naravno da su povezani pojmovi, tj preko ulazne i izlazne snage se definise pojacanje...e, to je moja poenta. nije isto i ne moze biti. mislim, snaga i pojacanje (ili dobitak, ili vala i pobuda, ili marklar ili stagod, za ovu pricu je irelevantno kako Gain nazvati...).uostalom, sve se ovo jako lepo cita i iz tvog posta, i ono sto si ti nazvao "terminoloskom preciznoscu" nije puka stvar forme.brzina=predjeni put/vreme. odatle ne sledi da je brzina=vreme.

Link to comment
teranje maka na konac is my middle name...
Ne moras ovo ponavljati.Sledece stvari niko ne spori:- Sve je elektronika kad rasklopis kuciste uredjaja.- pojacanje i snaga nisu jedno te istote se ne moras vracati na njih.
valjda je svima jasno da je "pobuda" kao prevod reci "gain" u bilo kom od ova dva konteksta... pa, recimo smesna.
Nije smesna u slucaju koji sam opisao u prethodnom postu. Znaci, ako taj "dobitak" na pretpojacalu uteramo u sledeci pojacavac, onda je gejn s njegove tacke gledista upravo "pobuda".Bojim se da opet nisam dovoljno jasan, pa cu pokusati s primerom poslednji put:Ti se bavis investicijama i zaradjujes 10% od ulozenog. Ja takodje radim to isto, a nakon sto jednom obrnem pare, dajem ih tebi da ti dalje radis s njima. Ako zaradim 15% na 10 dinara ti dobijas veci pocetni kapital (pobudu). Ako ja smanjim zaradu (pojacanje), smanjice se kolicina novca koju imam da dam tebi (izlazna snaga) i samim tim ce s tvoje tacke gledista biti manji pocetni kapital (pobuda) za tvoj posao.
Link to comment

Ukratko - gain se prevodi kao dobitak i tu nema price, jer bi svaka dalja rasprava mogla da zbuni nekoga kome treba adekvatan prevod. Moze da se prica o adekvatnosti prevoda, mada ni tu ne vidim previse prostora za argumente druge strane. Gain je nekakav dobitak, odnosno sabirak koji se dodaje na postojeci broj, sto je sasvim u skladu sa prirodom logaritma, jedinicom u kojoj se izrazava. Svaki decibel se izrazava u odnosu na nesto, pa je kolicnik prirodna matematicka operacija za tu vrstu "posla". Recimo, snaga moze da se izrazi preko decibela, ali se uvek naglasi u odnosu prema drugoj snazi (20logP/1mW na primer; snaga od 10mW iznosi 20 dBm, sto je skracen zapis za 20 dB u odnosu na milivat). my point exactly. nema tu prostora za proizvoljnost i slobodnija tumacenja po sopstvenom nahodjenju.*za snagu ide 10logP/1mW

Link to comment
..Dijagrami namenjeni laicima su grafici pojednostavljeni da bi mogli da ih razumeju laici, sto je u redu dok se laici bave tim dijagramima da bi lakse razumeli opremu koju koriste ili semu koju hoce da naprave u kucnoj izvedbi......Da probam da objasnim problem sa gitarskim pojacalima....
Ja sam pravio seme u kucnoj izvedbi. Komplikovanije od igracke iz kinder jajeta. Razumem dijagrame u potpunosti i nikad nisam sporio da je pojacavac koji distorzira upao u rezim za koji nije predvidjen i poceo da odseca amplitude signala. Ja to znam jer sam jednu gitarsku distorziju napravio od pocetka do kraja, racunajuci stavljanje ploce u kiselinu. I dalje radi samo nema kuciste.Inace, ne postoje dijagrami namenjeni laicima i oni za profesionalce, bar ih ja nisam video. Ne vidim cemu mistifikacija takve jednostavne teme, posebno ako pricamo o najjednostavnijim karakteristikama pojacavaca.
Rezime - gain je dobitak.
Ja ovo uopste ne sporim. Sa lingvisticke tacke gledanja, nema dileme. Gornji tekst sam napisao da bih rekao kako nije besmisleno zvati gain pobudom u odredjenim uslovima. Ako pogledate moj prvi post, ja sam se ogradio da nemam pojma sta je gejn u telekomunikacijama, ali sam samo rekao da postoji nekakav smisao u zvanju gejna pobudom. To postoji i to se radi (u praksi) i ako vi ne znate za tu praksu, to ne znaci da ce ona prestati da postoji.
Link to comment

E, da, sad opet citam topic i skontao sam nekoliko stvari:- ja sam potpuno offtopik. Ovo o cemu ja pricam nikako nema veze s temom- u nacelu se ne sporim sa vama dvojicompa mislim da cu se na ovoj stanici iskrcati.Inace, najvaznije od onoga sto sam rekao je da ne treba svaljivati krivicu na prevodioce Tanenbauma, jer nisu oni izraz izvukli iz dupeta. Ne sporim potrebu da se ispravi znacenje reci gain koristeno u ontopic kontekstu, ali to ne znaci da drugaciji konteksti ne postoje. Ako nacin na koji su oni interpretirali neke stvari i jeste pogresan, ne znaci da je ta greska takva kakvom ste je opisali. Na kraju, ne vidim cemu BGHostov nadrkani ja_sam_strucnjak_a_ti_laik_i_nemas_pojma stav.

Link to comment
Nije u pitanju nikakva mistifikacija, vec sam objasnio da se cesto prikazuje samo deo dijagrama oko radne tacke. Kada neko pogleda samo taj dijagram i na osnovu toga tvrdi da je pojacavac linearan, ne moze se reci da je tumacenje ispravno. Pojma nemam otkud gitarska distorzija u prici o gainu.
Ako sam pricao o izmenjenosti signala (u ovom slucaju distorziranosti) onda je valjda jasno da nema govora o linearnoj karakteristici. Ne vidim kako je moguce da izvuces takav zakljucak. A sada cu pokusati da objasnim odakle ta prica:marshallfrontgy1.jpgPogledaj treci i cetvrti potenciometar na slici ("Volume" i "Gain"). Kada pomeras Volume, menjas pojacanje glavnog pojacala i to je valjda svima jasno. Gain potenciometar, za razliku od njega, menja pojacanje pretpojacala. U zavisnosti od tog pojacanja menja se snaga izlaza sa pretpojacala i samim tim se menja snaga signala na ulazu u pojacalo. U zavisnosti od snage koja dolazi na ulaz, menja se rezim rada glavnog pojacavaca i zvuk se menja (do granice kada rezim rada pojacavaca ispadne iz dela kada mu je prenosna kriva linearna u rezim u kome se desava distorzija - eto odakle ta prica tu). Upravo je nelinearna kriva i zasluzna za postojanje ovakvog efekta i to je jos jedan razlog da me zacudi kad mi imputiras da ni ne znam za postojanje te nelinearnosti.
Takvu praksu treba iskoreniti iz strucne literature.
Mozda i treba. Ono sto je sigurno je da ce proizvodjaci pojacala, mikseta i ostalih uredjaja koji pojacavaju zvuk nastaviti tako da ih obelezavaju, pa ne bi bilo lose da strucna literatura ipak ne ignorise te stvari.
U strucnoj literaturi je nedopustiv prevod koji je toliko pogresan da menja sustinu pojma.
Naravno da nije dopustiv prevod koji menja sustinu (sto izgleda da ovde jeste bio slucaj), ali isto tako ne treba upirati prstom i tvrditi da ne postoje stvari koje postoje samo zato sto je jedan prevod pogresan. Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment
Stvar je u tome sto se gain definise za linearni rezim rada. Sad kapiram sta si hteo da kazes ubacivanjem distorzije u pricu, ali i dalje mislim da gain tu ne znaci izvor nego dobitak pretpojacavaca. Ne razumem se bas u ove stvari, ali da probam da dam svoje vidjenje problema. Bilo bi dobro da se u razgovor umesa neki hifilisticar.
Pazi, mozda si ti strogo gledano i u pravu, ali ova stvar je jedna od onih koja se ukoreni, pa vise nije ni bitno da li se u pocetku radilo o gresci. Kada se prica o pretpojacalima, ne uzima se u obzir cinjenica da pretpojacalo nije nista drugo nego jos jedno pojacalo, samo sa malo boljom krivom i slabijim pojacanjem. Pretpojacalo se gleda prosto kao uredjaj koji dovodi signal u pojacalo. Tako da je gejn (kao dobitak tog pretpojacala) postao uobicajen naziv za snagu ulaznog signala pojacala. Sa audiofilske strane gledano, vazna razlika izmedju tog gejna i gejna kao dobitka iz pojacala je sto se ovaj prvi ne koristi za pojacanje, nego za menjanje boje zvuka i zato ce svaki snimatelj da se zbuni ako pocnes da o pojacanju da pricas kao o gainu. Cisto zato sto je navikao da se ta rec koristi u drugom kontekstu.U stvari, cela ova stvar zavisi samo iz kog ugla je gledas i sta je opsteprihvaceno.
Stvar je u tome sto se gain definise za linearni rezim rada. Sad kapiram sta si hteo da kazes ubacivanjem distorzije u pricu, ali i dalje mislim da gain tu ne znaci izvor nego dobitak pretpojacavaca. Ne razumem se bas u ove stvari, ali da probam da dam svoje vidjenje problema. Bilo bi dobro da se u razgovor umesa neki hifilisticar.
Umesto da se hifisticar umesa, bolje bi bilo da se ja (a sad vec i ti) izmesamo iz razgovora, ne zato sto nije interesantan (meni jeste, ali ja sam cudak), nego zato sto je naslov teme Wireless networks. ;)
Link to comment
Pretpostavljam da ceo uredjaj treba da radi u dva rezima, linearnom za uobicajeni rezim sviranja i distorziranom za nas cupavce. To omogucava pretpojacavac (kako to ide, pp da je to kvalitetniji pojacavac koji radi u A klasi? Za njega je bitno da ostane u linearnom rezimu da ne bi pregoreo?) koji gura radni rezim sledeceg stepena na ivicu zasicenja. Gain je u ovom slucaju dobitak pretpojacavaca, a ne izvor.
Predpojacavac pre pojacavaca snage sluzi da prilagodi naponski nivo na zeljenu vrednost. On ne bi trebalo da bude znacajno opterecen i njegovo pregorevanje nije opcija koja se razmatra kao realna. On mora da bude malosuman i naravno da ima sto je moguce manju distorziju. To su neka pravila lepog dizajna, mada mogu i da se ne postuju...
Link to comment
Umesto da se hifisticar umesa, bolje bi bilo da se ja (a sad vec i ti) izmesamo iz razgovora, ne zato sto nije interesantan (meni jeste, ali ja sam cudak), nego zato sto je naslov teme Wireless networks. ;)
Treba samo da se napravi split...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...