Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

Noćas bila kišurina, jutros vetar puše pa skoknuli do Pule. Užasne gužve, restorani i kafići čekićaš po pola sata samo da uzmu porudžbinu, opšte mišljenje da se nisu dobro pripremili, da nemaju kapacitete, omladina odradi otoke, noćni život, niko nije lud da tabana 8 sati za sitnu napojnicu. Arena kao oko Marakane pred evro tekmu. 
 

@Velocipede

 

Budi slobodan preporuči nešto u okolini, a da nije Rovinj.

Link to comment

@John Coltrane

 

Početak avgusta je špic sezone u Istri.  I kad osvane oblačno jutro i ljudi procene da nema kupanja, svi sedaju u automobile i kreću ka turističkim destinacijama. :) Neretko se formiraju kolone na ulasku u Pulu.

 

Ne znam koliki su ti klinci i šta ih zanima, možda bi im bilo zanimljivo da vide akvarijum u Puli. Zanimljiva je i lokacija akvarijuma, nalazi se u starom austrougarskom utvrđenju. Ne znam koliko je bezbedno kad je kovid u pitanju.  Pogledaj ovde kako to izgleda:  https://www.aquarium.hr/

 

Da li ste te bili na Brijunima/Brionima. Brod polazi iz Fažane, kupuje se povratna karta, a ne morate da se vratite prvim brodom kad se završi organizovan obilazak, pa možete polako s klincima. Grupe za obilazak se formiraju prema jeziku koji turisti govore, ima i na "domaćem" jeziku. :)

 

Već sam pisao da je Novigrad simpatičan gradić, možete ga obići u paketu sa Umagom. U unutrašnjosti Grožnjan, Motovun. U Motovun ne može da se uđe automobilom, ako se dobro sećam od parkinga ispod grada do grada i nazad vozi neki autobus. Pretpostavljam da klincima ovi obilasci nisu mnogo zanimljivi.

 

Deci je možda zanimljiv Dinopark u Funtani, između Vrsara i Poreča.

Link to comment

da dodam:

 

Nije vam daleko ni da posetite Bale, malo mesto blizu Pule. Ima i zanimljivih restorana za ručak.

 

Na putu za Bale je  i Vodnjan, tu je smeštena jedna craft pivara "Fabrika bire", prave IPA 52, nagrađivanu ipu, pa ako si ljubitelj, eto prilike da se proba dobro pivo... (mada ne mogu da tvrdim da je dobro, nisam ga još probao) :)

Link to comment

Na Balama si propustio jazz festivalčić prethodnih dana. Imaš jazz konobu Kamene priče tamo :)

U Valbandonu je ok plaža za klince, mada bih ih ja uprtio na Kamenjak <3

Link to comment

Kao što sam već pisao u Istri sam proveo “mladost”, one godine izmedju 20 i 30 pošto mi je tetka u Novigradu. No, to su godine u malvaziji i rešofku i vijanju sojki. Jednom sam skoknuo do Briona, u Poreču su bile “žurke”, u Umagu na VIP mesta sa sestrama u vreme teniskog turnira i pica u Pasažu sa rukolom meni koji trunku peršuna vadim iz supe, u Rovinju sam ljuštio Ginis sa Kaštela i onaj predivan pogled na otoke i more, Vrsara se uopšte i ne sećam… 

Juče me obuze neka milina kad sam video “vrata” na ulasku u pešačku zonu u Puli, a prvu sliku kod Arene sam poslao rodjenoj sestri sa kojom imam na istom mestu od pre 18 godina. 
Gde god promolim nos bude kao kod Prusta sa zalogajem kolača. 
U Grožnjanu sam “protestvovao” kako Stefan Milenković nije jazz…

 

I onda je došla žena i onda su došla deca i svi smo gravitirali malo južnije ali smo zadržali taj mediteranski šmek u Pargi. 

Stariji ima 5, mladji puni 3 u novembru tako da nam oni diktiraju sve. 

E sad, mi se kupamo na Hidrobazi tj na kraju gde je Crazy Beach Bar gde je ona uvalica koja je savršena za klince. Iz Fažane ide tura podmornicom i to će im biti zanimljivo da overe podvodni svet. Ovde ima isto Dinopark ali mi je to bacanje para pošto smo bili već u NS na jednoj postavci kod Spensa. Što se tiče Briona 10.8. idem na Kralja Lira, ali gledam kako da uglavim za njih ekskurziju u toku dana a da ja ostanem posle zbog predstave-nadam se saradnji prijatelja koji stižu danas. 
U nedelju smo u Novigradu da obidjem rodbinu, verovatno i do Umaga skočimo da fotkam hanumu, a onda nam ostaje Vrsar i možda Poreč. 
 

Dakle Bale it is. Ne bih “bežao” puno od obale. Hvala. 
 

@maheem

 

Si, na Premanturu me podseti Tusta pre neki dan, upisano :)

Link to comment

Možeš ipak malo jazza da čuješ u Balama: "Pridružite nam se na još jednom jazz događanju u Balama. Dana 11.08.2021. gostovati će Luca Donini Quartet.
Luca Donini talijanski je jazz glazbenik koji zajedno sa svojim kvartetom stvara autorsku električnu jazz glazbu."

 

U Vrsaru kafić Ladonja, tačnije prostor prekoputa kafića gde je odličan pogled i photo point, a na malom trgu pored kafića možda uhvatite i neku zanimljivu svirku, ako dolazite u večernjim satima. Tu je i vidikovac Casanova, da se setiš mladosti :)

 

Ako obilazite Poreč, deci će verovatno biti zanimljiv turistički vozić, možete iz centra grada do Plave lagune.

 

 

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 29.7.2021. at 6:48, Sandradjer said:

Ribarsko vece u Bolu na Bracu mi je fenomenalno, samo se brinem da li sam zakacila koronu.  U drustvu sam sa ljudima koji racunaju da su vakcinisani i to je to :D.  Ne citaju ovaj forum. Guzva je,  nacickane tezgice,  maske su imali jedna prodavacica,  3 mislim iz Japana i ja dok sam kupovala svoju porciju.  Posle sam skinula kad sam osigurala distancu.  

Za ljubitelje slatkisa evo torte Hrapacusa. 

https://www.jamnica.hr/hr/jakuham/japamtim/hrapacusa-tradicionalna-bracka-torta/

 

Hrapaćuša se jede kod Tonija u Dolu :D

 

  • +1 1
Link to comment
On 3.8.2021. at 9:05, notenoughreasonsforclaire said:

E, kako je tamo generalno? Hoće drugar da ide, a ja sam bio samo na Hvaru, ne i na Braču. Gde je najbolje da se stacionira i ima li pristojnih smeštaja?

 

Brač je savršen, ima smeštaja koliko god poželiš, samo je pitanje šta ga zanima. Recimo meni je pominjani Bol otprilike poslednje mesto gde bih boravio, jer je prevelika gužva (što ne znači da je loš, nego ja nisam ljubitelj), mahom jer ljudi misle da treba da budu blizu Zlatnog rata (što je zabluda, lep je ali bio sam dvaput za tri letovanja pa ti vidi). Prednost je što su ti najbolje plaže blizu - Murvica, Mia, Slatina itd. 

 

Moj izbor je Postira, meni najlepše mestašce na ostrvu, nalazi se na samom severu, 10ak minuta vožnje od Supetra, gde dolazi trajekt. Kod Brača mi se, osim lepote, dopada i to što ne postoje dve tačke na ostrvu koje ne možeš da povežeš za maksimalno sat vremena vožnje. Mi smo za 20 dana sigurno jedno 10 puta išli od krajnjeg severa na krajnji jug zbog plaža, što je bilo u proseku 45 minuta vožnje. Za većinu plaža možeš da se parkiraš blizu ili na neki obeleženi parking (30-50 kuna ceo dan). 

 

 

  • +1 5
  • Wub 1
Link to comment
9 hours ago, copkillah said:

 

Hrapaćuša se jede kod Tonija u Dolu :D

 

Probacu sledece godine sigurno.  Jela sam kod neke tete koja je prodavala svoje kolace na tezgi.  Ne znam joj ime,  okicena je medaljom i peharom jer je osvojila prvo mesto na nekom medjunarodnom kulinarskom takmicenju bas za tortu Hrapacusu.  Odlicna je bila :)

Link to comment
20 hours ago, Sandradjer said:

Probacu sledece godine sigurno.  Jela sam kod neke tete koja je prodavala svoje kolace na tezgi.  Ne znam joj ime,  okicena je medaljom i peharom jer je osvojila prvo mesto na nekom medjunarodnom kulinarskom takmicenju bas za tortu Hrapacusu.  Odlicna je bila :)

 

Siguran sam da nisi pogrešila, nego i generalno treba posetiti taj restoran :)

  • Hvala 1
Link to comment

Ja sam stigao iz pravca Rijeke u nedelju (25.7) oko 11 sati i skrenuo na placanje sa karticama. Cekao mozda 15 minuta a bilo najavljeno bas dugo cekanje. Samo pazi da skrenes desno na par kilometara pre Luckog i da te bolidi ne ogrebu kad se ubacuju, (leva traka je za Fast ENC, i onda se idioti ubacuju u desnu traku koja je za kartice, kad pridjes ima puno kucica za placanje)

 

https://goo.gl/maps/N8NVVU34k4NmDN3B7

 

https://goo.gl/maps/u3kGnYP2tTHe3qdF9

Edited by bags
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...