Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

Htedoh da kupim pakovanje od dve unutrasnje gume 26" za rezervu ali vidim da su smislili neke svoje budibogsnama nazive za ventile - American i Woods. American mi na slici lici na auto ventil (sreder) ali nisam bio siguran pa nisam ni uzeo. 

 

Sad je vec kasno ali da li je neko kupovao gume i provalio ove njihove oznake?

Link to comment
  • 4 weeks later...

Dolazim u Srbiju na mesec dana i razmišljam da ponesem biciku. Deo vremena ću provesti u Beogradu, a deo u Kremnima (10km od Mokre Gore, Tara, Zlatibor). Imam full suspension mtb i trekking/cross bike. Uživam na trejlovima i malo agresivnijim spustevima, možda neki skok i slično, a vožnja po asfaltu na primer na 25. maju mi nije neki gušt. Verovatno ću tri nedelje provesti u Beogradu, a samo jednu u zapadnoj Srbiji.

 

Ima li smisla nositi mtb u takvoj situaciji? Za Mokru Goru i taj deo sigurno da ima, ali u Beogradu? Ima li nekih trejlova na Košutnjaku ili tako negde? Gde vozite off road u Beogradu, idealno da je strmo? Da li postoji neki sajt na kome ljudi ucrtvaju svoje ture i slično? Za Austriju koristim bergfex za preporuke i open street maps da sam nađem putiće, ali za Srbiju su baš slabi tj. Bergfex nema ništa.

Link to comment
  • 2 months later...

Nekoliko crtica.

 

Vožnja biciklom starim delom Beograda je stavljanje glave u torbu.

Letnjim noćima je, pak, prijatno. Osim što tu i tamo prođe neko ko vozi automobil odokativno 80km/h.

Biciklisti dobrim delom ne poštuju pešake na trotoaru. Trotinetisti su još gori.

Dostavljači su najgori i najbezobrazniji.

Link to comment
On 12.7.2021. at 12:25, Behemoth said:

Kako izgleda prenosenje bicikli preko granice? Mislim, hocu svoj bickil da ponesem, da li se mora prijaviti na carini?

 

ne treba.

ako nije neka azdaja, od par hiljada eura, ganz nova - niko te nista nece ni pitati. ako je malo isprljan i vidi se da je koristen, neces imati problema.

  • +1 2
Link to comment
  • 9 months later...
On 7.4.2021. at 19:09, jimi said:

Htedoh da kupim pakovanje od dve unutrasnje gume 26" za rezervu ali vidim da su smislili neke svoje budibogsnama nazive za ventile - American i Woods. American mi na slici lici na auto ventil (sreder) ali nisam bio siguran pa nisam ni uzeo. 

 

Sad je vec kasno ali da li je neko kupovao gume i provalio ove njihove oznake?

 

Prilicno kasno, ali mozda nekom zatreba. American je sigurno auto ventil. Woods ime nisam nikad cuo, ali guglao sam i to je ono sto je poznato i kao dunlop ventil. Osim toga postoji i francuski / presta ventil. On je tanji i koristi se na trkackim biciklima i ponekad na MTB-u, mada je krhkiji i neke ljude smara iz xyz rayloga.

 

Mislim (ali nisam 100% siguran) da ces moci da proturis ventil kroz rupu na felni za oba ova dva sto si naveo (ako sad imas jedan od ta dva). Ako pak imas presta ventil (sto nije verovatno, al ajde) onda je moguce i da je rupa na felni premala za auto / woods ventil.

 

Najlakse je da kupis ono sto imas sad, nema nista osim te tri opcije. Guglaj ime i uporedi sa tvojim biciklom.


Takodje je jeli bitno da imas pumpu koja radi za odgovarajuci ventil. Auto je jedan nastavak, a woods i presta koriste drugi, ali isti, mada i najjeftinije plasticne pumpe koje sam imao su imale mogucnost da obrnes deo koji se stavlja na ventil, pa radi sa obe varijante.

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

interesantna tema ... 

prvo, bilo bi dobro da imamo neku potvrdu toga da kacige stvarno odvraćaju nekoga od bicikliranja, a onda u okviru toga i zašto je to tako - preskupe su, ne volimo da nam neko nešto nameće, mrzi nas da stavimo ... 

 

drugo što se tiče vozača koji idu blizu onima koji nose kacige :isuse:

 

nevezano za to, mislim da ne trebaju da budu obavezne za starije od 14g jer nenošenje ne ugrožava druge učesnike u saobraćaju

Link to comment
46 minutes ago, Djuro said:

 

omg, kako glupi "argumenti", koja nategnuta "logika"...

 

Argumenti su: imamo zemlju od 15 miliona gde niko ne nosi kacigu, a vise od 50% ljudi u urbanim sredinama svakodnevno koristi bicikl. I utvrdjeno je u praksi da je to izuzetno bezbedna zemlja za voznju. Ne znam sta je tu glupo, ali sve osim toga je puko teoretisanje u prazno. Imamo podatke i oni su jasni.

 

 

Link to comment
4 minutes ago, Venom said:

 

Argumenti su: imamo zemlju od 15 miliona gde niko ne nosi kacigu, a vise od 50% ljudi u urbanim sredinama svakodnevno koristi bicikl. I utvrdjeno je u praksi da je to izuzetno bezbedna zemlja za voznju. Ne znam sta je tu glupo, ali sve osim toga je puko teoretisanje u prazno. Imamo podatke i oni su jasni.

 


 

 

 

ako kaciga nije jedina razlika, taj argument bi se morao ozbiljno razraditi 

Link to comment
3 minutes ago, Lezilebovich said:

 

 

ako kaciga nije jedina razlika, taj argument bi se morao ozbiljno razraditi 

 

To je upravo sustina. Mnoge stvari prave razliku, a kacige nisu jedna od tih stvari, makar ne u velikoj meri i to se vidi u praksi. Insistiranje na kacigama je iz ugla bezbednosti u saobracaju iracionalno.

Link to comment
14 minutes ago, Venom said:

 

Argumenti su: imamo zemlju od 15 miliona gde niko ne nosi kacigu, a vise od 50% ljudi u urbanim sredinama svakodnevno koristi bicikl. I utvrdjeno je u praksi da je to izuzetno bezbedna zemlja za voznju. Ne znam sta je tu glupo, ali sve osim toga je puko teoretisanje u prazno. Imamo podatke i oni su jasni.

 

 

 

 

pa glupa je argumentacija da ne treba terati ljude da nose kacige, zato sto ce onda manje ljudi koristiti bicikl (pa ce, kao, zbog toga troskovi zdravstva biti veci).

ako obavezzno nosenje kacige spasi i jedan zivot (npr tvog deteta), ja sam za. jebe mi se za neke posredne - kvazi stetne - posledice.

 

and for the record: uopste nisam pobornik obaveznog nosenja kaciga. prvo, trebalo bi napraviti razliku izmedju sportskih biciklista i ovih po gradu, koji samo saobracaju. drugo, nije isto da li se bicikl vozi u holandiji/danskoj ili na balkanu. trece, ko god se bavi biciklizmom, bez obzira da li drumskim/monty/e-bike/triatlon, taj je vec naucio skolu, platio je i ne izlazi iz kuce bez kacige.

 

btw, o kojoj zemlji pricas, sa 15M stanovnika i 50% biciklista?  

 

  • +1 3
Link to comment
Just now, Djuro said:

 

 drugo, nije isto da li se bicikl vozi u holandiji/danskoj ili na balkanu. trece, ko god se bavi biciklizmom, bez obzira da li drumskim/monty/e-bike/triatlon, taj je vec naucio skolu, platio je i ne izlazi iz kuce bez kacige.

 

 

 

Ovo je po meni suština.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...