Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Jedno pozitivno iskustvo sto se iznajmljivanja stanova u zgradama tice.Pojedini stanodavci u Ontariju vracaju potpuni iznos security deposit-a uz odgovarajucu kamatu.U mom sadasnjem stanu ovaj cek se izdaje na ime poslednje stanarine, s tim sto se odjava stanovanja mora najaviti najmanje dva meseca unapred. U zgradi u kojoj zivim, "zvanicno" useljavanje se obavlja prvog dana u mesecu. Meni su "dopustili" da se uselim 15-og posto je stan bio prazan pola meseca (tj. nisu uspeli da ga izdaju pa su izgubili automatski citav mesec) i da zivim besplatno dve nedelje :wub: , tj. do sledeceg prvog kada su mogli da procesiraju cekove za novo useljenje (naravno i prvi i poslednji cek sam dala odmah, ali sa datumom iz narednog meseca). Ovo "dopustili" je bilo kao nenadani poklon, naime stanodavac me je pitao kada planiram da se uselim, da rezervisemo lift. Moj zacudjeni odgovor, "prvog? moze li dan ranije :blink: ?", i odgovor od zaduzenog lica, kao da je to nesto najnormalnije :"mozes odmah ako zelis. stan je prazan" .

Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

A' si shvatio ko da sam pricala korejski.
Shvatio sam da ne placas poslednju rentu, sto je krshenje ugovora, i da igrash na kartu da nece da te teraju na sud zato shto ti je to poslednja renta. Jesam li pogreshno razumeo?
Ne znam kakvu predstavu ti o tom legalnom sistemu imas ali nije bas da tamo sedi jedan sa perikom i bas tebe ceka da dodjes da mu se pozalis. Ima red cekanja a ima i admin/or whatever fees koje daleko prelaze iznos koji bi vlasnik mogao od mene da ucari.
Imam savrshenu pretstavu kako taj legalni sistem radi kod mene, a radi tako da ako ne primim rentu do 5-tog u mesecu, mozhes da racunas da ces oko 10-tog imati uruchen poziv za sud, sudjenjenje oko 20-tog, a ekipu za prinudno iseljenje na vratima (sa sve organima vlasti) oko 25-tog. Surovo efikasno, a sama administracija nije ni preterano skupa.
Link to comment

Pa ovde nije tako efikasno. Ako ne placas a nisi dao otkaz onda je alarmantno ali ako si dao otkaz i nisi platio uglavnom nece da se zezaju. Nije da se ne bune, ali od pretnje do ostvarenja mali broj dodje.A pogresno si razumeo onaj deo da ostavim svinjac za sobom. I nemoj da se pravis lud, znas...

Link to comment
Ne znam kako je kod vas ali kod nas ti daju taj ugovor sa opisom po svim sobama kakvo je stanje. Oni prvo popune pa daju nama da proverimo. Buduci da RE agent nema pojma koji je to property u pitanju a i boli ga djoka da se vraca i proverava mi lepo (kad smo se naucili pameti) dopisali za sve sobe da su zidovi prljavi, izbuseni ekserima, kupatila prljava, bla bla bla. Agent taj dopunjeni izvestaj lepo samo gurne u fijoku. Posle par godina kada se iseljavamo zidovi su svakako prljaviji i imaju rupe od eksera (ako nisu imali - sad imaju) ali to je sve vec bilo, sudeci po ugovoru.Naravno, u najvecem broju slucajeva to vec vise nije isti agent - a i da jeste, agentima tako puca prsluk za stanje nekretnine, zivi se iskidase.Kada se iseljavas oni samo gledaju da ti ustrnu od onog bonda, a ako bonda vise nema onda im je svejedno.A sta bi ti predlozio? Da ostave govna po ulici?I ne znam kakve veze ima cena odece na babi sa cinjenicom da vodi racuna o drugima skupljajuci govanca za svojom kerom??
U Nemackoj ( a mislim da je to u Evropi svuda isto) vlasnik stana s tobom,pre nego potpishete ugovor; sve tacno zapishe ,upishe uugovor, tako da kauciju (uobicajeno je tri mesecne kirije) dobijes celu bez ikakvog "krnjenja" kada se iseljavas, naravno pod pretpostavkomda si platio i zadnju kiriju, ali i duvare molovao ( jer si se i i uselio u cist i molovan stan), I kod iseljavanja je ista procedura da ti ivlasnik napravite zapisnik da je sve u redu.Svaki normalan vlasnik psa skupi ta govanca , svejedno koliko godina ima i kako je odeven, ali to ovde nije ni tema.
Link to comment
A pogresno si razumeo onaj deo da ostavim svinjac za sobom. I nemoj da se pravis lud, znas...
Uh, ovde ce krv da padne oko toga ko koliko chisti iza sebe. Evo idem iz ovih stopa da apdejtujem listu tvojih vrlina i dodam "pedantna". Friends again?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...