Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Kako ne? Tuxera NTFS kod mene sasvim fino radi.
Ako je disk formatiran u windowsu u ntfs, onda svi folderi posle priključenja na mac dobijaju atribut read only i sa diska može da se čita ali ne može da se po njemu piše...Ah, sad kapiram da je to neki program za upravljanje diskovima. Bah, sve u svemu je glupost da moraš da platiš program kako bi koristio externi disk. Sent from my iPad using Tapatalk HD Edited by teacher
Link to comment
Ah, sad kapiram da je to neki program za upravljanje diskovima. Bah, sve u svemu je glupost da moraš da platiš program kako bi koristio externi disk.
Pa sad... postoji i NTFS 3G koji je free, ali mnooogo spor. Inače, ne možeš ni u Windowsu da čitaš HFS+ bez eksternog pomagala.
Link to comment

Ako nemas fajlove preko 4GB FAT32 je dobro rosenje, lepo radi i na Mac-u i na PC-u. Ako ti treba bas NTFS mislim da moras da kupis ili "kupis" drjaver. Ako neko zna dobar free drajver - neka javi.Ja inace problem resavam tako sto na macovima imam malu WinXP virtuelnu masinu.

Link to comment
Ako nemas fajlove preko 4GB FAT32 je dobro rosenje, lepo radi i na Mac-u i na PC-u. Ako ti treba bas NTFS mislim da moras da kupis ili "kupis" drjaver. Ako neko zna dobar free drajver - neka javi.Ja inace problem resavam tako sto na macovima imam malu WinXP virtuelnu masinu.
Znam za ogranicenje fat32, a velika vecina fajlova je upravo veca od 4gb. Hvala svima ;)Sent from my XT610 using Tapatalk 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

aj prvo da probam da odgovorim drugu grunfu pa posle da izlozim svoje muke.imao sam problem kao i ti. iskopao sam iz ormana wd my book od 500gb. disk je kupljen par godina ranije i prvi put bio bio prikacen na pc-ja i on ga je formatirao onako kako je on 'teo. ja sam samo kliktao next, next.. finish. tada sam ga relativno brzo napunio glupostima i odlozio u arhivu kao 'jesen 2008.'. taj disk je bio primer kako napuniti 500gb sa glupostima u rekordnom vremenu (skidanje svega sa kartice na disk bez brisanja djubreta. kopiranje npr 4gb fotki neke konferencije za stampu nekih ljudi za koje niko ne zna ko su ni o cemu su pricali, revnosni izvestaji sa 'tanjugovog okruglog stola cetrvrtkom u 18' (da, da postojalo je nekada i tako nesto) gde bude vise ucesnika stola nego novinara koji ih slusaju (cuj, slusaju :lolol: ).u medjuvremenu ja se nakon nekoliko godina pauze vratih meka u kucu (dolazak par mekova u redakciju je samo ubrzao proces)e pre par meseci ja shvatih da imam potencijalnih 400gb slobodnog prostora na disku koji se mogu pametnije koristiti i tada dolazim do cudnog problema. imac najnormalnije vidi disk, svi programi za pretragu i pregledavanje fotki rade bez ikakvih problema osim jedne 'sitnice'. nista na disku ne mogu da promenim ili obrisem?!?onda sam dosao ovde da kukam i larson (mislim da je on, prastajte ako sam pogresio) mi rece da je lek za taj problem TUXERA. tuxera mi je napravila upotrebljivim disk i usput sacuvala sve podatke na njemu. nije bilo potrebe za formatiranjem. sada kada kliknem desni klik na get info on mi, izmedju ostalog, napise "format: Windows NT Filesystem (Tuxera NTFS)" i dole, malo nize Sharing & Permissions: You can read and write. taj disk sada, provereno radi i na meku i na pc-ju. i pise i brise na obe platforme.sad gledam po disku i vidim da sam obrisao instalaciju te tuxere ali se secam da nije bio nikakav problem 'kupiti' je.verovatno si do sada resio problem ali neka stoji post posto se na mac forumima pitanja u vezi tog problema pojavljuju jako cesto pa neka imamo i mi odgovor kod nas na forumu. nismo mi neki tamo levi bezveznjakovici... :)

Link to comment

e, nakon odgovora grunfu, prijatelju, idu moje muke. :(safari na mom imacu je poceo da mi pravi ozbiljne probleme u radu. upalim safari i 8 do 10 tabova u jednom ili dva prozora. nakon nekog vremena komp pocinje da stuca, secka,da vrti sarenu loptu za plazu, postaje nepodnosljiv rad u celini. kada se upali komp i podigne safari activity monitor pokazuje da je 3/4 rama zelene boje tj. slobodan. kako vreme prolazi, radio- ne radio (ostavio ukljucen komp i otisao od njega) slobodne memorije je sve manje da bi se to zavrsilo time da mi ostane slobodnih npr 20mb. u listi procesa safari web content postize sumanute vrednosti. pokupi svu slobodnu memoriju od 4gb koliko imam instaliranih. zanimljivo je to da nema razlike da li sam surfovao 6 sati ili je komp, sa upaljenim safarijem, ostavljen sam kod kuce on nakon nekog vremena pojede ceo ram i sve ode u safari web content. to me i zbunjuje jer sam sumnjao na probleme sa flashom ali proces flash player (safari plug in) krece se u okviru normalnih vrednosti. takodje sve ove muke su vezane za web. mogu par dana da teram fotosopove, ilustratore, fotostatione i masu drugih 'zahtevnih' programa i to sve radi bez stucanja, bez pomisli o restartu.da li neko ima ideju sta se poremetilo kod safarija tako da je poceo da jede ram dokle god ga ima. ubedjen sam da bi on polako pojeo i 16gb samo kada bi ih imao na raspolaganju. napominjem da nije bilo nikakve promene u mom standardnom nacinu koriscenja kompa. nikada nije bio ni koriscen, pa ni instaliran, neki drugi browser osim safarija i da je mail jedini e-mail klijent.aj pomagajte. kada krene da gusi koci, glavi vise me nervira od nekog starog pc-ja. kod njega si bar u slicnim situacijama slusao hdd kako grebe, rilja, cakce... ovaj samo cuti i jede mi zivce.

Link to comment

i jos jedno pitanje i necu vise, obecavam.kada ubacim prazan cd/dvd imac i toast 10 titanium ga normalno vide i rade sa njim. kada ubacim bilo koji cd/dvd na kojem ima necega on nece da ga procita i sutne ga napolje. nema razlike da li je neki stari cd, tek narezan dvd, nikada otvoreni appleovi dvd-jevi... i za sve to me zabole ona stvar, nego nece ni dvd sa operativnm sistemom da procita, a mene mrzi sa odmora da idem u firmu da napravim butabilni usb.verovatno je ovo i normalno ako u opticki drajv stavljas disk jednom u 6 meseci ali me zbunjuje to sto blank disk vidi bez problema, a cim ima necega na disku on ga pljucne napolje. sta da radim?e, imam i neki firmin pc lap tu pored mene pa da li nesto moze da se to poveze da mac koristi drajv sa pc laptopa da bi napravio butabilni usb?opticke medije treba izbaciti iz upotrebe i taj bi problem veike firme mogle da izvedu za godinu dana max.hvala vam drugari na odgovorima kojima se unapred nadam i radujem.vas foto

Link to comment

hvala indi. i ja guglam, vise ne znam sta sam procitao, sta probao, a sta stoji u tabovima i ceka na citanje. uspeo sam uz pomoc pc laptopada napravim butabilnu kcf karticu (posto nisam imao usb od 8mb a karticaimam ranih velicina i brzina) i to radi. ostao mi je aplication disk i ilife da ih nekako prebacim na kartice.sad cu citam i probam ovo iz tvog posta.hvala indi!

Link to comment

Jako glupo pitanje: pokusavam da updateujem OSX, medjutim preko App Storea mi uvek nudi izbor neke shipping adrese, i to iskljucivo u Americi, nigde nemam prostu download opciju, a treba mi sto pre.edit: guglao sam, izgleda da ne postoji uopste download updgrade. jbm ih glupava. odoh na torente

Edited by goofs
Link to comment
Jako glupo pitanje: pokusavam da updateujem OSX, medjutim preko App Storea mi uvek nudi izbor neke shipping adrese, i to iskljucivo u Americi, nigde nemam prostu download opciju, a treba mi sto pre.edit: guglao sam, izgleda da ne postoji uopste download updgrade. jbm ih glupava. odoh na torente
Ako ti za nesto treba instalacija kao takva, kazes da hoces da uradis install, kad zavrsi skidanje kazes da neces odmah da ga instaliras, a na netu nadjes gde se nalazi instalacija i kao se raspakuje (trivijalno je). Takodje mozes da odes kod nekog ko ima vec instaliran taj OS. Kod njega u App Store umesto Install stoji Download opcija.
Link to comment
Ako ti za nesto treba instalacija kao takva, kazes da hoces da uradis install, kad zavrsi skidanje kazes da neces odmah da ga instaliras, a na netu nadjes gde se nalazi instalacija i kao se raspakuje (trivijalno je).
Uh, nisam skroz razumeo :( gde kazem da hocu da uradim install? Nigde ne mogu da nadjem to u App Storeu.Imam Leoparda, treba da predjen na Snow Leoparda da bih mogao da se updateujem za free na Mavericka.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...