Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

1 hour ago, BlackGeorge said:

 

Na kraju sam odlućio da uzmem ovaj: https://support.hp.com/us-en/document/c08390300#AbT0

Rezervisao sam ga, uzimam ga u toku dana.

 

Ryzen 5 5500

IPS

Memorija ddr 4 3200 4 + 4 - ukupno 8 GB

SSD 256

 

Jedino me malkice nervira što je bela tastatura ali mi je bitnije da je ram oko ekrana crn

 

Košta 53.999, memoriju mogu da nadogradim kad hoću, kao i da uzmem veći hard ali ekran ostaje isti za ceo život.

 

Mislim da je ovo OK deal. Šta vi mislite?

 

Nisam siguran koliko baš možeš da unaprediš memoriju. 4+4, to znači 4 zalemljeno i oni su stavili 4 i nema više mesta? Onda kada kupuješ memoriju ići ćeš na vađenje te i dodavanje 8 ili 16 at best. Ja sam možda malo tehnički zaostao za trenutnim stvarima ali ranije nije bilo povoljno da su različiti moduli na kanalima.

Link to comment
18 minutes ago, Vapad said:

 

Nisam siguran koliko baš možeš da unaprediš memoriju. 4+4, to znači 4 zalemljeno i oni su stavili 4 i nema više mesta? Onda kada kupuješ memoriju ići ćeš na vađenje te i dodavanje 8 ili 16 at best. Ja sam možda malo tehnički zaostao za trenutnim stvarima ali ranije nije bilo povoljno da su različiti moduli na kanalima.

Pa to sam i planirao, samo ako mi bude trebalo. Izvadim jednu od 4 i ubacim 8 ili 12. Mada ne verujem da će mi to trebati u dogledno vreme. 8 mi je sasvim dovoljno za sad. Igrice ne igram.

Treba mi nešto samo da malo brže obrađuje video zapise u filmori. Trenutno radim na ovom desetogodišnjem đubretu i treba mi 3 sata da završi 4K materijal od 8 minuta na filmori kao i da mi, generalno, brže radi:

https://icecat.biz/en/p/samsung/np300e5x-a03in/3-notebooks-np300e5x-15550143.html

 

Ovaj novi će mi valjda skratiti malo vreme.

Edited by BlackGeorge
  • +1 1
Link to comment

RAM-a nikad dosta :happy:

- čim mu prođe garantni rok otvoriš ga i ubaciš jedan štap od 16 GB, oni se kreću oko 4500-5500 ili još bolje od 32 GB oni su sada oko 9-10k

- pitanje je do kada će biti dostupni i koja će im biti cena jer se lagano prelazi na ddr5 standard

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

RAM-a nikad dosta :happy:

- čim mu prođe garantni rok otvoriš ga i ubaciš jedan štap od 16 GB, oni se kreću oko 4500-5500 ili još bolje od 32 GB oni su sada oko 9-10k

- pitanje je do kada će biti dostupni i koja će im biti cena jer se lagano prelazi na ddr5 standard

 

To treba proveriti, gledao sam i negde piše da je max za taj komp 16Gb (2x8)

Link to comment

Evo kuckam sada sa novog laptopa. Malo mi treba vremena da pohvatam kako sve ide, odavno nisam instalirao programe i drajvere. Valjda će mu biti dosta windows 10 za početak. 

Prvo što sam uradio je odlazak na youtube da vidim koliko se razlikuje od starog samsung matorca. Matorac je odbijao na "normal" da pusti 1080p, seckao je nenormalno... Ovaj piči video bez seckanja na 2160/60 fps  i još na speed 2x. Ovim sam i završio test :laugh:. Očigledno može neuporedivo mnogo više od samsung starca.

Na prvu loptu - ne sviđa mi se tastatura - nekako deluje jeftino ova plastika na njoj. Ekran IPS - strašno koliko je bolji od starog TN ekrana od 220 Nita pa još i HD ready.

 

E da, nešto sam se zajebao prilikom instalacije windows 10. Napravio sam neku particiju od 100GB da bi tu instalirao windows misleći da će mi komp automatski ostatak odrediti kao drugu particiju. Kad ono - cvrc! Nemam sada ništa vidljivo osim te particije. kako da napravim "vidljivom" tih ostalih 150 giga? Jel moram da uđem u BIOS ili šta već?

  • +1 3
Link to comment
Just now, BlackGeorge said:

 

E da, nešto sam se zajebao prilikom instalacije windows 10. Napravio sam neku particiju od 100GB da bi tu instalirao windows misleći da će mi komp automatski ostatak odrediti kao drugu particiju. Kad ono - cvrc! Nemam sada ništa vidljivo osim te particije. kako da napravim "vidljivom" tih ostalih 150 giga? Jel moram da uđem u BIOS ili šta već?

 

Sredio sam i to veoma brzo, instalirao neki Partition manager i pronašao izgubljeni "volume".

 

 

  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nema potrebe da delis ssd na 2 dela. Drugo, win10 ti je verovatno instalirao sve drajvere, ako nije, odradi windows update i to ces resiti lako.

 

Na sajtu    https://ninite.com/   imas sve programe koji ce ti biti dovoljni za osnovno koriscenje kompa, pa instaliraj sta ti se svidi.

Edited by Milosh76
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
  • 6 months later...
18 minutes ago, John Coltrane said:

Pa, znam da je black november akcija, ali ovaj jedini nadjoh sa 16RAM da je u normalnoj ceni.

 

Hvala za ostale predloge.

Imaš u gigatronu ovja sa R7 i 16 GB, koji bi nazivno trebao da je boilji od tog što si ti gledao, a i jeftiniji je...

 

 

  • +1 2
Link to comment
On 9. 2. 2023. at 18:09, gone fishing said:

DELL Monitor 24 UltraSharp IPS U2422H, ima podešavanje po horinzontali, vertikali i mogućnost rotacije ekrana za 900 panel je ips, što znači verovatno najverniji mogući prikaz boja, ima i usb hub, što znači da se jednim usb kablom poveže sa desktopom ili laptopom i onda imate 4 usb izlaza na monitoru u koje možete da priključite miša, tastaturu ili telefon, umesto na kućište,  e sad i cena je pristojnatm   36k da li vredi tih para, hm za neko surfovanje i rad u ofisu pa čak i profi rad sa fotografijom da, najbolje je kada bi mel otišla do prodavnice i direktno uporedila monitore iz delove ultra sharp-ove serije sa konkurencijom, pa da sama proceni da li joj se dopada kakva je slika i vredi li to doplate u odnosu na druge mofele iste veličine ekrana....

 

Nadovezao bih se na ovaj post jer planiram kupovinu monitora kao dodatka za laptop, a u narednih nedelju dana će biti boljih uslova za to. Da li ovaj stvarno vredi 30k, ili će za ono što mi je potrebno biti dovoljan i neki jeftiniji? Posao radim preko laptopa, ima tu dosta pisanja, ali i gledanja tabela i podataka. Potrebna mi je jasna preglednost kao i kod čitanja na internetu/preko interneta što isto tako često praktikujem. Za sada ne obrađujem fotografije, ali verovatno će i to jednog dana biti aktuelno.

Link to comment
19 hours ago, John Coltrane said:

Pa, znam da je black november akcija, ali ovaj jedini nadjoh sa 16RAM da je u normalnoj ceni.

 

Hvala za ostale predloge.


 

 

19 hours ago, radisa said:

Imaš u gigatronu ovja sa R7 i 16 GB, koji bi nazivno trebao da je boilji od tog što si ti gledao, a i jeftiniji je...

 

 


https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-1-15alc7-r7161tb-82r400b9rm-570617

Ja pazario ovaj danas, zadnji u radnji :laugh:

Ne dopada mi se deo tastature s kursorima i s malim enterom (navici cu se kontam posle nedelju dana), kao i to sto ima samo 2 standardna usb ulaza (ima treci, ali onaj manji za punjenje fona)

Graficka nije bas nesto (integrisana AMD Radeon) al' generalno me bole paja, ne gejmujem nikad, instaliram jednom u 2 godine Vice City ili San Andreas da gazim kurve i gadjam postene gradjane bazukom kad mi u svakodnevnom zivotu upadne pesak u vaginicu

Video sam jos nekoliko slicnih laptopova ovih dana u ovom price range-u (palo sa ~100-120k na 60-75k), ali neki nemaju numericku tastaturu ugradjenu (nju koristim stalno, nuzna mi je) pa sam batalio. Neki Dell i neki HP, zaboravio sam tacno koji modeli su u pitanju (gledao na shoppsteru, tehnomaniji, gigatronu i ananasu). Ista ova prica - Ryzen 7/Intel i7, 4+ghz, 16gb RAM i minimalno 512GB SSD (ovaj ima 1tb)

Ali za ove pare uf, celo leto sam svaki dan proveravao svuda i ovakve i slicne konfiguracije su bile 90-95 soma. Nadam se da je procesor zadovoljavajuc, u frci sam nekoj i tek od nedelje cu instalirati sistem pa cu poterati da vidim kako prede. 

Imam stari Lenovo b50-80 s i3 procesorom, on je kostao isto ovoliko 2017., a ni prineti ovome po specifikacijama 

Svidja mi se sto je sarka odradjena drugacije, umesto 2 male sa strane ima jednu dugacku po sredini, nadam se da vise nece pucati plastika - na b50-80 sam to menjao 2x.

Edited by Ratamahatta
  • +1 2
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...