Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

9 minutes ago, Plajvi said:

To je deo sire dijagnoze velikog broja pripadnika ovog naroda - i dalje zive u osamdesetim. 


Nema to veze sa osamdesetim.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, napadaj said:

Jesi li im pomenuo srpski model paušala u kojem možeš da ostvariš prihode do 6.000.000 dinara iliti cca. 50k evra, a da plaćaš 15.750 dinara iliti cca. 135 evra poreza mesečno? :D

Nema to već par godina. Ko ja jamio, jamio je. Doduše, uopšte nije retkost da su firme zadržale ljudima neto iznos koji su dobijali u paušalnom modelu. Cifre su ludilo, kao što je već navedeno gore. Srpski IT je godinama muljao sa sivim platama, čudnim metodima obračuna itd. sve se pravdajući sa "visoki su porezi i doprinosi", sad ispade da i nisu baš toliko problem :rolleyes: Doduše, ceo srpski poreski model favorizuje ljude sa visokim platama. Čak i onaj godišnji porez na dohodak (10% za one preko x3 prosečne zarade, 15% za preko 6x), je ove godine praktično ukinut (odnosno neoporezovani iznos plate dupliran) za one mlađe od 40 godina, kao da situacija već nije dovoljno suluda. Ko se još seća da su pre 8 godina krajcali državne plate i penzije... 

 

No videćemo kako će srpski IT da pregura iduću zimu, potrebni su struja i neskočanjeni prsti da bi se zarađivalo. 

 

36 minutes ago, Moonwalker said:

Zasto Indijci ne idu ka UK? Tamo su porezi manji. I ti sto su privremeno onda bolje da idu kao kontraktori.

U mojoj firmi u londonskom odeljenju 70% su Indijci, svi doseljenici, 20% klinci iz sirotijih zemalja EU. Indijki ima više nego Indijaca i mislim da su mahom udate za nekog ko je već bio u Britaniji. 

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, Lezilebovich said:

Sinoc sam se vratio sa odmora na Kipru i tamo je predivno ...  ako si vec tamo napisi koju rec na odgovarajucoj temi

 

Imas ovo iz 2015 ne verujem da se mnogo sta bitno promenilo osim sto je, narocito u Limasolu, krenula dubaizacija sa nekih 20-30 zgradetina uz obalu.

Osim toga, sve sve skuplje, guzve sve vece, klima sve extremnija i vazduh prasnjaviji a ja sve matoriji :D

 

A zaozbiljno, odlicno mesto za podizanje dece i starost ako imas adekvatna primanja. Kulturna zbivanja blizu nule a onaj neki urban vibe na apsolutnoj nuli.

  • Hvala 2
Link to comment

38,5 sati nedeljno, u zavisnosti od firme, moze biti:

- petkom ranije kuci

- dodatni slobodni dani - oko 8 dana godisnje

- dodatna plata - oko 4% mesecno

- ranije u peMziju - 20 godina akumulira oko godinu dana ranije u mirovinu 

 

Ili neka kombinacija gore navedenih opcija.

Link to comment

Da li je tako i u Nemackoj, jer mi se cini da ovi "moji" Nemci rade 8h + pola sata pauze ?

mozda stede za slobodne dane ...

Edited by Lezilebovich
Link to comment
36 minutes ago, Zabalujev said:

Nema to već par godina. Ko ja jamio, jamio je. Doduše, uopšte nije retkost da su firme zadržale ljudima neto iznos koji su dobijali u paušalnom modelu. Cifre su ludilo, kao što je već navedeno gore. Srpski IT je godinama muljao sa sivim platama, čudnim metodima obračuna itd. sve se pravdajući sa "visoki su porezi i doprinosi", sad ispade da i nisu baš toliko problem :rolleyes: Doduše, ceo srpski poreski model favorizuje ljude sa visokim platama. Čak i onaj godišnji porez na dohodak (10% za one preko x3 prosečne zarade, 15% za preko 6x), je ove godine praktično ukinut (odnosno neoporezovani iznos plate dupliran) za one mlađe od 40 godina, kao da situacija već nije dovoljno suluda. Ko se još seća da su pre 8 godina krajcali državne plate i penzije...

 

 

Znam da nema za one koji tako izbegavaju ugovore o radu, iako su faktički u radnom odnosu, ali paušalci koji su zaista preduzetnici i dalje rade nesmetano, koliko znam. Ne znam koliki su im tačno porezi, doduše.

Link to comment
10 minutes ago, Lezilebovich said:

Da li je tako i u Nemackoj, jer mi se cini da ovi "moji" Nemci rade 8h + pola sata pauze ?

mozda stede za slobodne dane ...

Pauza je druga prica. Ako sam dobro razumeo, svako ko radi vise od 4 sata mora imati pauzu od 30min koja nije deo placenih sati.

 

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Ne može IT junior da ima veću platu od sudije osnovnog suda ili lekara sa 20 godiona iskustva... I to nije  problem u IT-ju, nego u državi...

Plate su potreban, ali ne i dovoljan uslov da neke stvari krenu na bolje. U Bosni si par godina nakon rata imao sudije sa, za to vrijeme ogromnim, platama od 3k maraka pa to nije imalo nikakav efekat. 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, napadaj said:

ali paušalci koji su zaista preduzetnici i dalje rade nesmetano, koliko znam.

Satrli su paušalce koji su radili za strance. Sad imam tri prijatelja koji rade za istu stranu firmu i svaki ima svoj doo.

Link to comment
13 minutes ago, napadaj said:

 

 

Znam da nema za one koji tako izbegavaju ugovore o radu, iako su faktički u radnom odnosu, ali paušalci koji su zaista preduzetnici i dalje rade nesmetano, koliko znam. Ne znam koliki su im tačno porezi, doduše.

 

Mnogo veci od 15k dinara ;) osnovice za IT delatnosti sada idu i preko 100k dinara, na sta ti porez izadje na nekih 400-450e. I to je takodje problem, lako je kad obrces 50k eura godisnje, pa placas mali iznos za taj pausalni porez, a mnogo je jebeno kada tek kreces sa poslom i ne znas odakle da namaknes za zivot, a kamoli 400e poreza koji te ceka prihodovao ti ili ne.

 

Pausal je mnogo skakljiva stvar, svi se hvataju odmah samo na nizak % poreza, a tu zapravo ima toliko skrivenih mina.

Link to comment
18 minutes ago, napadaj said:

 

 

Znam da nema za one koji tako izbegavaju ugovore o radu, iako su faktički u radnom odnosu, ali paušalci koji su zaista preduzetnici i dalje rade nesmetano, koliko znam. Ne znam koliki su im tačno porezi, doduše.

Sistem je ostao kao i ranije, samo što je ujednačeno na nivou Srbije, ne računa se na prosek zarada u delatnosti na terotoriji opštine, dakle nema više paušal iz Prokuplja od 12k mesečno :D Drugar radi paušal kao dodatnu delatnost - evo već petnaest godina, kaže da mu se nije ništa bitno izmenilo. Inače je po Beogradu u ono vreme paušal išao 250-350 EUR za 6201 delatnost. Meni su iz nekog razloga računali osnovicu oko 120k umanjenu za neke popuste, pa me izlazilo nešto oko 75k RSD. Niđe veze.

Edited by Zabalujev
Link to comment
17 minutes ago, x500 said:

Pauza je druga prica. Ako sam dobro razumeo, svako ko radi vise od 4 sata mora imati pauzu od 30min koja nije deo placenih sati.

 

 

pauza se odbija, hteo ne hteo.

dakle da bi ti se pisalo 8h na dan, moras da provedes 8 sati i 45 minuta na poslu

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Zabalujev said:

Sistem je ostao kao i ranije, samo što je ujednačeno na nivou Srbije, ne računa se na prosek zarada u delatnosti na terotoriji opštine, dakle nema više paušal iz Prokuplja od 12k mesečno :D Drugar radi paušal kao dodatnu delatnost - evo već petnaest godina, kaže da mu se nije ništa bitno izmenilo. Inače je po Beogradu u ono vreme paušal išao 250-350 EUR za 6201 delatnost. Meni su iz nekog razloga računali osnovicu oko 120k umanjenu za neke popuste, pa me izlazilo nešto oko 75k RSD. Niđe veze.

 

Osnovice sad jesu tolike. Ne znam kad si otvarao PR? Fazon je sto postoji neka uredba da ti osnovica ne sme rasti vise od 10% godisnje, tako da ako si otvorio PR pre sedam godina, niska startna osnovica ce ti rasti malo po malo dok ne dodje do tih 120k. A ako je otvaras danas, saceka te odmah punih 120, minus ti neki popusti koje dele kao neko zamazivanje ociju, jer ti opet prakticno govore da ce ti za 4-5 godina narasti do 120k.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...