Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

 

21 minutes ago, Chika Spale said:

Umeju takve stvari da pogode ljude puno, znaci ovde ne pricamo da beze od pritiska kad proizvod treba da se pegla i fiksa, nego elementarno nepostovanje tebe kao profesionalca.

 

Ja obozavam da radim na legacy projektima i na migracijama na nove tehnologije ali isto tako bi trebalo da plata to isprati jer ja rizikujem svoju sansu za sledeci posao.

  • +1 3
Link to comment

Lupio bih vam svima po jedan thumb-up, ali me mrzi pojedinacno, pa ovako djuture :thumbsup:

 

Ja sam iz korporativnih voda pobegao jos pre 10ak godina, u neke solo avanture, iz sto razloga, ali najvise zato sto nisam imao dovoljno strpljenja da saradjujem sa priucenim duducima, prodavcima magle i dibidus menadzerima. I da, nisam hteo da ucim poslovne procese industrija koje me nisu zanimale :D jbg, mozda je to bila greska, mozda nije, ko zna. 

Iz gore vec pomenutih razloga se nikad nisam odvazio na razvoj nekog preduzetnistva i uvek ostajao kao pojedinac, probao par puta i onako, vise sam zazalio zbog avanture nego sto nisam. Ljudi ima u mojoj bransi, mogu da se nadju, ali su ili neodgovorni ili precenjuju sebe i svoje sposobnosti, nemam ja zivaca za to.

 

Inace sam sa fakulteta izasao potpuno opcinjen idejama o nekim informacionim sistemima, SAP, automatizacija, data mining, magije i gandalfi...godinama sam sve vise ostajao zaprepascen kako neki biznisi uspesno mlate pare uz pomoc stapa i kanapa. Jednom sam radio za sistem koji je imao hiljade mesecnih pretplatnika, sa pretplatom od 30 do 150+$, i ciji je osnov poslovanja bila jedna Excel tabela :isuse:  Neke velike, ma ogromne firme u Srbiji zive na plecima juniora koji ostaju juniori po 4 godine, sve zbog neke tamo jebavite standardizacije pozicija.

 

S druge strane, ako izadjem iz okvira ITja, oko nas, u Beogradu, a i sire, ima vrlo kreativnih i originalnih ljudi, ali je bas tesko razviti dobar biznis van ITja. I onda mi bude bas lose kad vidim da se takvi ljudi prekvalifikuju u IT, rade support u NCRu ili tako neki priuceni HTML. Tuga.

Link to comment

Slučaj iz najbliže okoline.  Diplomirani pravnik koji radi kao stalno zaposlen pet godina u ministarstvu je aplicirao za plaćenu obuku od šest meseci u jednoj IT firmi u Beogradu. To je full-time, moraće da da otaz. Plata 600 evra, isto koliko ima u ministarstvu. Dobio je dete i hoće da zarađuje više. Ne zna ništa o tome, ne zna ni matematiku, prošao on-line full stack devoleper kurs. Ne zna u koju grupu će da ga stave. Ima devops, java, .net, QA, front-end i još nešto. Ne zna naravno šta je tu šta tačno. Prošlu klasu su celu zaposlili navodno. 

  • Tužno 1
Link to comment

Ima nas i sa druge strane iste struke. ;)

Radim, a više od dve decenije i šefujem u velikom "korisničkom" delu IT sektora, da ne kažem "na državnim jaslama". Sve što Svarog piše stoji, ali je stvarnost mnogo gora i sa mračnijom budućnošću. Već decenijama primećujem, sa ove strane iste branše da novi saradnici, bez izuzetka imaju ove zajedničke osobine, a to nema baš veze sa najnovije prispelim kadrovima. Ovo primećujem odavnoooo :

 

1. Dobijeni posao i redovna (državna) plata su im jedini lični kriterijum. Njihov, okoline, supružnika ...  Niko neće da ih mrdne niti pokrene. Dovoljno je to "što je drugima gore, i nećemo ništa javno da kritikujemo..." Čim nečim nisu zadovoljni odmah su sami sebi i svima okolo krivi zato što ne poštuju novodonesene budalaštine sa višeg nivoa. Bolje je da ćute i da se brže prilagođavaju, nego da bodu oči "onima iznad" koji o "našim IT poslovima i onako, nemaju pojama.

 

2. Ne postoji nikakav osećaj da pripadnost nekom posebnom i "ređem" zanimanju - poslu, da to brojčano i masi nije nešto i da to znači da verovatno taj neko treba da poseduje neke posebne osobine ličnosti. Nikako. Većina iz IT sveta smo nekavi "prateći" činioci neke radne celine, postoji primarna delatnost kojoj je IT podčinjen, IT sektor je samo neki deo koji podržava glavni posao, "koji pravi, ali i raspodeljuje lovu" i spremni smo na sve da se dodvorimo rukovodiocima glavnog menadžmenta. Bez obzira kolko ih je nepismena politička stvarnost izdigla tu gde jesu, mi ćemo nastaviti da se ponašamo "kao slepe ovce".

 

3. Nikakva sposobnost uklapanje u socijalno prihvarljive grupne organizacione celine im nije bliska. Sposobnost ni želja da to stvore i održe nema ni traga. Još dugo, dugo.... čekaće se  da se proširi tim glavama svest da se moraju stvoriti posebno organizovani sindikati, organizacije, udruženja, pa na kraju Daj Bože i čiste političke stranke/partije koje će se pozabaviti organizacijom da se svest tih ljudi usmeti u nekom opštem, zajedničko ostarljivom i preko potrebnom CILJU, a u svrhu dobrobiti te sada vrlo izolovane i samozadovoljne izdvojene celine. Ljudi iz IT sektora nemaju pojma šta i za koga da glasaju niti da podrže.

 

4. Za sve svoje nesposobnosti da sagledaju gore navedeno kriva je isključivo trenutno vladajuća koalicija/partija/vladar/velmože.

 

Pokušavao sam na razne načine da objasnim ovo gore, nešto postaknem, pokrenem, pa kuda ode .... ali bezuspešno.  Velika bežina me i danas hleda kao budalu kada im o obome govorim.

 

Mislim da ću krajem godine u zasluženu penziju sa ovim gore opisanim stanjem kao najnegativnijim zapažanjem i razočaranjem.

 

 

 

 

Edited by zmanic
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

OK, ajde da ja dodam iz neke moje vizure, na ovaj @Svarog odličan uvodni post, pošto radim malo drugačiji IT...

 

Ja radim kao konsultant u SAP svetu.

 

I nama nedostaju ljudi, očajjnički nam nedostaju... Posao nije čist IT, pogotovo kako odmičeš sa znanjem i to je ono što je jedan od problema... 

 

 

Čini mi se kao da je IT tu još i najmanje bitan, razumevanje poslovnih procesa, konkretnog sektora i same kompanije, kako rade, a kako bi trebalo da rade nenormalno bitno, a to opet to ne ide bez baš jakog iskustva. Ili mi se tako čini. :)

Link to comment
Just now, Time Crisis said:

 

Čini mi se kao da je IT tu još i najmanje bitan, razumevanje poslovnih procesa, konkretnog sektora i same kompanije, kako rade, a kako bi trebalo da rade nenormalno bitno, a to opet to ne ide bez baš jakog iskustva. Ili mi se tako čini. :)

 

 

Kod mene moraš znati IT deo i dok to učiš, učiš i poslovne procese koji ti trebaju da bi kasnije mogao samostalno da radiš... ALi, dosta samo ljuidi imali koji su naučili IT stranu priče, oslanjali se na senore dok su to učili za biznis deo, i kad su konačno trebali da krenu u samsotalan rad, sa poznavanjem biznisa, jednostavno odu...

 

Ja baš radim IT related stvari, DWH, reporting i to, i u mom segmentu mora IT da se zna...

 

Sa druge strane možeš to biti SAP FI/CO, MM ili SD konultant, i da ne znaš IT, samo je tu put obrnut, ako hoćeš da budeš dobar, onda prvo naučiš poslovni deo, pa polako kroz to učiš IT deo piče...

 

Mislim, ko hoće da se zeza samo sa IT-jem u SAP svetu, može da bude BC konsultant ili ABAP programer, ali samo to raditi je meni užas... BC još bi i mogao pred pneziju (to je sistemaš™ u SAP svetu), ali da budem ABAP-er koji smao uzme poslovnu specifikaciju i isprogramira, bez znanja poslovnog procesa kojo stoji iza zahteva, ne bi mogao, pa skoro nikako...

 

 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, radisa said:

Sa druge strane možeš to biti SAP FI/CO, MM ili SD konultant, i da ne znaš IT, samo je tu put obrnut, ako hoćeš da budeš dobar, onda prvo naučiš poslovni deo, pa polako kroz to učiš IT deo piče...

 

 

 Pa da, jednom prilikom sam par nedelja prevodio za jednog konsultanta (uglavnom IS i FI/MM) ne znam da li je bilo i od IT-ja za sve to vreme, valjda je onda bio iz tog drugog tabora. :D

Link to comment
11 hours ago, zmanic said:

Ima nas i sa druge strane iste struke. ;)

 

Mlad čovek koji želi u ovom trenutku da radi u IT-ju u državnoj firmi nije u najmanju ruku svetsan trenutka ili je poootpuno neambiciozan (što je možda jedino OK u toj priči, ali onda ne trebaju da mu smetaju ostale stavke)... Ja ne znam šta bih drugo mogao da kažem...  Da neko iskoristi priliku da možda nešto nauči pa ode za 2-3 godine mi je relativno ok, ali, iz mog nekog iskustva, mislim da rad u državnoj firmi ostavlja poprilične posledice na mnoge...  Mi smo probali da dovedemo čoveka koji je u velikoj državnoj firmi  važio za top čoveka, pre 20+ godina je završio jedan od najtežih fakulteta u zemlji kao jedna od najboljih studanata, radio na gomili nekih projekata... I jbg, nije uspelo, jako slaba fleksibilnonost, razumevanje novih tehnologija užasna, čak i ono gde smo očekivali da će biti jaaako dobar bilo je meh... Posle 2-3 godine mučenja, otišao je natrag u uslužnu delatnost...

 

inače, 4 proizilazi iz 1, po meni... A 2 sam doživeo, radeći pre 10+ godina u banci, i mogu raći da sam se tad nervirao jako, i a jedan od razloga što sma otišao je bilo baš to... 

  • +1 3
Link to comment
9 hours ago, zmanic said:

Ima nas i sa druge strane iste struke. ;)

Radim, a više od dve decenije i šefujem u velikom "korisničkom" delu IT sektora, da ne kažem "na državnim jaslama". Sve što Svarog piše stoji, ali je stvarnost mnogo gora i sa mračnijom budućnošću. Već decenijama primećujem, sa ove strane iste branše da novi saradnici, bez izuzetka imaju ove zajedničke osobine, a to nema baš veze sa najnovije prispelim kadrovima. Ovo primećujem odavnoooo :

 

1. Dobijeni posao i redovna (državna) plata su im jedini lični kriterijum. Njihov, okoline, supružnika ...  Niko neće da ih mrdne niti pokrene. Dovoljno je to "što je drugima gore, i nećemo ništa javno da kritikujemo..." Čim nečim nisu zadovoljni odmah su sami sebi i svima okolo krivi zato što ne poštuju novodonesene budalaštine sa višeg nivoa. Bolje je da ćute i da se brže prilagođavaju, nego da bodu oči "onima iznad" koji o "našim IT poslovima i onako, nemaju pojama.

 

2. Ne postoji nikakav osećaj da pripadnost nekom posebnom i "ređem" zanimanju - poslu, da to brojčano i masi nije nešto i da to znači da verovatno taj neko treba da poseduje neke posebne osobine ličnosti. Nikako. Većina iz IT sveta smo nekavi "prateći" činioci neke radne celine, postoji primarna delatnost kojoj je IT podčinjen, IT sektor je samo neki deo koji podržava glavni posao, "koji pravi, ali i raspodeljuje lovu" i spremni smo na sve da se dodvorimo rukovodiocima glavnog menadžmenta. Bez obzira kolko ih je nepismena politička stvarnost izdigla tu gde jesu, mi ćemo nastaviti da se ponašamo "kao slepe ovce".

 

3. Nikakva sposobnost uklapanje u socijalno prihvarljive grupne organizacione celine im nije bliska. Sposobnost ni želja da to stvore i održe nema ni traga. Još dugo, dugo.... čekaće se  da se proširi tim glavama svest da se moraju stvoriti posebno organizovani sindikati, organizacije, udruženja, pa na kraju Daj Bože i čiste političke stranke/partije koje će se pozabaviti organizacijom da se svest tih ljudi usmeti u nekom opštem, zajedničko ostarljivom i preko potrebnom CILJU, a u svrhu dobrobiti te sada vrlo izolovane i samozadovoljne izdvojene celine. Ljudi iz IT sektora nemaju pojma šta i za koga da glasaju niti da podrže.

 

4. Za sve svoje nesposobnosti da sagledaju gore navedeno kriva je isključivo trenutno vladajuća koalicija/partija/vladar/velmože.

 

Pokušavao sam na razne načine da objasnim ovo gore, nešto postaknem, pokrenem, pa kuda ode .... ali bezuspešno.  Velika bežina me i danas hleda kao budalu kada im o obome govorim.

 

Mislim da ću krajem godine u zasluženu penziju sa ovim gore opisanim stanjem kao najnegativnijim zapažanjem i razočaranjem.

 

 

 

 

 

Ako ce ti biti lakse, ova tri (tacna) zapazanja vaze mnogo sire od Srbije, a u svojih 20+ godina iskustva primecujem da su narocito primenjiva na velike sisteme gde je menadzment odvojen (da ne kazem odvaljen) od realnosti primarne delatnosti. Milion nivoa menadzmenta brzo ubije entuzijazam za promenom jer niko dostupan nema moc da ista bitno promeni, stabilna primanja postanu safety blanket i pojedinac ili pobegne ili se prilagodi. Primarni instinkt je da se nista ne menja, jer uvek moze gore.

Prve dve firme u kojima sam radio nakon diplomiranja su bile kontraktori za ogromne sisteme - vojska, ministarstva, drzavni instituti. Taj teatar apsurda gde se Kafka sam pise me zacementirao u stavu da nikad, ali apsolutno nikad necu raditi u firmi reda velicine vise od 100 ljudi i gde licno ne poznajem sve u svojoj vertikali.

 

  • +1 2
Link to comment

Dodao bih dve stvari.

 

Prvo, ono sto kod inteligentnih (kako starih tako i mladih) inzenjera pali je smislenost posla, tj pravljenje softvera koji se zaista prodaje, koristi i da, ima i bagova koje treba resiti. Ali ako je ostatak konstrukcije relativno ok (plata,, procesi), svaki pravi inzenjer ce radije resavati relevatnan problem nego spaljivati neki virtuelni novac bez da vidi efekat i smisao svog rada. Mi imamo kanc u Bg vec pet godina, lagano smo rasli i bili vrlo selektivni i sad imamo 24 inzenjera, za pet godina smo imali (samo) dva otkaza. U majci firmi u DE ljudi *prosecno* ostaju dobrano preko 10 godina. Mislim zbog ovoga gore. 
 

Drugo, siroti mali IT bogatasi… kada pocne da se zaradjuje neka kolicina novca, jako pomaze kada se deo pokloni / donira kome treba. Cini cuda za mir i spokoj.

  • +1 4
Link to comment

Mojih 0.02 u rinfuzi

 

  • Sta cini zadovoljavajuci posao (i zivot) ne staje u jednu dimenziju. Vecina ljudi to uklaviri s vremenom, ako ne prsnu totalno pre toga. Firma u kojoj radim evo sedamnaestu godinu ima 40ak zaposlenih u IT (koji nije primarna delatnost) od 200+ zaposlenih i turnover je sokantno nizak za IT rad u finansijskom sektoru. Relativno razuman menadzment, relativno zdravo okruzenje, izazovan posao i fleksibilnost eksponencijalno rastu na znacaju kad je plata zadovoljavajuca.
  • Procenat ljudi koje sam intervjuisao za to vreme koji niti voli, niti ih interesuje IT je porazavajuci. Tu su zbog para i za koju godinu da se ubode neka rukovodeca pozicija pa da se gazduje i lagano. Jedan svez diplomac se pre koju godinu sokirao i pobegao glavom bez obzira kad je na moje pitanje da li misli da kad/ako dodje na rukovodecu poziciju da nece morati da programira odgovorio - zar ti jos radis? a ja rekao pa naravno.
  • Crtice iz zivota ljudi koji su dosli sa bolje placenih poslova  - zelim da imam face to face komunikaciju sa direktno nadredjenim, zelim da u ugovoru pise da su saradnici obavezni da me istreniraju i objasne i svoj i moj posao, jel moram da nosim laptop svuda sa sobom, hoce li mi biti placeno kad mi propadne odmor jer ne mogu da ga uzmem, jel se radi samo subotom ili i nedeljom, zelim da u ugovoru pise da ne mogu da putujem na duze od mesec dana u komadu.
  • Firme kojima IT nominalno nije primarna delatnost a 100% zavise od tehnologije su eldorado za, pa realno svakoga ali primarno za prodavce magle i sociopate. Kad se to upari sa nedostatkom dugorocne strategije i posledicnim krizama koje moraju da se razrese odmah, obecanja lako prolaze i gadja se kamionima para a onda se sve to sece uz dreku i pucnjavu pa opet. Dodati na to tromesecne targete, hire/fire cikluse, paradu u najboljem slucaju nekompetentnih a u najgorem psiholoski poremecenih menadzera i dobija se izuzetno nezdrava sredina. Velike plate su cesto indikator takvog stanja. Isto vazi za kontraktore koji se uvale u tu pricu a egzistencija im zavisi od sledece fakture.
  • Firme gde intervju nije dvosmerna ulica u principu i nemaju dvosmerne ulice.
  • Kad firma nudi visoku poziciju a ne ume da predoci siru strategiju, trazi duple pare ili bezi. Nece dugo trajati.
  • +1 7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...