Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

Naravno da je drugačiji fenomen, nekada je najviše u gastarbajtere odlazila niskokvalifikovana radna snaga, danas odlaze bukvalno svih profila, i mladi i stari.

Link to comment

kurs dinara pokazuje gde ide ekonomija srbije, a kurs dinara je realan

 

to što ekonomija srbije nije na polzu građanima srbije, nego ih samo ponekad kolateralno dohvati je drugi par cipela

 

inflacija koju sada osećamo mi što sa cegerima posećujemo prodavnice je uvezena

 

u gasterbajtere se više ne ide iz istih razloga kao ranije, mnogi nomadi mogu bilo gde da rade to što rade, a radna mesta nkvalifikovanih polako zamenjuje automatizacija i robotizacija, sada se ljudi sele iz malo boljih razloga, najkraće rečeno svega onoga što čini društvo, demokratije, prava, zdravstva, školstva itd

Link to comment
On 7.12.2021. at 14:32, Budja said:

Sto se prekvalifikacija tice, tu sam skeptik. Ko, kako i u sta prekvalifikovati? Ocemo svi u IT ili vozace ili medicinsko osoblje? Nisam siguran da je to negde funkcionisalo, morao bi da proguglam neke papire.

Noup, nije panacea, kao što kažu u dobrom tesktz što si okačio na drugoj temi pre godinu dana.

 

https://parapsihopatologija.com/forums/topic/19785-hoću-da-budem-programerka/page/97/#comment-4915596

 

Why, then, do policymakers and business leaders continue to focus on reskilling? Lafer thinks it gives them an easy way out by laying the blame for workers’ dim employment prospects on their failure to acquire the right skills rather than facing up to deeper structural changes in the economy. He says that a better option might be a push for better pay and conditions in other in demand industries that employ lots of people but are poorly rewarded such as construction, healthcare and education. But that debate is contentious, he admits.

 

Edited by eumeswil
Link to comment
7 hours ago, Budja said:

 

Inace, cini mi se da je danasnji gastarbajterski fenomen drugaciji od onoga sezdesetih i sedamdesetih. Ljudi odu, ali su jednom nogom u Srbiji, cesti dolasci, babe odu da cuvaju decu pa se vrate i tako to. Skracenje distance. I to je dobro za Srbiju, ovi u Becu i Nemackoj nisu precrtani, odu i vrate se kao penzioneri. Drugacije mi to izgleda danas.

 

Meni utisak suprotan. Ovi što su otišli 60ih i 70ih su odlazili da se vrate. Što znači tamo štekali da bi u Srbiji napravili. Sad se ide da se ne vraća, slabije se šalje u Srbiju a veći deo prihoda odlazi na život tamo gde jesu. 

Na uzorku desetina (da ne kažem više) kolega medicinara koje poznajem da su otišli zadnjih 15ak godina većina njih je uletela u prosek 20 godina stambenog kredita, kupuje par godina star auto pa ga menja na nekoliko godina, letuje po Mediteranu ili dalje, osniva i podiže porodice, eventualno šteka malo keša za visoko školovanje naraštaja...Taj ne šalje doznake, a i ako šalje to je smešna cifra u odnosu na ono što su slali oni koje je tito slao. 

 

Pričao jedan nedavno, i oni što su se zadnjih 20ak godina vratili u Srbiju kao penzioneri počinju da mere i vagaju. Neki se i vraćaju za Nemačku sa pričom da kvalitetnije žive u Štutgartu nego u Požarevcu, za istih 700-900 evra penzije. 

Edited by desboj
  • +1 3
Link to comment

Ovo je tačno. Ljudi danas uglavnom odlaze da se ne vrate, a razlozi za to verovatno daleko nadilaze suve ekonomske razloge. Doduše i oni što su se u vreme SFRJ vraćali, uglavnom su se vraćali samo da prožive poslednje godine a u kuće koje su izgradili se deca nikada nisu uselila jer su ostala u Austriji ili gde već. Doznake su manje danas ali to će pre biti zbog toga što i na zapadu niža srednja klasa vodi tešku borbu za opstanak i onima koji žive od plate ostaje sve manje da ostave u štek.

Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

vraćali samo da prožive poslednje godine

 

Takvi danas dođu, shvate da žive u vili promaji, cene života, hrane i ostalog slične kao na baušteli, za doktora i pregled ako ga ima čekaš X dana/nedelja/meseci, a na kuću ti dođe bot sa litrom ulja u kilom brašna da glasaš za vlast. I da se ne pita šta jede/pije/diše dovoljno da shvati gde se vratio.

 

5 hours ago, Redoran said:

Doznake su manje danas ali to će pre biti zbog toga što i na zapadu niža srednja klasa vodi tešku borbu za opstanak

 

Kažu da je sve teže mada ne verujem da je to glavni razlog, ali zaključak izvlačim iz lične priče pa nisam baš reprezentativan. Jedino kome bih možda slao su matorci ali oni će sa svojih 700-800 evra penzija plus neke kirije i arende živeti manje više pristojno, baš ako krenu da šlajfaju sa zdravljem pa neka pomoć u kući zatreba, ali i to bi se svelo na par hiljada evra godišnje. A i to može da ne mora doznaka, doživotno izdržavanje ili prodaja nekretnina (i ovako će sve na doboš kad ih ne bude, samo pitanje dal će pare ostati u Srbiji ili će se transferovati u inostranstvo, verovatno oba)

Link to comment
  • 2 months later...

Ne znam koja je tema adekvatna ... Sankcije Rusiji bi nas baš sjebale, zar ne ? Kontam da je dosta naše ekonomije, pre svega investicija, bazirano na povoljnim ugovorima sa Rusijom ? Ima li neko konkretnije brojke i projekcije kako bi izolacija Rusije uticala na našu privredu ?

Link to comment
59 minutes ago, Lezilebovich said:

Ne znam koja je tema adekvatna ... Sankcije Rusiji bi nas baš sjebale, zar ne ? Kontam da je dosta naše ekonomije, pre svega investicija, bazirano na povoljnim ugovorima sa Rusijom ? Ima li neko konkretnije brojke i projekcije kako bi izolacija Rusije uticala na našu privredu ?

Kako bi sa NIS-om u toj situaciji, uopšte?

 

Mislim, uvodiš sankcije prema zemlji koja ti drži energetiku(gorivo + gas), kako bi to moglo da bude loše? :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

Da skrenem temu - čitamo dosta podataka o stanju naše ekonomije. GDP, odnos duga prema GDP, izvoz-uvoz, medijana i prosek zarade,  nezaposlenost, demografija, broj penzionera, itd.

 

Ali kako u analizu uključiti npr ovu havariju sa proizvodnjom električne energije? Morali smo da spiskamo onoliko miliona evara jer se loše upravljalo javnom svojinom koja je kritična za stanje ekonomije. Deugim rečima, ekonomska šteta nastane kada nešto eksplodira ili pukne. Ali dok se to ne dogodi, ovi faktori se ne vide u papirima, je li tako?

Edited by pacey defender
Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 months later...

U poslednjih mesec dana BMW dize najnapredniju eko fabriku u Madjarskoj, Audi tamo prosiruje kapacitete, Volvo danas objavljuje da grade fabriku u Slovackoj (tamo valjda svaki auto gigant ima svoj pogon). Srce mi se cepa kakve smo budale bile i ostale, sto je najgore. Nama su vesti da maturanti pevaju nacionalisticke pesme i da Crkva ronza sto neki tamo direktor skole ne zalegne vise za Veronauku. Jebena dzamahirija, kamen nece ostati iza ovih debila i niko prstom da mrdne.

  • +1 3
Link to comment

Nema veze, zato istraživanja pokazuju da smo najzadovoljniji kako nam država izgleda, mi ćemo bukvalno proći kao Makondo, izumrijećemo misleći da smo najpametniji na svijetu. 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
5 minutes ago, James Marshall said:

Nema veze, zato istraživanja pokazuju da smo najzadovoljniji kako nam država izgleda, mi ćemo bukvalno proći kao Makondo, izumrijećemo misleći da smo najpametniji na svijetu. 

Slabo sam upucen u to kako izgleda tj. dal postoji psihologija masa, ali bi u jednoj takvoj studiji ili udzbeniku trebalo da zauzmemo jedno ozbiljno, mozda i primarno mesto. I neverovatno je da u 21 veku uz postojanje svih oblika informisanosti, kod nas vladaju i dalje prodavci magle, budjave istorije i religije. 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

Slabo sam upucen u to kako izgleda tj. dal postoji psihologija masa, ali bi u jednoj takvoj studiji ili udzbeniku trebalo da zauzmemo jedno ozbiljno, mozda i primarno mesto. I neverovatno je da u 21 veku uz postojanje svih oblika informisanosti, kod nas vladaju i dalje prodavci magle, budjave istorije i religije. 

 

Eno malo o tome i na temi o Vučiću, izgleda smo došli do toga da smo po nečemu jedinstveni u svijetu, no očekivano ne po dobrom. Rezultati Bosne su užas, npr. ali makar pokazuju svjesnost da se država i društvo nalaze u kurcu, sa druge strane, toliko nekakvog čudnog, ne mogu ni da kažem lažnog, ali izvitoperenog optimizma kod nas, potpuno nevjerovatno. Da li to sami sebe lažemo, ili narod vjeruje u te gluposti o boljitku, ili je strah da se pogleda istini u oči ili strah da se ista konstatuje, ja stvarno ne znam, može se o tome vjerovatno napisati ne jedna, već nekoliko knjiga. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...