Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

12 hours ago, kurdi said:

sa zakasnjenjem saznajem za sve ovo (i nisam procitao vecinu napisanog iznad, samo jovanin i anin tekst + ponesto dijagonalno).

 

chandra, ti si astro... jel znas tog savana?

 

ja sad imam neku povrsnu asocijaciju na nekog mitskog prevaranta, tipa nije zavrsio fakultet jer je bio previse pametan, ali iskreno kada sam u prvom tekstu procitao "s" pokusao sam da se setim ko bi to mogao biti, makar iz price, i nije mi uspelo.

bio sam tamo 1993, i ne umem sad bas da srocim svoje pomesane utiske, ali bilo kakva prica o alkoholu i/ili promiskuitetu me ne bi previse iznenadila, kao ni bilo kakva prica o impresioniranju mladih prodavanjem prazne slame od strane (drugde) neostvarenih...

sto sve zajedno ne implicira nesto ovog nivoa, ali sad a posteriori nije da se ne uklapa.

u svakom slucaju na osnovu onoga sto sam ja video i na osnovu ono malo traceva koje sam ja cuo, definitivno bi me iznenadilo da redovni nisu znali sve sto se desava... 

 

jest, to je savan. znam ga povrsno, vise iz price drugih. ja nisam bio polaznik, odlazio sam tamo samo kao spoljni saradnik dobro nakon zavrsenih studija.

 

njegovom statusu je doprinela grupa za posmatranje meteora, njujorker je pisao o tome. ne znam ni da li je ista studirao, prilicno sam ubedjen da astronomiju nije nikad. a sigurno je nije zavrsio. @betty mislim da nije ni vodio seminar, bar ne formalno. mozda je nekad uleteo nekoga da zameni tamo.

 

nije bio on jedini u petnici koji se odlicno uklapa u ovaj tvoj opis mitskog prevaranta. a ni van petnice - imali smo jednog na BU, redovni profesor, koji je valjda objavio jedan rad u zivotu. suvise su njegove ideje bile genijalne da bi se tek tako stavljale na papir.

Link to comment

Stize i odgovor. "Treca realnost", paz' da ne bi.

https://pescanik.net/petnica-u-trecoj-realnosti-u-kojoj-brinemo-za-sve/

 

Negde na pocetku sam pisao o mediokritetima koji su iskoristili Petnicu kao odskocnu dasku. Ovo je odbrana istih uz kompletno nerazumevanje (da budem blag) toga sta je uloga obrazovnog sistema i ko treba da bude nosilac pruzanja "prozora u svet" deci. I po koju cenu. Ne znam autorku, ali slutim po ovom tekstu da se odlicno kvalifikuje upravo u tu kategoriju mediokriteta i petnicara-sektasa o kojima smo pricali. Kao sto ocigledno zamera Ani Todorovic sto je uopste raskrinkavala problem, tako jos odvratnije pokriva ne samo one koji su problem zataskavali, vec i druge predatore i predatorske prakse u stanici. Jer "Petnica mora da ostane autonomna". Jebote, pa koji je to glavolom i kakav elementarni nedostatak osecaja ne za prvu, drugu ili trecu, vec za bilo koju realnost, osim realnosti Vigorove guzice. I onda perfidno pricas o zaposlenima kojima kasne ionako male plate. Za zaposlene bi za pocetak bilo korisno da postanu deo skolskog sistema (tu plate jesu male, ali bar stizu na vreme), ali ima ljudi koji su se od Petnice debelo okoristili i ovo je odbrana i njihovih interesa.

 

"Trenutno je nacionalna koordinatorka EU projekta R&I PEERS, kroz koji se implementiraju akcijski planovi za rodnu jednakost na istraživačkim institucijama. Mehanizmi za sprečavanje seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja na radnom mestu neizostavan su deo tih planova." Osim pozicije koju navodi, nema reci u tome sta je po profesiji, ali - ko sto kaze - nije to tesko izguglati. Studirala je "jezik i knjizevnost" u Beogradu, a predstavlje se kao "lingvista i antropolog".

https://ikss.zrc-sazu.si/en/sodelavci/tanja-petrovic-en#v

 

Ali kvalifikacije su itekako precenjene. Vazno je biti dobro povezan i za mnoge upravo to je bio "prozor u svet" koji im je Petnica pruzila.

 

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment

osoba koja kaze da je studirala, zapravo govori da nije diplomirala, ali na kul jedan neki opushten nachin? unsure.gif

ne kazem da se mora diplomirati, naravno.

sent from novi mnogo jak bubamoto.



Link to comment

ova ima doktorat stecen u ljubljani

 

 

ruzan tekst. a strategija je da i sa petnicke strane bude neko sa karijerom van zemlje, sto je valjda samo po sebi dokaz nepristrasnosti.

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment
Just now, gospa buba said:

osoba koja kaze da je studirala, zapravo govori da nije diplomirala, ali na kul opushten nachin? :unsure:

ne kazem da se mora diplomirati, naravno.

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

 

Ne, ova je i diplomirala i doktorirala:

 

PhD, 2005, Ljubljana Postgraduate School of Humanities Institutum Studiorum Humanitatis Thesis Title “The Serbs of Bela Krajina and their Language Ideology in the Process of Language Shift”

 

Ali u njenom cv-u nema nijedne kvalifikacije za teme kojima se u ovom tekstu bavi - obrazovanje ili zrtve nasilja, niti u svojim research interests pominje bilo sta sto bi je makar i letimicno kvalifikovalo za diskusiju sa prvim tekstom.

Link to comment

Voleo bih kada bi se Tanja Petrović izjasnila konkretno šta po njenom (njihovom) mišljenju Petnica treba da uradi sada povodom ovog slučaja seksualnog zlostavljanja.

 

Tačno je da je Petnica oduvek trpela velike pritiske, slažem se da treba da je to sjajna institucija i da treba ostane autonomna kao što je bila - ali šta planirate da uradite po ovom pitanju? Hoćete li nešto suštinski menjati u organizaciji rada da se ovakve situacije spreče ili na vreme prepoznaju? Da li ćete priznati odgovornost za to što se desilo? Ili mislite da je to delo pojedinca čijim se pritvaranjem sve rešava, a sa vaše strane je dovoljno saopštenje plus to što se Vigor pokajao a Božić dao ostavku?

 

p.s. Oni su izgleda zaista u fazonu da je samo Vigor znao ali on je to priznao i pokajaso se, ostali nisu imali pojma o tome šta pijanica Savan radi

Link to comment

Sad sam pogledao i ostalo cetvoro pokretaca peticije. Niko od njih se ne bavi ni obrazovanjem, ni psihologijom, niti je na bilo koji nacin kvalifikovan da se bavi temom seksualnog nasilja. U samoj peticiji:

 

Quote

Za ovakav model rada osnovni uslov uvek je bio nezavisnost od državnih, javnih i profitnih ustanova u organizaciji, planiranju sadržaja, i formiranju ambijenta i principa rada.

 

Ali apsolutna zavisnost od drzavnog budzeta. Jebote!? To je kako mali Djokica zamislja autonomiju univerziteta, a Petnicu zamislja kao univerzitet. Ormar je otvoren i skeleti samo ispadaju. Ovo je tek pocetak.

  • +1 3
Link to comment

Ne vidim u čemu je problem ako bi Petnica ili neka slična organizacija bila autonomna, a sarađivala sa državnim institucijama i bila delimično finansirana iz budžeta.

Prema Petnici izgleda oduvek postoje apetiti da bude stavljena pod državnu upravu, i to bi zaista bio njen kraj.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Frile said:

Voleo bih kada bi se Tanja Petrović izjasnila konkretno šta po njenom (njihovom) mišljenju Petnica treba da uradi sada povodom ovog slučaja seksualnog zlostavljanja.

 

Tačno je da je Petnica oduvek trpela velike pritiske, slažem se da treba da je to sjajna institucija i da treba ostane autonomna kao što je bila - ali šta planirate da uradite po ovom pitanju? Hoćete li nešto suštinski menjati u organizaciji rada da se ovakve situacije spreče ili na vreme prepoznaju? Da li ćete priznati odgovornost za to što se desilo? Ili mislite da je to delo pojedinca čijim se pritvaranjem sve rešava, a sa vaše strane je dovoljno saopštenje plus to što se Vigor pokajao a Božić dao ostavku?

 

p.s. Oni su izgleda zaista u fazonu da je samo Vigor znao ali on je to priznao i pokajaso se, ostali nisu imali pojma o tome šta pijanica Savan radi

 

Naravno da su u tom fazonu. Jer ima tu jos toga sto bi oni voleli da sakriju.

 

Za pritiske - to je jako diskutabilno. Svako u Srbiji trpi pritiske. Fakultetima su uskracivana sredstva za grejanje ako ne obezbede toliko i toliko para iz "sopstvenih izvora". O institutima i skolama da ne pricamo. S druge strane, ja ne znam ni za jednu jedinu instituciju u Srbiji u koju je ulozeno para koliko je ulozeno u Petnicu. Mozda je nekom promaklo koliko je to sve naraslo i kako danas izgleda:

 

is-petnica-02.jpg

 

J05k9kpTURBXy85ZjFlYjhjZmRkM2NmOWU5MjMzN

 

petnica-29859-750x421.jpeg

Link to comment
 
Ne, ova je i diplomirala i doktorirala:
 
PhD, 2005, Ljubljana Postgraduate School of Humanities Institutum Studiorum Humanitatis Thesis Title “The Serbs of Bela Krajina and their Language Ideology in the Process of Language Shift”
 
Ali u njenom cv-u nema nijedne kvalifikacije za teme kojima se u ovom tekstu bavi - obrazovanje ili zrtve nasilja, niti u svojim research interests pominje bilo sta sto bi je makar i letimicno kvalifikovalo za diskusiju sa prvim tekstom.
a, dobro. ne volim kad pishu shta su slushali, to mi nikad ne sluti na dobro.

izvinjavam se gospodji hihi.gif


super laboratorija jebote. a ti bubo veni na tehnoloshkom i hemijskom, u raspadnutom cumezu koji je bog zaboravio ph34r.gif

mislim, lepo je, treba da bude lepo, samo ce da pomisle deca da je nauka tako svuda belo i rezedo, pa kad dodju kodnas u kablove kompresore i prashinu, nije ni chudo shto se osecaju superiorno hihi.gif

nekada su i gimnazije imale svoje labotatorije zashta hocesh :sad:

sent from novi mnogo jak bubamoto.




  • +1 5
Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

Za pritiske - to je jako diskutabilno. Svako u Srbiji trpi pritiske.


Biće da nismo u toku kolike je pritiske trpela Petnica. Ja verujem da su tačne priče o tome kako su razni Šarčevići hteli da je uključe u svoje "sisteme".

Normalno je da onaj koji je sa dobijajuće strane (sredstava od države, sponzora) gleda da uzme što više a da pri tom izbegne da proda dušu đavolu.
 

Edited by Frile
Link to comment
4 minutes ago, Frile said:

Ne vidim u čemu je problem ako bi Petnica ili neka slična organizacija bila autonomna, a sarađivala sa državnim institucijama i bila delimično finansirana iz budžeta.

Prema Petnici izgleda oduvek postoje apetiti da bude stavljena pod državnu upravu, i to bi zaista bio njen kraj.

 

"delimicno"?!?

 

Ne znam da li si procitao " nezavisnost od državnih, javnih i profitnih ustanova u organizaciji, planiranju sadržaja, i formiranju ambijenta i principa rada."??

 

Nijedna institucija koja radi s decom ne sme i ne moze imati tu vrstu autonomije. Drzava mora da kontrolise sta se radi u Petnici i kako se radi. Pa samo zamisli ako bi zakon dopustao formiranje takvih "skola" koje mogu da imaju tu vrstu nezavisnosti? To bi bio pravni okvir da osnujes sektu kakvu hoces, skolu crne magije, mozes i "silovanja u skolici glume" da podvedes pod formiranje ambijenta i principe rada...

 

Ako je dobro citam sve ovo, jedan krug u Petnici bi rado usao malo dublje u vlasnicku strukturu i sad im je odlicna prilika za to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...