Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Besplatan je prva dva razreda. Mi smo baš pre 7 dana poslali gomilu papira za 3 i 4 razred, gde se popunjava otprilike 6 lista pa se dodaju jos pay slipovi da bi izračunali koliko će da nam naplaćuju za Hort mesečno, u zavisnosti od plate, rada roditelja i dužine Horta. Naravno da čekamo da nam vrate papire da ih pečatiramo u školi te vratimo Amt-u i da vidimo koliko će da košta. Verovatno će da nas košta oko 20-30 evra mesečno, skoro pa taman koliko smo potrošili na kopiranje, koverte, markice i slično. Plus, nonsens je da sledeća školska godina kreće Avgusta i da zbog korone je pitanje da li će deca uopste da idu u školu, kamoli sa imaju Hort.

Link to comment

Besmisao lezi upravo u troskovima administracije koji su u Berlinu cesto jednaki (a u ovom slucaju beskonacno veci) od cene / vrednosti same usluge. Skoro je bila statistika za neku socijalnu pomoc, tipa potroseno je 15 miliona na nesto, od cega je 37% bio trosak administracije. :ph34r:

Link to comment
7 minutes ago, burekdzija said:

Besmisao lezi upravo u troskovima administracije koji su u Berlinu cesto jednaki (a u ovom slucaju beskonacno veci) od cene / vrednosti same usluge. Skoro je bila statistika za neku socijalnu pomoc, tipa potroseno je 15 miliona na nesto, od cega je 37% bio trosak administracije. :ph34r:


pa dobro, nemoj biti strog. Berlinska birokratija mora sama sebi da generiše posao inače bi postali nezaposleni :D

Link to comment

Berlinska birokratija je kao italijanska hobotnica, neunistiva. Aktuelni primer: vlada je donela zakon (koji je i petogodisnjem detetu neustavan) o nerealnom i netrzisnom ogranicavanju kirija, i jos dodatno naredio da se vazeci ugovori moraju promeniti tj kirije smanjiti. Efektivno, podstanari sada placaju u nekim slucajevima znatno manju kiriju od one koju su potpisali u ugovoru. Da bi obradili prituzbe podstanara cije gazde traze vise od te granice ili nece da smanje kiriju, stvorili su 150 (slovima: sto pedeset) cata koji ce se samo time baviti.

 

Godinu dana kasnije, ustavni sud naravno obori idiotski zakon kao protivustavan, i na stranu politicke i stambene posledice celog fijaska, postavi se pitanje: a sta cemo sad s onih 150 cata sto treba da kontrolisu primenu zakona koji vise ne vazi???

 

Ne lezi vraze: 50tak ljudi koje su u medjuvremenu zaposlili na to mesto (jer su nesposobni i ne mogu da ispune sopstvene planove i zaposle 150), ce sada obradjivati zahteve za pomoc podstanara koji duguju gazdama hiljade evra kirije i ne mogu da im nadoknade razliku. :blink:

 

sometimes truth is stranger than fiction.

  • +1 1
Link to comment

Obišli smo kumove u Bad Vilbelu, malo, pitomo i lepo mestašce u bizu Frankfurta. Ali koliko biciklista dele istu stazu pored rečice Nidda, to nikad nisam video, još kada agresivni sredovečni muškarci u spandexu krenu da sa 40kmh obilaze decu na malim biciklama brrr. 

spacer.png


spacer.png

 

spacer.png

  • +1 1
Link to comment

To samo oni malobrojni koji ne vole Oktoberfest :D

 

Inače, htedoh da ti kažem, ti sredovečni biciklisti u spandexu su za batine svi do jednog. Bahatiju stoku u saobraćaju ne videh...

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, aram said:

To samo oni malobrojni koji ne vole Oktoberfest :D

 

Inače, htedoh da ti kažem, ti sredovečni biciklisti u spandexu su za batine svi do jednog. Bahatiju stoku u saobraćaju ne videh...

 

Nisam siguran da su tako malobrojni :laugh:

 

A za sredovečne bicikliste u spandexu zaista nemam reči, prvi put sam ove godine bio sa decom na trasi koja je malo posećenija pa me je iskreno iznenadio nedostatak empatije i respekta u bici saobraćaju, na selu su staze puste pa ne smetaju ali ovako jbt..

Link to comment
1 hour ago, Boycie said:

 

Stanovnici Minhena odahnuli.

 

ne znam koliki je procenat antivaksera medju pivarcima minhenskim. mozda to malo pogura kao paralija srblje?

meni licno bas i nije zao. ionako cekam da sve prodje. bilo mi zanimljivo prvih par godina, a posle postalo opterecenje. izes sremca kad ne vole pivo

Link to comment
On 2.5.2021. at 12:30, Boycie said:

Obišli smo kumove u Bad Vilbelu, malo, pitomo i lepo mestašce u bizu Frankfurta. Ali koliko biciklista dele istu stazu pored rečice Nidda, to nikad nisam video, još kada agresivni sredovečni muškarci u spandexu krenu da sa 40kmh obilaze decu na malim biciklama brrr. 

spacer.png


spacer.png

 

spacer.png

 

Ccc, sto se niste javili kada ste bili vec tu?

Inace se slazem, taj deo biciklisticke staze koji ide kroz ~centralni deo Filbela nije za pohvalu vikendom i po lepom vremenu. Jednostavno je usko za tako siroku primenu (setaci, roditelji sa decom, biciklisti). Nasa cesta tura prolazi tim delom (well, tura je sve vreme pored Nide) i vikendom bismo nekad odlucili da odemo kroz stambeni deo grada umesto da se sekiramo oko guzve i brinemo da li ce neko od dece da nam iskoci ispred. Ja sam jednom posteno tresnula dole upravo tokom takvog slucaja a bas smo isli brzinom mrtvog puza svesni gde smo, nikakvo bahacenje. (Uglavnom padam sa bajsa u stojecem polozaju ili dok silazim sa njega, nikad u vecoj brzini :laugh: )

Ali jeste cesto videti te nabedjene upravo pored Nide na duzem potezu, po raznim delovima staze, sto kroz mesta, sto van njih. Jednostanvo ljudi misle da je to samo bici-staza i ne mare za ostalo zivlje ili sporije bicikliste. Ljudi sa decom pak takodje ne gledaju koliko se rasprse i lelujaju pa se posle ljute sto im neko zvoni, potrebno je malo vise obazrivosti i razumevanja sa obe strane. Drugarica koja zivi u jos manjem mestu pored (Karben) i koja je sama oduvek na bajsu kaze da je osetno porastao broj onih na biciklima od prosle godine, sto je cini mi se svugde slucaj?

 

Lep je mali Filbel, leti bude teatar na otvorenom u tom malom zamku, svugde okolo su nutrije spremne da se ocesu o neku jabuku, ima fin restoran odmah tu na reci pored biblioteke (Mondnacht) i super sladoled na tom istom trgu. Gde je nekada bio Kurhaus (ne znam kako bismo mi ovo zvali) i zatvoreni bazen (deo preko puta biblioteke) je sada veliko gradiliste i to sta prave uopste ne deluje lepo, pritom se nekako nabudzilo tik do staze. Hotel koji je vec poluizgradjen deluje :unsure:

 

Link to comment
  • 4 months later...

Tripujem da kupim kola, neka polovna ne preterano skupa  pa imam dilemu/problem koji ne mogu da resim jer ne znam kako. Pitanje osiguranja istog. Jedna od stavki koje osiguranja pitaju je vozacki staz i istorija. Tu nastaje problem. Srpsku vozacku sam zamenio za nemacku i po zakonima se ja sada vodim kao mladi vozac jer sam dozvolu zamenio 2018. godine ali se nigde ne vidi da sam vozacki polozio/vozacku uzeo pre 20 godina i da i mi je voznja pure perfect bez kazne, makar i za pogresno parkiranje za toliko godina ali to nikako ne mogu da dokazem jer: srpska policija ne daje kopije/potvrde kad je neko polozio, koliko je dugo vozio a ni vozacevu istoriju. Koliko sam ukapirao sto starija vozacka bez prekrsaja to je osiguranje nize. Neki savet?

Link to comment
On 29.9.2021. at 20:59, Zlurad said:

Tripujem da kupim kola, neka polovna ne preterano skupa  pa imam dilemu/problem koji ne mogu da resim jer ne znam kako. Pitanje osiguranja istog. Jedna od stavki koje osiguranja pitaju je vozacki staz i istorija. Tu nastaje problem. Srpsku vozacku sam zamenio za nemacku i po zakonima se ja sada vodim kao mladi vozac jer sam dozvolu zamenio 2018. godine ali se nigde ne vidi da sam vozacki polozio/vozacku uzeo pre 20 godina i da i mi je voznja pure perfect bez kazne, makar i za pogresno parkiranje za toliko godina ali to nikako ne mogu da dokazem jer: srpska policija ne daje kopije/potvrde kad je neko polozio, koliko je dugo vozio a ni vozacevu istoriju. Koliko sam ukapirao sto starija vozacka bez prekrsaja to je osiguranje nize. Neki savet?


Ja to nisam uspeo da uradim. Istina, ja sam davno uzeo nemacku dozvolu, kad se nasa nije priznavala i mogla jednostavno zameniti, nego sam morao ovde da polazem oba dela vozackog. U onom formularu za osiguranje posle sam stavio ukupno vozacko iskustvo, koje su oni samo ignorisali. Nije to neka ogromna godisnja razlika od koje ces se obogatiti, a ako vozis bez incidenta brzo napredujes tj smanjuje se osiguranje.

 

Nesto drugo bih ti preporucio: uzmi par casova voznje pre nego sto pocnes da vozis, ako do sada nisi u gradu vozio i reci da dolazis iz Srbije. Onih 6 casova koje sam ja tada uzeo je za proteklih 15 godina spasilo zivot barem jednom biciklisti.

Link to comment
On 29.9.2021. at 20:59, Zlurad said:

Tripujem da kupim kola, neka polovna ne preterano skupa  pa imam dilemu/problem koji ne mogu da resim jer ne znam kako. Pitanje osiguranja istog. Jedna od stavki koje osiguranja pitaju je vozacki staz i istorija. Tu nastaje problem. Srpsku vozacku sam zamenio za nemacku i po zakonima se ja sada vodim kao mladi vozac jer sam dozvolu zamenio 2018. godine ali se nigde ne vidi da sam vozacki polozio/vozacku uzeo pre 20 godina i da i mi je voznja pure perfect bez kazne, makar i za pogresno parkiranje za toliko godina ali to nikako ne mogu da dokazem jer: srpska policija ne daje kopije/potvrde kad je neko polozio, koliko je dugo vozio a ni vozacevu istoriju. Koliko sam ukapirao sto starija vozacka bez prekrsaja to je osiguranje nize. Neki savet?

davno sam to radio ali sam prilozio fotokopiju srpske dozvole, i priznali su, tako da me nisu tretirali kao novog vozaca

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...