Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

49 minutes ago, Frank Pembleton said:

Jel te neko od doktora upozorio na takve posledice?

.... Shiit has hit the fan!
 

Nisam ni pitao. Ja sam u suštini imao dva kontakta sa doktorima. Prvi put kada sam bio bolestan i testiran i dobio terapiju. Drugi put posle 15 dana. Poslušala pluća, pitala kako sam i dala uput za retestiranje. 

Link to comment
On 27.7.2020. at 13:10, Duhovnost, ljubav i med said:

Jel proučavao ko hrvatski anti-epidemijski model i u čemu su bili uspešniji od nas, CG i BIH-a?  Cg i BIH nisu imale izbore, SR i HR jesu, a opet po zvaničnim informacijama HR deluje superiorno u odnosu na ostale tri zemlje. Nadam se da ne zataškavaju stvari zbog turizma.

Citiram gore sebe :) , kako sam pre mesec dana hvalio Hrvate, ali izgleda da nisu pronašli neki superiorni model, čim su se danas popeli na 300. Plus, ovo je lošija varijanta za pik, jer u septembru počinju da se ukrštaju gripovi sa koronom.

Link to comment

Ovo će im biti baš zeznuto za zdravstveni sistem, ako se popnu na 500 i više, a pri tome se nađu u unakrsnoj vatri više vrsta gripa koje često haraju u ovo vreme. Ja se retko razboljevam, ali početkom septembra često zakačim grip, tad mu je sezona. I kod nas će biti vrlo zeznuto, ali bolje je imati pik u julu i avgustu, nego u septembru i oktobru.

Link to comment
22 minutes ago, beyoncé said:

 

usput, pre nekog vremena je izašao lep članak koji bi mogao da posluži za upoznavanje sa imunskim sistemom i koji dotiče razne teme o kojima se ovde pisalo vezano za kovid https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/08/covid-19-immunity-is-the-pandemics-central-mystery/614956/

divan stil, veoma informativno. bilo je zadovoljstvo procitati ovo, hvala :)

Link to comment
2 hours ago, James Marshall said:

Aha, pogotovo u julu ih je bilo baš kad se moglo u... Neum.

 

U julu je bilo znatno vise ljudi sa simptomima, a danas onih koji putuju. Pisao sam ovde vec i po licnom iskustvu - imas 20 ambulanti u BGu, u julskom piku vecina ih je testirala trocifren br ljudi dnevno. Pogledaj samo jedan Sabac kao najtransparentniju lokaciju, isla je do 200 testova dnevno jer je za tim tada bilo potrebe. 

Link to comment
2 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Ovo će im biti baš zeznuto za zdravstveni sistem, ako se popnu na 500 i više, a pri tome se nađu u unakrsnoj vatri više vrsta gripa koje često haraju u ovo vreme. Ja se retko razboljevam, ali početkom septembra često zakačim grip, tad mu je sezona. I kod nas će biti vrlo zeznuto, ali bolje je imati pik u julu i avgustu, nego u septembru i oktobru.

ja sam ubedjena da bi maske mogle da uchine chudo za sezonske gripove, posebno ako se budu nosile i preko nosa. nekad, mozda :)

  • +1 5
Link to comment

pa ako se i gripozni  zalecu na ljubljenje onda stvarno nisu normalni :lolol:

 

meni je drago shto je ovim dogadjajem legalizovano noshenje maski zauvek. necu vishe izac slinava naulicu bez maske dok sam ziva. mada je veliko pitanje da li cu uci u gsp bez maske ikad vishe :lolol:

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, gospa buba said:

ja sam ubedjena da bi maske mogle da uchine chudo za sezonske gripove, posebno ako se budu nosile i preko nosa. nekad, mozda :)

 

Ili uzmeš vakcinu i ne moraš da nosiš masku. :) Ili da stavljaš masku na bebu. :)

Link to comment
13 minutes ago, gospa buba said:

pa ako se i gripozni  zalecu na ljubljenje onda stvarno nisu normalni :lolol:

 

meni je drago shto je ovim dogadjajem legalizovano noshenje maski zauvek. necu vishe izac slinava naulicu bez maske dok sam ziva. mada je veliko pitanje da li cu uci u gsp bez maske ikad vishe :lolol:

 

Isto, a onoliko smo se, koliko pre godinu dana, smejali turistima iz Azije sa maskama.

Link to comment
2 hours ago, beyoncé said:

zapaljenje (inflamacija) je hipermetaboličko stanje u kojem potrošnja energije prevazilazi njeno stvaranje. gubitak telesne mase nije neuobičajena pojava za hipermetabolička stanja. srećom (ok, kako za koga), gubici usled akutne infekcije se obično brzo nadoknade, što potvrđuje i jozef k. :)
 

  Reveal hidden contents

 

rat protiv ozbiljne infekcije je energetski veoma zahtevan proces, što znači da su potrebe organizma za energijom u tom periodu povećane. kako bi se obezbedila energija i sav "materijal" neophodan za odbrambene aktivnosti organizma, dolazi do pojačane razgradnje proteina, masti i šećera koji su sastavni deo ljudskog tela. s druge strane i stvaranje energije može biti smanjeno, zbog smanjenog unosa hrane kada je čovek bolestan, u slučaju težih plućnih oblika bolesti zbog nedostatka kiseonika neophodnog za njenu sintezu u ćelijama, ali i zbog oštećenja samih ćelija tj. njihovih "fabrika" za sintezu energije (mitohondrija) zapaljenskim procesom, pogotovo kada je on jako izražen, kao kod ljudi sa kovidom kod kojih je došlo do SIRS-a (systemic inflammatory response syndrome), odnosno generalizovanog (na nivou celog organizma) zapaljenskog odgovora.

 

smatra se da su metaboličke posledice zapaljenja, odnosno delovanja inflamatornih citokina na ćelijskom nivou i rezultujući energetski disbalans delimično odgovorni i za produženi period oporavka i tzv. sindrom postviralnog umora (postviral fatigue syndrome), koji može da se javi posle raznih infekcija kod nekih predisponiranih osoba. njegovom nastanku doprinose i drugi imunski, nervni, hormonski, kardiovaskularni... mehanizmi odgovora na infekciju, između ostalog i prelazak medijatora zapaljenja/citokina u CNS i pobuđivanje inflamatornog odgovora u njemu (ovo se i inače događa kada smo bolesni, zbog čega se osećamo umorno, malaksalo, bezvoljno, imamo bolove u mišićima, smanjen apetit, pospanost, glavobolju, smanjenu koncentraciju, osetljivost na svetlo i sve ono što inače osećamo tada a što je obuhvaćeno pojmom "sickness behavior", i što se uobičajeno povlači sa završetkom infektivne bolesti).

 

 

usput, pre nekog vremena je izašao lep članak koji bi mogao da posluži za upoznavanje sa imunskim sistemom i koji dotiče razne teme o kojima se ovde pisalo vezano za kovid https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/08/covid-19-immunity-is-the-pandemics-central-mystery/614956/

 

Moderacija bi trebalo da ovo (pogotovo zbog linka) prebaci na odgovarajući (beyoncé) topik.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Paul Gompitz said:

Za pocetak da se iskulira navika strasnog ljubljenja pri susretima sa kurtom i murtom. 

 

Kako cemo za svetoga Nikolu..i Novu godinu..i Bozic..sad ce i Gospojina

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...