Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

12 hours ago, Radoye said:

 

90-te im je Rus bio selektor i vec su se bili plasirali u sledeci krug, mislim da je tu malo bilo i pomaganja - da Rumuni i Argentinci nisu igrali nereseno Rusi bi imali sanse da prodju.

94-te Kamerun je bio raspad, imali su pobunu igraca pred samo prvenstvo, zato je Milla i vracan iz penzije da kao neki autoritet smiri situaciju, Mada, takav rezultat bi opet Rusima bio dobar za prolaz da Svedi i Brazilci nisu igrali nereseno a Kamerun je svakako vec ispao tako da ko zna.

 

 

Kamerun je 1994. ušao u posljednje kolo sa 1 bodom (remi sa Švedima) i imao šansu za prolaz dok su Rusi bili na nuli poslije prve dvije utakmice, kao i 1990.godine. Kamerunu je trebala pobjeda protiv Rusa za prolaz (mislim da je bilo pitanje i gol-razlike jer ih je Brazil dobio 3-0).

 

8 hours ago, MocaVukotic said:

Nije to bilo nista novo za argentinu, bili su sampioni 78,pa su izgubili na otvaranju mundijala 82, od belgije 0-1, tako isto i to sa kamerunom

 

Bio je onaj neki period (pet SP zaredom) kad su prvaci na otvaranju redovno kiksali. Seriju su prekinuli Nijemci 1994. pobjedom protiv Bolivije.

Link to comment
15 minutes ago, ArleKino said:

 

Kamerun je 1994. ušao u posljednje kolo sa 1 bodom (remi sa Švedima) i imao šansu za prolaz dok su Rusi bili na nuli poslije prve dvije utakmice, kao i 1990.godine. Kamerunu je trebala pobjeda protiv Rusa za prolaz (mislim da je bilo pitanje i gol-razlike jer ih je Brazil dobio 3-0).

 

 

Bio je onaj neki period (pet SP zaredom) kad su prvaci na otvaranju redovno kiksali. Seriju su prekinuli Nijemci 1994. pobjedom protiv Bolivije.

Da otkad je uvedeno da sampion otvara (wc 1974, pre toga domacin otvarao) pa sve do nemacke 1994, sampion nije pobedio na otvaranju. Lets take a look.. 

 

1974 bra-yug 0:0

1978 ger-pol 0:0

1982 arg-bel 0:1

1986 ita-bul 1:1

1990 arg-cam 0:1

Link to comment
  • 2 weeks later...

"Sve sto je novo je samo dobro zaboravljeno staro."

 

 

 

Vrhunac modernog fudbala:

 

- Devetka Tostao osvaja loptu na svojoj polovini, vraca loptu stoperu koji je prosledjuje zadnjem veznom

- Odmah tu je desetka Pele koji se vratio nazad da zapocne napad

- Lopta je vracena zadnjem veznom Klodoaldu, ovaj dribla tri igraca na svojoj polovini i prosledjuje je levom krilu Rivelinu

- Rivelino salje vertikalni pas Jairzinhu koji je desno krilo, ali se nasao uz levu aut liniju

- Jairzinho ide ka unutra, dodaje loptu Peleu i ubacuje se u prostor vezujuci odbrambene

- Pele bez gledanja asistira za desnog beka koji pogadja mrezu

 

 

Link to comment

Pedeset godina proslo, jel Zagalo ziv, Bog ga poziveo? On je igrao sesesetdruge, a osam godina kasnije ostario je 40 godina i postao trener. Fifa je na svom kanalu postavila hajlajte nekih meceva sa tog prvenstva. 

Link to comment

Da, Fifin kanal je sad sav u znaku tog prvenstva. 

 

 

Zagallo je i kao igrac bio takticki napredan, saigraci su ga zvali "profesor". Sa njim u timu Brazil je jos pedesetih igrao shemu 4-3-3 (nominalno 4-2-4), jer je igrajuci krilo doprinosio dosta u defanzivi pa se moze smatrati igracem sredine terena, sto je tad bila takticka inovacija.

 

 

-------------------------------------------GK------------------------------------------------

Dj. Santos---------CB-----------------------------CB----------------------------------

-----------------------------Zito----------------------------------------------N. Santos

----------------------------------------------Didi-------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------Zagallo-----

----------------------------------------------------------------------------------------------

Garrincha-------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------Pele----------------------------

--------------------------------------Vava-------------------------------------------------

 

Uzgred, ziv je, danas ima 88 godina.

Link to comment

U pravu si, pomesao sam nesto. Evo sta je pricao on sam:

 

Quote

Como o próprio Saldanha disse em entrevista a TV Cultura, e sabido conhecimento popular, ele teria sido retirado do comando da seleção por causa da sua negativa em selecionar jogadores que eram indicados pessoalmente pelo presidente Emílio Garrastazu Médici, durante a ditadura militar, em particular o atacante Dario Maravilha.

 

prevod:

 

Quote

As Saldanha himself said in an interview with TV Cultura, and known popular knowledge, he would have been removed from the national team because of his refusal to select players who were personally appointed by President Emilio Garrastazu Medici, during the military dictatorship, in particular striker Dario Maravilha.

 

Quote

It is reported that Saldanha, after being told that President Médici would be pleased to see Dario in the team, answered, "well, I also have some suggestions to give in the President's ministry choices". The last straw came when the assistant manager resigned, saying that Saldanha was impossible to work with

 

Link to comment

resizedcrop-811dc6ac531c03296b9d6c20865e

 

Kadar posle prvog gola u finalu, jairzinho drzi pelea... Jairzinho je u mexicu dao 7 golova na 6 utakmica, bar jedan na svakoj, i po tome je jedinstven u istoriji mundijala. Takodje, ovaj brazil iz 1970 je jedini tim koji je pobedio na svakoj utakmici u celom ciklusu, 6 od 6 u kvalifikacijama i 6 od 6 na zavrsnom turniru.

  • +1 3
Link to comment

Razgovor izmedju predtsavnika dveju generacija fudbalera, koje razdvaja pola stoleca

M- Kakva je razlika izmedju fudbala koji se igrao u vase doba i ovog danasnjeg

S- Fudbal se sustinski nije promenio - uvek se zasnivao na brzini i preciznosti. Danas se vise trci, cesto nepotrebno, a pre se brze igralo loptom. U tome je razlika. Mi smo bili mudriji, stedeli smo snagu i racionalnije se kretali, ali smo zato dodavali tacnije i oslobadjali se lopte u pravom trenutku.

M- Zar time necete da kazete da je fudbal koji ste vi igrali bio lepsi i korisniji

S - Bas sam na to mislio. Fudbal se igra na metar, milimetar i mikrometar. Vi danas igrate po prvom arsinu,  a mi smo igrali po poslednjem. Kod nas se nije mogao zamisliti as koji nije igrao obema nogama, koji nije bio u stanju da protera loptu kroz iglene usi. Mi smo primali u prvi tim samo kompletnog igraca.

M - Ali, to je bila vrlo spora igra

S - Nije tacno. Mi smo trcali sporije, a igrali loptom hitrije. U igri, lopta je najbrza. Mi smo davali golove, jer smo umeli da pucamo volejom i drop kikom, a takvi udarci su danas izuzetni dogadjaji.

Link to comment

Otprilike je brzina i suštinska, jer ako ti nemaš ni sekund vremena kad primiš loptu, jako je teško dići glavu i odigrati precizan pas. Kad gledam te stare utakmice, imam osećaj da igrač drži loptu 20 sekundi bez da ga iko napada. Da li se u još nekoj industriji/sportu forsira priča da je se kvalitetnije radilo pre 50 godina, ili je to samo u fudbalu?

Link to comment

Muzika...Elem, da nastavim

M - Vi danas ne biste mogli da izdrzite tempo igre. Jer, od fudbalera se mnogo trazi. 

S - Da smo imali takve uslove u kakvim vi danas igrate , mi bismo bili prvaci sveta. Mi smo sami kupovali fudbalske cipele, nismo imali trenera, sve sto smo dobijali bila je kriska limuna za vreme poluvremena. Prali smo se u velikom lavoru, putovali trecom klasom. Srce mi je puno milja kad gledam nove stadione i terene s bujnom travom, kad se nadjem u masi od 50000 ljudi. Da sam mlad - od radosti bih preskocio gol. Mi smo igrali na tvrdim terenima, pred jedva 2000 ljudi, ali nas je vezivalo cvrsto drugarstvo, postovali smo jedan drugog, izgarali u svakoj utakmici. Igrali smo iz ljubavi prema fudbalu, bili smo zaljubljeni u igru...

Dati gol - to je najvece majstorstvo u fudbalu. Kao i to - igrati bez lopte. Deset igraca moraju stalno biti u pokretu, jer se i lopta krece s kraja na kraj terena i nijednog trenutka ne stoji na istom mestu. Vi, mladi fudableri, na to vrlo cesto zaboravljate za vreme igre

Link to comment

Ono sto se zanemaruje u ovom razgovoru je razlika u pravilima igre. Da neki tim od pre 50 godina dovedes u ovo vreme ovi danasnji bi ih pretrcali, a kompletna defanzivna linija bi do 15. minuta izasla iz igre zbog crvenih kartona. Da neki danasnji tim bacis 50 godina unazad oni tamo bi ih prebili i ostali bi bez igraca zbog povreda.

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...