Jump to content
IGNORED

Q&A


Dr Arslanagić

Recommended Posts

On 25.12.2014. at 23:24, Hamlet Strašni said:

Čekajte, zar je realno da je iko ostao? Neko je shvatio da je katolička crkva bolja pošto je nasilno u nju ušao? Shvatio je da su Ustaše bile u pravu?

Kapiram da jedino tamo gde su sve sveštenike pobili pa se posle rata nisu vratili ima smisla da su prešli u ateiste možda.

Uzgred, koliko taj prelazak uopšte može da se smatra pravim i iskrenim kada je bio pod pretnjom smrću.

Jedino ako se računaju oni koje su pobili pošto su ih pokrstili.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

ima.

 (dosla na temu zbog drugih pitanja i malo unazad pronjuskala i nasla na ovu vasu temu)

 

izvesna v.m. (rodj 1923) pre rata joj vera bila istocnopravoslavna (izvor-gimnazijsko svedocanstvo-'upisnica' 1940/41 , i upisnice od ranijih godina, tu su upisivali nacionalnost a svi su bili jugosloveni, i veru)

medju dokumentima NDH o pokrstavanju nadjem da je izdato uverenje septembra 1942, njena majka i ona prelaze iz hrvatske pravoslavne u rimokatolicku veru.

tri vere u godinu dana. 

samo mesec dana pre, avgusta 1942 god ta v.m. je bila vodjena u vukovarski logor sa drugarima iz razreda-skojevcima i razrednim staresinom. u NDH dokumentu sa sudjenja se navodi da je svedocila protiv profesora i skojevke koja je isla sa njom u razred i sta je izjavila za koga. takodje se i u memoarskoj gradji - u izjavi  v.t. jedne od retkih prezivelih i vracenih iz tog logora, tada 16godisnjakinje kojoj su streljali tamo oca i brata, detaljno opisuje za sta je v.m. koga teretila, kao i to da je dok su drugi jeli ljuske od krompira njoj donosena bela kafa sa slagom. 

takodje se to potvrdjuje i  u drugoj izjavi kao i da se posle rata udala i navodi koje prezime sad (1984.) ima i da zivi u zagrebu. inace joj majka bila profesorica a otac nacelnik banske uprave u penziji (po podacima iz upisnica u gimnaziji) a takodje i poslanik.

u upisnicama-svedocanstvima - imala je sve petice, mozda i jedina u istoriji gimnazije do pred rat. i za svaku godinu je opisivana  u superlativima, kao vrlo bistra, inteligentna, vredna, savesna, uctiva i u skoli i na ulici i sl. inace ona nije bila skojevka, ne znaju ni oni (memoarski svedoci) kako je upala u grupu za vukovar.

sve privedene iz njenog razreda, njih10ak maturanata, kao i profesora su streljali. nisu mogli da verujeu sta se desava, i da ce tu biti ubijeni samo sat nakon 'sudjenja'

 

 

 

Edited by InvisibleLight
Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    48

  • Prospero

    16

  • MancMellow

    8

  • porucnik vasic

    7

e sad zasto sam dosla-

kolko se secam prospero i arslanagic su izbegli na burundi ali mozda ima ovde istoricara ili istoricara hobista koji mi mogu pomoci oko upucivanja u istrazi:

 

gde taziti (da bi se potvrdilo a mozda i jos neki detalj saznao) o, za sada:

 

1) ubistvo od strane udbe, u zagrebu, poznat datum 1946. i naravno poznato ime

 u kojem arhivu?

 

2) samoubistvo, imam tacan datum.1954.god skok sa hotela balkan na terazijama

uvidjaj, policijski izvestaj, bilo sta kao dokaz il dodatni detalj

koji arhiv?

 

 

Link to comment

koliko znam za to pokrstavanje u NDH bilo je prinudno, cuvalo glavu, u bosni i hrvatskoj, kao u zapadnom sremu. kod nas, i zemunu npr nisu strogo terani, neki jesu da ne izgube posao, neki ne znam zasto, ugl su se svi vracali.

npr medju dokumentima vidim i da se prekrstio mladic od 18godina, sin ciji je otac bio gimnazijski profesor, takodje ubijen u tim avgustovskim akcijama i 'sudjenjima' viktora tomica u vukovaru. on je sigurno to uadio da otkloni nadzor i sumnju sa sebe jer se pokrstava isto mesec dana nakon oceve smrti.

 

Link to comment
18 minutes ago, InvisibleLight said:

 

u izjavi  v.t. jedne od retkih prezivelih i vracenih iz tog logora, tada 16godisnjakinje kojoj su streljali tamo oca i brata,

 

 

u kutijama s memoarskoj gradjom, medju tim izjavama,  u fascikli uz njenu izjavu nadjem i papiric i natpis grafitnom olovkom upucen zeni, sa adresom u sm. 

'vukosava, pozdrav od mene i dece' i poledjina 'zupanija vuka vukovar' :sad:

donela ocigledno 16godisnja v.t. iz logora jer je pustena a otac i brat joj streljani taj dan

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...