Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

6 hours ago, Gojko & Stojko said:

a deca tinejdžeri ostali u hotelu gde su bili, takođe zaraženi - naš lik, iz Rouz Beja (bogataški kraj, što bi rekao noskich),

 

Ne bih rekao bogataski, vec hohshtaplerski.

 

https://www.realestate.com.au/neighbourhoods/rose-bay-2029-nsw

Median property price - 4,100,000

 

https://www.realestate.com.au/neighbourhoods/byron-bay-2481-nsw

Median property price - 2,780,000

 

Jebale vas nekretnine, pustite ljude da zive.

https://www.theguardian.com/australia-news/2021/may/29/hollywood-and-homelessness-the-two-sides-of-byron-bay

 

But the region this year earned a more sinister distinction: outside Sydney, the shire now has the highest rate of homelessness in Australia’s most populous state of New South Wales. 

 

During the past 18 months, the town and nearby villages that form part of Byron shire have seen an unprecedented rise in housing inequality. Between June and December last year, the average apartment rental price went up by 33%, while the house rental price increased by 66%. Over the course of the year, house prices rose 37%, as people left cities to work remotely.

 

Sve to treba samo govnjavom lopatom.

Edited by noskich
Link to comment
13 hours ago, iDemo said:

Mislim da znam coveka... :)

Stvarno? Zvuči kao 1 živopisan karakter:

 

Covid NSW: Zoran Radovanovic charged after travelling to Byron Bay

 

Byron Bay’s patient zero is a Sydney businessman with convictions for drugs, burglary and forgery who immigration authorities once claimed had arrived in Australia on a false passport.

 

Zoran Radovanovic, 52, successfully fought a government bid to cancel his visa and send him home to Yugoslavia with the Administrative Appeals Tribunal finding he had a capacity to make a contribution to Australia.

 

...

 

His criminal history was revealed in the AAT in 2000 when he was given the benefit of the doubt and the “finely balanced exercise of discretion” to remain in Australia with his wife Tiana MacDowell, against whom he has recently been accused of breaching a restraining order taken out by police to protect her.

 

He has made regular appearances before the courts in relation to a series of domestic violence charges.

 

In 2018 he pleaded guilty to two separate counts of common assault and two separate counts of contravening a restraining order and was placed on a good behaviour bond for 12 months, ordered to complete 100 hours of community service and fined $500.

 

Most recently he was charged with destroying or damaging property and breaching a restraining order taken out by police to protect Ms MacDowell. He will face a hearing over the destroying or damaging property charged in Downing Centre Local Court on October 28.

 

The family recently moved from their home in Woodside Grove, Frenchs Forest on the Northern Beaches which they sold for $2.25 million and moved to Rose Bay.

 

In February 1992, he was convicted in Melbourne’s Prahran Magistrates’ Court of two counts of burglary, theft and theft of a car. He was sentenced to six months’ jail on each charge to be served concurrently. The sentences were suspended for 12 months.

 

He told the AAT that he was not guilty but took the advice of his then-lawyer that “it would be quicker and cheaper to plead guilty”.

 

Immigration documents show he left Australia on March 1, 1992 with Tiana MacDowell, who had changed her name from Tijana Simic. They cleared customs at the same barrier and were cleared by the same custom’s officer but Radovanovic denied having left the country and returning on a false passport as alleged by immigration authorities.

 

“Movement records do not show that the applicant re-entered Australia after March 1 1992 by the name Zoran Radovanovic,” the AAT said in a judgment handed down in Melbourne in 2000.

 

In April 1998, immigration officers and police, acting on information he was in Australia unlawfully, raided the St Kilda flat where he lived with Tiana and as they searched for his passport, they found about 40 young marijuana plants.

 

He was convicted at Prahran Magistrates Court of possessing cannabis, growing cannabis, using cannabis and forging a birth certificate.

 

...

 

 

SaE

Link to comment
8 hours ago, Gojko & Stojko said:

Stvarno? Zvuči kao 1 živopisan karakter:

 

Pazi, ono sto sam ja video od njega (a sve pre 12-13  godina) se slaze sto se (prethodnog) mesta stanovanja; deca su mu tada bila mala a (sadasnje) mesto stanovanja je verovatno bilo 'u planu'. A sto se živopisnosti™ tice video sam i živopisnije, svakako. 

Dodatak: prema ovom tekstu gore - to je on, nema sanse da nije... "Northern Beaches" je malo prejako™ - i njemu je trebalo 15+ minuta da dodje do Dee Why plaze. 

 

Mis'im - meni je merilo živopisnog karaktera lik koji je u aplikaciji za izbeglicku vizu napisao 

a) da je bio u ratu (1991-95) u Krajini & Dalmaciji,

b) da "nije nosio pushku". 

Na pitanje osoblja - kako sad pa to - on #objasnio da komandant tenkovskog odelenja 'po formaciji' ne 'duzi' streljacko naoruzanje, samo skorpiona i tako te egzotike... 

Poshten covek i disciplinovan gradjanin a ne k'o ovaj iz gornjeg teksta. 

 

  • +1 2
Link to comment
15 hours ago, iDemo said:

Pazi, ono sto sam ja video od njega (a sve pre 12-13  godina) se slaze sto se (prethodnog) mesta stanovanja; deca su mu tada bila mala a (sadasnje) mesto stanovanja je verovatno bilo 'u planu'. A sto se živopisnosti™ tice video sam i živopisnije, svakako. 

Dodatak: prema ovom tekstu gore - to je on, nema sanse da nije... "Northern Beaches" je malo prejako™ - i njemu je trebalo 15+ minuta da dodje do Dee Why plaze. 

 

Mis'im - meni je merilo živopisnog karaktera lik koji je u aplikaciji za izbeglicku vizu napisao 

a) da je bio u ratu (1991-95) u Krajini & Dalmaciji,

b) da "nije nosio pushku". 

Na pitanje osoblja - kako sad pa to - on #objasnio da komandant tenkovskog odelenja 'po formaciji' ne 'duzi' streljacko naoruzanje, samo skorpiona i tako te egzotike... 

Poshten covek i disciplinovan gradjanin a ne k'o ovaj iz gornjeg teksta.

Vaistinu, sve ispravan građanin do ispravnog građanina. Sad kažu da će i sin ovog Radovanovića što neverue u virus (Kristian) pred sud, jer je punoletan.

 

SaE

Link to comment
9 hours ago, Miki_belavista said:

Jeste isli u kafanu zajedno?

Ne, (poshten) posao je bio u pitanju a 'spojio' nas je lik koji je sasvim normalan & poshten i dalje redom...

 

1 hour ago, Gojko & Stojko said:

Vaistinu, sve ispravan građanin do ispravnog građanina. Sad kažu da će i sin ovog Radovanovića što neverue u virus (Kristian) pred sud, jer je punoletan.

 

SaE

Vidi se - ko pogleda - da je cela ta njegova prica na app - ono - "it's all legal until you get caught" s tim sto su njega vec vise puta uhvatili...

 

Link to comment

Jednom me je jedan takav kao Radovanovic* (ne ovaj Radovanovic) vuk'o za rukav da u BG odnesem mu rodbini nekakvu (homemade) pomadu™. Veliko pakovanje pomade.

 

Jedva sam izvrdao da ne odnesem pomadu™. Jesam naivan po prirodi, ali ne bas do te mere...

 

____

*U stvari zena od Radovanovica™, ali isto mu dodje.

Link to comment

Drugari Sidnisajderi, šta nije u redu sa novinarima koji dolaze na Gledisine kzš? Gledam relativno redovno i svaki put bezveze pitanja, a i kad postave neko konkretno puštaju je da spinuje do mile volje. Ovde su u sličnoj situaciji premijeru po bukvalno 10 puta ponavljali isto pitanje. Spinovao je i on za medalju, ali morao je bar dobro da se oznoji svaki dan. Mnogo me nerviraju. Mislim, nervira me ustvari Gledis tj. pristup NSW vlade pa bih da gledam kako je čereče, ali ništa od toga iz nekog razloga. Sedam nedelja ste već zatvoreni (meko, ne daj bože da bude čvršće pa da zaliči na VIC), sa 20 zaraženih dnevno skočili na 400, virus se širi po Sidneju i regionalnom NSW, umiru ljudi, sve zicer do zicera, ali novinari muk dok Gledis gusla o "50 do 70 do 80% vakcinisanih u avgustu, septembru, najkasnije oktobru".

Link to comment

https://www.news.com.au/world/coronavirus/australia/byron-bay-covid-case-zoran-radovanovics-criminal-history-revealed/news-story/bd5a59b0fb4c086f12c52d45e3a13112

 

Ovaj covek ima 52 godina 68 godiste ne?

 

Takle on je bio 20 21 kada je dosao 1991? Sta je on mogao kao tako mlad da radi u ratu?

 

Nije mi jasno kako tribunal to odlucuje da je neko koristan za Australiju? 

Marihuana je teska droga u Australiji? Kako to?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...