Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Pa rekao si to nedavno. Ja sam po tome povremena pička, jer nemam baš neki budžet, pa mi je neprijatno. Što samo meni da bude neprijatno?
A, pa evo onda, stajem na srednju platformu trole/busa/tramvaja/beovoza i kazem (pa i tebi): "picke ste sto dopustate da vam drugi placaju prevoz!"Eto.@henrik: pa ko gleda RTS neka placa. Ja ne gledam niti me interesuje - a moram da placam. Ima tu neka razlika jbg. Edited by CowBoy
Link to comment
A, pa evo onda, stajem na srednju platformu trole/busa/tramvaja/beovoza i kazem (pa i tebi): "picke ste sto dopustate da vam drugi placaju prevoz!"
Ne, nego su pičke zato što nemaju dovoljno novca.
Link to comment
Ne, nego su pičke zato što nemaju dovoljno novca.
po mojoj proceni, ovde se raspravlja upravo o onima koji ga imaju dovoljno za to a neće da plate.Inače sam više ne strani ovih koji zagovaraju plaćanje, po logici bliskoj ovoj koju je CowBoy izneo.I jako me nervira to kad neko šatro iz principa neće da kupuje kartu, a zapravo se radi o nečemu drugom (neretko isti ti ljudi kartu ne kupe ni kad im dođe novi bus, sa klimom, bez gužve i sa sve putnicima koji su fino obučeni i lepo mirišu).
Link to comment

Mislim na domaćinstva koja ga koriste. Mogu da prihvatim da ne plaćaju oni koji u poslednjih nekoliko godina nisu odgledali ni sekund programa, a pritom nemaju ukućane koji gledaju/ponekad pogledaju.

Link to comment
Aj da vidimo ko je od ovih zagovornika obaveznog plaćanja karata takođe zagovornik plaćanja TV pretplate. Prebrojte se, molim.
Evo, ja placam TV pretplatu. I ako mislim da ne treba da postoji. Ali placam svaki mesec, uredno, uz struju.A obaska sto u kuci ima 2 brojila (1 za 'stan' a 1 za garazu) pa sam svojevremeno (i to par godina) placao duplu pretplatu (po jednu na svakom brojilu) dok nisam to regulisao (tj. dok nije skinuta pretplata sa drugog brojila).Pride, imam drljavu kinesku TV antenu (nemam kablovsku) i stari televizor i hvatam neka 2 i po televizijska kanala, i retko se desi da mogu da uhvatim i RTS 1 i RTS 2 u gledljivom stanju. Takodje, pitanje je da li upalim taj TV dvaput mesecno, i gledam ga duze od pola sata ukupno.U principu, karta u prevozu i TV pretplata zaista nije isto.Prvo, kartu u prevozu ti traze samo ukoliko se nadjes u autobusu. TV pretplatu ti traze ako imas strujno brojilo. Oni predpostavljaju da ti imas TV i da, pride, gledas RTS. Takodje, uopste nije predvidjena mogucnost da ti imas TV, i kazes, ali ja ne gledam RTS, necu da placam pretplatu. Ne, na tebi je da dokazes da nemas TV (tj. prijemnik) i da tako budes oslobodjen pretplate. Dakle, cesto se ljudima naplacuje usluga koju ne koriste.Drugo, placanje karte za prevoz vrsi se odvojeno, zasebno, vezano samo za uslugu prevoza. TV pretplatu ti kaleme na racun za struju, sto veze s TVom nema, i prave ti fakticki problem oko placanja usluge koju koristis i koju verovatno redovno placas (struja).Tako da ne, nije isto, ali eto, ja, zagovornik obaveznog placanja karte u prevozu, placam i TV pretplatu, jer, jebiga, takav je zakon.
Link to comment
Plaćanje GSPa bi moglo da se poredi sa plaćanjem RTSa samo kada bi svako odmaćinstvo u Beogradu moralo da plaća GSP, bez obzira koriste li ga ili ne.
Pa plaća ga, kroz porez. Kao kroz maglu se sećam da je to pomenuto jedno 45921 put do sada, ali nekako taj info ne nalazi put do srca ljudi.
Link to comment
Pa i nije isto. Sad i vi zajebavate. Naplata pretplate je suprotna (duhu) ustava.
naplata pretplate je obavezna po zakonu. ako je ti ne platiš, ja ću je platiti više.nego, kada građani smeju da ocenjuju šta je po ustavu i šta treba plaćati, a kada ne smeju?
Link to comment

Dotira se iz budžeta kao što se dotira i zamena kanalizacionog kolektora u Kumodražu. Bez obzira što većina građana Kumodraža plaća infostan, kolektor košta više nego što oni plate, pa se dotira iz budžeta. Ovde pričamo o konkretnom plaćanju - tebi stiže račun za RTS bez obzira da li ga koristiš. Račun za GSP dobiješ samo ako ga koristiš. Uplitanjem dotiranja iz budžeta samo se bespotrebno komplikuje rasprava. Stvar je jednostavna - usluge koštaju.

Link to comment
Pa plaća ga, kroz porez. Kao kroz maglu se sećam da je to pomenuto jedno 45921 put do sada, ali nekako taj info ne nalazi put do srca ljudi.
Milion se stvari placa kroz porez. A taj porez ne pokriva sve troskove usluge, jer inace ne bi naplacivali karte.Mislim, placas kroz porez i sluzbenicu u MUPu, pa ti svejedno naplate licnu kartu i pasos kada vadis.Placamo i svi kroz porez odrzavanje puteva - delimicno, pa opet se naplacuje registracija vozila.Porez je u ovom slucaju subvencija. Ti si porezom stekao mogucnost da umesto 75 (ili koliko vec) dinara kartu platis kartu 50, a ne da se vozis dzabe. To finansiranje kroz porez je tu zbog solidarnosti i subvencije, u ovom slucaju ne daje ti pravo da se vozis za dz.
Link to comment

Meni se cini da je najbolje resenje smanjenje cena mesecnih karti. Recimo, da spuste cenu na 500 dinara. I to nek eksperimentisu, nek objave saopstenje, "zbog redovnog kupovanja karti i ponistavanja istih resili smo da castimo gradjane, bla, bla, bla i spustimo cenu na 500 dinara sledeceg meseca". Verujem da bi u tim uslovima mnogo vise ljudi kupovalo mesecne karte i da bi imali vise novca nego uz ovoliki broj kontrolora koji jure svercere. Mislim, nek barem pokusaju to da urade, nece propasti ako jedan mesec to urade i vide da nije efikasno, a ako im uspe stvorice naviku kod ljudi da kupuju mesecnu, pa za 3 meseca nek povecaju na 600 dinara ako procene da im je neophodno jos novca.

Link to comment
Ne, nego su pičke zato što nemaju dovoljno novca.
Upravo. Motivi za švercovanje su šareni, neki možda zadiru u patologiju ili su plod izvitoperenih sistema razmišljanja, ali masu građana je, jednostavno, muka na to naterala. Kako god okreneš cena karte je veliki bezobrazluk. A svaki veliki bezobrazluk provocira u čoveku revolt, i potrebu za nekim činom protesta protiv njega.
Link to comment
Ne, nego su pičke zato što nemaju dovoljno novca.
Nisam to rekao.Ako nemas dovoljno novca a svercujes se, kada vidis kontrolora ili izadji ili mu daj podatke. Simple as that.Ili idi pesice, biciklom, bilo cime. Ne mogu da skapiram da ljudi i dan-danas boluju od socijalisticke vizure stare SFRJ gde su postojale "besplatne" stvari. Ne moze brale neko tebi da placa kartu. Protivprirodno je.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...