Jump to content
IGNORED

Kod babe Čohano


dig_chohano

Recommended Posts

On 1.3.2020. at 11:05, maheem said:

Ako nešto želim da promenim kod sebe to je da prestanem da se nerviram oko kulinarskih neuspeha.

Mislim da je više do efekata na okolinu, takoreći očekivanja da isporučimo u okviru svoje radne smene. 

 

Znači, kada bi drugi manje primećivali naše kulinarske neuspehe, sve bi bilo lakše. :dry:

Link to comment

S tim u vezi, važno je nekada pustiti da recept eskalira. Taj termin-opis sam čuo od komšije dok sam spremao neku klopu a pripadajuća klinčadija trčkarala okolo. Sam koncept je vrlo opuštajući i oslobađajući.

 

Važno je da imamo u vidu da danas živimo u eri machine learning i big data, sve zasnovano na trial and error sistemu predikcije sa nedovoljno razvijenim sistemom kauzalnosti,

 

Kada u tom okviru vidim šta sve prolazi kao učeći proces, moram da pitam u kontekstu ovog cenjenog topika, kakvom smo to devolucijom - razgradnjom društvenih normi -  došli do tačke da nam se osporava neuspeh u kuhinji??? 

 

 

Edited by pacey defender
Link to comment
  • 1 month later...

ja ne znam da ispecem povrce u rerni,evo ne znam..

 

napravila mesnu veknu i okolo isekla crveni luk,sargarepu i krompir,podmazala tepsiju sa masti i povrce zalila muljem,zacinila so i mjcina dusica,pokrila folijom i u rernu... plan je bio da se to samo pece dok imam drugog posla i da posle sat-satipo imam rucak...ljudi moji to povrce je posle dva sata pecenja na 200c bilo kao pored rerne da je stajalo-krompiri pocrneli!! sargarepe se skvrcile i osusile katastofa!!! a nije mi to prvi put da se tako desi..

evo ne znam gde gresim?mozda treba vise masnoce,mozda treba malo vode da stavim da se prvo krcka pa posle zapece?

 

luk i vekna su bili super :mellow:

 

Link to comment
On 21.4.2020. at 17:12, ivy said:

ja ne znam da ispecem povrce u rerni,evo ne znam..

 

napravila mesnu veknu i okolo isekla crveni luk,sargarepu i krompir,podmazala tepsiju sa masti i povrce zalila muljem,zacinila so i mjcina dusica,pokrila folijom i u rernu... plan je bio da se to samo pece dok imam drugog posla i da posle sat-satipo imam rucak...ljudi moji to povrce je posle dva sata pecenja na 200c bilo kao pored rerne da je stajalo-krompiri pocrneli!! sargarepe se skvrcile i osusile katastofa!!! a nije mi to prvi put da se tako desi..

evo ne znam gde gresim?mozda treba vise masnoce,mozda treba malo vode da stavim da se prvo krcka pa posle zapece?

 

luk i vekna su bili super :mellow:

 

 

 

само мало воде да си додала било би супер не би шаргарепа поцрнела.

Link to comment
On 21.4.2020. at 17:12, ivy said:

a ne znam da ispecem povrce u rerni,evo ne znam..

 

Predugo je dva sata u rerni na 200.
Treba ubaciti poslednjih sat vremena (ili kraće), bez folije, i proveravati ako nisi sigurna.

Eventuano krompir da se napola skuva pre ubacivanja.

Ako pečeš još kraće, probari još neka povrća sem krompira - pre svega paškanat - a praziluk i briselski kupus samo blanširaj i ocedi.

Probaj da ispečeš klot povrće, bez mesa, sa muljem i travkama, pa ćeš lakše videti kako ide.

Link to comment

@Tvrdica da,to sam i ja shvatila

 

@Frile

kako je predugo dva sata kada je bilo tvrdo kao pored rerne da je stajalo,znaci nije se uopste ispeklo!

bilo je sirovo i nejsetivo!

 

mislim da bi malo vode u tepsiji promenilo ishod..al jbga sad..

 

 

@pacey defender

 

po meni je neuspeh jedino kada je nesto nejestivo...svi stadijumi ,,pojesce se,, su sasvim ok i nista me ne pogadja tu

ali kada zavrsi u kanti tu me vec dusa boli prvo jer ne volim da bacam hranu a posebno ako ostanem bez rucka pa moram jos nesto da smisljam i kemijam..

Link to comment
4 hours ago, ivy said:

kako je predugo dva sata kada je bilo tvrdo kao pored rerne da je stajalo,znaci nije se uopste ispeklo!

bilo je sirovo i nejsetivo!

 

mislim da bi malo vode u tepsiji promenilo ishod..al jbga sad..

 



ja učio od djejmioliveria i stalno tako mećem povrće, ponekad i bez pečenja (mesišta), nego namuljim povrće pa na papir za pečenje na pleh u rernu. ništa voda. 
mećem paškanat, praziluk, briselski kupupščić, bluk, prethodno prokuvan krompir, cveklice...
sve je to mnogo lepše kada se umoči u moču pa dopeče pored pečenja... ah

 

predlažem da otpratiš neki djejmijev tutorial na temu roasted povrća, nećeš se pokajati
 

Link to comment

nisi shvatio da sam stavila krompir i sargarepu da se peku i da se nisu  ni posle dva sata u rerni ispekli..eto,ne znam kako i sama sam u cudu,to se protivi pravilima fizike

Link to comment

prosto je nemoguće da se krompir ne ispeče za 120min. možda na rerni grejači ne rade kako treba

 

da nisi otvarala rernu svako malo da vidiš kako ide?

 

 

ja uz tu veknu stavljam samo krompir. veliki sečem na 1/8, srednji i manji na 1/4. oljuštene kore i koji min blanširan. nikakve folije i čudesa

 

45-50 min je dovoljno na 180°

Link to comment
1 hour ago, ivy said:

nisi shvatio da sam stavila krompir i sargarepu da se peku i da se nisu  ni posle dva sata u rerni ispekli..eto,ne znam kako i sama sam u cudu,to se protivi pravilima fizike

 

Quote

krompiri pocrneli!! sargarepe se skvrcile i osusile katastofa!!!

 

Ja razumeo da se prepeklo... no svejedno, mala promena u inputu dovodi do drastično različitih rezultata, evo mog iskustva:

pica mi se uvek lepo zapeče u rerni, i nedavno je slučajno stavih malo niže (dalje od grejača) kad ono testo se nije zapeklo, ostalo sirovo, ali se temeljno osušilo, katastrofa...

Možda je kod tebe zeznulo stvar to što si pokrila alu folijom, pa se povrće skuvalo i skvrčilo na suvom (mada bez alu folije 2 sata na 200 bi bilo previše).

 

Ozbiljno kažem, probaj step by step džejmijev tutorijal, ili neki sličan, nije bitno. Ako tamo kažu sat na 200, uradi i ti tako prvi put, pa posle eksperimentiši, dodaj ili oduzmi, blanširaj pa skrati zapečavanje upola, itd. Mora se proći putevima babe Čohano i kremirati poneka tepsija da bi se na kraju stiglo do slatkog cilja, to mešano povrće iz rerne je fantastično.

Link to comment

Napravio potaž od šargarepe, jedne tikvice, a ubacio i mladi luk. Reko, aj po francuski, pa začinio timijanom. 

Znao sam da neće valjati, ali ovo je prevazišlo moja očekivanja :D žao mi jedino putera koji sam skrkao u tu splačinu 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...