Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

@panta rhei

 

Posto sam se pronasla u tvom tekstu, moram da kazem da prva stvar jeste koja je rasa psa 

 

Moj pristup nevaspitavati psa nego pustiti ga da uci sam, moze da vazi samo za rasu sa kojom sam jako dobro upoznata. Ja sam odrasla sa bretoncima i lovackim psima (nemacki kratkodlaki.. Al sam bila beba pa se ne secam) 

 

Imam uskustva i znam sta (ne) treba raditi. 

Isto to vazi za odredjene rase koje brzo pick up sta mogu a sta ne mogu. 

 

Smatram da im treba razvijati karakter i ostavljati ih (u sigurnom prostoru) da sami donose odluke. Ali opet, to sve zavisi od psa i od vlasnika. 

 

Pas je ogledalo vlasnika. 

Link to comment

@mustang

da  rasa, velicina... ali na kraju krajeva ipak zivotinja koja zivi u (pre svega ljudskom) coporu. ja nisam strucnjak, pisem laicki, iz licnog iskustva i ono sto pokupim od strucnjaka na kursevima (skolama za pse).

mislim na sledece, izmisljena situcija kao primer: slobodan pas, koji sam donosi odluke, dete mase rukama ili sta god sto pokazuje njegovo odusevljenje slatkim psom. u njegovim ocima to izgleda kao napad i on donosi odluku da se brani i capi dete. nemam statistike ali i pored toga tvrdim da 99.9% slucajeva napada psa na decu ili ljude je zato sto su se oni osetili napadnutim i ne trazeci odluku vlasnika samostalno odlucili na odbranu. e sada, shepard ili labi verovatno nece doneti istu odluku, ali..

ili recimo samostalno donosi odluku kada ce da dodje kod tebe kada ste u slobodnoj setnji. moze biti najumiljatiji pas ne svetu, ali nemaju sva ljudska bica (ukljucujuci i decu) isti odnos prema psima pa radi postenog samozivota ne treba dozvoliti svom psu da pojuri u zagrljaj, iz najumiljatije moguce namere nepoznatoj osobi. dakle mora sta god da se desi da na tvoj poziv dodje. 

i opet, portugalac i shepard se ne vaspitavaju na isti nacon. i naravno da ces ti sa svojim psom raditi kako tebi odgovara i kako ti smatras da je najbolje ili bilo ko drugi. igrom slucaja mi doslo da pisem, imam vremena, nesto malo licnog iskustva a i ostali delovi forma nisu ni za ..., da se ne izrazavam. i to sve neko ko je nameravao da svom psu pokaze par najosnovnijih komandi i da mu slobodu i samo se zajebava sa njim. ali ko me jebe kad sam uzeo cistokrvnog belgijanca i sada moram da budem disciplinovan (lazem, ja se uglavnom zajebavam a zena ga vaspitava :)).

salu na stranu, ali me strucnjaci ubedili na minimu osnovnih stvari svaki pas koji zivi u ljudskoj zajesnici, mora da zna. samo poslusan pas je slobodan pas. to nije moja umotvorina, pametniji i pravi strucnjak je to rekao, ja se samo slazem. a budimo iskreni, to su samo par stvarcica, nece da ide na glasanje pa mu ja oduzimam slobodu izbora.

 

@moderacija

banujte me, ne samo da mnogo vec i dugacko pisem i to sve sa telefona.

 

  • +1 1
Link to comment

Sto bi te banovali, skroz okej pises. 

 

Ja mog psa nicemu nisam naucila, tipa da ga treniram. Taj batine ni jednom u zivotu nije dobio, a ne secam da sam ga ikad grdila. Pored mene ima izvidjacki duh, glumi mi zastitnika i ponasa se kao alfa. Ja kad ga setam, on je 10-20m ispred mene, ne kazem stoj nego cekaj

 

Sa muzem, on je pored noge ne dalje od dva metra. Manje leluja okolo, slusa ga ko Boga. I to uziva. 

 

Od mene zna bez treniranja, samo vaspitavanje:

 

da ili ne, i to ne moram ni da kazem nego "mm" mrmljam kad me mrzi da pricam, da dodje na dva tapsanja,  zvizduk, mahanje ruku (na primer na plazi, puno ljudi i kucica, ne moze da me cuje od talasa ili vetra, onda masem rukama da me prepozna, isto kad pici vetar na hajkingu), na krevet, da se pomazimo, idi jedi, ajd na spavanje, pomeri se, gde je dupe, mrdni dupe, da te pregledam, donesi krevet, kosku, tanjir, nadji me, nadji cookies.. Al to nista nije trenirao nego samo od sebe, valjda ponavljanjem istih reci i radnje tokom vremena doslo. 

 

Al eto pokupio je od drugih komande:

 

Da dodje, sedne, legne, da sapu, okrene se, gore, dole, polako (da uzme kolacice) 

 

Kod mene izmislja sa hranom, kod drugarice sve sto ponudi, osim brokoli. To ce da pljune uvek :D

 

Link to comment
6 minutes ago, mustang said:

 Taj batine ni jednom u zivotu nije dobio, a ne secam da sam ga ikad grdila. 

 

 

daleko bilo. nikad, nikad. ja sam protiv smrtne kazne, ali za to bi ih delio ko sindikat ulje. to nema veze sa treningom, to je zlostavljanje zivotinja.

da, ali ti imas sjajno istreniranog psa. to je zapravo najbolji trening i ovaj moj najvise stvari zna upravo tako. "problem" sa belgijancem je sto on voli da radi, tako da imamo trening sesije, ali, da tako kazem, na njegov zahtev. a tako se i pravi dobar odnos izmedju psa i coveka.

trening nije skola dresure i (samo) nagrada i daleko bilo, kazna. stalno ponavljanje, pa cak ne mora ni ista komanda, neki put je iz prakticnih razloga bolje, nego uglavnom intonacija.

na stranu sto te 2 stvari se ne iskljucuju medjusbno, blok treninga i neobavezno ponavljanje se dopunjuju.

Link to comment

Ma da, tvoj i moj su nebo i zemlja al oba zahtevaju da se radi na njima... Tvoj da ima posla sto mu zadajes zadatke a moj da se istrci i pravi da je lovac po kanjonu a kod kuce glumi ko da on zaradjuje i ide na posao. 

 

 

Ima jedna devojka belgijanca, bruka kako je istreniran. Ona neki nadrkan dominantan tip, htela je reci da je moj nevaspitan.. Ne bih se uvredila... (a jeste neistreniran, pogotovu u poredjenju sa njenim)... Mene bi ta dovela u red kad vec muzevi nisu :lolol:

 

 

Edited by mustang
Link to comment

da, bice zanimljivo dalje posmatrati. ja nisam ali ni malo military tip a ni moja zena. igrom slucaja uzesmo belgijanca, kome definitivno to treba da bi bio potpuno zadovoljan. ali ucimo medjusobno, ja ne umem al se trudim :)

on pametan, sjajnog karaktera (nije sto je moj) po malkice sheldon (pogodio sam sa imenom samo tako😇), pa cemo valjda uspsti zajednickim snagama da ima sto je moguce ispunjen i lep dugotrajni zivot.

Link to comment

Moj pas ima 3 godine...sa mnom ide u šetnju kao da ga vodim ,,da mu nešto rade'' ...a svaki dan idemo u šetnju. A žena kada uzme povodac...'oće rep da izlomi.

Послато са Redmi Note 8T помоћу Тапатока

  • Haha 1
Link to comment

Ispred zgrade sreo jednog mirnog lutalicu, muzjaka, bio prisutan i komsija koji im daje hranu pored svog lokala...Oli mu se par puta uneo u facu dok je lajao, posle stao na oko 1,5m i lajao sa mnjim prekidima, ovaj ga kulirao, okrenuo ledja i sl. Posle jedno 30ak sekundi je poceo da ga gleda u oci i krenuo da tiho rezi, pa sam lagano cimnuo povodac i povukao Olija i sklonio ga dalje u setnju. Svo vreme lajanja na lutalicu povodac mu bio olabavljen.

Dogovorio sam sa drugom koji ima labradora zenku staru 1g da ih kod njega na vikendici gde nema guzve pustimo da se priblize, pa da vidimo kako ce ta terapija ici.

Link to comment

pa neke pse nerviraju mladi i energicni psi koji laju 

moju kuju npr ..inace je super kul ali je slabije druzeljubiva i ugl kulira sve pse ali mladi i preenrgicni psi koji joj dosadjuju je bas nerviraju i jedino na takve zarezi :D

 

 

edit-inace jedine probleme koje sam imala u 7-8god koliko je imam su bili sa preenergicnim belgijskim ovcarima...da bi je jedan,pre neku nedelju,umalo udavio,naravio joj je rupu na vratu...srecom pa ima labradorske krvi pa ima nabranu kozu na vratu...

Edited by ivy
Link to comment

Molim sve kojima je potrbna pomoć oko pasa da se obraćaju proverenim stručnjacima.

NE ONIMA KOJE HVALE VAŠE KOMŠIJE I POZNANICI. 

 

Ne zajebavajte se više sa tim psima! 

Previše idealizujete stvari i svodite pseći um na ljudsku psihu. 

Moram da citiram uvodni deo iz knjige Brusa Foglea, "PAS - priručnik za vlasnike", : 

" Pas je : .... životinja čopora.... , .... vođen svojim čulima ... , .... pun energije ....,  ... naš najbolji prijatelj..., ..... prilagodljivi oportunist .... , ... društvo za celi život .... ." O svakoj od ovih tvrdnji može se napisati knjiga.

 

Povodom ove tragegije sa detetom od 4 god. takve su se nebuloze,  od kvazi samozvanih stručnjaka, emitovane sa TV-a da je to strašno. :blink: Jedan od nih, pozvan na TV sa nac.frekv. je čak javno izjavio da je rasa Doberman - Hitlerov projekat! Jezivo.

 

Kome treba literatura o odgoju i dresuri neka mi slobodno pošalje svoj email na PM. Podeliću svoju kolekciju svim zaiteresovanima.

 

PM

Nisam dreser, nisam veterinar, nemam odgajivačnicu ....

Savete dajem samo proverene na svojim psima.

Bavim se atletskim sportovina za pse i čuvam Američke stafordske terijere.

 

 

 

 

 

 

Edited by zmanic
  • +1 1
Link to comment

Strasno je... Uzas uzas uzas

 

Kako ljudima ne ulazi u glavu da se psi poput bulova, dogo argentino, dobermana, rotvajlera, malonoisa... MORA investirati u trening. Nije to seter ili bigl, rodjeni bez zice za dominacijom. 

 

Vise sam srela preslatkih i miroljubivih pitova nego agresivnih. A opet preko 50% tuca pasa sto sam videla, oni su bili ucesnici. Uvek mi je lampica upaljena kad su u blizini, nije da ne verujem njima, nego njihovim vlasnicima. 

 

Ovakve tragedije su ladno mogle biti izbegnute. Jadno dete, jadni roditelji. 

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...