Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

3 hours ago, Ayatollah said:

Nisam ni ja, obzirom da sam do guše u poslu ovih dana. Obzirom da im je kao privredna delatnost registrovano kompjutersko programiranje, pretpostavljam da je formalna priča da oni nemaju nikakve veze sa transportom putnika, već da samo razvijaju softverski instrument (aplikaciju) koja služi kao posrednik između njihovih članova koji traže prevoz i onih koji taj prevoz nude, te da u obrnutom smeru posreduju u naknadi troškova tog prevoza i za to uzimaju neki fee od kojeg održavaju aplikaciju (drugim rečima, da oni i nemaju veze sa plaćanjem vozača, već da to plaćanje ide direktno između članova udruženja). Verovatno bi se branili time da članovi udruženja ne prevoze jedni druge na profitnoj osnovi, već na neprofitnoj (npr. kao kada razvoziš prijatelje po gradu, a oni ta daju za gorivo), a da aplikacija samo služi da povezuje članove udruženja, te da tu niko zaista ne zarađuje. 

 

Ova priča je, naravno, bullshit, jer je ovde očigledno pređena granica komercijalne aktivnosti, i jasno je da je u pitanju organizovanje prevoza putnika, i neko ima dobar profit od ovoga. E sada, obzirom da udruženja građana ne mogu da dele profit osnivačima, pretpostavljam da ova dva lika što vode celu priču imaju neke firme koje fakturišu razne usluge Udruženju, i na taj način isisavaju pare iz Udruženja, koje radi na nuli ili blizu nje. To bi bio isti model koji sam video kada sam analizirao EXIT/Sea Dance strukturu pre par godina. 

 

Btw, CAR:GO ništa od ovoga ne bi mogao da radi da nema ozbiljno jaka leđa u deep state-u, tako da ja ne simpatišem njih naročito. Naš ofis je pre tri godine asistirao Uberu u pokušaju da se uđe na ovdašnje tržište po starom zakonu, i bila je vrlo jasna poruka od države da se sa tim ne pokušava. To što Car:Go uopšte postoji i radi je dovoljno jasna poruka da to nije baš skroz čista priča.  

 

Bacio sam pogled. Postoje dva pravna lica - CarGo Technologies doo koje se bavi softverom, tj. aplikacijom i udruženje CarGo, čiji su članovi vozači i putnici, koji postaju članovi instaliranjem aplikacije i potvrđivanjem pristupnice koja se tamo pojavljuje.

 

Statut tog udruženja kaže da je jedna od aktivnosti udruženja kojim se vrši ispunjavanje ciljeva istog i pružanje usluge "pametnog urbanog prevoza" članovima od strane drugih članova. Ostalo su neke budalaštine, tipa zaštita bezbednosti i imovine udruženja i članova udruženja i drugih učesnika u saobraćaju, organizovanje i podsticanje izdavačke i propagandne delatnosti i slične gluposti.

 

Udruženje plaća društvu za korišćenje aplikacije, jedino nigde ne piše po kom osnovu ti vozači zarađuju pare, odnosno po kom osnovu uzimaju novac preko troškova prevoza (gorivo, ulje itd). Ove fakture koje šalju na mejl u stvari i nisu fakture, jer niti piše kome idu pare, osim što stoji "naplata u ime i za račun članova udruženja CarGo", tako da je potpuno nejasno da li se novaca prebacuj udruženju ili vozaču. Nemam SMS poruke od banke koje su mi stizale posle vožnji, možda tu piše. Doduše, u uslovima aplikacije stoji da se naplata vrši za račun člana koji je pružio "inovativnu uslugu", te da se smatra da je uplata izvršena direktno tom članu.

 

Uglavnom, očigledno je da cela ta priča o tome da su našli rupu u zakonu i da posluju u skladu sa propisima nema veze sa životom, ali su obezbedili leđa i sad se razbacuju takvim izjavama.

Link to comment
10 hours ago, nesha taxista said:

Ne postoji zakonska mogućnost da udruženje građana vrši bilo kakvu poslovnu delatnost bez obzira na to šta nudi.

 

Svi klubovi kosarkaski,fudbalski,odbojkaski...u svim sportovima tacnije preko 90% njih su udruzenja gradjanja,gledajuci njihova poslovanja recimo kupovina i prodaja igraca ne bih rekao da se ne bave poslovnom delatnosti.

Link to comment
8 hours ago, morgana said:

jebote u hn, da ne idemo do minhena, taksi vozila su cista, nova, tipska u okviru kompanije, sva su bijela bez obzira na kompaniju, imaju wifi i vozace u uniformi (najmanje bitno)

bg taksi je skandalozan.

 

Osim što su skupi k'o otrov, imaju sezonske i vansezonske cene, tek sad su vratili cene na vansezonske, a čekali smo majmuna da dođe do Borića pola sata duže, kaže da je morao da razvozi neke ljude usput. Ladno je razvozio putnike dok je išao gore po pozivu. Stil vožnje a'la BG taksisti, nedavno sam oterao u kurac budalu koja zamalo da me zgazi na Karači.

 

Naravno, to je i dalje SF u odnosu na BG bagru, ali taksi More baš i nije primer za uzorno taksi udruženje.

Link to comment

Размишљам само када би увели закон да ко има кривични досије или је лежао у затвору за кривично дело,да не може да обавља такси делатност више од пола ових што протествују блокирањем града би остали без посла.

Link to comment
Размишљам само када би увели закон да ко има кривични досије или је лежао у затвору за кривично дело,да не може да обавља такси делатност више од пола ових што протествују блокирањем града би остали без посла.
Zoranina ekipa
Kad izvrtim taksiste koje poznajem, slabo da je neki bez dosijea

Sve borci za poštovanje zakona i propisa, jebote

Sent from fav toy

Link to comment
8 hours ago, Блок_64 said:

Размишљам само када би увели закон да ко има кривични досије или је лежао у затвору за кривично дело,да не може да обавља такси делатност више од пола ових што протествују блокирањем града би остали без посла.

info od pre ~10 godina:

taksisti sa krivičnim dosijeom, pokrenutim postupkom ili sa bar jednom krivičnom prijavom →  preko 70%

 

edit: Bgd taksisti

Edited by J-♣
Link to comment
23 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

nesho, zanima me zasto je u poslednjih 6 meseci teze doci do taksija? cesto se desava da zovem i da mi sve firme kazu da nema vozila. jos cudnije je da se to desava sada kada se jedan deo ljudi prebacio na car go. 

Kao što reče PT nisam iz Beograda, ali sam u njemu rođen i naiđem tako s vremena na vreme. Ključni problem je zapravo sve lošiji gradski saobraćaj, pa se deo putnika silom prilika prebacuje na taksi. To je veoma loša situacija jer taksi nije i ne treba da bude sredstvo masovnog prevoza. Gradske vlasti neće ili ne umeju da reše problem i to je takođe jedan od razloga zbog kojeg žmure na pojavu divljeg taksiranja. 

Drugi problem je povećan broj vozila u saobraćaju. Automobila je u Beogradu više nego ikad što značajno usporava saobraćaj i samim tim stvara efekat smanjenog broja taksi vozila. Jednostavno - sporije se kreću i zbog toga im treba više vremena za obavljanje svake pojedinačne vožnje. 

Situacija bi svakako bila bolja kad bi sva vozila bila u jednom sistemu jer biste onda pozivanjem jednog broja ili uključivanjem jedne aplikacije imali više hiljada vozila. Ovako sad zovete nekoliko brojeva i često baš tu imaju slobodno vozilo oni koje niste zvali.

Link to comment
1 hour ago, J-♣ said:

info od pre ~10 godina:

taksisti sa krivičnim dosijeom, pokrenutim postupkom ili sa bar jednom krivičnom prijavom →  preko 70%

 

edit: Bgd taksisti

Imaš li neki dokaz za to u smislu nekog relevantnog istraživanja? 

Link to comment
1 hour ago, J-♣ said:

info od pre ~10 godina:

taksisti sa krivičnim dosijeom, pokrenutim postupkom ili sa bar jednom krivičnom prijavom →  preko 70%

 

edit: Bgd taksisti

nekad davno taksisti su bili čikice koje su vozile tristaća, opel olimpiju,, rekorda ili nekog starog mercedesa.zadnjih decenija to su neki drugi ljudi. kada sam jednom kod kolarca video taksi sa otvorenim vratima u kojima je on sedeo u majici i boksericama sa izbačenom nogom sa papučom.... jebi ga. zakon bi morao da naloži jednobrazno obojena vozila (njujork, beše) i uniforme / radna odela. fiskalnu kasu, navigaciju, kamere, EURO i zabranu zaustavljanja gde putniku padne na pamet. dopisati........

Link to comment

^^^ ^^^^ ^^^^^

pa to je stara prica

"taxi voze "gradski momci" koji se nisu bas snasli u biznisu kriminalu"

 

licno sa prisustvovao u cacku kad jedan taksista to izjavljuje zaleci se na nekog novopridoslog kolegu :D

 

tako da i nije vezano samo za bg

Link to comment
2 hours ago, djordje geprat said:

nekad davno taksisti su bili čikice koje su vozile tristaća, opel olimpiju,, rekorda ili nekog starog mercedesa.zadnjih decenija to su neki drugi ljudi. kada sam jednom kod kolarca video taksi sa otvorenim vratima u kojima je on sedeo u majici i boksericama sa izbačenom nogom sa papučom.... jebi ga. zakon bi morao da naloži jednobrazno obojena vozila (njujork, beše) i uniforme / radna odela. fiskalnu kasu, navigaciju, kamere, EURO i zabranu zaustavljanja gde putniku padne na pamet. dopisati........

Tristaći isključivo narandžaste boje sa crno belom šahovnicom duž vozila, uredni, ljubazni....eeeee to je bio taksi.

Link to comment
3 hours ago, nesha taxista said:

Imaš li neki dokaz za to u smislu nekog relevantnog istraživanja? 

nije istraživanje al mogu da potkrepim priču. u slučaju koji ja znam bilo ih je 5/5

 

jbg tako je

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...