Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Može li u najkraćim crtama samo koje su negativne strane (ako ih ima) u pogledu nasleđivanja roditelja (u Srbiji) od strane dece (i eventualno unuka) koja su u Kanadi i imaju samo kanadsko državljanstvo? Ima li tu nekih nezgodnih minusa po trenutnim zakonima oko imanja nekretnina, visine poreza na to sve u odnosu na domicilno stanovništvo itd..?

Link to comment

nema, sve je isto. ne placa se porez na nasledje, porez na imovinu se odredjuje na isti nacin kao i domicilnom stanovnistvu.

 

jedina komplikacija se moze javiti prilikom prodaje nepokretnosti posto se taksativno moraju navesti radnje za koje je advokat ovlascen. ne moze opsta formulacija. (sto je zeznuto jer uvek postoje neke situacije koje se ne mogu predvideti)

Link to comment

Da li za kratko bolovanje (do 15 dana) mora da se opravdanje/potvrda donosi iskljucivo od izabranog lekara?

 

*zanima me strogo slovo zakona, korporacija je u pitanju, gde ne postoji nikakav sick day bez papira i sve mora po pravilima.

Link to comment

Da, do 30 dana bolovanje odobrava izabrani lekar i izdaje doznake po njegovom okončanju, a posle toga lekarska komisija RFZO u trajanju definisanom njihovim medicinsko-doktrinarnim standardima, zavisno od vrste i dijagnoze bolesti.

Link to comment

Verovatno izdavanje, eventualno izmena.

 

Ko će ga znati, meni je ostao utisak da naši profesori (civilisti prednjače u tome) prosto obožavaju da izmišljaju neolatinske termine, te svaki ima neki svoj novoskovani na koji je izuztetno ponosan i insistira na njemu. U svakom čuči najmanje neafirmisani Gaj.

 

Praktična upotrebljivost = 0

Link to comment

Pa ne znam kontekst pa i ne mogu da pomognem. Na šta se misli kad se pominje edicija isprave? U kom postupku, parničnom, vanparničnom?

Link to comment

Pretpostavio sam tj. pade mi na pamet posle. To je sudski nalog trećem licu da izda ispravu ako se ona nalazi u njegovom posedu, a neka od parničnih stranaka se na nju poziva kao dokaz i predložila je njegovo izvođenje.

 

Kao što sam i pretpostavio, skovani termin, to u praksi ne'š naći, možeš samo da dobiješ jedan dijagonalni sudijski pogled :D

Link to comment

To se u praksi zove ediciona duznost, a pretezno se srece pred privrednim sudovima. Ne bih rekao da je neki novoskovani termin (samo retko kad ima prilike da se koristi), ali tribun je u pravu za dijagonalni pogled sudije, proverio sam licno u praksi kada sam se na rocistu pozvao na edicionu duznost stranke kod koje se nalazi isprava ^_^

Link to comment

Ja baš volim termine koji su ponikli iz teorije, a slabo ili nikako se koriste u praksi.

Hvala za edicionu dužnost, :)

Tako se, između ostalog, zbunjuje/ pokunjuje protivnik.

Edited by halloween
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...