Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

wtf je non-juridical person?
"Ne-pravno lice". :D Fizičko lice, pojedinac.
ako bih koji mesec radio sa stranom firmom kao frilenser, koji bi bio najelegantniji nacin da to bude legalica?
Ugovor o delu.
Link to comment
fala!edit: bolje no ug. o radu?mora li moj rad da rezultuje konkretnim delom ili to mogu biti i inzenjersko-komercijalne usluge?
ljudi koji rade na taj nacin, kazu da je ugovor o delu najskuplji oblik saradnje...bolje pitaj nekog ko ima neposredna iskustva, tj konkretno radi.edit. osim ako ti nije bitno koliko ce biti porez, ja sam nekako sama od sebe pretpostavila da hoces da minimizujes poreski zahvat, sorry. Edited by rajka
Link to comment

pitaj na sajtu infostud, u sekciji u kojoj pravnik odgovara na pitanja iz oblasti radnog prava, za ugovor koji ti trebaugovor o djelu pokriva i usluge, a ne mora biti ugovor o autorskom djelu, a poreske stope se razlikuju za ta 2, barem u cg (a mislim da je i u srbiji tako)i vidi forum elitsecurityugovor o radu mislim da ne ide u ovakvom slucaju, ali svakako laicki nagadjam* krietrijum da se sklopi ugovor o djelu mislim da nije da nastane konkretno djelo, nego da firma nema radno mjesto kojim pokriva posao (uslugu) koji ti radis - makar je tako nekako za domace firme

Edited by morgana
Link to comment

jea, danke!da, pomesao sam ug. o delu sa ug. o autorskom delu.ma koliko sam skuzio oba dolaze u obzir (o delu i radu), razlika je u porezu. meni je iskreno najbitnije da budem zasticen od prevare od strane poslodavca pa bih birao u tom smislu, ako uopste postoje razlike.koji se lakse raskida ako namirisem prevaru? :D

Edited by ToniAdams
Link to comment

jebemga, pojma nemam. ne znam ni kako ide sa prenosom prava na patent, dizajn i sl.steta sto ova oblast nije unosna ni za koga, pa covjek nema kojoj nvo da se obrati za savjet. kontam da su kisne prasume amazona bolje pokrivene u srbiji i cg no radno pravo.sindikat ne racunam.

Link to comment
fala!edit: bolje no ug. o radu?mora li moj rad da rezultuje konkretnim delom ili to mogu biti i inzenjersko-komercijalne usluge?
Pa reko sam ti, jebo ga ti. Ugovor o delu se moze zakljuciti samo za poslove koji ne spadaju u delatnost poslodavca. Ako ta firma u svom internom aktu o sistematizaciji ili organizaciji radnih mesta nema predvidjeno mesto koje se tice inzenjersko-komercijalnih usluga, onda bi mogla satobom da zakljuci ugovor za pruzanje tih usluga.edit: posto ta firma verovatno ni nema takav akt, onda ne bi trebalo da bude prepreka za takav ugovor Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Hm, pa ugovori o delu nisu retkost kod nas, naročito kod budžetskih korisnika sa limitiranim sistematizacijama. U praksi to nije uopšte loše. Naime, više niko se ne unosi u karakteristike tih ugovora niti u opravdanost njihovog postojanja. Evo zbog čega: za razliku od ugovora o radu, ugovor o delu je ugovor sa trenutnim izvršenjem, odnosno za jednokratnu upotrebu, izvršenje određenog dela(bilo kog pojedinačnog tipa, recimo, prevod neke knjige). Odredi se rok i ugovorna naknada, i naravno, predmet ugovora. Međutim, vlasi se dosetili i u nemuštim ugovorima sve je to nedorečeno - xy se angažuje da...i stavi se lepo neka vremenski neuhvatljiva činidba, bez roka izvršenja. Onda ljudi na osnovu takvog ugovora rade i po par godina iste poslove uz naknadu identičnu plati za to radno mesto.Makar bi formalno bilo ispravnije da se obnavljaju svakog meseca. Za razliku od ranijih propisa, iako je reč o građanskopravnom ugovoru, na ugovornu naknadu plaćaju se doprinosi i za PIO i za zdravstveno, pa si lepo i s te strane zaštićen. Jedina razlika je što ti staž osiguranja u rknjižicu ne upisuje poslodavac, već fond.E, sad, keč je naknada za bolovanje ;)

Link to comment

Porezi i doprinosi se plaćaju po osn. ugovora o delu kao i po osn. ugovora o radu, s tim da se jedino po drugom osnovu ne plaća doprinos za zdravstveno osiguranje)I da, ugovor o delu se odnosi na izvršenje konkretno određenog posla (npr. izrada softverske aplikacije), ali je jedina mogućnost za neoročeno freelancersko odrađivanje, a uz to i dušu dala za ekstenzivno štelovanje. No, još bitnije, državu zabole šta stoji u ugovoru, bitno da su doprinosi i porez plaćeni.Tako da - cepaj.

koji se lakse raskida ako namirisem prevaru? :D
Ugovor o delu, svakako, jer ako bude dovoljno ekstenzivan niti će se iz njega videti šta treba da radiš, niti ćeš ti na to moći da se pozivaš, ali ni oni. Ugovor o radu (na određeno) ti garantuje veća prava, ali primenjuju se opšti i posebni (granski) kolektivni ugovor i interna akta firme (pravilnik o sistematizaciji radnih mesta), gde su jasno definisane radne obaveze i zaduženja iz radnog odnosa.Treća opcija (jedino ako si formalno nezaposlen) je ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova, u principu isto što i ugovor o radu, samo što se zaključuje na max 120 dana godišnje. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Ugovor o delu, svakako, jer ako bude dovoljno ekstenzivan niti će se iz njega videti šta treba da radiš, niti ćeš ti na to moći da se pozivaš, ali ni oni. Ugovor o radu (na određeno) ti garantuje veća prava, ali primenjuju se opšti i posebni (granski) kolektivni ugovor i interna akta firme (pravilnik o sistematizaciji radnih mesta), gde su jasno definisane radne obaveze i zaduženja iz radnog odnosa.Treća opcija (jedino ako si formalno nezaposlen) je ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova, u principu isto što i ugovor o radu, samo što se zaključuje na max 120 dana radnih godišnje.
što je prilično lep period, dva ciklusa u toku godine sa malim odmorom između.Jer posle zaključiš novi sa izmenjenim rečima u opisu poslova... :fantom: Edited by kapetanm
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...