Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

38 minutes ago, darling said:

 

 

zasto nasi stari nisu strahovali od salmonele? domaci majonez je bio ponos domacice koja drzi do sebe.

 

 

 

ne znam ni zasto danasnji strahuju...posebno kada postoje analize na koje su sve farme obavezne

 

a ranije baba da li skupi sva danasnje jaja rasuta svuda po dvoristu dal neka ne vidi pa ih skupi za nekoliko dana a jaje se krckalo nekoliko dana po dvoristu..

Link to comment

Ehhh nekad :sad:

Nikakvim analizama ja ovde ne verujem, doduse jaja iz marketa su mnogo sigurnija nego ona domaca (ali ona divna narandzasta zumanca[emoji7]), but still vec godinama ne praktikujem nista od sirovih jaja. Sto je iskreno bas mucenje ponekad, kuvanje na pari i sl

Link to comment

Prosto ko pasulj. Imas dve varijante, ne po sastavu vec po tehnikalijama.

 

Za brzu I varijantu potrebni su tegla i stapni mikser:

 

2 jaja

1 kasicica senfa

Kasika soka od limuna

1/4-1/2 kasicice soli

Ulje do gornje ivice (ne racunam onaj deo koji se suzava i zavrce poklopac)

 

Kada je sve sipano u teglu, stapni mikser se polako zaroni do kraja i ukljuci , nekoliko sekundi drzi na dnu, kad pocne da se pravi majonez, a to je skoro odmah, polako vrlo se podize ka gore -dole nekoliko puta samo i ocas posla gotova puna tegla majoneza.

 

Za sporiju II varijantu potreban je blender, sastojci su isti, s tim sto se ulje negde oko 500ml ...mozda i manje zavisi od jaja...ne dodaje se odmah nikako (nece se umutiti) vec se ukljuci blender na najbrze i postepeno vrlo u veoma tankom mlazu, da ne kazem kap po kap uliva ulje i sve je brzo gotovo.

 

Postoji i treci, mama je tako pravila kada sam bila mala, sa najobicnijim mikserom, dok je mutila sastojke, ulje je dodavala ovde vec bukvalno kap po kap i uvek joj je uspevao.

 

 

 

 

Link to comment

meni pravljenje majoneza ostalo ko trauma iz detinjstva, i dok natipkavam ovo u glavi mi odzvanja naredbodavni "kap po kap, darling, kap po kap", gde misle na ulje, i ja dete koje radim taj najdosadniji posao na svetu, mutim majonez, i traje i traje, i taj veciti strah da majonez nece uspeti ako ne budem strpljiva, i sta ce se onda desiti, a uspeo je svaki put. trebalo je da odrastem da saznam da se moze spasiti i neuspeli majonez, a i da nije toliko strasno i baciti sve, pa ispocetka. tako da osim sto me je naucio strpljenju i pomirljivosti (jedi sta imas, a ja bih rusku sa solatnim tomijem, ta je zakon), domaci majonez mi je dao i druge vazne lekcije u zivotu. 

 

cudi me da se na ovom forumu staraca majonez uopste pominje, jedna kasika 120 kalorija, previse za ljude u nasim godinama.

 

sve u svemu, zivim opasno, jedem sirova jaja i letujem u dalmaciji. 

 

 

Link to comment

ljudi i zene, otkako sam otkrila vileda promist max spray, pranje podova u mom stanistu se pretvorilo u pesmu, nema vise ispiranja, cedjenja, prolivanja, zalivanja, prljave kofe, sad podove ribam ko gospodja, ispravljene kicme i uzdignute glave. krpara se pere u masini na 60. bez zeze, fala dragom bogu ko je ovo konstruisao. 

najjeftinije je ovde

https://nonstopshop.rs/ciscenje-i-odlaganje/vileda-promist-max-spray-mop-6701037/

 

na jutjubu ima demo kako radi, i stvarno tako radi. iju, ima i na ovom linku, sad vidim.

 

 

 

 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...