Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

da, u korist masla

 

nisu to neki medicinski razlozi ili ja bar ne znam za takve

stvar je prosta

pretapanjem (lagano krčkanje) se iz maslaca odstrane sve nečistoće, tj.ono što nije čista masnoća

to izgori (jer mu niža temperatura sagorevanja), padne na dno, zato se mora lagano krčkati da ne pregori, a ono što se iscedi je čista masnoća

takva masnoća ima malo drugačiji miris (meni veoma prijatan, ne svakome, verovatno), višu temperaturu sagorevanja (da li sa tako kaže?) i zato je bolja za termičku obradu

 

ja kupujem rinfuzni maslac u ''staroj planini'', nisam obraćala pažnju da li je to njihov proizvod

kupujem nesoljeni, po meni je taj bolji, pakovan je u blokovima od cca 600 g

 

ali sam se pretapanjem razmoratnih maslaca uverila da tu i nema nekih velikih razlika (a to se vidi po količini onoga što ostane na dnu kao neke mrvice)

Link to comment

Znam o čemu pišeš i u pravu si da je velika razlika. I dan danas mast br. 1. po potrošnji kod par rođačkih porodica. Meni neprijatan i miris i ukus, ne jedem to. Puter volim.

 i ja više volim da mažem maslac na hleb , ali za prženje je maslo mnogo bolje

 

meni je maslo nezamenjivo kada se sprema povrće

mast mi je tu mač za povrće, a maslinovo ulje više volim da koristim samo ''na hladno''

tako onda ostaje maslo kao savršen izbor

Edited by dùda
Link to comment

nemam pojma,tetka kaze da je ovde sve duplo skuplje nego u de 

 

al moze aram da kaze iz prve ruke

 

robne marke aldija, lidla, rewe i sl. su tako, oko 1€, ali ni drugi nisu mnogo skuplji... irski kerrygold je 1,11€

 

jedan od najskupljih je ovaj, a i on je manje od 2,5€

 

3228021000084_1.jpg

 

edit: @banatjanin

ne bih ja potcenjivao aldi robnu marku... ozbiljni su to igraci. cuven je primer nekog poznatog cipsa koji se prodaje za 2,5€, a isti taj proizvodjac pravi i aldijev koji se prodaje za 1,19€. plus su analize pokazale da je aldijev kvalitetniji, u 90% slucajeva makar samo zbog toga sto je uvek neuporedivo sveziji.

Edited by aram
Link to comment

bilo je biljno maslo (biljni mrs) u prodavnicama (uglavnom zvijezda) i vecinski se na tom kuvalo u bih a bilo je i pravo koje se obicno kupovalo na pijacama i od rodjaka/poznanika sa sela.

 

meni su jaja na maslu najdraza jaja na planeti. to mi je nena przila za dorucak kad sam bio klinac i ostalo mi. nema sanse da jaja przim bilo kako drugacije a i za krompire iz rerne je maslo car. ja ga koristim obilato kad kuvam jer sam navikao, keva je dovlacila iz mostara, odrastao sam na tome. ovde ima odlicnog arapskog masla (ghee) tako da nemam problem s nabavkom sto je super, sumnjam da bih imao zivaca pretapati puter. 

Link to comment

bilo je biljno maslo (biljni mrs) u prodavnicama (uglavnom zvijezda) i vecinski se na tom kuvalo u bih a bilo je i pravo koje se obicno kupovalo na pijacama i od rodjaka/poznanika sa sela.

 

meni su jaja na maslu najdraza jaja na planeti. to mi je nena przila za dorucak kad sam bio klinac i ostalo mi. nema sanse da jaja przim bilo kako drugacije a i za krompire iz rerne je maslo car. ja ga koristim obilato kad kuvam jer sam navikao, keva je dovlacila iz mostara, odrastao sam na tome. ovde ima odlicnog arapskog masla (ghee) tako da nemam problem s nabavkom sto je super, sumnjam da bih imao zivaca pretapati puter. 

ne trebaju nikakvi posebni živci za to  ;)

 

dok nešto drugo spremaš, tj. boraviš u kuhinji, staviš maslac u neku šerpu i na slabu vatru

tu i tamo malo pogledaš i lagano promešaš

posle samo procediš i to je to

 

ima ubosni na pijacama ponekad da se kupi maslo i to jako povoljno

čini mi se ona standardna tegla za 5 km

 

ed.

evo ovde žena jako lepo objašnjava kako se to radi, pa ko hoće da proba, bujrumtm 

https://www.youtube.com/watch?v=wkZgIN4cZYc

Edited by dùda
Link to comment

Bio jutros kod sestre, ona sebi pravi i otapa maslo već godinama.

Kaže da ona, zet, odrasla kći i svekar potroše max. litar ulja mjesečno, sve ostalo je maslo ili puter. Kupuje ono što se ubosni zove kajmak ali nema veze sa onim što se pod tim imenom pravi u Srbiji. Onda pomoću miksera od toga pravi nešto što je blizu puteru i tek tad se kreće sa laganim otapanjem do pravog masla. Kaže i da je teško dva puta ponoviti isti ukus, miris i teksturu. Zatim da kvalitet masla određuje kvalitet kajmaka, čiji kvalitet opet ovisi o hrani koju je krava jela, zdravstvenom stanju krave i još mnogo čemu. Kad se nađe pouzdana linija za snabdijevanje kvalitetnim mlijekom ili kajmakom, ne ispušta se godinama.

Na kraju, kad se sve sabere, cijena kg čistog masla ne izađe manje od 10 eura. Meni to djeluje komplikovano iako ona tvrdi da sve to usput odradi, samo joj je frka što kvalitet kajmaka oscilira i što od iste količine zna da dobije i 30% manje masla na kraju pretapanja. Sreća pa ga ne volim, znam da bih sve isto ko i ona radio

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

ne trebaju nikakvi posebni živci za to  ;)

 

dok nešto drugo spremaš, tj. boraviš u kuhinji, staviš maslac u neku šerpu i na slabu vatru

tu i tamo malo pogledaš i lagano promešaš

posle samo procediš i to je to

 

ima ubosni na pijacama ponekad da se kupi maslo i to jako povoljno

čini mi se ona standardna tegla za 5 km

 

ed.

evo ovde žena jako lepo objašnjava kako se to radi, pa ko hoće da proba, bujrumtm 

https://www.youtube.com/watch?v=wkZgIN4cZYc

ma zivci.... koliko god jednostavno bilo, ne bi mi se dalo, jebiga. znam sebe. mozda bih se i baktao tim neko vreme al ne bi potrajalo. zato i kazem, raduje me sto ima pristojnog masla u prodavnicama. 

Link to comment

Gledam sad cene dzemova kod nas. Jedino od jabuke moze da se nadje za priblizno tu cenu. Ovo ostalo 2.5-3 evra za toliku teglicu.

 

http://www.discounter-preisvergleich.de/Konfituere-Extra-ALDI-Sued-9303.html

 

Jeste ovo stara promocija ali i danas toliko kostaju. Cimacu komsinicu da mi dovlaci kad bude svracala u domovinu.

 

edit: pise tu i aktuelna cena - 0.95

Edited by katamaran
Link to comment

Danas sam pazario u Metrou.

110vxxk.jpg

Imaju pakovanja od 80g 200din 250g - 300din i mislim da je 700g(cela ona tegla kao od meda oko 600 dinara.

Sastav je 50% bakalar ostalo zejtin i zacini.

167js5v.jpg

Iskreno nisam nikad probao domaću varijantu, ovo mi je ok. Ko nema uslova da ga spravlja sam kapiram da može da mu posluži.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...