Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

pre par dana umro je frederik pol, jedan od oceva zanra. pisac sage o hicijima i reklamokratije. kao i mnogi iz te generacije, osvedoceni levicar. rip

Link to comment

Koga zanima, audio knjiga "Our Angry Earth" (Pohl & Asimov) je u celosti na YouTube-u.http://youtu.be/Jw2AIVD7KYo(Ima i drugi deo)Za ovu knjigu je Arthur C. Clarke rekao: "perhaps the most important book either of its authors has produced". (Knjiga je ekološko-futuristička, ne SF).(Sve autoriteti od kojih će estel da pretrne. :D)

Edited by Indy
Link to comment
И?
Тек сам на три фртаља, дај ми још који дан. Дефинитивно чист Бенкс, са гомилом завучених референци и расправа о којекаквим битним питањима употребљених као пуке полазне тачке за... још Бенкса. Оно, јасно је од отприлике стоте стране ко су добри момци а ко зли и гори, једино не знам како ће овог пута да се извуче и испусти притисак из финала.Имам сам две три ракије које изазивају бољу забуну од његовог скакања из места у место (а понекад ми се чак чини и напред назад, мада увек после испадне да тога није било, бар не никаквих визија будућности; приче из прошлости се дозирано појављују кроз прву четвртину али ни ту није одмах јасно да је то у прошлости). Но то ће се већ разјаснити кроз коју годину кад дође на ред за друго читање.
Link to comment
Тек сам на три фртаља, дај ми још који дан. Дефинитивно чист Бенкс, са гомилом завучених референци и расправа о којекаквим битним питањима употребљених као пуке полазне тачке за... још Бенкса. Оно, јасно је од отприлике стоте стране ко су добри момци а ко зли и гори, једино не знам како ће овог пута да се извуче и испусти притисак из финала.Имам сам две три ракије које изазивају бољу забуну од његовог скакања из места у место (а понекад ми се чак чини и напред назад, мада увек после испадне да тога није било, бар не никаквих визија будућности; приче из прошлости се дозирано појављују кроз прву четвртину али ни ту није одмах јасно да је то у прошлости). Но то ће се већ разјаснити кроз коју годину кад дође на ред за друго читање.
Мени читање није ни приближно толико тешко ишло, можда сам био у расположењу или штагод. Чак ми је и финале (не)бенксовско.
Link to comment
Jel čitao neko John Scalzija što je dobio Huga ove godine? Vredi li i odakle da počnem da ga čitam?
Ja sam procitao sam tog Huga, Redshirts. U prvom pokusaju citanja sam knjigu ostavio na stranu poslije nekoliko stranica, jer je zaista djelovala kao cheesy Enterprise epizoda iz perspektive redshirts-a. U drugom pokusaju sam progutao knjigu za 2 dana, da ne spoilerujem, ako neko bude citao. Barem 2 od 3 Codas po zavrsetku price je mogao izostaviti, dok je prva jako zabavna.Skoro sam zavrsio 2312 - Kim Stanley Robinson. Preporuka.
Link to comment
Ja sam procitao sam tog Huga, Redshirts. U prvom pokusaju citanja sam knjigu ostavio na stranu poslije nekoliko stranica, jer je zaista djelovala kao cheesy Enterprise epizoda iz perspektive redshirts-a. U drugom pokusaju sam progutao knjigu za 2 dana, da ne spoilerujem, ako neko bude citao. Barem 2 od 3 Codas po zavrsetku price je mogao izostaviti, dok je prva jako zabavna.
Upravo završavam Redshirts, definitivno zabavno.
Link to comment
Мени читање није ни приближно толико тешко ишло, можда сам био у расположењу или штагод. Чак ми је и финале (не)бенксовско.
Канда ме у почетку није био ухватио довољно,одлутао сам десетинама пута. Ионако намеравам да прочитам све испочетка кроз коју годину. И нисам једини који то ради, нашао сам пар критичара који тврде да тек тада ситнице испливавају и ствари постају јасне. Препорука: други пут да се чита од последње књиге ка првој.Оно, кад се све сабере, ово јест дибидус Бенкс, уз уобичајено смењивање феноменалне зајебанције, лагано завученог истовара информација ал' баш лаганог да не смета, разбуцаних размера (што временских што просторних) и врло сликовитих ликова. Посебна посластица су ти гасни двоточкаши, са својим мртвим-ладним приступом ама баш свему, фина анархија, могућа овог пута не зато што Умови возе рачуна о свему, него зато што су толико матори да су све девијације и асоцијална понашања већ испробани и одбачени, где такође спадају и хијерархија и чврста друштвена структура. СФ ретко има прилике да види такву гомилу зајебаната.Једино слабо место му је сама математика из наслова. Ама ниједан појам није употребио у стварном значењу.А крај, па, ипак типичан бенксовски антиклимакс. Велике битке су избегнуте (ал' зато је оно нешто малих баш спектакуларно), велика освета се завршава у осами и тишини, без говоранција, а главни јунак се одшуњао тамо куд је хтео, без прангијања. И испада да се главне промене не догађају због ратова, већ због промене у медијима (ту мислим на епилог). Е, да, и опет нико од главних зликоваца није кажњен (као у, например, "Водоничној сонати").
Link to comment
  • 2 weeks later...

Међу књигама које прочитам посебно памтим оне које се мало потруде и да смисле неко друштвено уређење другачије од уобичајеног, које се своди углавном на два: тоталитаризам што државни што корпоративни (комплетан Филип К Дик, например) или феудализам (Дина).Списак је засад поприлично кратак, ал' да видимо:- Алистер Рејнолдс у неколико књига има демархију (демократску анархију), врло сликовито и потанко приказану, нарочито у "Префекту", свака част на труду и машти, звучи као да би могло да ради- Ијан М Бенкс у целој Култури (девет романа, једна новела, неколико прича) држи равнотежу између потпуног безвлашћа (јер се немају рашта отимати, свако има све - свет после оскудице), анархије међу сагласнима, и потихе власти Умова, који пак, будући тако паметни, гледају да се што мање мешају.- Ијан М Бенкс у "Алгебрашу", становници гасног џина су скуп добровољачких друштава; као цивилизација су толико стари да су све већ испробали и на крају све прерогативе државе предали заинтересованим хобистима- Нил Стивенсон у "Снежном лому" (има ли неко бољи превод) и "Дијамантском добу", где јесте све под некаквим корпорацијама па су чак и локалне државице (често величине четврт месне заједнице или два блока зграда) само франшизе већих корпорација од којих изнајмљују знање како да воде посао - нема никакве централне власти нити велике корпорације могу да диктирају услове свимаСетићу се можда још (у ствари, мислим да сам покушао да начнем ову тему на носкицхевој теми, ал' он неће да разговара док не прочиташ све што је тамо написао). Него, има једна ствар које сам се сетио, а то је "Сећање на земљу", прва књига "Саге о повратку кући" Орсона Скота Карда. Тамо је он врло уверљиво, како он само то уме*, сложио град Базилику (Василику?) који је под влашћу жена, и мушкарци у њему немају својине. Могу око града... и то некако изгледа да добро ради, и таман кад мислиш да ће сад да дође до неког окршаја, да мушкарци миц по миц изборе нека права и да се заврши неком равноправношћу, Кард измишља некаквог мачо ратника, који диже војску и до краја (друге?) књиге растури све то, што испадне да чак није ни било битно, јер Карда то ни не занима, он прати једну породицу која се запутила тамо некуд.Што је штета, деловало је занимљиво тако како га је сазидао, тим горе по њега што је то правио од шибица само да би после гледао како гори. Но, потражим по мрежи да ли је иста ствар било коме запала за око, и јебига, требало би направити неки нов Марфијев закон о томе како "нећете наћи ништа друго о посланику који је прднуо у скупштини". Елем, тек кад је Кард добио да пише нове наставке Супермена, онда су се тек сетили колико је он политички задрт, какав је антигеј активиста, и колико видим ово о Базилици ће изгледа остати ненаписано. Читао сам то пре скоро десет година, и ред би било да прочитам поново па тек тад да окрпим паликућу.Међутим, лавина чланака о Кардовом политичком деловању је повукла и нова преиспитивања... и нашао сам свашта. Сад како је изашао и филм по Ендеровој игри, све је то опет испливало, што све скупа читам већ друго вече. Најбољи комад досад:http://www.kuro5hin.org/story/2005/5/28/22428/7034и чланак на који се он позива, дугачак али јебитачан, анализа од које не верујем да има лека:http://www4.ncsu.edu/~tenshi/Killer_000.htmПрочитати натенане, кад тад, _пре него што_ се дохвати било шта из Кардове тастатуре.------* редослед речи је баш тај

Link to comment

Videla sam da ima Enderova igra da se kupi po knjižarama. Jel vredi potrošiti neki dinar na to?edit: pročitala linkove, čini mi se da ću pametnije potrošiti moj novac.

Edited by Arkadija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...