Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

i u Niš se jede. kad sam bio mali išao sa drustvom stalno u jedno malo dvoriste gde su rasli i crni i beli dud. deda ciji su bili nas zvao: "jedite deco, ne moze deda vise da bere, a greota da propadnu..."

Link to comment

i u Niš se jede. kad sam bio mali išao sa drustvom stalno u jedno malo dvoriste gde su rasli i crni i beli dud. deda ciji su bili nas zvao: "jedite deco, ne moze deda vise da bere, a greota da propadnu..."

Tako sam i ja kao klinac imao jednu trešnju "kod deda Makse" u Krnjači.

On nas je ohrabrivao da beremo.

Kad smo porasli a on još živ ja ga pitao, a kako , zašto:

Pa , sine , kud ćeš veće sreće nego da vidiš kako deca slatko jedu. A nasmejem se kad neko smotan trupne na zemlju...

????

Link to comment

I treba tako..

banane,jagode,višnje,lubenica

 

prvi si se setio banane. iako mi nije na top listi, pogodilo bi me da nestane s lica zemlje. il kad bih morala da biram da samo jedno voce ostane na svetu, uprkos tresnjama i breskvama, izabrala bih bananu. 

Link to comment

1. Kajsije, u stvari kajsije sa jednog stabla koje je staro najmanje sedamdeset godina. Jedne godine na njemu bude tristotinjak kg ploda a druge svega tridesetak komada, i tako je otkako znam za njih. Jedem ja i druge ali ova mi je najbolja na svijetu. 

2.Trešnje, iznad svih su one koje ovde kod mene zovu Mostarke, crne i krupne, počinju u drugoj polovini ili krajem maja. Sve ih je manje, nove sorte ih potiskuju. Provjereno vraćaju iz mrtvih kad mahmuran dođeš pod tu trešnju dok pada kiša i kreneš da direktno sa grana jedeš mokre i slasne plodove.

3. Red heaven sorta breskve. Sočna i krupna, ukusna  je i direktno sa grane i u kompotu, džemu, kolaču, soku, jogurtu, sladoledu...

Volim i jagode i bile bi sigurno na prvom mjestu ali te koje ja volim više niko meni poznat ne uzgaja. Mirisne i ukusne sorte Deep Ruby i Senga Sengana su potpune nestale ali su zato tu razne Kleri, Maja, Miss.. jedem ja i njih ali veze to nema sa one dvije mirisne i ukusne.

Volim i višne, dudove, kupine, maline, smokve i grožđa svakojaka. Narandže, mandarine, banane (samo nedozrela tj. zelena Bonita mi valja) mogu da ne jedem dok sam živ.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

ako bih morala jedno voce za pusto ostrvo, tresnje prvi izbor, breskve drugi. visnje, kivi i mandarine slobodno mogu da izumru ko vrste.  

 

Kako mozes staviti visnje u isti kos sa kivijem i mandarinama? :ph34r:

 

Visanja takodje ima vise vrsta, neke su mesnatije i slasnije, te su mi omiljene.

 

Visnje, kajsije, mesnate tresnje, jagode, medene sljive (reneklode/mirabele, ne znam kako se zapravo zovu), sto se mene tice. A generalno volim da tamanim svo voce sem dinja.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Oreo podloga, cheesecake sa jagodama. Napravila mali da, kad odu gosti, ostane parce, dva i kraj. Sa redovnim slagom od slatke pavlake se pijace i pravim svapskim sirom, punomasnim. Jagode malo prokuvala sa limunom i secerom, pasirala onako ovlas da ostane malo i krupnih i dodala jedan listic zelatina.

gtftf.JPG

Link to comment

Što je najluđe, kaže mi prijatelj koji drži jedan dosta ozbiljno posećen restoran da je izbacio pečeni čiz kejk iz ponude, jer ga niko nije naručivao, svi samo nepečeni.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...