Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

ti u dortmundu se prvo prosetaj do „Pott au chocolat“, Hansastraße 99

Hvala, zabiljezeno.

 

Bio sam jednom prije 20ak godina sa skolom u Schokoladenmuseumu u Kölnu i tu smo nesto kao probali, ali nemam bas neka pozitivna sjecanja na to, tj. i ne sjecam se najbolje. Si bio tu, moze li se poci?

Edited by B_B
Link to comment

bio vise puta, bar jednom godisnje odemo... ja nisam bas obozavalac lindt cokolade, ali poslasticarnica im je odlicna :)

 

e, da, ove gazzine ces tesko naci i u ddorfu, ali ono sto ima je royce cokolada. obicne table, mlecna i crna.

Edited by aram
Link to comment

a sto se tice poredjenja sa lindt i slicno, treba da znas da ovo sto sam ja probao nije konvencionalna cokolada vec nesto sto je mnogo blize truflama (ili kako se vec na srpskom kaze truffles), s tim sto je sama struktura jos finija i sedefastija u poredjenju sa onim sto ce kupiti na vecini mesta u belgiji ili francuskoj. sto znaci da je sastav sasvim sigurno samo slatka pavlaka, kakao i secer, plus eventualno neki liker kod ovih koje ga imaju.

Kapiram, a i lici vise na neki mousse. Hocu i ovo i neku "pravu" a klasa cokoladu da probam :).

Link to comment

bio vise puta, bar jednom godisnje odemo... ja nisam bas obozavalac lindt cokolade, ali poslasticarnica im je odlicna :)

Odlicno, onda cemo da probamo, posto ni supruga nije bila, a i ja kao da nisam bio :).

Link to comment

Kapiram, a i lici vise na neki mousse. Hocu i ovo i neku "pravu" a klasa cokoladu da probam :).

 

pa naruci preko neta, npr. ovde

 

javi se kad budete, ako treba drustvo za poslasticarnicu :D

Link to comment

Ovo izgleda fenomenalno. Gdje se moze kupiti ovo, koliko kosta? I uopste, htio bih probati tu neku dobru, klasa a cokoladu, cisto da vidim da li sam uopste u stanju prepoznati kvalitet. Sa obzirom na to da je vjerovatno najskuplja cokolada koju sam sam probao bila neka Lindt za 3-4 €, to mu onda dodje sta? Y-klasa... Koliko kosta tabla tako necega, mogu naruciti na amazonu ili gdje? U Düsseldorfu na Kö ima nekakva prodavnica, ali me bilo blam da ulazim i da trazim nesto dobro +unutra bile neke "mentalne nerc bunde-dame", pa nisam ni zbog toga htio...

 

Lindt je B klasa, a sto se tice ovih cokolada iz A klase, pa one se uglavnom kupuju ili u cokoladnim buticima ili u specijalizovanim prodavnicama koje prodaju luksuznu robu (vino, tompuse, itd)...mogu se ovakve cokolade naci i u pojedinim vecim supermarketima, ali je tada obicno izbor veoma limitiran, a cene prenaduvane...naravno tu su i free shopovi...evo nekih cokolade iz te klase koje su najdostupnije potrosacima...

 

A klasa: Callebaut, Valrhona, Amadei, Cluizel, Godiva, Dolfin, Green & Black's, Domori, Vivani, Divine, Pernigotti, Neuhaus, Leonidas, Hotel Chocolat,itd...

Naravno postoji mnogo cokolada koje pripadaju toj najvisoj klasi, ali nije ih tako lako naci kao ove koje sam gore spomenuo, od onih koje su se provlacile po forumu, tu spadaju La Maison du Chocolat, Bernachon, Bonnat, Le Roux, Richart, Herme, Patrick Roger, Pierre Marcolini, Constant, Jacques Genin, Michel Chaudun, Rouchoux, Jean-Paul Hevin, Vannier, Chocolatier Bouillet, Seve, Rolancy, Chocolatier Voisin, Dufoux Chocolats, Tourtiller, Au Royaume du Chocolat, Gerard Mulot, Debauve & Gallais, Chocotruffe, Puyricard, Regis Chocolatier, Saveurs & Nature, Marie Bouvero, Weiss, Teuscher, Chocolaterie Du Rhone, Pascoet, Rohr, Micheli, Confiserie Zurcher, Arve, Bonbonniere, Stettler, Dandelion, Vosges, Lake Champlain, Corne Port-Royal, Galler, Wittamer, Passion Chocolat, Belvas, Laurent Gerbaud, Darcis, Elisabeth, Blondeel, Royce' Confect, Modica, Mischer, Torrons Vicens, Chocovic, Al Nassma, Chocolates Sole, Cacao Sampaka, Chocolate Organiko, Fargas, Monsieur Truffe, Furst, itd...

 

Kad su u pitanju cene, naravno da A klasa uglavnom kosta mnogo vise od ostalih, ali cesto ima izuzetaka, pa se u zavisnosti od distributera i prodajnog mesta moze desiti da neka cokolada B klase bude u tom trenutku skuplja, ili da su cene skoro identicne...rekao sam ranije, a reci su i sada, to sto odredjena cokolada pripada visoj klasi ne znaci da ce se nekome vise svideti, na kraju krajeva, evo opet cemu pre svega sluzi klasifikacija...

 

Kada odredjeni proizvodjac cokolade zeli da plasira nov proizvod na domace trziste mora da prodje HACCP testiranje, a zatim ako zeli da proizvod ide na medjunarodna trzista onda slede nova rigorozna testiranja (ISO i IFS), plus Amerika i Velika Britanija imaju dodatna testiranja za njihovo trziste (AIB i BRC)...svi dobijeni rezultati se salju u ICCO (International Cocoa Organization) koji takodje sprovodi svoja testiranja i na osnovu svega toga klasifikuje svakog proizvodjaca...Rezultati klasifikacije se nikada ne objavljuju javno jer je njihova svrha da sluze kao smernica raznim ekskluzivnim distributerima koji za svaki pojedinacni proizvod odrede minimalnu i maksimalnu cenu kada se roba distribuira i prodaje van zemlje proizvodjaca...tu spadaju distributeri velikih prodajnih lanaca, ali i distributeri koji snabdevaju razne specijalizovane prodavnice koje prodaju iskljucivo "high end" robu (cigare, vino, cokolada), velike hotelske lance, razne privatne klubove, elitne restorane, itd...Ima tu jos mnogo sitnica, od registracije i zastite brenda kada proizvod ide na medjunarodno trziste, do prvenstva kupovine odredjenih plantaza ili sklapanja novih ugovora u vezi otkupa kakao zrna, pa sve do raznoraznih sporazuma u vezi "fair trade" trgovine kakaa...u svakom od ovih slucaja gore navedena klasifikacija igra vaznu ulogu, a sami prozvodjaci cokolada time znaju ko im je glavna konkurencija i kakve su im opcije da poboljsaju svoj polozaj na trzistu...Na primer, Lindt je svesno sam sebi snizio rejting i prebacio se iz A klase u B klasu 1997. godine kada su preuzeli Caffarel i Ghirardelli, jer im je ekspanzija omogucila vecu proizvodju i bolju distribuciju (ulazak na italijansko, i pre svega americko trziste), i vise nije bilo potrebe da prave najkvalitetniju mogucu cokoladu, vec dovoljnu dobru koja ce zadrzati visok standard a bice dostupna svakom potrosacu po pristupacnoj ceni...kada se danas pogledaju sve 4 klase, Lindt osetno dominira u svojoj kategoriji...Milka je to prva uradila, ona se prebacila iz B klase u C klasu 1990. godine kada je Kraft preuzeo kontrolu nad njom od Jacobs Suchard kompanije...znatno su prosirili svoj asortiman proizvoda, ali su takodje svesno oborili kvalitet...medjutim, to im je omogucilo da iz godine u godinu izbacuju razne nove ukuse, specijalne limitirane verzije, da otvaraju nove fabrike, i da neverovatnu uvecavaju profit...ali u ovoj klasi Mars vodi glavnu rec, i na evropskom i na americkom trzistu...Nestle je inace prvi dosao na ideju da u borbi s konkurencijom smanji svoju cokoladu sa 100g na 90g pre nekih desetak godina, dok je Kraft prvi poceo da uvodi surutku u prahu, mlecnu mast i biljnu mast u svoje cokolade kako bi stedeo na kolicini mleka u prahu i kakao maslacu...danas gotovo svi proizvodjaci cokolada iz C i D klase masovno koriste ove trikove, plus gledaju da kupuju najjeftiniji kakao...zato uvek dajte prednost cokoladama iz A i B klase jer kod njih nema tih jeftinih trikova...cena jeste veca, ali je i ukus sladji...

Edited by keksi krem
Link to comment

 

Hvala sto si sazeo jos jednom sve ove informacije da ne tumaram po topicu. Na ovom aramovom linku sam vec nasao neke od ovih proizvođaca, tako da je sada easy...

Link to comment

Vec narucio...5 tabli, sa postarinom oko 25 €. Sada jos samo da stignu prije nego sto podjem na odmor sledeceg vieknda. (kazu 1-2 dana). Provjericu i Viviani, hvala, bas da uporedim. Mada se ne sjecam da sam vidjao, ali, kao sto rekoh, nisam ni trazio. Mislim da sam ok sa kontrolom, obicno imamo kuci neke zartbitter iz discountera, 70%-80%, i kada jedem cokoladu, zavrsi se upravo na 2-3 kocke. Mozda i zbog discounter kvaliteta :)

Link to comment

Ufffffff trebalo mi je skoro nedelju dana d pročitam sve od početka.

 

Hvala na svim informacijama pogotovo od strane Keksi Krema.

 

Elem pre dve godine u Beču kupih jednu čokoladu sa 100% kakao delova čisto da vidim očemu se radi (mada tek sada kapiram poentu cele priče). Pa prilično je teška za jelo, gorko i kiselo, potpuno ekstremno rekao bih. Svakao verujem da ima ljudi koji uživaju u tome ali veoma mali procenat. Nažalost ne sećam se koji je proizvođač bio u pitanju.

Link to comment

mislim da je uzivanje u 100% cokoladi nemoguce na isti nacin na koji se uziva u cokoladama do recimo 85% (meni je to plafon a najradije ne bih isao ni preko 80%). medju choco snobovima postoje oni koji imaju nepce koje je prosto drugacije nabazdareno i oni jure nekakav thrill kada ih tih 100% rokne u hipotalamus. isto kao kada na wine tastingu gledas majstora koji po ustima prevrce neki bordo od 500e boca i onda ga ispljune i izlista ti spisak svega sto je osetio u ustima, a ti ne mozes da dobacis dalje od par primarnih utisaka. recimo da su te 99% ili 100% pitanje prestiza medju premium proizvodjacima i da se tu negde zavrsava cela racunica, ti brendovi ne zele da ostanu po strani tog elitnog segmenta a glavne pare ce praviti naravno negde drugde. 

Link to comment

Donela kolezinica jednom kutiju onih malih čokoladica.

Lepo sortirano od valjda, 20 do 90%.

Krenuli redom i radovali se što ćemo posle 90 opet da zavrtimo krug od 20%.

Tu oko 70, je OK posle već...

Edited by wall
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...