Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

znači magični broj za komadine mesa jeste 180 stepeni...ok, a šta bi bilo kada bih pekao na, tipa, 150 stepeni, ali 4 sata? da li važi pravilo duže je bolje? zabole me za račun, toliko uštedim koristeći gasne plotne da mogu da dozvolim sebi svakakve orgije sa rernom.

Link to comment
znači magični broj za komadine mesa jeste 180 stepeni...ok, a šta bi bilo kada bih pekao na, tipa, 150 stepeni, ali 4 sata? da li važi pravilo duže je bolje? zabole me za račun, toliko uštedim koristeći gasne plotne da mogu da dozvolim sebi svakakve orgije sa rernom.
opste pravilo ... sto duze - to bolje tongue.gifbez sale - da, sto duze i na sto niszoj temperaturi
Link to comment

uopšteno pitanje, Banatjanin me podsetio...dakle - znam da Vegeta nije zdrava, da je pravi kuvari izbegavaju kao kugu, i sl. ali evo u ovom slučaju Vasingo kuvanja, ili bilo kog - šta koristiti? mislim, meni kao novajliji u nezavisnom kuvanju (sada kada nema majčine kuhinje i kada je kuvanje više potreba a manje hobi) znatno olakšava stvar Vegeta. na primer, izlupam belo meso, malo premažem senfom, pospem vegetom i bacam na teflon. dakle, šta koristiti umesto toga? kao neku univerzaliju, ili po "sferama": šta za supe, šta za prženje/kuvanje mesa, itd...izvinjavam se ako sam nejasan, unapred zahvalan, assuck

Link to comment
uopšteno pitanje, Banatjanin me podsetio...dakle - znam da Vegeta nije zdrava, da je pravi kuvari izbegavaju kao kugu, i sl. ali evo u ovom slučaju Vasingo kuvanja, ili bilo kog - šta koristiti? mislim, meni kao novajliji u nezavisnom kuvanju (sada kada nema majčine kuhinje i kada je kuvanje više potreba a manje hobi) znatno olakšava stvar Vegeta. na primer, izlupam belo meso, malo premažem senfom, pospem vegetom i bacam na teflon. dakle, šta koristiti umesto toga? kao neku univerzaliju, ili po "sferama": šta za supe, šta za prženje/kuvanje mesa, itd...izvinjavam se ako sam nejasan, unapred zahvalan, assuck
Aj ovako, za početak možeš napraviti svoj začin od povrća, trajaće posao jedno 15 minuta i miran si. Uzmeš šargarepe, paškanat, peršun (koren), celer (koren), izrendaš ko čovek na sitno, pomešaš sa morskom solju, osušiš, spakuješ u tegle, miriše tri puta bolje od smrdljive Vegete. Ostalo, po ukusu. Naučićeš vremenom da je kombinacija morske soli i raznih aromatičnih sastojaka mnogo bolja od vegete koja svemu daje jedan homogen šmek. Recimo, kažeš belo meso malo premažeš senfom. Šta će ti tu vegeta? Belo meso je samo po sebi ukusno do jaja, senf takođe. Možda ti je ostalo vina od juče? Potopiš belo meso na sat vremena u vince, pa onda u senf....Dobio si nešto što bi vegeta ubila u pojam. I nemoj lupati belo meso, čoveče dragi, zašto mu to radiš, izbićeš mu sokove i dobiti efekat suvog pileta. Potopi ga u nešto, da odmekne, kuvanje traži vreme, tajming. Pomešaj kiselo mleko sa maslinovim uljem i dobrom crvenom paprikom, malo posoli (samo malo), stavi belo meso ujutru u to, poklopi, rkni u frižider (obavezno u ne-metalni sud!!!!!!!!!!!!), uveče brisni i baci na zagrejani puter! i eto ti srpskog tandoori pileta. ne tuci piliće više.Crvena mesa? Morska so, balzamsko sirće, ruzmarin, majoran, beli luk.Supe? Zelen, koja je i inače glavni sastojak vegete + so + meso po želji. Seckaj povrće sitno, i kuvaj ga dugo, i eto ti prirodnog ukusa povrća.
Link to comment

hvala na dobronamernom savetu Vaso, ali ako ne bijem pile, koga onda? :( loš humor na stranu, zaista više volim tanko izlupane šnicle pileta dobro ispržene, kada je nelupano i debelo isečeno previše mi je, pa, kuvano. što se tiče supe, naravno da stavljam zelen. onaj beli kurac, šargarepu, kao i drvcad peršuna za tokom kuvanja i lišće peršuna za finiš. vegeta mi je tu dolazila kao 1 dodatak.dobar deo mojih problema proizilazi i iz toga što sam ja procrastinating bastard, pa kada se setim da treba da kuvam uvek sam u kurcu sa vremenom, pa gledam kratkoročna rešenja. možda prvo da rešavam taj problem, a onda će i kuvanje uznapredovati :unsure:

Link to comment
opste pravilo ... sto duze - to bolje tongue.gifbez sale - da, sto duze i na sto niszoj temperaturi
baš tako Vaso, kako kaže Modesti. Ali, jbg, nema se uvek vremena. Da recimo imaš parakonvekcijsku rernu kod kuće, mogao bi da ga pečeš ko Zak jaretinu - 24 sata na 72 stepena. I to se onda samo jede. Fora je i u kesi, para pod pritiskom koja se stvori u njoj, kevu jebe komadinama mesa.
Aj ovako, za početak možeš napraviti svoj začin od povrća, trajaće posao jedno 15 minuta i miran si. Uzmeš šargarepe, paškanat, peršun (koren), celer (koren), izrendaš ko čovek na sitno, pomešaš sa morskom solju, osušiš, spakuješ u tegle, miriše tri puta bolje od smrdljive Vegete.
Ovo sam ja radio neko vreme, medjutim to može da prođe kao začin za kuvana jela, ali ni onda ne daje preterani efekat, dok kod svega ostalog ubijaju komadići povrća, kao i kod vegete. na kraju sam sve bacio. jedino što sad uradim kad nemam vremena da se zezam je da napravim bujon od goveđe kocke i to dodajem kao temeljac. Cela fora sa vegetom je u natrijum (monosodium) glutaminatu (oko 15% u svim takvim dodacima). To je isto što i aji - šio, odnosno slatka so. ta supstanca je nosilac umami ukusa (peti ukus), koga prirodno ima u algama, ribi, mesu, pečurkama. (Ja umami opisujem kao "slast" - recimo kod prave nedeljske supe od matore koke ili kod moče od pečenja - onaj slatkasto/slani mamojebački golicavi osećaj na jeziku koji ti ne dozvoljava da prestaneš da ždereš. Natrijum glutaminat se zove i pojačivač ukusa, odatle taj instant efekat kod vegete.
hvala na dobronamernom savetu Vaso, ali ako ne bijem pile, koga onda? :( loš humor na stranu, zaista više volim tanko izlupane šnicle pileta dobro ispržene, kada je nelupano i debelo isečeno previše mi je, pa, kuvano. što se tiče supe, naravno da stavljam zelen. onaj beli kurac, šargarepu, kao i drvcad peršuna za tokom kuvanja i lišće peršuna za finiš. vegeta mi je tu dolazila kao 1 dodatak.
ne moraš da ih lupaš da bi bile tanke. samo ih tanko iseci, ukoso od vlakana mesa, da ne budu suve.što se supe tiče, tajna je samo u duuuugom kuvanj. dakle - vreme, i dobićeš efekat bolji od bilo koje vegete.
Link to comment

sa supom recimo zaista nemam veliko iskustvo, dva puta sam pravio pileću u poslednjih mesec dana i sa drugom sam bio prilično zadovoljan. vegetu sam stavio samo jer mi je, možda podsvesno, bolje da stavim nju nego da standardno solim - sve iz straha da ne presolim. dok u stvarnosti, supe su oba puta bile prilično neslane, pa smo ih dosoljavali - po ukusu, kako ko, bolje nego da se baci jer je preslana. oba puta mislim da se supa krčkala bar sat vremena.ovo za seckanje mi je danas i majka rekla, tj za tanko sečenje - ili ću cimati dobre ljude u Alonsu da mi seku, ili ću si nabaciti neki ekstremno oštar nož i vežbati.1 stvar - zar goveđa kocka nije skoro pa isto što i Vegeta, tj sparušeni mesni sitnež plus više-manji isti sastojci kod Vegete?

Link to comment

kocka bi treabo biti dehidrirani bujon..dakle sadrzi i kao ,,mesnu,, masnocu potrebnu za supu i zachinevegeta je uzas i svemu daje isti ukusne koristim je vec duugo..so je zakon,posoli i taman toliko istakne i naglasi sve prirodne ukuse i sochnosti hrane(mesa,povrca...)..i so i biber ostavljaju mnogo vishe prostora za igranje sa ostalim zachinima od nesrecne vegete..nju ponekad samo u supicu

Link to comment

vegetu koristim isključivo u prelivu za mešanu prolećnu salatu.preliv je od gustog jogurta sa sitno seckanim mladim lukom sa sve peruškama i sitno seckanom mirođijom. probala sam da umesto vegete stavim so i kombinaciju raznih začina, ali nije ni prineti. jednostavno ne valjaprolećna salata:dobro oceđena zelena salata, rotkvice na kolutiće, paprika u više boja seckana na rezance, paradajz bez semenki i vodurice na kockice, krastavac sa korom na kolutiće. sve se izmeša i može da stoji 2 dana u frižideru.svako uzme salate koliko hoće, prelije onim od jogurta sa vegetom, a ko voli pospe još sitnih reš i krckavih čvaraka odozgo.

Link to comment

@VasudevaIspeče li ti tu svinju?Ako nisi, a želiš nesto neuobičajeno, probaj sa medom ili medom i kestenom, moglo bi ti se dopasti. Ovo sa medom se pravilo još u staaaaarom Rimu, doduše sa divljim svinjama:Prvo dobro utrljaš u meso puuuno morske soli (kad misliš da je dosta, dodaj još toliko)Onda marinada: slađe belo vino, naribanu šargarepu i celer, bluk i malo krupno mlevenog korijandera Prvo ga pečeš poklopljeno, bar pola sata, onda otklopiš, pa još jedno dva sata, uz često prelivanje marinadom. Još vrelo pečenje bogato premažeš medom. Jede se još vruće, čim se med upije. Preporučuje se lipov med. Jede se prstima, umačući komadiće mesa u topli sos od pečenja i ližući prste potom :DVarijanta sa kestenom ide ovako:Meso se špikuje karanfilićima, ne mnogo i zapamtiš gde si ih stavio, jer posle pečenja ih treba odstraniti. Meso prvo propržiš u dubljoj posudi sa svih strana, a onda ga premažeš mešavinom meda i soka od limuna sa vrlo malo cimeta pa gurneš u rernu. Pomešaš pola litre supe od kocke i četvrt litra crnog vina i time povremeno zalivaš meso. Sitno iseckaš koren celera i prokuvaš ga u slanoj vodi. I kesten skuvaš. Kad izvadiš pečenje (i izvadiš iz njega karanfiliće) u soku od pečenja prokuvaš dok se ne zgusne celer i kesten. Ja ga dodatno zgusnem tako što odvadim malo kestena u blender, izmiksam pa vratim (izbegavam gustine, brašno i sl.). Na kraju u sos namelješ bibera i dosoliš ako treba i gotovo.

Edited by aram
Link to comment
vegetu koristim isključivo u prelivu za mešanu prolećnu salatu.preliv je od gustog jogurta sa sitno seckanim mladim lukom sa sve peruškama i sitno seckanom mirođijom. probala sam da umesto vegete stavim so i kombinaciju raznih začina, ali nije ni prineti. jednostavno ne valjaprolećna salata:dobro oceđena zelena salata, rotkvice na kolutiće, paprika u više boja seckana na rezance, paradajz bez semenki i vodurice na kockice, krastavac sa korom na kolutiće. sve se izmeša i može da stoji 2 dana u frižideru.svako uzme salate koliko hoće, prelije onim od jogurta sa vegetom, a ko voli pospe još sitnih reš i krckavih čvaraka odozgo.
čvarke volem, ali na ovu salatu, mami, to je blasfemija. greota, bre. :)
Varijanta sa kestenom ide ovako:Meso se špikuje karanfilićima, ne mnogo i zapamtiš gde si ih stavio, jer posle pečenja ih treba odstraniti. Meso prvo propržiš u dubljoj posudi sa svih strana, a onda ga premažeš mešavinom meda i soka od limuna sa vrlo malo cimeta pa gurneš u rernu. Pomešaš pola litre supe od kocke i četvrt litra crnog vina i time povremeno zalivaš meso. Sitno iseckaš koren celera i prokuvaš ga u slanoj vodi. I kesten skuvaš. Kad izvadiš pečenje (i izvadiš iz njega karanfiliće) u soku od pečenja prokuvaš dok se ne zgusne celer i kesten. Ja ga dodatno zgusnem tako što odvadim malo kestena u blender, izmiksam pa vratim (izbegavam gustine, brašno i sl.). Na kraju u sos namelješ bibera i dosoliš ako treba i gotovo.
svinju jedem 2x godišnje (jednom u mućkalici i jednom u gulašu), ali ovo je takav 1 izazov...
Link to comment

otkrice od sinoc - govedji file umotam u dobru sunku tipa san daniele - przen po 5 minuta po stranidok je jos vreo staviti na vruc tanjir i na svaki samo postaviti parce nekog plavog sira tipa gorgonzole (rokfor ne - previse je jaka krompir pire obogatila tako sto sam krompir kuvala u jako malo vode a jos u toku kuvanja dodala shaku suvih vrganja pa sve izgnjecila viljuskom tako da vrganji ostanu

Link to comment
  • 2 weeks later...

Najjednostavnije je skoro kao za palačinke, samo malo gušće.Znači jaje, šećer, mleko i brašno tip 400, rastopljen margarin, možeš i vanil šećer da dodaš i to je to. Nema jednostavnije

Link to comment

Evo nasla sam jedan4 jaja12 kašika šećera1 čaša od jogurta ulja1 čaša od jogurta mleka5 čaša od jogurta brašna1 kesica vanilin šećera1 kesica praška za pecivoUmutis mikserom 4 jaja sa secerom oko 3 minuta, dodas ulje i mleko i jos malo umutis oko pola minuta mucenja. U drugoj posudi pomesas brasno sa vanilom i praskom za pecivo i tu mesavinu postepeno dodajes u umucenu smesu (onu sa jajima , uljem i mlekom) muteci mikserom na sporijoj brzini dok ne utrosis svo brano. Onda samo vadis i peces. Ja bih u ovo dodala i malo rendane kore od limuna da zamirisi.Posle ih sluzis sa maple sirupom, jagodama, borovnicama, slagom :wub:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...