Jump to content
IGNORED

Veliki grb Srbije


ZerrorR

Recommended Posts

ma ne, nego kače dizajneri svašta po netu a meni se svidelo. mada jesu skoro menjali grb, kao što sam napisao gore, vraćena je Karlova čelična kruna na grb.

 

Ja kad bih ovo sto si okacio video (predlog ili "predlog" za rumunski grb), mislio bih da je svedski. A onda pogledam njihov (svedski) i vidim da je prilicno kuvaricemanjezboridatirucakneizgorizovan.

Stvar ukusa, naravno.

Edited by Nesh
Link to comment
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    66

  • Dr Arslanagić

    36

  • Hamlet Strašni

    32

  • pere urban x

    14

Tehnicki govoreci grb je samo ono sto je na stitu, sve ostalo je amblem/logotip, a neke od varijanti sa linka nisu na stitu (neke jesu).

 

Te sto jesu mogu da prodju kao minimalisticki grbovi da, samo po svom dizajnom vise asociraju na logo.

 

Ne bih menjao sam grb da sam Rumunija, ali bi usvojio ovaj predlog kao logotip koji moze da se koristi na dokumentima i pecatima (bas kao na linku), jer se takve stvari i onako menjaju s vremenom kako se menja estetika/stil. Ovo vizuelno resenje je lepo i moderno. U skoro svim drzavama sa bogatom heraldickom tradicijom grb je manje vise isti vek i vise, ali drzava i drzavne agencije koriste i logotipove koji su inspirisani detaljima sa grba ili zastave (ili cak necim trecim, nekim simbolom koji se vezuje sa drzavu/grad/provinciju a koji nije na grbu/zastavi).

 

Heraldicari nisu dizajneri, niti su dizajneri heraldicari, pa sam malo alergican na dizajnere koji vole da pokazu kako treba ,,prepraviti" grb da bude u skladu sa trenutnim estetskim trendovima. To je kao da ti neko kaze, treba da promenis prezime jer je suvise dugacko da bi se kucalo preko vibera brzo, danasnji klinci to sve pisu skraceno. Ili koriste neke dovitljive nadimke - tako da promeni to Stimac u Stimara, tako je kulje.

Edited by hazard
Link to comment

Jeste.

 

Na drzavnom grbu je Sloveniju predstavljao polumesec sa zvezdama (prvo sa jednom zvezdom, kratko, pa posle sa tri), dok je na grbu Karadjordjevica Sloveniju predstavljao kranjski orao.

 

Grb Kranjske:

 

128px-Carniola_Arms.svg.png

Link to comment

Cini mi se kao i da na spomeniku fali sahovnicki polumesec na grudima orla. No stilizacija grba je dosta varirala u medjuratnom periodu (npr. pogledajte novcanice), ovo je verovatno malo ,,slobodnija" interpretacija kamenorezca.

 

@Manc - i na grbu na spomeniku takodje, rekao bih

Link to comment

zanimljivo je da je kruna na grbu jugoslovenske dinastije kuna cara Dušana, dok je na grbu srpske kraljevske kuće kruna kralja Petra

 

Ovaj jugoslovenski grb je modifikacija dinastickog grba koji se koristio neposredno pred rata, gde su isti stit, kruna, i ordenje ali je na stitu grb Srbije umesto SHS. Ovo je moderna rekonstrukcija:

 

dinasticki%20kolorni.jpg

 

Mislim da je ovo bilo u upotrebi jako kratko (npr. nema ga na spisku grbova na sajtu Karadjordjevica), ali secam da se u knjigama o heraldici javlja u osnovnim izvorima, zaboravih sad da li sa pecata, zvanicnih dokumenta ili cega vec.

 

Kruna Kralja Petra stavljena je posle 1903. na drzavni grb (umesto bezimene ,,heraldicke" krune koja je bila na grbu od 1882. i koja je na grbu i danas), a posle 1918. i na grb SHS. Negde pred rat se onda menja dinasticki grb u ovo gore i uvodi kruna Cara Dusana.

 

Btw, Knez Pavle kao svoj licni grb koristi standardni grb Kraljevine Jugoslavije, samo sto je stit oivicen zlatnom trakom.

 

90tih Karadjordjevici vracaju svoj prvi grb iz vremena Kraljevine Srbije (dakle ne ovaj gore sa krunom Cara Dusana) u upotrebu, onaj sa Srbima u narodnoj nosnji kao nosiocima stita:

 

srhk_crms_d.gif

 

Interesantno je da se tu pojavljuje grb Sumadije/Tribalije na jednoj od zastava (glava vepra probodena strelom) a na drugoj ,,grb Stare Srbije" (crveni lav) koji je u sustini grb Brankovica (koji su poslednji od srpskih porodica vladali ,,Starom Srbijom", jel'). Kao sto drzavni grb sa orlom i ocilima oznacava ujedinjenje nove (ocila) i stare (orao) Srbije, isto to cine i ove dve zastave.

Edited by hazard
Link to comment

Inace, deviza na gornjem grbu Karadjordjevica je prima spes mihi deus (Bog mi je prva nada), dok je na grbu Obrenovica pisalo cirilicom vreme i moje pravo sto asocira na francusku devizu sa britanskog grba Dieu et mon droit.

Edited by hazard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...