Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

@namenski da li postoji poseban razlog zasto je ovaj brod toliko hrdjav? Obicno su mornari uredni i drze svoje brodove sredjene - boja, rdja i sl.

Druga stvar je vezana za posadu (levi deo slike) imaju barem 2 vrste plavih (deluju kao masinisti) i 2 vrste (razlika u starosti) maskirnih uniformi. Plus, kape koje pripadaju nekon trecoj feli. Ovi desno u belom mi deluju "pod konoc".

Link to comment
29 minutes ago, x500 said:

...da li postoji poseban razlog zasto je ovaj brod toliko hrdjav? Obicno su mornari uredni i drze svoje brodove sredjene - boja, rdja i sl.

 

 

Druga stvar je vezana za posadu (levi deo slike) imaju barem 2 vrste plavih (deluju kao masinisti) i 2 vrste (razlika u starosti) maskirnih uniformi. Plus, kape koje pripadaju nekon trecoj feli. Ovi desno u belom mi deluju "pod konoc".

Link to comment
49 minutes ago, x500 said:

@namenski da li postoji poseban razlog zasto je ovaj brod toliko hrdjav? Obicno su mornari uredni i drze svoje brodove sredjene - boja, rdja i sl.

Postoji.

Kod Amerikanaca vec i (polu)zvanicno priznat posle poprilicno havarija poslednjih nekoliko godina, sa potvrdjenim rupama u obuci, za sada vezano za plovidbeni deo, mada postoji osnov za sumnju da ni u borbenomtm nije bolje...

Ispostavlja se da su poprilicno suplji i da se pod hitno nesto treba da preduzme, s tim sto preduzimanje ne podpada pod uobicajeno tumacenje forumskih Klauzevica :D da se radi o kamcenju para...

Onako, od pri ruci mi: ovo recimo...

 

Quote

Druga stvar je vezana za posadu (levi deo slike) imaju barem 2 vrste plavih (deluju kao masinisti) i 2 vrste (razlika u starosti) maskirnih uniformi. Plus, kape koje pripadaju nekon trecoj feli. Ovi desno u belom mi deluju "pod konoc".

U teoriji, svaka specijalnost ima svoju boju: to je skoro jedino od prakticnog znacaja na palubama nosaca aviona gde razlicite boje odezde specijalnosti olaksavaju pos'o...

Ostalo sa fotografije - videti gore.

A kamuflazne sarene uniforme na brodu vidi pod: Glup k'o vojska

 

Sad moram da se sklonim da me ne banuju zbog vredjanja.

Ono glup kod glup k'o vojska...

Пристојниту pre svega! :D

  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...

Trik pitanje... :D 

 

Identification-of-merchant-ships.jpg

 

Dakle, WW2, jedan ni po cemu poseban obican teretni brod, doduse i za ona vremena naravno relativno nov i moderne konstrukcije/dizajna, oblik pramca, nadgradje, taj rad..., neka 1935. godina...

I, ovako kako je slikan nesto sto bi ga iz mesta ucinilo sumnjivim...

Link to comment

Sve i da jeste, postoji nesto sto se zove pretpostavka nevinosti... :D 

Ali, postoji i 1 detalj koji bi u roku od odmah otklonio sumnju.

 

BTW, onako zezanja radi, sve i da postoji sumnja da nesto nije OK, postojala je i u ratu obaveza identifikacije, provere da se mozda ne radi o brodu pod neutralnom zastavom, zastavom zemlje koja nije u ratu, poput Svedske na primer, ali ciji brodovi podlezu pucanjutm ukoliko se ustanovi da prevoze teret za neprijatelja, itd, itd...

 

BTW #2 japanski doduse putnicko-teretni Awa Maru potopljen je od strane1  americke podmornice i ako mu je sa najviseg mesta zagarantovan i ugovoren siguran prolaz, Safe Passage, iz Singapura za Japan sa teretom snabdevanja za saveznicke POW i nesto diplomata cini mi se, na stranu sto su Japanci pokusali da provuku i nesto dragocenih sirovina, sve u svemu 2,000 ljudi od koji je samo jedan pretek'o, tek - podmornica je dobila naredjenje da se smesta vrati kuci, a komandant zaglavio vojni sud...

Oslobodjen doduse sa sve zavidnom post-WW2  karijerom...

 

A na bruku danasnjih feministkinja :D, sovjetski teretni brodovi su tokom celog WW2, kao neutralni, plovili izmedju zapadne obale SAD i Vladivostoka, kroz La Perouse prolaz, onaj izmedju Hokaida i Sahalina...

Velikim delom pod komandom zena-kapetana duge plovidbe...

Anna-Shchetinina.jpg

 

valentina-orlikova-ww2.jpg

 

I ne samo kao zapovednici:

Top.jpg

 

Dok su u povecem broju slucajeva posadu cinile dobrim delom zene:

Women-crew.jpg

 

I, da ne bude zabune, nije se radilo o propagandi...

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment

a koju zastavu ova ladja vije? na forumu se jako lose vidi.

moze da bude i 3. rajha, a moze da bude i jolly rodger. bas je visestruka jpg kompresija unistila detalje. mada su tadasnji fotoaparati, osim 35mm filma, imali problema sa mrdajucim stvarima.

mada je i cudno  da je cela strana palube zauzeta sa mornarima. mozda iz radoznalosti ali sumnjam u to.

Link to comment

Zastava nebitno, manje bitno...

 

15 minutes ago, foto said:

mada je i cudno  da je cela strana palube zauzeta sa mornarima. mozda iz radoznalosti ali sumnjam u to.

Toplo, toplo... :D 

 

Mada je pre u pitanju dosada nego radoznalost...:happy:

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Zastava nebitno, manje bitno...

 

Toplo, toplo... :D 

 

Mada je pre u pitanju dosada nego radoznalost...:happy:

zauzimanje broda? dosada kao sigurnost?

 

 

ima ovde ozbiljnijih strucnjaka od mene. ja sam sa 'big grey, go away' , zavrsio odavno.

Edited by foto
Link to comment

Da ima dva dimnjaka,mogao bi biti Dubrovnik ili Dalmacija, ali nema.

Međutim reakcija posade na palubi jako podseća.

 

Recimo da je zastava italijanska, a da je posada naša.

Link to comment
1 hour ago, April said:

Da ima dva dimnjaka,mogao bi biti Dubrovnik ili Dalmacija, ali nema.

Međutim reakcija posade na palubi jako podseća.

 

Recimo da je zastava italijanska, a da je posada naša.

Ili Durmitor, ali ne lici bas ni na njega.

 

Ja sve razmisljam da ovi gore nisu na palubi sto hoce nego sto moraju = zarobljeni civili u setnji (pa im je silom prilika dosadno).

Link to comment
15 hours ago, burekdzija said:

Lupam… Dresden?

Ako kao sto mislim, mislis :) na istoimenu nemacku WW1 krstaricu - nije.

Uostalom, dizajn...:mad:

SMS-Dresden-German-Cruiser-Kiel-Canal.jp

 

Ako si imao na umu neki drugi Dresden, sorry, ali daj nesto blize... :) 

 

13 hours ago, foto said:

zauzimanje broda? dosada kao sigurnost?

Zauzimanje jok, a dosada - k'o dosada.

Osnovna brodska zanimacija... :happy:

 

2 hours ago, April said:

Da ima dva dimnjaka,mogao bi biti Dubrovnik ili Dalmacija, ali nema.

Međutim reakcija posade na palubi jako podseća.

 

Recimo da je zastava italijanska, a da je posada naša.

Nije pitanje zastave, barem ne u ovoj fazi... :D 

Uostalom, rekoh da se radi o WW2, radio, taj rad..., identifikacije, sumnje na sumnjivo... :D 

53 minutes ago, burekdzija said:

Ili Durmitor, ali ne lici bas ni na njega.

 

Ja sve razmisljam da ovi gore nisu na palubi sto hoce nego sto moraju = zarobljeni civili u setnji (pa im je silom prilika dosadno).

Koji bre Durmitor vas spopao? :D 

BTW, obe Jugoslavije nisu imale veci a kamoli moderniji brod od ovog iz pitanja (skoro 160 metara, tonazu da sad preskocim) ukljucujuci i Bosnu, nemacku reparaciju, sve do kraja '50-ih kada se Jugoslavija upisala na listu zemalja cija trgovacka mornarica prelazi 1 milion BRT...

 

Bez zezanja, koji Durmitor imate u vidu?

 

 

Da hintujemtm: sve, sve, ali jedan jedini detalj cini ga ne samo sumnjivim nego i direktnom metom bez prethodnih zapitkivanja...

Naravno, u slucaju - prekticno nemogucem - da ga se zatekne ovako buduci da su ga slikali daleko od ociju, na debelom moru...

Link to comment
14 minutes ago, namenski said:

Ako kao sto mislim, mislis :) na istoimenu nemacku WW1 krstaricu - nije.

Uostalom, dizajn...:mad:

SMS-Dresden-German-Cruiser-Kiel-Canal.jp

 

Ako si imao na umu neki drugi Dresden, sorry, ali daj nesto blize... :) 

 

Zauzimanje jok, a dosada - k'o dosada.

Osnovna brodska zanimacija... :happy:

 

Nije pitanje zastave, barem ne u ovoj fazi... :D 

Uostalom, rekoh da se radi o WW2, radio, taj rad..., identifikacije, sumnje na sumnjivo... :D 

Koji bre Durmitor vas spopao? :D 

BTW, obe Jugoslavije nisu imale veci a kamoli moderniji brod od ovog iz pitanja (skoro 160 metara, tonazu da sad preskocim) ukljucujuci i Bosnu, nemacku reparaciju, sve do kraja '50-ih kada se Jugoslavija upisala na listu zemalja cija trgovacka mornarica prelazi 1 milion BRT...

 

Bez zezanja, koji Durmitor imate u vidu?

 

 

Da hintujemtm: sve, sve, ali jedan jedini detalj cini ga ne samo sumnjivim nego i direktnom metom bez prethodnih zapitkivanja...

Naravno, u slucaju - prekticno nemogucem - da ga se zatekne ovako buduci da su ga slikali daleko od ociju, na debelom moru...

Ovaj Dresden (https://de.wikipedia.org/wiki/Dresden_(Schiff,_1937)): 

 

Dresden3_NDL.jpg

 

I ovaj Durmitor (https://bokanews.me/pakleni-ploveci-logor-durmitor/):

 

DURMITOR-pred-Drug-svjetski-rat_resize.j

 

edit: obe ideje zbog ove price, verovanto sam na pogresnom tragu ali ko ne zna pricu, vredi procitati: https://warfarehistorynetwork.com/article/the-atlantis-the-kriegsmarines-last-corsair/

 

Edited by burekdzija
  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, burekdzija said:

 

OK, hvala. :) 

Slicnosti u dizajnu pa i mogucoj nameni ima, brod moderan za svoje vreme, mislio sam da - u kontekstu sa sve Radoye-vim pominjanjem WW2 gusara, imas na umu stari, predratni Durmitor i njega kao zrtvu Atlantis-a, inace najuspesnijeg nemackog WW2 gusara sa sve pominjanja vrednim komandantom po imenu Bernhard Rogge, prvoklasnim pomorcem, nosiocemtm titule џентлмена :isuse: zaradjenom za vreme rata ali za kojeg se ne sme smetnuti sa uma da je bio - na stranu uspesna post-WW2 vojna karijera - em nacista, em djubre od coveka.

 

Tako da, kad je vec prilika, da se setimo:

suss.jpg
Momka po imenu Johann Christian Suss, dvadesetak godina starog, mornara Hitlerove Kriegsmarine, streljanog na osnovu presude nemackog vojnog suda i sa Rogge-ovim odbijanjem molbe za pomilovanje

8. maja1945.

Zbog neposlusnosti, nediscipline i odbijanja da izvrsi naredjenje.

Uprkos izricitom naredjenju britanskih okupacionih vlasti da se sve presude nemackih vojnih sudova ukidaju, buduci da su Britanci 8. maja vec nekoliko dana u Flensburgu, poslednjoj prestonici Hitlerove Nemacke.

 

I cija je porodica o njegovoj sudbini obavestena tek neke '52...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...