Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

Ne razumem zasto je to uopste tolika vest. Kad ta ista vlada i kongres posalju i ovakve psihopate da vrsljaju sirom planete, pa neko od tih prsne i poubija mnogo vise ljudi, mediji se ne uzbudjuju previse.

Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kao sto rekoh, nisam sasvim ubedjen u prednost toga (u bilo kom smeru, tj. ne tvrdim ovde da je suprotno tome bolje). Sto bi rekli, it cuts both ways, spreciti samovolju neke nedostizne i otudjene birokratije i "elite" je svakako pozitivno, medjutim postoji (verovali ili ne) i dobro vodjstvo. U sustini (sad malo da filozofiram) stvar se lomi izmedju verovanja u wisdom of crowds vs verovanja u eksperte. To je upravo to gde sam neopredeljen, tj. vidim razloge za i protiv i jednog i drugog. .
I dobro je biti neopredeljen. Poenta nije u tome sta je bolje, jedno ili drugo jer se to sa sigurnoscu ne moze reci i verovatno zavisi od situacije, vec je poenta u tome da ni jedni ni drugi nemaju pravo da namecu silom svoj wisdom. Dakle, neka elita ili eksperti ne bi smeli da imaju pravo na osnovu svog (umisljenog) autoriteta da namecu drugima svoju volju i ugrozavaju njihovu slobodu/vlasnistvo kao sto ni tzv. demokratska masa to ne bi smela.
Link to comment
Ne razumem zasto je to uopste tolika vest. Kad ta ista vlada i kongres posalju i ovakve psihopate da vrsljaju sirom planete, pa neko od tih prsne i poubija mnogo vise ljudi, mediji se ne uzbudjuju previse.
:isuse: Da li Anduril zna da mu je neko ukrao pass za forum?
Link to comment
Nasilje kod levice?
Kad ta ista vlada i kongres posalju i ovakve psihopate da vrsljaju sirom planete, pa neko od tih prsne i poubija mnogo vise ljudi, mediji se ne uzbudjuju previse.
Da, WTF, nasilje kod levice (barem onog sto se u USA tako zove). Anduril je, naravno, u pravu. Mada je to jos stara prica, u vreme kad je Charles Manson bio aktuelan i proglasavan zverom i satanom, iste takve samo i mnogo gore (koji su prosipali napalm po vijetnamskim selima, npr.) su kitili odlikovanjima.(Mislim u USA postoje oni koji su War Party i njih podrzavaju i nesto malo onih koji su protiv njih. Ovi prvi su za nasilje, drugi nisu. Nema to veze sa levicom i desnicom, bilo kako definisanim). Edited by Indy
Link to comment
Ne razumem zasto je to uopste tolika vest. Kad ta ista vlada i kongres posalju i ovakve psihopate da vrsljaju sirom planete, pa neko od tih prsne i poubija mnogo vise ljudi, mediji se ne uzbudjuju previse.
To je jednostavno zato sto zivoti tih ljudi (sirom planete) vrede manje od zivota onih 6 sto su ubijeni juce u Tucsonu.
(Mislim u USA postoje oni koji su War Party i njih podrzavaju i nesto malo onih koji su protiv njih. Ovi prvi su za nasilje, drugi nisu. Nema to veze sa levicom i desnicom, bilo kako definisanim).
Pa to je druga vrsta podele, i tacno je da nema veze sa levicom i desnicom. I ono sto se ovde smatra levicom ili nekom levicarskom pozicijom nije isto kao ono u Evropi. Problem je sto vecina ljudi na ovoj diskusiji pokusava da sve stavi u neke parametre koji su im bliski (sto je i normalno).
Link to comment
Daleko od toga da je sistem ovde u US&A perfektan, da nema mana, da nema korupcije, i da nista ne treba menjati. Ali je opet medju najboljima, ako ne i najbolji na svetu. Da li bi mogao da objasnis rezonovanje iza ove zadnje recenice? Sta je to posebno u Svajcarskoj sto je po tebi cini "vrhuncem demokratije" (ili najblizom tom vrhuncu)?
Ako je demokratija "vlast naroda", onda je Svajcarska broj 1 po tom pitanju. I u svajcarskoj mozes da biras svakog lokalnog funkcionera slicno kao u Americi, drzava je ekstremno decentralizovana tako da se o mnogo cemu odlucuje na lokalnom nivou (u Svajcarskoj su i kantoni, koji su isto sto i states u SAD, na neki nacin 'lokalni nivo' jer ih ima sa par desetina hiljada ili stotinu hiljada stanovnika, zapravo to je neki prosek), i postoje ti referendumi koji omogucavaju biracima da direktno odlucuju o mnogim stvarima. Plus, postoji kultura politicke pismenosti i aktivizma, i generalno politicka debata je na visokom nivou. Ceo sistem sljaka vrlo dobro imajuci u vidu stabilnost i prosperitet Svice. Jednostavno cini se da je "otudjenost" drzave i politicke elite od biraca mnogo manja nego na drugim mestima, i biraci imaju direktno moc da odlucuju o mnogim zakonima, propisima, i sl.Sistem u SAD nema sanse da je "najbolji na svetu", jednostavno nijedan politicki sistem koji za sebe kaze da je demokratski a koji ima ozbiljne institucionalne prepreke za pojavu "trecih partija", tj. institucionalizovani dvopartizam, ne moze da bude najbolji. Politicki sistem koji koristi first-past-the-post izbore (tako da neko moze da bude izabran sa recimo 25% glasova) ne moze da bude najbolji na svetu, sistem gde lobisti imaju toliku moc koliku imaju naspram gradjana i biraca, ne moze da bude najbolji. Americki sistem bio je vrhunac u 18. veku, uostalom kao sto je britanski sistem svojevremeno bio vrhunac, prvo u svakoj konkurenciji a zatim bar u konkurenciji parlamentarnih monarhija (a americki sistem je derivat britanske prakse i britansko-francuskog teoretisanja, u sta ubrajam i rane [pre Revolucije] americke politicke teoreticare).
Link to comment

cekaj bre, u erzoni imas pravo:-da ga nosis oko pojasa gde ga svi vide/nije ti za to potrebna dozvola nosenja/-da ga nosis na sebi gde ga ne vide/nije potrebna dozvola/-da ga kupis i posedujes u erzoni (ako je napravljen u erzoni) bez da si prosao criminal background check od strane fibija/kao sto moraju ostali gradjani u drugim drzavama/ovo je kao u kaubojskim filmovima

Link to comment
Ako je demokratija "vlast naroda", onda je Svajcarska broj 1 po tom pitanju. I u svajcarskoj mozes da biras svakog lokalnog funkcionera slicno kao u Americi, drzava je ekstremno decentralizovana tako da se o mnogo cemu odlucuje na lokalnom nivou (u Svajcarskoj su i kantoni, koji su isto sto i states u SAD, na neki nacin 'lokalni nivo' jer ih ima sa par desetina hiljada ili stotinu hiljada stanovnika, zapravo to je neki prosek), i postoje ti referendumi koji omogucavaju biracima da direktno odlucuju o mnogim stvarima. Plus, postoji kultura politicke pismenosti i aktivizma, i generalno politicka debata je na visokom nivou. Ceo sistem sljaka vrlo dobro imajuci u vidu stabilnost i prosperitet Svice. Jednostavno cini se da je "otudjenost" drzave i politicke elite od biraca mnogo manja nego na drugim mestima, i biraci imaju direktno moc da odlucuju o mnogim zakonima, propisima, i sl.Sistem u SAD nema sanse da je "najbolji na svetu", jednostavno nijedan politicki sistem koji za sebe kaze da je demokratski a koji ima ozbiljne institucionalne prepreke za pojavu "trecih partija", tj. institucionalizovani dvopartizam, ne moze da bude najbolji. Politicki sistem koji koristi first-past-the-post izbore (tako da neko moze da bude izabran sa recimo 25% glasova) ne moze da bude najbolji na svetu, sistem gde lobisti imaju toliku moc koliku imaju naspram gradjana i biraca, ne moze da bude najbolji. Americki sistem bio je vrhunac u 18. veku, uostalom kao sto je britanski sistem svojevremeno bio vrhunac, prvo u svakoj konkurenciji a zatim bar u konkurenciji parlamentarnih monarhija (a americki sistem je derivat britanske prakse i britansko-francuskog teoretisanja, u sta ubrajam i rane [pre Revolucije] americke politicke teoreticare).
U pravu si. Ja sam se pogresno izrazio. Nije vrh demokratije, vise je vrh slobode (posebno individualne). Svica je vise nego OK, sigurno najbolji sistem u Evropi ali... 1. U slobodnoj drzavi, nacin izgradnje religiskih objekta (posebno kad se radi o religiji koja je manjinska) ne bi trebalo da ide na drzavni referendum. 2. U sloodnoj drzavi, ne bi trebalo politickom odlukom da se gradjanima zakonom nameta nacin na koji bacaju djubre u kontejner. 3. U slobodnoj zemlji. drzava ne trebalo da stampa nalepnice za auto od 40F koju moras da imas, ako zelis da izadjes na autoput. Rekao bih nesto i o socijalnom sistemu koji je poguban ali necu posto su mi rekli da ce se ubrzo (ako nije vec) reformirati.
Link to comment
cekaj bre™, u erzoni imas pravo:-da ga nosis oko pojasa gde ga svi vide/nije ti za to potrebna dozvola nosenja/-da ga nosis na sebi gde ga ne vide/nije potrebna dozvola/-da ga kupis i posedujes u erzoni (ako je napravljen u erzoni) bez da si prosao criminal background check od strane fibija/kao sto moraju ostali gradjani u drugim drzavama/ovo je kao u kaubojskim filmovima
Yup, Jan potpisala to u ejprilu, stupilo na snagu u ogustu. 2nd Amendment FTW!
Link to comment
U pravu si. Ja sam se pogresno izrazio. Nije vrh demokratije, vise je vrh slobode (posebno individualne). Svica je vise nego OK, sigurno najbolji sistem u Evropi ali... 1. U slobodnoj drzavi, nacin izgradnje religiskih objekta (posebno kad se radi o religiji koja je manjinska) ne bi trebalo da ide na drzavni referendum. 2. U sloodnoj drzavi, ne bi trebalo politickom odlukom da se gradjanima zakonom nameta nacin na koji bacaju djubre u kontejner. 3. U slobodnoj zemlji. drzava ne trebalo da stampa nalepnice za auto od 40F koju moras da imas, ako zelis da izadjes na autoput. Rekao bih nesto i o socijalnom sistemu koji je poguban ali necu posto su mi rekli da ce se ubrzo (ako nije vec) reformirati.
Za stavku br. 1 se naravno slazem, mada sam delimicno zbog toga namerno i naveo Svicu kao primer, upravo da bi ukazao na tu razliku koji si sad i ti napravio - vrhunac demokratije i vrhunac slobodnog drustva nisu isto.Pod stavkom br. 2 ne znam na sta mislis?A sa stavkom br. 3 ne vidim u cemu je problem, to se zove vinjeta i nacin je naplate koriscenja autoputa (jer je isti vraski skup, narocito u zemlji kakva je Svajcarska - mislim na geografiju - a ne koriste ga svi, jelte, narocito u Svici gde putovati automobilom od mesta do mesta nije jedini nacin prevoza). U slobodnom drustvu zvanom SAD postoje naplatne rampe na nekim autoputevima - provozaj se npr. po NJ ili NY - a u Kaliforniji sam placao $5 skoro svaki put kada sam prelazio neki most. Sad mozemo da diskutujemo o tome da li je 40 CHF dranje tranzitnih putnika (to je godisnja vinjeta, ne moze nista "krace" da se kupi, za prosecnog Svajcarca je neznatan trosak - 40 CHF u Svici ti dodje kao 500 din. u Srbiji, ode za cas), sto realno i jeste, ali to je vec druga prica. Platio na naplatnoj rampi, ili kupio vinjetu, isti k*. Uostalom, ne vidim zasto su autoputevi subvencionisani iskljucivo od strane svih poreskih obveznika odlika slobodnog drustva.
Link to comment
×
×
  • Create New...