Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

Neće. Moramo ga napraviti boljim.
meni ovo zvuči nadasve romantično. (al ne prigovaram, meni se to čak i sviđa :))Promene (u ovom kontekstu) se dešavaju sporo i uglavnom ne zavise od šačice altruističnih, pa i natprosečnih pojedinaca.Al ok, da pretpostavimo da si ti bio ozbiljan i da u "mi" ubrajaš i sebe, kako ti lično misliš da "napraviš boljim"?I to, ako sam dobro ispratila, s druge strane polulopte :)EDIT: ghm, lopte :) Edited by Quince
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pomažem Srbiju time što nisam tamo. Šalu na stranu... ja sam, recimo, spoljni saradnik 1 BG visokoškolske ustanove, pa pomažem sučim mogu. Održim predavanjce, reklamiram studentima kako da dođu do stranih stipendija (pri čemu me stare dobre kolege munjevito prozovu "stranim plaćenikom" - gde je Pekić da to opiše? Ah, da, on je to već uradio...) I objavljujemo zajedno, tačnije, ja pišem (=engleski). I tako dalje. U domenu skromnih mogućnosti. (Sad sam čuo da profesori u Srbiji neće morati da se penzionišu do smrti, pardon do osamdesete... pa, eto možda prilike za aktivnu starost... ako je doživim, inšalah. Cenim da se u Australiji može prerano umreti od materijalnog zadovoljstva, preterane stabilnosti i konstantno sunčanog vremena, te beskrajnih plaža. Ne valja to).Inače, to što si me citirala nisu moje reči. To mi se urezalo u pamćenje. Kad sam došao iz majčice Srbije na truli zapad, u početku sam i dalje bio u modalnom diskursu malodušnosti i defetizma. Pošto ni ovamo, avaj, stvari nisu ni blizu idealnih, ubrzo sam sebe uhvatio kako ponavljam to staro, jadno, impotentno: "biće bolje". Čuo me je kolega, inače germanski Švajcarac (što nije nebitno u priči), pa me je odmah ispravio. Upravo istim rečima iz mog pretprošlog posta.

Link to comment
zato je Obrenovac dobio novi (francuski) supermarket INterEX ili tako nesto sa francuskim cenama srpskog kachkavalja i jos vise...
daaaa, tamo na sabackom putu, kad se krene za kod tebe.inace, u pravu si za sve. Edited by Billy Parsons
Link to comment
Pomažem Srbiju time što nisam tamo. Šalu na stranu... ja sam, recimo, spoljni saradnik 1 BG visokoškolske ustanove, pa pomažem sučim mogu. Održim predavanjce, reklamiram studentima kako da dođu do stranih stipendija (pri čemu me stare dobre kolege munjevito prozovu "stranim plaćenikom" - gde je Pekić da to opiše? Ah, da, on je to već uradio...) I objavljujemo zajedno, tačnije, ja pišem (=engleski). I tako dalje. U domenu skromnih mogućnosti. (Sad sam čuo da profesori u Srbiji neće morati da se penzionišu do smrti, pardon do osamdesete... pa, eto možda prilike za aktivnu starost... ako je doživim, inšalah. Cenim da se u Australiji može prerano umreti od materijalnog zadovoljstva, preterane stabilnosti i konstantno sunčanog vremena, te beskrajnih plaža. Ne valja to).Inače, to što si me citirala nisu moje reči. To mi se urezalo u pamćenje. Kad sam došao iz majčice Srbije na truli zapad, u početku sam i dalje bio u modalnom diskursu malodušnosti i defetizma. Pošto ni ovamo, avaj, stvari nisu ni blizu idealnih, ubrzo sam sebe uhvatio kako ponavljam to staro, jadno, impotentno: "biće bolje". Čuo me je kolega, inače germanski Švajcarac (što nije nebitno u priči), pa me je odmah ispravio. Upravo istim rečima iz mog pretprošlog posta.
Nisam te bezveze pitala. Gotovo sve što si opisao u prvom paragrafu mogu da kažem i za sebe (spoljni saradnik istraživačkog centra; dok sam bila u Srbiji (do 2008.) reklamirala sam strane stipendije, predavanja i sl, to mi je bio zapravo deo posla i još uvek dobijam mejlove sa pitanjima kako/šta/gde pa to nekako i dalje radim; naravno, lejbl "strani plaćenik" nije izostao).S tim što se ja kroz mesec dana vraćam, da i dalje budem strani plaćenik, al sad u Srbiji, do daljnjeg.Jedan od FAQ koje dobijam od bližnjih je "jel planiraš da se vraćaš", a ja bih odgovorila da je život suviše kratak da bih kukala nad nesrećnom sudbinom Srbije i hvatala se u koštac sa vetrenjačama. Al onda se nekako zamislim i uvidim da meni zapravo nije svejedno, ne iz neke lojalnosti toj državi (odavno sam prevazišla ovaj koncept u iznalaženju samodefinicije), već zato što razumem situaciju i osećam da mogu nešto da uradim, što kad se sve svede nije bogzna šta, al je meni važno. Međutim, ne znam da li sam spremna da tamo provedem ostatak veka. Zapravo, nisam i ne želim.Tako sad ispada da ja kad porastem želim da budem kao ti: negde daleko i odatle dopisno i dozirano. :ph34r:Iskreno, mišljenja sam da se u ovom slučaju bez direktnog obračuna sa zločincima na mestu zločina ne može mnogo postići. A volela bih da grešim.
Link to comment

Pa, obracun sa zločincima ne spada u opis nijednog od mojih radnih mesta. Mislim da ako mogu malo da doprinesem u svojoj struci, nisam sa tim nezadovoljan. Mislim (koliko znam) da i mnogi ovde na forumu (koji su u Srbiji) doprinose na sličan način. I, poenta je, kada jednom i bude bilo bolje, biće to zahvaljujući njima, tj. tome što oni vredno rade svaki dan, a ne zato što je tek tako "postalo bolje". Samo mislim (a tu sam u jačem razmimoilaženju sa tzv. Drugom Srbijom) da to neće biti zato što se neko "obračunao za zločincima". Ni u drugim zemljama nije postalo bolje zato što se neko obračunao sa zločincima, već zato što je postojala kritična masa ljudi koji dobro i odgovorno rade svoj posao (štagod to bilo). I Srbija ide ka tome, i u tom smislu će "biti bolje", ali to nije uopšte automatski i nezavisno od onoga što svako od nas radi. Ne treba precenjivati značaj pojedinca i velikih aktova; velika tajna je razumeti snagu brojnosti i svakodnevnih malih neprimetnih napredaka.To što je problem Srbije veliki (a jeste) uopšte ne znači da mora da se reši u jednom potezu, u jednom trenutku i od strane jedne osobe (a često imam utisak da se to gotovo podrazumeva, pa otuda razočaranja "petim oktobrima" i sličnim). Štaviše, po definiciji, problemi se tako ne rešavaju, posebno ne veliki.

Link to comment

Jasno. Naravno da ne može da se reši u jednom potezu i da je kritična masa tu bitna kategorija.Al bih dodala da u tom procesu neki imaju više a neki manje moći da utiču na ishod i na realnost uopšte.

Link to comment

To je baš obesnažujuća pomisao.Više volim da mislim u terminima "efekta leptira". Ko zna, čak i pisanje po forumima može nešto da se računa, ko zna koga i na šta jedna obična reč ili "sporedni" komentar mogu potaknuti.

Link to comment
Neće. Moramo ga napraviti boljim.
da, ali ne ti i ja nego neki John, Ricardo, Hans...vec 2000 i kususr godina je na snazi :niko nije profet u svojoj zemlji tako da ja ne ocekujem da je i dobrodoslo niti pozeljno da ti i ja = emigracija cinimo stvari boljima u srbiji.to je sve Ok, ja nemam nista protiv. i normmalno je - kao sto ni luxemburzane ovde niko ne slusa i kao sto je njima ovde, u svojoj zemlji teze da pokusaju neke stvari (ograniceni predrasudama i nekim stecenim iskustvima, koja cak nisu ni njihova), tako ni ja necu nikad moci da napravim uSrbiji sto sam napravila ovde.
Link to comment
...(Sad sam čuo da profesori u Srbiji neće morati da se penzionišu do smrti, pardon do osamdesete... pa, eto možda prilike za aktivnu starost... ako je doživim, inšalah...)
istina je.razmatramo trovanje savremenim sredstvima kao realnu opciju.deda sluchajno progutao uzorak nanopraha izuzetno otrovnog cink oksida, dimenzije nanochestice 8nm, xrd pokazao da je bio bez primesa.uzorak, ne deda.i onda umreo.deda, ne uzorak, u cvetu starosti od svojih 70.1 karijera bez kraja je tako okonchana nesrecno.ko ce da cheka 80 ^_^(napomena: u ovoj formulaciji vazi za rezident dede, za gostujuce dede samo ispred ide rechenica - svratio deda iz xy na kafu i sluchajno progutao... ostalo sve isto!) Edited by thermal bug
Link to comment
:lol: Strašno.
jok strashno, jes da nije tema o tome, al kad su se proshle nedelje nagurali u upravne odbore i komisije, sve opushteno vecinskim glasanjem, postalo je jasno (a) da imaju namere (b) da i drugi znaju za to i (c ) da ce samo extremne metode dati odgovarajuce rezultate :ph34r:poslednji (suvisli) rad su publikovali 1977. ali imaju vrlo jasnu viziju razvoja fizike u srba sve do 2020. pa ti vidi.ps. bar ti uzorci mogu da se prave relativno brzo i lako. i da upadaju u kafe :ejndzel: Edited by thermal bug
Link to comment
ja tebe thermal nista nisam razumela
razumeo je onaj kog se direktno tiche ^_^a ti ne sekiraj. mada - "otrovali farmaceuta", to bi bila the vest :Dps. ako cemo joshte o ovome, bolje didemo na vocap, ima bus sve da nas izgazi! Edited by thermal bug
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...