Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

nemam iskustva za japanom, ali imam sa situacijama kada mi treba informacija o novoj sredini za short (7-21 dana)/ mid (1-2 meseca) i long stay. probaj malo konkretnije da pitas, daj vise ulazece informacije, mozda ti neko i da dobar savet u takvom slucaju.prvo mesto gde ja odem je neki dobar expats forum, tamo dobijem opstu informaciju, bolju orijentaciju. dalje detaljisem po temama: smestaj, sigurnost, papiri, deca, otvaranje ofisa... pitam sta me interesuje.jaidem prvi ispred moje firme obicno, tako da nemam svojih ljudi na novom trzistu koje treba odraditi, ali trazim od potencijalnih dobavljaca informaciju i da mi obezbede osnovno za prvih par nedelja (smestaj, transport, prevodioca i naravno opet infoinfoinfo). ok ja radim nabavku, pa sam mozda u boljoj poziciji od nekoga ko hoce da proda nesto npr. good luck :)

Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa recimo da nemam nikakvih tehnickih problema, koje moram da zavrsavam sam (stan, viza i slicne stvari). Zanima me samo kakav je lifestyle, iz perspektive nekoga iz Srbije :)
Link to comment
  • 1 month later...
:lol: :lol: :Hail: :Hail:pacejaн, jesi li ti ovaj? :lol:
Јок бре, код мене би то било још монотоније. Радим од куће :).
Link to comment
Zanimljivo mishljenje, jer shto vishe putujem, sve vishe me deprimira zivot ovde. Ne teche med i mleko, ali bar chovek moze da se malo vishe posveti sebi, odnosno da nema konstantan osecaj da ga jebu. Nije da nisi u pravu za neke stvari, ali ako dodjemo dotle da su ljudi ovde krivi shto je hrana skupa, onda nema shta drugo da bude osim da nam je genetsko™ nasledje™ loshe i da nas shto pre treba ukloniti.
Venom, nadam se da je ok da tvoj post iskoristim OVDE-ONDE nego tamo na topiku o zlostavljanju zivotinja.Bilo bi malo previse reci da u Srbiji ljudi sebe zlostavljaju ali opet... Ovog puta, a posle vis eod 10 godina, dosli smo u Srbiju kolima. Preporucujem najtoplije. Putevi kroz Nemacku su dobri i bar taj deo Nemacke ima lepe obilaznice oko Stutgarta i Minhena pa nema guzve.Kroz Austriju je putovanje cisto zadovoljstvo. Stop i spavanje u Saltzburgu je vise jedan fin izlet nego obicna pauza. Slovenija je razglednica. A onda ulazak u Hrvatsku - dajemo novcanicu od 5Euro za prvu putarinu na sta sluzbenik samo rece - u redu je.Cena je mnogo, mnogo niza od tih 5E ali ko mari...zapanjeni smao kazemo - ok.... (u povrtaku smo spremili sitne parice....)INA benzinske pumpe iz proslog stoleca... na svakih 10 do 15km!!!!!!!!! na svakoj bar 3-4 zaposlena (vidljiva) toaleti na pola od njih ne rade ...i tu uplivasmo u balkansku tugu....na radiju emisija kako se deca drogiraju, sledeca o gastritisu... hvatamo neku bosansku stanicu i gle chuda OPET emisija o zdravlju...ili bolestinama, kako se uzme ovoga puta - visok pritisakprelazak u Srbiju ..isto, isto...plate, samoubistva, nezaposlenost ...a njive cekaju kukuruz da nikne, baste slabo ko ima. Moj otac ima 68 godina i 10 ari pod plastenicima, paradjz mu procvetao, krastavci vec zametnuli plodove...i on jedini u selu. salatu vec prodao, kupuju od njega seljaci koji su do pre 20 godina imali hektare pod paprikom i paradajzomza krave - vec rekoh. Ostalo 5 kuca koje imaju shtaluzato je Obrenovac dobio novi (francuski) supermarket INterEX ili tako nesto sa francuskim cenama srpskog kachkavalja i jos vise...da, htedoh da probam KACHKAVALJ secam ga se iz menze na fakultetu, pohovan :wub: 20godina kasnije shvatam da su ukusne bile samo moje uspomene ...kachkavalj je sto rece moja sestra - industrijski sir sa francuskim cenamajedino ovde nije bilo monaha/trapista da ga okrecu svaki dan i brisu pivom i tako 24 mesecau vakumiranom najlonu - na! evo! zasto je hrana skupa? zato sto se supermarketima mozezasto je sve manje seljaka? zato sto se od bastovanstva ne moze zaraditi 10000000000000000 eVARA mesecnoa svi pricaju da onaj tamo neki toliko zaradjuje Posle nekoliko dana i nekoliko prica o tuzi i muci sve mi licilo na jedan veliki avion u kom se svako nervirao sto je platio kartu skuplje od svog saputnika.a avion se ne pomerato medjutim, nikog ne nervira.bice bolje....
Link to comment
Zanimljivo mishljenje, jer shto vishe putujem, sve vishe me deprimira zivot ovde.
Vrlo logično. Meni je dosta godina pre konačnog odlaska bilo (fizički) muka pri svakom povratku. I sve više. Samo sam se pitao "Dokle bre više ovaj nadrealizam?".
Posle nekoliko dana i nekoliko prica o tuzi i muci sve mi licilo na jedan veliki avion u kom se svako nervirao sto je platio kartu skuplje od svog saputnika.a avion se ne pomerato medjutim, nikog ne nervira.
Jedna konstanta koju primećujem kod velikog broja ljudi koji žive u Srbiji (kada ih sretnem van Srbije) je ta konstantna nadrkanost, gledanje drugom u zdelu, i konstantno brinjenje (?) tuđe brige. I, naravno, defetizam. Ništa me ne čudi, samo mi je mnogo žao. I nakon udaljavanja od te nezdrave atmosfere, potrebne su godine da bi se sistem pošteno iščistio (mada ožiljci ostaju).
bice bolje....
Skoro izvesno, ali ja bih dodao: "Don't hold your breath."
Link to comment

@msmodestyčitam tvoj post i apsolutno mogu da mu suštinu i pripišem bilo kom od svojih postepenih uplivavanja u balkansku realnost (including deo o umirućem srpskom selu). Nije ih bilo mnogo al mi uopšte ne pada lako to što za mesec dana idem dole na duže.Inače, ovo što Venom reče, svaki put kad dođem ja vidim sve goru situaciju i primetila sam da sve manje obraćam pažnju na neke stvari koje inače volim u Srbiji, dok se one loše stvari sve agresivnije nameću. Štaviše, pojedine stvari koje mi nisu smetale pre nego što sam otišla su počele strašno da me iritiraju i vrlo brzo izbace iz takta.Poslednji put kad sam bila uhvatila sam sebe kako vidim samo ono što mi smeta, pogotovu prvih nekoliko dana, i to me užasno frustriralo. A posle se valjda nekako priviknem.Mnogo me boli kad vidim ljude na ulicama Beograda. To što u tom vazduhu ima nisam viđala vani. A o seljacima ne smem ni da prozborim jer ću se rasplakati.

Link to comment

zasto ali zasto?Vest

B92 item-new-black.gif Biz item-new-black.gif Vesti item-new-black.gif Srbijatrans.giftrans.gifRumuni rade jer domaći ne žele23. april 2010. | 11:10 | Izvor: NovostiKladovo -- Kladovsko Brodogradilište Rajna-Dunav angažovalo je stotinak Rumuna, jer i pored stalno otvorenog konkursa i redovne plate nema zainteresovanih domaćih radnika.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...