Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

4 hours ago, slepa živana said:

juče ujutro je bio gost u emisiji novi dan, a uveče ovo što velja kaže.

 

Da, gledao sam sinoc Bogoljuba i Pantica i rece Jugoslav da je bio gost juce ujutru. 

 

 

 

Delimicno odgovara Dejanu Ilicu u poslednja 3-4 minuta videa. 

Link to comment

evo i vasa se oglasio. rekla bih dosta umereno i po meni prilicno kompetetntno. bez zaoka na pancicev nezavrsen fakultet, sa primedbama koje sasvim stoje kada je sastav zirija u pitanju (branka kukica svi postujemo kao izdavaca, ali on nije neko ko se kritikom bavio. kao ni ivan milenkovic cije ja filozofske eseje veoma postujem, ali ni to nema veze sa knjizevnoscu).... . naravno, NIN je privatna kompanija i privatna je nagrada, ali nije bila takva kada je nastala i stekla je renome upravo na dobroj proceni zirija kome ce je dodeliti. steta bi bilo da bude sve gora, ukoliko ima i povoda, kontinuiteta i  kvaliteta laureata i samih dela vecine koja ju je dobijala. s tim gore sto je nin pohitao da sebe istakne kao perjanicu nekih novih vrednosti, vladavine kompetentnih i strucnih, protiv primitivizma i neukih snsovaca, laznih doktorata, kupljenih diploma, nestrucnosti koja je zavladala svugde.  barem zbog toga, trebali su malo vise da povedu racuna koga ce u taj ziri....

 

 

82904376_10222081391772242_7621208450713780224_o.jpg

Link to comment
evo i vasa se oglasio. rekla bih dosta umereno i po meni prilicno kompetetntno. bez zaoka na pancicev nezavrsen fakultet, sa primedbama koje sasvim stoje kada je sastav zirija u pitanju (branka kukica svi postujemo kao izdavaca, ali on nije neko ko se kritikom bavio. kao ni ivan milenkovic cije ja filozofske eseje veoma postujem, ali ni to nema veze sa knjizevnoscu).... . naravno, NIN je privatna kompanija i privatna je nagrada, ali nije bila takva kada je nastala i stekla je renome upravo na dobroj proceni zirija kome ce je dodeliti. steta bi bilo da bude sve gora, ukoliko ima i povoda, kontinuiteta i  kvaliteta laureata i samih dela vecine koja ju je dobijala. s tim gore sto je nin pohitao da sebe istakne kao perjanicu nekih novih vrednosti, vladavine kompetentnih i strucnih, protiv primitivizma i neukih snsovaca, laznih doktorata, kupljenih diploma, nestrucnosti koja je zavladala svugde.  barem zbog toga, trebali su malo vise da povedu racuna koga ce u taj ziri....
 
 
82904376_10222081391772242_7621208450713780224_o.thumb.jpg.fc2225f283e44908fb4fe90cf78062db.jpg
Samo što ovi što se bune promašuju metu samo tako, a žiriji su uvek pod kritikom zbog sastava, nije to ništa novo...
Pogotovo ova fora gde dobitnik prošlogodišnje ima neke zamerke...
Ako neko ima "premotavanje unazad" ima na N1 mislim utorak u emisiji Dan uživo oko 17.15 otprilike intervju sa Tabaševićem gde čovek na telefonu pušta Teofilovu izjavu kao dokaz... Znači temeljito se spremio [emoji16]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

i kao stvar nikako nije ideoloshka, samo izgleda hoda i oglashava se kao ideoloshka. a to proshlogodishnje dete ne znam vishe kuda moze da se upuca u nogu :isuse:

sent from bubamoto

Link to comment
20 hours ago, Sludge Factory said:

 

Da, gledao sam sinoc Bogoljuba i Pantica i rece Jugoslav da je bio gost juce ujutru.

Bogoljub dao odličan prikaz dobitničke knjige, a šta kaže Pantić - "mala bara, puno krokodila" :inn:.

 

Ja bih se vratio opet na tekst Dejana Ilića sa Peščanika, konkretno ovaj pasus:

 

Problem sa NIN-ovom nagradom nisu članovi žirija nego pravila za njenu dodelu. Problem je strukturni a ne lični. I sadržan je u prvoj tački pravila za dodelu nagrade. Nagrada se dodeljuje za delo na srpskom jeziku, iako niko ne zna da kaže šta je to srpski jezik i šta ga razdvaja od bliskih mu jezika. Donedavno, iza srpskog jezika krio se etnički princip. Pa smo tako imali da je pokojni Simo Mraović sa potresnim romanom Konstantin bogobojazni bio u konkurenciji iako je knjiga napisana na čistom zagrebačkom slengu. Mraović je, zna čitalac, bio Srbin i to ga je kvalifikovalo. Odnedavno, preciznije, od ove godine, iza srpskog jezika skrilo se jugoslovenstvo, ne bez dobrih razloga: veza između jezika koji govorimo i jugoslovenstva neraskidiva je. Ali, i jugoslovenstvo ovog žirija ostalo je krnje iz etničkih razloga: čitav jedan segment jugoslovenske književnosti i ove je godine ispao iz trke.

 

gde me u vezi s tim interesuje, da li  neko zna kada se tačno ta prva tačka pravila promenila tako da jednu Dubravku Ugrešić (ili Pavaa Pavličića, za čiji Večernji akt mislim da je bio prvi roman dobitnik Ninove nagrade koji sam čitao u "realnom vremenu") izbaci iz konkurencije? I da li je recimo Miljenko Jergović ikad bio u konkurenciji (mislim da sam negde čitao da bi trebalo da učestvuje, ali taj tekst sad ne mogu da nađem)? Mislim, kad može da konkuriše Muharem Bazdulj koji (pretpostavljam još uvek) živi u Bosni), šta je to što nekoga kvalifikuje da uđe u razmatranje (i oš jedno konkretno pitanje, da li neko zna da li je ikad neki roman Nenada Veličkovića bio u konkurenciji)?

 

SaE

 

Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:

A koji to "čitav jedan segment jugoslovenske književnosti i ove je godine ispao iz trke." ?

Ja pogađam da je mislio na Miljenka Jergovića (ne znam da li je imao roman prošle godine), i druge hrvatske pisce iz Bosne i Hrvatske. Tu su onda i Daša Drndić (ne znam da li ona uopšte više piše na našem jeziku), pa onda, za razliku od Bazdulja, "nepodobni" bosanski muslimani, pa jedan Nenad Veličković npr.

 

SaE

Link to comment
3 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Ja pogađam da je mislio na Miljenka Jergovića (ne znam da li je imao roman prošle godine), i druge hrvatske pisce iz Bosne i Hrvatske. Tu su onda i Daša Drndić (ne znam da li ona uopšte više piše na našem jeziku), pa onda, za razliku od Bazdulja, "nepodobni" bosanski muslimani, pa jedan Nenad Veličković npr.

 

SaE

Huh, propustio sam da je Daša Drndić umrla pretprošle godine. Dubravka Ugrešić, mada ne znam da li i ona više piše na našem jeziku prvo.

 

SaE

Link to comment
Just now, Host said:

Pogledaj ovaj tekst. Vasa Pavkovic, covek koji je izdao Ulemekov roman. 

Upravo sam se vratio da postavim taj link, na taj sam tekst mislio. Plus ima i ovaj od prošle nedelje iz Danasa.

 

SaE

Link to comment

Baš me nešto ne privlači ovaj odlomak dobitnika, iako bi po difoltu trebalo, jer piše iz vizure muzičara, ali mi je pisanje o džezu tako passe. Nekako djeluje kao vježba iz dokazivanja naslušanosti, a opet, prva dva djela koja pomene su takva opšta mjesta, Giant steps i So what. 

 

Propustiću.

 

Više me zanima roman urednika Orfelina, Milenka Bodirogića, Po šumama i gorama. 

Link to comment
Baš me nešto ne privlači ovaj odlomak dobitnika, iako bi po difoltu trebalo, jer piše iz vizure muzičara, ali mi je pisanje o džezu tako passe. Nekako djeluje kao vježba iz dokazivanja naslušanosti, a opet, prva dva djela koja pomene su takva opšta mjesta, Giant steps i So what. 
 
Propustiću.
 
Više me zanima roman urednika Orfelina, Milenka Bodirogića, Po šumama i gorama. 
kaze mladja da je dobar, orfelin. dobitnik me zapravo ne interesuje, vuche mi malo na poznog/razmahanog velikica, a ni on me ne interesuje ovog chasa.

sent from bubamoto

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...