Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

 

Interesantan osvrt Dejana Ilića danas u Peščaniku, uz podsetnik na davni tekst na istu temu jučerašnjeg laureata Saše Ilića. Ja b' na to rek'o kao i uvek - mala bara, puno krokodila i, po savetu Dejana Ilića, nastavio da uživam u predstavi (kao neko ko voli i poštuje i Emira Kusturicu i Boža Koprivicu i Teofila Pančića i Muharema Bazdulja, Branku Kukiću se divi do imbecilnosti, a za razliku od Saše Ilića misli da je Tasićev roman koji je dobio Ninovu nagradu odličan, kao i Stevanovićev Testament).

 

Čestitke Saši Iliću na nagradi, na osnovu tri odlomka dosad objavljena na sajtu Peščanika deluje zasluženo, mene je posebno kupio sa prekjučerašnjim odlomkom posvećenim Predragu Luciću (i Džoniju Štuliću, i njegovoj pesmi, po meni najboljoj ikad napisanoj u toj zemlji koja je netragom nestala):

 

...

 

A onda smo došli do te stare Johnnyjeve stvari koja se zvala Kao i jučer, za koju je aranžmane uradio barba Duje. Probali smo je samo jednom tog prepodneva, ali brzo smo se usvirali, znajući da sve to treba prepustiti trenutku. A taj čas je kucnuo nakon dva sata svirke, kada su se svetla u kinu Tesla skoro sasvim utulila, a upalila se bočna, mutna svetla koja su nas sa pozornice pomakla u dubinu, oduzimajući nam prave obrise. Nismo čak mogli da vidimo ni jedni druge na sceni, ostali smo povezani samo preko zvuka, u tempu koji su u dugom intru diktirali Nik na gitari i Duje na klarinetu. Usledio je kontrabas, pa bubnjevi. Saksofon je morao da čeka periode između dve i po strofe koje je pevao Duje, najpre tako što je stihove govorio svojim dubokim glasom, bez pretenzija, onako kako se to čini na ulici, ili u pošti pred šalterom, na autobuskoj stanici, pred trafikom, na obali, kao da se obraća za pomoć jer se na tren izgubio u sopstvenom gradu i ne može nikako da pronađe put do Bačvica, kuda je odlazio milion puta, ali odjednom mu je, eto, sve postalo nepoznato, pa je zato i počeo prisećanjem na to da su mu ruke bile slani pijesak dok je sanjao, bile su mu na oltaru mnogo godina, a sada, kada više nije mogao da otkrije put do kuće, zbog čega je i molio prolaznike da mu odgovore na to jednostavno pitanje, za kojim je tragao čitav svoj život, shvatio je jednostavnu istinu da svjetlost zapravo počinje tihim mijenjanjem naših pobuda.

 

Gromoglasan aplauz odjeknuo je kinom Tesla, izgledalo je da nikada neće prestati. Muzika je za trenutak otišla u pozadinu, da bi se potom vratila još snažnije, obuzimajući svakoga ko se pitao zašto taj svet iz kog smo dolazili više ne postoji i zašto ovaj trenutak ne bi potrajao večno. U stvari, bio je to samo početak, shvatio sam kasnije dok smo u kombiju odmicali sve dalje od Splita, početak jednog tihog rasipanja energije koja je te večeri na sceni – gde su do pre nekoliko nedelja svirale i plesale žabe – kroz Johnnyjeve stihove, muziku reptila iz potonulog sveta i Dujin glas, načas u svima nama oživela poraženu Jugoslaviju. Stajao sam na peronu ljeta gospodnjeg, pevao je Duje iza dimne zavjese dok se muzika zahuktavala polako ka opštoj kakofoniji udaraljki, gitare, kontrabasa i saksofona, moglo je biti prošlo stoljeće.

 

Share & Enjoy

Link to comment

Uz dodatak da su upravo Dejan Ilic i njegova Fabrika knjiga bili izdavaci Berlinskog okna, Pada Kolumbije i bar jos jedne knjige Sase Ilica. Oseca se (ili se samo meni tako cini) iz ovog Dejanovog teksta da sa Sasom nije u nekim odnosima. U principui je u pravu, ako zanemarimo moguce licne, subjektivne razloge. Voleo bih da cujem Sasu Ilica, da vidim kako ce da odgovori na ovo (i sve ostalo sto se ovih dana povodom NINa prica i pise). Verovatno ce biti gost negde vrlo brzo, na n1 recimo kod Jugoslava, pa cemo videti. 

 

Inace, razleteli su se po televizijama Gatalica, Tabasevic... dva puta je vec Gatalica bio zajedno u emisiji na PTCu i na Prvoj sa urednikom kulture u NINu (koji sam kaze da je odgovoran za izbor clanova zirija). IMHO, Gatalica i potpisnici pisma mase potpuno sa kritikom strucnosti i kompetentnosti zirija, jer ovo nije nagrada struke i nauke, ovo je popularna nagrada jednog magazina/novine. Uz to u privatnom vlasnistvu. Da ne ulazimo u to sta nagrade uopste i znace i koliko smisla imaju u umetnosti. 

Link to comment

pa makar je gatalica nagradjivan, ne znam shto su se uzvrteli, na granici sam da se zaletim da chitam pre nego shto se ohladi unsure.gif

 

zdruge strane uzbudjenje mladog tabashevica je ful neprimereno, prvo je kad je onomad starija zena dobila ninovu pizdeo o skandalima, zenama, godinama i dosadnim knjigama, nebiranim rechima ko da je marko vidojkovic lichno. onda sledece godine, kad je dobio on sam, sve je bilo u najboljem redu, rodu i broju, nagrada nikad jacha, dechko hepi. i sad gle opet ne valja.

 

svi mentalni uzrast 7-11 isuse.gif

 

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, Sludge Factory said:

Uz dodatak da su upravo Dejan Ilic i njegova Fabrika knjiga bili izdavaci Berlinskog okna, Pada Kolumbije i bar jos jedne knjige Sase Ilica. Oseca se (ili se samo meni tako cini) iz ovog Dejanovog teksta da sa Sasom nije u nekim odnosima. U principui je u pravu, ako zanemarimo moguce licne, subjektivne razloge. Voleo bih da cujem Sasu Ilica, da vidim kako ce da odgovori na ovo (i sve ostalo sto se ovih dana povodom NINa prica i pise). Verovatno ce biti gost negde vrlo brzo, na n1 recimo kod Jugoslava, pa cemo videti. 

 

Inace, razleteli su se po televizijama Gatalica, Tabasevic... dva puta je vec Gatalica bio zajedno u emisiji na PTCu i na Prvoj sa urednikom kulture u NINu (koji sam kaze da je odgovoran za izbor clanova zirija). IMHO, Gatalica i potpisnici pisma mase potpuno sa kritikom strucnosti i kompetentnosti zirija, jer ovo nije nagrada struke i nauke, ovo je popularna nagrada jednog magazina/novine. Uz to u privatnom vlasnistvu. Da ne ulazimo u to sta nagrade uopste i znace i koliko smisla imaju u umetnosti. 

+1

 

Plus se pozivaju na neke arhaične konstrukcije tipa "moralna kompatibilnost". Koju ocjenjuje Kusturica. Onda se javio i Damjanov sa tezom "književni moral" da dodatno razvodni priču u pokušaju da opravda budalaštinu. Kao da mi ne znamo na koji se moral pozivaju potpisnici pošto im Teofil bode oči. 

Link to comment

pa nema apel veze sa moralom i strukom, to je samo zavjesa, poenta je u srpstvu, takozvanom srbstvu, kontra omrazene gradjanstine zirija i pisaca plasiranih u finale sa temama kao sto su jugoslavija i srebrenica

Link to comment
53 minutes ago, James Marshall said:

+1

 

Plus se pozivaju na neke arhaične konstrukcije tipa "moralna kompatibilnost". Koju ocjenjuje Kusturica. Onda se javio i Damjanov sa tezom "književni moral" da dodatno razvodni priču u pokušaju da opravda budalaštinu. Kao da mi ne znamo na koji se moral pozivaju potpisnici pošto im Teofil bode oči. 

 

39 minutes ago, morgana said:

pa nema apel veze sa moralom i strukom, to je samo zavjesa, poenta je u srpstvu, takozvanom srbstvu, kontra omrazene gradjanstine zirija i pisaca plasiranih u finale sa temama kao sto su jugoslavija i srebrenica

 

Slazem se, zato i mislim da im je glup argument, jer ga je lako (u nekoj debati/raspravi/duelu) poklopiti i razotkriti sta se krije i za njega. Ne znam sta ce im kad su vec, sto kaze Dejan Ilic, iskreno i rekli da im smetaju konkretni ljudi u ziriju, tj. njihov svetonazor.

 

A kad su se vec uhvatili za kompetentnost i strucnost zirija, bas bih voleo da vidim Tabasevica ili Bazdulja kako odbijaju/vracaju nagradu da ju im je dao isti ovaj ziri. 

 

Apel potpisali i Igor Marojevic, Ljubica Arsic i Laura Barna. 

Link to comment
19 hours ago, Sludge Factory said:

 Voleo bih da cujem Sasu Ilica, da vidim kako ce da odgovori na ovo (i sve ostalo sto se ovih dana povodom NINa prica i pise). Verovatno ce biti gost negde vrlo brzo, na n1 recimo kod Jugoslava, pa cemo videti. 

juče ujutro je bio gost u emisiji novi dan, a uveče ovo što velja kaže.

17 hours ago, James Marshall said:

Kusto, Bazdo, Dekso

:lolol:

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...