Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Po rečima jednog sudije, u okolini Nove Varoši postojala je porodica sa prezimenom Ljeljen. Ljeljen je u tom kraju, kao i u Bosni, naziv za jelenka, simpatičnog i naizgled opasnog insekta, koji je ugrožena vrsta. Mužjak ima velike rogove koji mu, baš kao i jelenu, služe za ukras i za borbu sa drugim mužjacima.

_wsb_506x425_Lucanus%20cervus.jpg

Ljeljeni su bili izloženi podsmehu i svakodnevnim šalama na račun svog prezimena (npr. dokoni seljani su prolazeći pored njih, šakama pravili “rogove” i ispuštali krike nalik na one koje pravi jelen u parenju) koje su im dozlogrdile, te su pod pritiskom sredine promenili prezime u Ljiljanić.Bulka, Golub i Sokol- imena koja sam čula od ljudi sa Kosova. Ovo Bulka mi je čudno iako je to drugi naziv za lepu biljku divlji mak, obično je to ime davano kravama. Još ako čujem da su detetu dali ime Šarulja...Vila Evanđelina i Lav Grigorije – deca Isidore Bjelice i Nebojše Pajkića.Zora Fejt, Mihailo Lajf i Jana Hart- deca Čedomira Jovanovića.I za kraj, moj poznanik je detetu dao ime Stela, jer se ”nada da neće živeti u ovoj odvratnoj zemlji, te da stranci ne lome jezik sa našim imenima”. Valjda se uplašio da je ne izopšte kao Ljeljene. Babe se još uvek nisu oporavile.

Edited by halloween
Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

Ljeljeni su bili izloženi podsmehu i svakodnevnim šalama na račun svog prezimena (npr. dokoni seljani su prolazeći pored njih, šakama pravili “rogove” i ispuštali krike nalik na one koje pravi jelen u parenju) koje su im dozlogrdile, te su pod pritiskom sredine promenili prezime u Ljiljanić.
Па и наши Кишпрдилови су сви променили презиме - извели нова презимена из имена прадедова.
Vila Evanđelina i Lav Grigorije – deca Isidore Bjelice i Nebojše Pajkića.Zora Fejt, Mihailo Lajf i Jana Hart- deca Čedomira Jovanovića.
Идиот. Јадна деца. Како оно беше, Дон Вера, Мајкл Живадин и Џена Срчана?
I za kraj, moj poznanik je detetu dao ime Stela, jer se ”nada da neće živeti u ovoj odvratnoj zemlji, te da stranci ne lome jezik sa našim imenima”.
Ма нека ломе... Жао ми само што немам неко презиме на Ж или Кн, ал' доста је што имам љ у њему па се баш лепо чује крц. То успут ломи и лед, само се благо насмешиш и "ај апришиејт ди ефорт" и ето контакта.
ja bila gost na radiju u emisiji koju vodi vanja govorko :lol:
Е, био неки тип са Хвара, Ловорко. Ми се правили као да нисмо добро чули па га звали Лаворко, а он нас исправљао па дигао руке. Edited by расејан
Link to comment
ranije rasprava o nastavcima kod muških imena me sitila onog vica:kako se zove dite iz bosansko-dalmatinskog braka?muje
Ali i život piše viceve. U zapadnoj Bosni, onoj staroj turskoj Hrvatskoj oko mjesta Cazin, Bužim, Bihać muslimani još koriste ikavicu i završetke imena na e, Hase, Huse, Fatime, Hatidže... Muje. Bio, čuo.
Link to comment
ал' доста је што имам љ у њему па се баш лепо чује крц. То успут ломи и лед, само се благо насмешиш и "ај апришиејт ди ефорт" и ето контакта.
bas sam se pitala sta je razlog mojih silnih kontakata :s_d: btw, je l' neko vec pomenuo ivonu diklic na eng. govornom podrucju??
Link to comment

Сад сам се сетио да се присетим неких презимена својих ђака (ал' нешто од овог мора да је било): Почуч, Рибић, Новчић, Чобанов, Говедар (има и Говедарица, ал' нису род и није са тог списка).

Link to comment
Па и наши Кишпрдилови су сви променили презиме - извели нова презимена из имена прадедова.
Е, нису сви. Ја знам једног Кишпрдилова из Меленаца. -_-
Link to comment
Е, нису сви. Ја знам једног Кишпрдилова из Меленаца. -_-
А, за то нисам знао, а онолике Меленчоване знам.шта дете зна шта је то један меленац, узме па носи
Link to comment

Glavić. Glavendekić.A zanimljiva su i ona koja se "menjaju po vokalima: Dakić, Dekić, Dikić, Dokić, Dukić; Đakić, Đekić, Đikić, Đokić, Đukić.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...