Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

@Paul Gompitz zaboravih da ti kazem... :D 

Podrska sa sve zmurenjem na postupke Drzave Izrael u Gazi od strane uglavnom takozvanog Zapada nije toliko prouzrokovana takozvanim geostrateskim/politickim motivima, koliko najobicnijom - grizom savesti...

Podjednako gadnom i licemernom kao svojevremeno WW2 cutanje, a ne tako retko bogami i podrska i pripomoc istrebljenju Jevreja od strane 1 civilizovane evropske drzave...

Ili, u slucaju Ameriketm, zabasurivanje svojevremenog odbijanja da se prime, udome, jednom recju spasu jevrejske izbeglice iz Evrope...

Link to comment
On 3. 4. 2024. at 20:56, Radoye said:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Црвена_харинга_(идиом)

 

Imaju li Jevreji potomci Mizrahija proteranih od 48-e naovamo iz Maroka, Iraka, Tunisa, Alzira... uopste zelju da se tamo vracaju? Ako nemaju, koga bi to Maroko, Irak etc. trebali sad da vracaju nazad?

"crvena haringa" je u tome da bi nekakav sporazum uključivao rešavanje palestinskog izbegličkog problema.

 

to je formulacija koju često koriste Palestinci i predstavlja pregovaračku poziciju. u sklopu nekakvog sporazuma, može i ne mora biti nekakva kompenzacija. izraelski PR je insistiranje da to znači isključivo povratak pa nema smisla pregovarati.

Link to comment

Znam da imamo puno forumasa na Zapadu pa jel moze neko da nam objasni ovu religioznu posvecenost opravdavanju svega sto Izrael radi i utisavanje price o zlocinima? Imam utisak da ni za rat u Ukrajini nije toliko jednoumlje i cenzura.

Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

Znam da imamo puno forumasa na Zapadu pa jel moze neko da nam objasni ovu religioznu posvecenost opravdavanju svega sto Izrael radi i utisavanje price o zlocinima? Imam utisak da ni za rat u Ukrajini nije toliko jednoumlje i cenzura.

Ne postoji jednoumlje osim medju politicarima i donekle medijima. Medijima sve manje.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Fins fleet said:

Ne postoji jednoumlje osim medju politicarima i donekle medijima. Medijima sve manje.

Al kako onda objasnjavas ovo masovno kenselovanje, gubitke poslova i zatvaranje svega sto bi bilo ko mogao da tumaci kao antiizraelsko?

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Znam da imamo puno forumasa na Zapadu pa jel moze neko da nam objasni ovu religioznu posvecenost opravdavanju svega sto Izrael radi i utisavanje price o zlocinima? Imam utisak da ni za rat u Ukrajini nije toliko jednoumlje i cenzura.

Holokaust kao svetinja i Jevreji kao sveti narod. svetovna (kvazi-)religija.

 

u Evropi (istočnoj i zapadnoj) i SAD sе WWII tretira kao mitski sveti rat dobra protiv zla, i sve što ide uz to. razlika između našeg komšiluka i zapadne Evrope/SAD je u tome da je kod nas Holokaust bio znatno manje potenciran i kao element državne propagande i u kulturi (tj. u medijima/filmovima). u SSSR je mnogo veći naglasak bio na patriotskom ratu, kod nas na Prletu i Tihom.

 

s tim da državna propaganda tu ima malu ulogu, dok se uticaj pop-kulture ne da preceniti. pre neku godinu sam čitao Solženjicina, i pade mi na pamet da je Dr Živago jedini holivudski anti-komunistički blokbaster koji iole nešto vredi. ostalo su bile nacionalističke budalaštine tipa Rambo 2/3 ili Roki 4.

Edited by Gandalf
Link to comment
52 minutes ago, Gandalf said:

Holokaust kao svetinja i Jevreji kao sveti narod. svetovna (kvazi-)religija.

 

u Evropi (istočnoj i zapadnoj) i SAD sе WWII tretira kao mitski sveti rat dobra protiv zla, i sve što ide uz to. razlika između našeg komšiluka i zapadne Evrope/SAD je u tome da je kod nas Holokaust bio znatno manje potenciran i kao element državne propagande i u kulturi (tj. u medijima/filmovima). u SSSR je mnogo veći naglasak bio na patriotskom ratu, kod nas na Prletu i Tihom.

 

s tim da državna propaganda tu ima malu ulogu, dok se uticaj pop-kulture ne da preceniti. pre neku godinu sam čitao Solženjicina, i pade mi na pamet da je Dr Živago jedini holivudski anti-komunistički blokbaster koji iole nešto vredi. ostalo su bile nacionalističke budalaštine tipa Rambo 2/3 ili Roki 4.

Ubio me bog ako i ti znas sta si ovim gore hteo da kazes... :isuse: 

Solzenjicin, Doktor Zivago, Holokaust, Rambo, Prle, Tihi...

Naravno da je u CCCP bio veci naglasak na BOB buduci da su im Nemci nacisti samo u logorima satrli vise ljudi nego ceo Holokaust, naravno da je kod nastm bilo slicno buduci da su nam, kao u retko kojoj evropskoj zemlji, decu prebrojavali smajserima, obracunavali 100 : 1...

Problem je u tome sto je Holokaust monopolizovan, instrumentalizovan i u krajnjoj liniji zloupotrebljen i sto sluzi da se prebrine briga, zanemare ostale, nejevrejske zrtve...

Taj racun stize na naplatu upravo sada, u Gazi: svaki, ma i najdobronamerniji, Izraelu najnaklonjeniji znak kritike Drzave Izrael, docekuje se povikom a Holokaust!!! i bekhenduje optuzbom za antisemitizam...

 

Evo, samo primera radi, kritika izraelskih postupaka u Gazi tek se polako probija (hrabrim) reakcijama pojedinaca, osudama, a dok se uredno prenebregava mogucnost da je takozvana medjunarodna zajednica imala itekakve mogucnosti da konkretno, sankcijama primiri Izrael...

 

A nije cak eliminisala Izrael sa Pesme Evrovizije...

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

Solzenjicin, Doktor Zivago, Holokaust, Rambo, Prle, Tihi...

s tim da državna propaganda tu ima malu ulogu, dok se uticaj pop-kulture ne da preceniti.

Link to comment
Just now, Gandalf said:

s tim da državna propaganda tu ima malu ulogu, dok se uticaj pop-kulture ne da preceniti.

To OK, samo je mozda trebalo dodati jedno i: uticaj i pop kulture...

Jer se u slucaju monopolizacije i instrumentalizacije Holokausta radi o svesnoj, politicki i ideoloski generisanoj mimimalizaciji i u krajnjoj liniji relativizacijama/revizionizmom zrtava ostalih, narocito ex-socijalistickihtm zemalja, prvenstveno CCCP-a i to iz ideoloskih razloga sa sve hladnoratovskim propagandnim potrebama.

Zbrisano je takozvano kolektivno secanje na sve: od miliona Ukrajinaca silom odvedenih na prisilni rad u Nemacku, do miliona sovjetskih ratnih zarobljenika svesno usmrcenih gladju, dok se zapadnoj i ne samo zapadnoj pop-publici servira samo i jedino Holokaust...

Serviraju se Sindlerove liste, uveliko minimalizuju pokreti otpora poput jugoslobenskog/ih, prednost daje francuskom, belgijskom, holandskom, dok ce samo retki da se zapitaju za samo par godina a zasto Nemca koji nesto zajebe na zapadu plase slanjem na Istocni front, sta to toliko strasno po njih ima tamo... :D 

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Jer se u slucaju monopolizacije i instrumentalizacije Holokausta radi o svesnoj, politicki i ideoloski generisanoj mimimalizaciji i u krajnjoj liniji relativizacijama/revizionizmom zrtava ostalih...

pre koju godinu, na lokalnoj premijeri G. Džonsa je bila Agnješka Holand - nije bilo na vestima, nije bilo reklama, promocija skoro nikakva. premijera u lokalnom neprofitnom bioskopu koji prikazuje evropske umetničke filmove i stare hitove. uz par izuzetaka, puna sala sedih Ukrajinaca (neki došli sa zastavama).

 

mislim... da je u pitanju bio (državni) projekat relativizacije i ostale propagande, ja bih ovih dana mogao na Netfliksu ili Amazonu da gledam Čarltona Hestona u ulozi Ivana Denisoviča.

Link to comment
5 hours ago, Gandalf said:

pre koju godinu, na lokalnoj premijeri G. Džonsa je bila Agnješka Holand - nije bilo na vestima, nije bilo reklama, promocija skoro nikakva. premijera u lokalnom neprofitnom bioskopu koji prikazuje evropske umetničke filmove i stare hitove. uz par izuzetaka, puna sala sedih Ukrajinaca (neki došli sa zastavama).

 

mislim... da je u pitanju bio (državni) projekat relativizacije i ostale propagande, ja bih ovih dana mogao na Netfliksu ili Amazonu da gledam Čarltona Hestona u ulozi Ivana Denisoviča.

:D 

Ubio me bog ako uspevam da skontam kakve veze ima lokalna premijera Agnjeske Holand sa temom koju nacesmo par postova iznad...

 

A sto se tice drugog pasusa, bice da se pravis malo lud: na Zapadu se to ne radi tako, drzavni projekat, taj rad - ide to suptilnije, a rezultati su itekako vidljivi, pa je tako danas skoro 70% Francuza ubedjeno da su SAD odigrale presudnu, odlucujucu ulogu u pobedi nad nacistickom Nemackom, dok je '45. i neposredno posle WW2 90% smatralo znalo, videli ljudi uostalom, da je tu ulogu odigrao nekotm drugi...

 

I - ne moras da potezes starog Carltona: dovoljan je bio Bob Hoskins kao Hruscov :isuse:...

Neka se pripremi Dzordz Kluni...;)


Ili, pogleda neki od novih recimo estonskih filmova na temu WW2 u kojima se, obavezno i bez izuzetka visoki, plavi i lepi maturanti, slucajno obuceni u SS uniforme, zajedno sa nekim tamo Nemcima, beznadezno odupiru nadirucim hordama praceni tuznim zaljubljenim visokim, plavim, dugonogim devojkama...

Ciji clanovitm su obavezno crni, niskog rasta, divlji, sirovi i surovi, svasta nesto...

  • +1 2
Link to comment

Kako objašnjavate onda da je Izreal u rat 1967. ušao praktično sam, sa nadmoćnijim neprijateljem i da bi ga eventualni poraz vrlo verovatno koštao drzave i svega sto uz to ide...nije politika zapada uvek bila konzistentna kao sto tvrdite...

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Tutankamon said:

Kako objašnjavate onda da je Izreal u rat 1967. ušao praktično sam, sa nadmoćnijim neprijateljem i da bi ga eventualni poraz vrlo verovatno koštao drzave i svega sto uz to ide...nije politika zapada uvek bila konzistentna kao sto tvrdite...

Pa ako se vratiš nekoliko godina unazad tek onda ne da nema prijateljske politike zapada, naprotiv.

Dovijali su se kako su znali i umeli da se dočepaju nekog oružja jer im niko nije želeo prodati komad gvožđa.

Tek kasnije nešto na kašičicu daje Francuska.

Uostalom USS Liberty i antene na US ambasadi dovoljno govore kakva je bila klima™.

Razloga je verovatno više, uglavnom se izdvaja želja US da ostvari dobre odnose s Egiptom tj da ne ode u savez s SSSR-om, Egipat je tu igrao svoju igru kupujući oružej od Sovjeta ali preko Čehoslovačke i tako pritiskao Amerikance da pomoć Izraelu svede na hranu... 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...