Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

On 10. 4. 2024. at 5:41, Fins fleet said:

Posto Izrael blokira kamione na granici, US i sateliti se dosetili pa prave PR stuntove tako sto bacaju humanitarnu pomoc iz aviona. I onda nekada ljudi poginu tako sto se udave dok plivaju do njega (jer izgleda tesko je naciljati kopno, nemam pojma), nekada poginu tako sto IOF puca na njih dok pokusavaju da dodju do pomoci, a eto sada se desava i ovo o cemu je Zaboravan pricao.

 

taj "pr stunt" je jedini moguci nacin da im se bar malo nekako pomogne ali jeste, problem je sto je jako tesko tj nemoguce tako isporuciti vece kolicine hrane i svega ostalog.  potrebno bi bilo bar 100 puta vise i jedini nacin prevoza za to su kamioni.

  

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Ne sporim da je Exodus imao uticaja na percepciju nastanka Izraela od strane prosecnog Amerikanca, ali je problem u tome sto je ta iskrivljena percepcija izrodila lazne mitove...

pa šta? pitanje je bilo otkud tolika bezrezevna podrška Izraelcima u SAD i Zapadnoj Evropi. Vinijeva teorija se svodi na poguban uticaj pro-izraelskog lobija, moja se svodi na to da Ameri i Evropljani podržavaju Izrael iz ideoloških/verskih razloga.

 

da li je mitologija o Izraelu tačna ili ne je nebitno u datom slučaju. suština je da velik broj ljudi veruje u neku varijaciju izraelskog mita, i tu se uticaj maskulture ne da preceniti. npr. da li Urisov Egzodus dobar roman? loš kao istorija, a nije mi se svideo ni kao roman (više mi se svidela Mila 18). ali je doprineo stvaranju mita, i to je jedino bitno u ovoj diskusiji. 


Remarks by Vice President Joe Biden the 67th Annual Israeli Independence Day Celebration

It’s not only personal to me, it’s personal to President Obama, as well.  The President was raised with memories of his great-uncle, who marched with Patton’s Army to liberate Jewish prisoners from the horrors of Buchenwald.  As a young man, he grew up learning about Israel from the stories of Leon Uris’ in “Exodus”; the Six-Day War; and Moshe Dayan, with his eye patch and his courage.  I remember sitting in front of Golda Meir’s desk as she flipped those maps up and down, chain-smoking, talking about the losses of the Six-Day War, sitting next to her military attaché at the time, a guy named Rabin.

Edited by Gandalf
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Gandalf said:

pa šta? pitanje je bilo otkud tolika bezrezevna podrška Izraelcima u SAD i Zapadnoj Evropi. Vinijeva teorija se svodi na poguban uticaj pro-izraelskog lobija, moja se svodi na to da Ameri i Evropljani podržavaju Izrael iz ideoloških/verskih razloga.

Nigde veze: Izrael je bezrezervnu podrsku SAD zadobio - (presudan) uticaj jevrejskogtm lobija 'ajde de, mada po malo ide na ruku staroj tezi o svejevrejskom uticaju podgrevajuci na taj nacin jos antisemitske atavizme - onog trenutka kada su se u bliskoistocnim hladnoratovskim tumbanjima Arapi okrenuli CCCP-u.

Izrael je, jednostavno, iskoristio, vesto i bez greske - poziciju jedinog pouzdanog bliskoistocnog americkog saveznika dozvoljavajuci sebi da po nekad ide - u svom interesu - i direktno protiv trenutnih interesa samih SAD, zaigra svoju igru sto bi se reklo...

Ideoloski i verski razlozi bili su samo, u Hladnom ratu neophodna propagandna glazura iza koje - a to se danas vidi i iz aviona, buduci da ideologija mrtva - stoje goli i nicim kamuflirani - interesi.

Evropska situacije je poprilicno drugacija od americke: iza podrske Izraelu stoji pre svega - necista savest.

Buduci da prakticno nema (zapadno)evropske drzave koja nema butera na glavi glede tretmana svojih Jevreja tokom WW2.

Na sve to, moderni Izrael je - cak ne kao rezultat sopstvenog diplomatskog/propagandnog napora, dosao u poziciju - u Nemackoj narocito - da zadovoljava sirok politicki spektar, od takozvane levice do ekstremne desnice.

Takozvana levica kroz podrsku Izraelu smatra :isuse: da pere grehe svojih otaca/dedova, dok desnica u vojnim uspesima Izraela izivljava neumrli pruski duh koji se klanja vojnoj efikasnosti, dakle - za svakog po nesto...

Obaska sto (sve)evropska podrska nije uvek bila bezrezervna, videti recimo pod De Gaulle i embargo na isporuke oruzja Izraelu...

 

Quote

da li je mitologija o Izraelu tačna ili ne je nebitno u datom slučaju. suština je da velik broj ljudi veruje u neku varijaciju izraelskog mita, i tu se uticaj maskulture ne da preceniti. npr. da li Urisov Egzodus dobar roman? loš kao istorija, a nije mi se svideo ni kao roman (više mi se svidela Mila 18). ali je doprineo stvaranju mita, i to je jedino bitno u ovoj diskusiji. 

:isuse: na boldovano: naime, opste je poznato da je oslanjanje i gajenje mitova, narocito netacnih laznih u kreiranju ne samo politike nego i drustvenog narativa, najbolji nacin da se stvari trajno zajebu...

Daj bre, pa zar Srbija sa svojim naslanjanjem na mitove sa sve mogucnostima manipulacije njima nije dovoljan primer...

Mora da se zezas, a?

 

Mila 18? :isuse: 

Na stranu moje definitivno pokopano poverenje u tvoj knjizevni ukus i domete, tek - nepodnosljiva banalizacija, pride i lose napisana - jednog od u istoriji covecanstva zaista jedinstvenog dogadjanja. Ustanak u varsavskom getu, koliko herojski toliko i jos vise beznadezan.

I prilagodjen ukusu i intelektualnim dometima masovne citalacke publike na cijim se interesovanjima grade bestseler liste i broje nedelje boravka na NYT listama bestselera..

Daj bre, vec sam ti skrenuo paznju na potrebu odrzanja kakvog-takvog nivoa...:dry:

I, da: kako to da pomenuti roman nije izgradio mit o dogadjaju poput Ustanka u varsavskom getu?

Dacu ti hint sto bi se reklo: iz prostog razloga sto bi izgradnja tog mita izrodila mnoga neprijatna pitanja, Poljacima recimo...

Poput, na primer, kako to da je nenadjebivatm Armia Krajowa, AK, koja se danas otvoreno revizionisticki promovise kao najuspesniji evropski pokret otpora :isuse: - odbila, zvanicno, najzvanicnije da bilo kako pripomogne Ustanku.

Quote

 

Remarks by Vice President Joe Biden the 67th Annual Israeli Independence Day Celebration

It’s not only personal to me, it’s personal to President Obama, as well.  The President was raised with memories of his great-uncle, who marched with Patton’s Army to liberate Jewish prisoners from the horrors of Buchenwald.  As a young man, he grew up learning about Israel from the stories of Leon Uris’ in “Exodus”; the Six-Day War; and Moshe Dayan, with his eye patch and his courage.  I remember sitting in front of Golda Meir’s desk as she flipped those maps up and down, chain-smoking, talking about the losses of the Six-Day War, sitting next to her military attaché at the time, a guy named Rabin.

 

Ja bre ne znam zasto me bombardujes ovim i ovakvim predsednickimtm ortopedskim pomagalima?

Jebes vodjstvotm koje se naslanjalo na Urisov Exodus kao stivo koje inspirise 1 politiku.

Doduse, kakva inspiracija - takvi - a to vidimo i danas - rezultati...

 

Nego, za one koji bi da makar pokusaju za zagrebu povrsinu izraelsko - arapskih odnosa, tacnije tragedija, 1 knjiga, iz pera sto bi se danas reklo 2 vrsna istrazivacka novinara: O Jerusalem!, na hrvatskosrpski prevedeno kao Jeruzaleme, Jeruzaleme

Jeruzaleme-Jeruzaleme-D-Lapierre-Collins

 

Vrlo korektno, sa pozicija obe strane, prikazan period nastanka Drzave Izrael 1948. godine, vredan procitavanja i kao takav preporucen...

 

Mozda ne bi bilo lose da mi se ponovo javis kad procitas, za pocetak naravno...;)

Mozda te tada shvatim ozbiljno... :D 

 

 

Edit: pre par postova sam pomenuo svojevrsnu amerikanizaciju nastanka Izraela koju su promovisali Urisov Exodus i Premingerov istoimeni film.

Sa sexy Pol Njumenom, naravno... :D

U to ime, a kako sam razumeo negde u Ameriki si, potrazi:

Our Exodus: Leon Uris and the Americanization of Israel's Founding Story

Autor je izvesni Matthew Mark Silver, izraelski istoricar...

 

Ako bas budes morao, obrati se za PDF verziju, mora da se radi na tebi, ima nade... ;)

Edited by namenski
Link to comment
8 hours ago, 3opge said:

 

taj "pr stunt" je jedini moguci nacin da im se bar malo nekako pomogne ali jeste, problem je sto je jako tesko tj nemoguce tako isporuciti vece kolicine hrane i svega ostalog.  potrebno bi bilo bar 100 puta vise i jedini nacin prevoza za to su kamioni.

  

A nije moguće recimo da zauzdaju pobješnjelog Maksa tako što će im reći, od sad sve ofanzivne zajebancije sprovodite sami, ako dobijete preko pičke mi vas nećemo braniti. Ovako im samo štede zalihe municije, obzirom da ovi lagano rokaju tek kad se sirotinja okupi. Ali sve u svemu najbolje je da se odradi pr kampanja kako su oni pomogli i kako su i dalje pravovjerni.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Jesper23 said:

A nije moguće recimo da zauzdaju pobješnjelog Maksa

 

Mislim da je veća verovatnoća da se Teksas i Kalifornija odvoje kao nezavisne države a Aljaska na referendumu pripoji Rusiji. 

  • +1 1
Link to comment

Naravno da je PR stunt, aman. Hocemo da se osecamo kao humanisti, ali da nas ne boli mnogo. Cu, jedini nacin. Ima 50 drugih nacina. Evo da nabrojim neke:

 

1) Prestati da se poklanja i prodaje oruzje Izraelu.

2) Izvrsiti diplomatski pritisak. Ali za ozbiljno, a ne "savetolvali smo im". Dakle povuci amabasadore, proterati Izraelove ambasadore iz svoje zemlje, prekinuti sve diplomatske odnose mimo mirovnih pregovora.

3) Trgovacki embargo.

4) Zamrznuti novce Izraelskim drzavljanima u svojim bankama.

5) Uci u rat na strani Palestinaca.

  • +1 4
Link to comment
15 minutes ago, Fins fleet said:

Naravno da je PR stunt, aman. Hocemo da se osecamo kao humanisti, ali da nas ne boli mnogo. Cu, jedini nacin. Ima 50 drugih nacina. Evo da nabrojim neke:

 

1) Prestati da se poklanja i prodaje oruzje Izraelu.

2) Izvrsiti diplomatski pritisak. Ali za ozbiljno, a ne "savetolvali smo im". Dakle povuci amabasadore, proterati Izraelove ambasadore iz svoje zemlje, prekinuti sve diplomatske odnose mimo mirovnih pregovora.

3) Trgovacki embargo.

4) Zamrznuti novce Izraelskim drzavljanima u svojim bankama.

5) Uci u rat na strani Palestinaca.

Ili za početak, ne bacati palete s hranom po ljudima.

Razumem potrebu da se dostavi što bliže ali glumiti Glovo je u najmanju ruku™ uvredljivo. 

  • Hvala 1
Link to comment

Navodno Jugoimport SDPR samo u martu izvezao u Izrael oružje u vrednosti od 14 miliona evra.

Edited by vememah
  • Hvala 2
Link to comment
12 hours ago, namenski said:

Ideoloski i verski razlozi bili su samo, u Hladnom ratu neophodna propagandna glazura iza koje - a to se danas vidi i iz aviona, buduci da ideologija mrtva - stoje goli i nicim kamuflirani - interesi.

interesi ne objašnjavaju bezrezervnu podršku, tj podršku i kada su izraelski postupci dijametralno suprotni američkim interesima. upravo ovih dana, Izraelci se svojski trude da isprovociraju američko-iranski duel.

 

Quote

Daj bre, pa zar Srbija sa svojim naslanjanjem na mitove sa sve mogucnostima manipulacije njima nije dovoljan primer...

pa šta? potpuno nebitno da li je američkо (ili srpskо) verovanje u nekakav mit dobro ili loše. i Amerikanci i Srbi veruju u nešto i ponašaju se u skladu sa verovanjem, a ti do mile volje objašnjavaj da bi ljudi valjalo da veruju u nešto drugo.

 

Quote

Edit: pre par postova sam pomenuo svojevrsnu amerikanizaciju nastanka Izraela koju su promovisali Urisov Exodus i Premingerov istoimeni film. U to ime, a kako sam razumeo negde u Ameriki si, potrazi: Our Exodus: Leon Uris and the Americanization of Israel's Founding Story

ovo nešto u fazonu kako sam ja u pravu, ali se to tebi ne sviđa? pa bi da mi objasniš kako to nije dobro i ne treba tako?

 

https://greenbeanbookspdx.indielite.org/book/9780814334430

He argues that while Uris's novel simplified some facts and distorted others, it provided an astonishingly ample amount of information about Jewish history and popularized a persuasive and cogent (though debatable) Zionist interpretation of modern Jewish history.

Edited by Gandalf
Link to comment
11 hours ago, Gandalf said:

ovo nešto u fazonu kako sam ja u pravu, ali se to tebi ne sviđa? pa bi da mi objasniš kako to nije dobro i ne treba tako?

Ma naravno da si u pravu, zar je moglo drugacije, nego se pitam koji je meni qratzgandalf da se uopste upustam u pricu sa likom koji ajde de knjizevni, nego i politicki ukus gaji na Тому Кленсију Leonu Urisu.... :isuse: 

Guraj ti dalje i nemoj neko da vastm dira slucajno...;)

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
16 hours ago, vememah said:

Navodno Jugoimport SDPR samo u martu izvezao u Izrael oružje u vrednosti od 14 miliona evra.

 

To je garant municija. 120mm minobacaci, 155mm haubice i streljacka. Kontam da su dosta toga poslali Ukrajini i sada im potrebe prevazilaze proizvodnju.

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, nautilus said:

 

To je garant municija. 120mm minobacaci, 155mm haubice i streljacka. Kontam da su dosta toga poslali Ukrajini i sada im potrebe prevazilaze proizvodnju.

Koliko uopste 155 moze nasa namenska da napravi?Pretpostavljam da 122 mm moze koliko hoces?

Link to comment

Kontam da rade punom parom jer je potražnja velika. Postojale su dve proizvodne linije, Krušik i Sloboda Čačak. Tako da, mislim da količina i rokovi nisu neki preveliki problem. Stanje tih mašina i radni uslovi su druga priča.

  • +1 1
Link to comment

In other news.....


 

Quote

 

France's Aquitaine-class FREMM frigate Alsace has turned tail from the Red Sea after running out of missiles and munitions repelling attacks from the Yemeni armed forces, according to its commander, Jerome Henry.

“We didn’t necessarily expect this level of threat. There was an uninhibited violence that was quite surprising and very significant. [The Yemenis] do not hesitate to use drones that fly at water level, to explode them on commercial ships, and to fire ballistic missiles,” Henry told French news outlet Le Figaro in an exclusive interview published on 11 April.

 

 

Francuzi iznenadjeni da Huti pucaju pravim mecima........ koliko će se tek iznenaditi kad napadnu Rusiju, bogo moj....:rozle:

  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...