Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

i stari običaji su nekad bili novi i izmišljni, sve je to normalno. oni novcem kupuju unutrašnji mir i osećaj da su se približili bogu, to je suština vere

Link to comment
23 minutes ago, levi said:

i stari običaji su nekad bili novi i izmišljni, sve je to normalno. oni novcem kupuju unutrašnji mir i osećaj da su se približili bogu, to je suština vere

 

 

To što si napisao nema ama baš nikakve veze sa verom nego sa potrebom da se ona ispolji, što ne znači nužno da taj koji je ispoljava zaista i veruje, naprotiv.

  • +1 2
Link to comment

ne znachi ni da ne veruje, ali mu se nudi koliko toliko kodifikovani odnos sa ustanovom, koji se moze izraziti i novcem, pa ga oni i tako izrazavaju. plus shto taj odnos sa crkvom (ne verom) nije odvojen od civilne zajednice koja gleda, pa je lepo i da se vidi. sad shto je to sve protivno svemu, oni ce reci da nije, a i vidimo da dominantno nije. samo bog zna ko shta veruje :hihi: i u to izgleda nikom nije namera da mnogo zalazi, sve dok teche zachin

Edited by gospa buba
  • +1 3
Link to comment
55 minutes ago, JozoMujica said:

 

To što si napisao nema ama baš nikakve veze sa verom nego sa potrebom da se ona ispolji, što ne znači nužno da taj koji je ispoljava zaista i veruje, naprotiv.

 

to što si ti pročitao nema veze sa onim što sam ja napisao. napisao sam unutrašnji mir, to je suština vere, ovi ljudi su zaista dobili unutrašnji mir i osećaj da su uradili nešto da se približe bogu. neko kupi na licitaciji, neko klanja 5 puta dnevno, neko posveti tome ceo život i zapostavi sve ostalo, ali cilj je isti

Link to comment
40 minutes ago, levi said:

 

to što si ti pročitao nema veze sa onim što sam ja napisao. napisao sam unutrašnji mir, to je suština vere, ovi ljudi su zaista dobili unutrašnji mir i osećaj da su uradili nešto da se približe bogu. neko kupi na licitaciji, neko klanja 5 puta dnevno, neko posveti tome ceo život i zapostavi sve ostalo, ali cilj je isti

 

Kažeš to kao da je unutrašnji mir nešto loše. Blago onom ko može da ga izlicitira.

Link to comment
18 hours ago, JozoMujica said:

 

Kažeš to kao da je unutrašnji mir nešto loše. Blago onom ko može da ga izlicitira.

 

Blago onom ko može da ga prodaje nekom za keš.

 

Mislim, uslovno rečeno "blago", meni bi recimo prodavanje takvog mira drugima izazivalo unutrašnji nemir, ali nismo svi isti jbg.

  • +1 1
Link to comment

malo je tupavo ovo što je liberalni srbski twitter pohisterisao na plivanje za krst, nazivajući ga izmišljotinom BIA

 

zapravo se to radi u celom pravoslavnom svetu koji je pod ili blizak što vaseljenskoj patrijaršiji što grčkoj crkvi - gruzija, mi, rumuni, bugari, grci.... mnogo duže od našeg vremena. ono gde plivanje ne postoji su pravoslavne crkve bliskog istoka i afrike....

 

ovo pišem jer mrzim kada se borimo nepotrebnim glupostima protiv očiglednog neprijatelja

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Партибрејкер said:

 

Blago onom ko može da ga prodaje nekom za keš.

 

Mislim, uslovno rečeno "blago", meni bi recimo prodavanje takvog mira drugima izazivalo unutrašnji nemir, ali nismo svi isti jbg.

 

Onomad medju katolicima prodavanje unutrasnjeg mira za novac na kraju trigerovalo reformaciju pa dobismo protestantizam...

Link to comment
2 hours ago, Eleniko said:

malo je tupavo ovo što je liberalni srbski twitter pohisterisao na plivanje za krst, nazivajući ga izmišljotinom BIA

 

zapravo se to radi u celom pravoslavnom svetu koji je pod ili blizak što vaseljenskoj patrijaršiji što grčkoj crkvi - gruzija, mi, rumuni, bugari, grci.... mnogo duže od našeg vremena. ono gde plivanje ne postoji su pravoslavne crkve bliskog istoka i afrike....

 

ovo pišem jer mrzim kada se borimo nepotrebnim glupostima protiv očiglednog neprijatelja

meni je malo drama shto se plivanje kao takvo predstavlja kao vekovna tradicija u nachelno neplivachkoj naciji, ali nikad nije kasno :hihi:

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Našao sam neki tekst na facebook-u u grupi Ateisti Srbije gde kaže da je vekovna tradicija krenula od 1933. Navodno uvidom u arhivu novina iz tog vremena. Pre toga je bila samo liturgija i silazak do Save gde se svetila voda, a onda te godine pop bacio krst u Savu i par likova zagazili u vodu da ga dohvate, bez plivanja. Onda malo po malo krenulo sa više učesnika i krstom od leda, pobeđivali momci iz Ohrida jer su verovatno imali iskustva sa ladnom vodom :). Ništa naravno ni blizu ovoga kako danas to sve izgleda.

Trajalo do 1941. pa ponovo krenulo 1997.

 

https://www.facebook.com/groups/AteistiSrbije/permalink/10161459974922783/

Link to comment
Quote

Tradicija plivanja za Bogojavljenski krst na Čukarici postoji od kraja 19. veka, ali je bila zabranjena tokom nemačke okupacije 1941. i posle dolaska komunističkih vlasti posle Drugog svetskog rata. Obnovljena je posle 58 godina prekida 1999, dolaskom vlasti demokrata u opštini Čukarica.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/tradicionalno-plivanje-za-casni-krst/

 

Quote

„Običaj tzv. “bogojavljenskog plivanja za Časni Krst“ u nas ne seže u neku nesagledivu i duboku starinu, mada se kod nas raširilo i uvrežilo ubeđenje da je reč o jednom posebno sveštenom i starodrevnom običaju, tj. o nečemu što nas povezuje sa najdubljom našom prošlošću i crkvenim i narodnim predanjem. Moje mišljenje je, međutim, da takvo (iako široko rasprostranjeno) ubeđenje nema dovoljno osnova i da ne nalazi potvrdu ni u našoj istorijskoj, ni u našoj bogoslužbenoj i teološkoj nauci i praksi“, objašnjava za Danas đakon Hadži Nenad M. Jovanović, sekretar Centra za istraživanje pravoslavnog monarhizma.

https://www.danas.rs/zivot/bogojavljenje-plivanje-za-casni-krst-obicaji-simbolika/

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...