Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

@Tsai

irelevantno je šta papa priča o tome. jasno je da sam mislio na SPC.

 

možda, ako se Srbi pokatoliče u narednih 500 godina, onda dozvoljavam da sam pogrešio u proceni :)

 

ali evo, površna pretraga izbacuje ovo

 

Quote

"Blagoslov homoseksualnih zajednica ne može se smatrati dozvoljenim", napisala je u saopštenju vrhovna doktrinarna kancelarija Vatikana, Kongregacija za doktrinu vere.

Bog "ne blagosilja i ne može blagosiljati greh", dodaje se u izjavi.

Papa Franja, koji je ranije često hvaljen zbog svojih razmišljanja o LGBTQ osobama unutar i izvan Crkve, odobrio je ovu odluku i time razočarao mnogo ljudi.

https://noizz.rs/noizz-news/papa-franja-nazvao-lgbt-osobe-gresnicima-koji-prave-pogresan-izbor/rj3s8vx

 

što je manje više u ravni sa stavom pravoslavne crkve.

 

a što sve skupa nije nikavo iznenađenje za bilo koga.

 

 

Link to comment
2 minutes ago, levi said:

 

pa nije iznenađenje nego zgražavanje, jel može to?

 

 

 

pa ne određujem ja šta može ili ne može. svako je slobodan da smatra šta hoće.

 

samo ne mogu da se iznenađujem i zgražavam ovo činjenica koje su mi odavno poznate, a mislio sam da su u rangu opštepoznatih.

 

mada, sam naziv ovog topika "Liberalizacija SPC" mi govori da ima onih koji misle da organizacija kao crkva uopšte može da bude predmet nekakve liberalizacije. u odnosu na crkvu meni je potpuno nejasno šta to uopšte i znači.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Tsai said:

npr da ne blagosiljaju ratne zlocince nego da ljube bliznjeg svoga :fantom:

mnogo trazish. to je 1/1 srpska stvar i to je ok, nikada nece reci da nije, niti prestati to da rade. to je njihova prirodna sredina.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, Ted said:

 

samo ne mogu da se iznenađujem i zgražavam ovo činjenica koje su mi odavno poznate, a mislio sam da su u rangu opštepoznatih.

Nije problem stav (mislim, jeste problem, ali je taj stav poznat). Problem je ton saopštenja, jako blizak onom Amfilohijevom "voćka koja ne rađa baca se u oganj".
Mogao je stav da se podrži sa mnogo više stila i bez dodatnog napada na homoseksualce. Saopštenje je tradicionalni hardkor pravoslavni zelotizam.

Link to comment
6 hours ago, salerokada said:

Nije problem stav (mislim, jeste problem, ali je taj stav poznat). Problem je ton saopštenja, jako blizak onom Amfilohijevom "voćka koja ne rađa baca se u oganj".
Mogao je stav da se podrži sa mnogo više stila i bez dodatnog napada na homoseksualce. Saopštenje je tradicionalni hardkor pravoslavni zelotizam.

 

eh jbg. sad.....ton saopštenja. ajd opet, uopšte nije realno očekivati da se crkva povlači pred nečim što smatra grehom ili zlom. još je manje realno da će da dopuste da im Bibliju tumači, šta ja znam, Brankcia Janković ili neka ngo, a tek nije realno da će tumačenje da prilagođavaju tzv. evropskim vrednostima.

 

mislim, ovde pričamo o tome da se vode neke unapred izgubljene bitke. nit će crkva ikada smatrati nešto drugo od onoga što smatra danas, nit će o tome govoriti nekim drugim rečima osim onih koje verovatno oduvek koristi.

 

 

Link to comment

To može onda da se kaže za bilo koju nvo. A nvo se mešaju u državnu politiku itekako. I treba da se mešaju u smislu da daju svoje mišljenje i zastupaju interese i vrednosti za koje se zalazu. 

  • +1 1
Link to comment

A te nvo koje god, koji segment populacije diskriminisu? Ako neko utice na politiku svesno diskriminusuci deo populacije, izazivajuci cak i da se osecaju nebezbedno u fizickom smislu, sta onda?

 

Ili idu na svesnu diskriminaciju zena radeci “socijalni inzenjering” za moderne feudalce. 

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Ted said:

 

eh jbg. sad.....ton saopštenja. ajd opet, uopšte nije realno očekivati da se crkva povlači pred nečim što smatra grehom ili zlom.

 

 

 

Shvatam da nije realno očekivati da se crkva povlači pred homoseksualizmom, ali u civilizovanom društvu ne smeš to što ti se ne sviđa da nazivaš zlom i ćutki odobravaš kada pripadnik tvoje organizacije pozove da se to "zlo" zaustavi oružjem. A tek koliko to nije u duhu same crkve i njenih učenja o miru, praštanju, pokornosti i slilčnom.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Moonwalker said:

A te nvo koje god, koji segment populacije diskriminisu? Ako neko utice na politiku svesno diskriminusuci deo populacije, izazivajuci cak i da se osecaju nebezbedno u fizickom smislu, sta onda?

 

Ili idu na svesnu diskriminaciju zena radeci “socijalni inzenjering” za moderne feudalce. 

 

 

Diskriminacijom treba da se bave nadležni organi - zaštitnik, ako treba i tzužilaštvo i sud. Nemam problem sa tim - ko hoće da učestvuje u javnom diskursu mora da poštuje osnovna pravila.

 

Ono što je moja teza je da ne može sumarno da se ograniči pravo bilo kojoj organizaciji da iznosi javno svoje stavove po bilo kojim pitanjima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...