Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

7 minutes ago, hazard said:

 

To jeste samo moje mišljenje, ali ja sam toga, with all due respect, svestan, i moje je mišljenje, with all due respect, daleko svesnije sopstvenog neznanja i ograničenosti nego tvoje. Najjače da ćeš ti tako u jednoj rečenici da objasniš šta je religija i kako je nastala, kao da religija ima samo veze za objašnjavanjem prirodnih fenomena poput gromova. Religije su drugačije, i razne religije imaju razne namene. Kod nas ljudi često polaze od hrišćanstva (i to pravoslavlja/katoličanstva jer im je to blisko) pa generalizuju. Već islam i judaizam imaju jedno potpuno drugačije poimanje šta religija treba da bude i čemu služi, a kamoli ako pogledamo neke druge religije koje nisu nastale iz istog korena kao ove tri. Mnoge religije su mnogo više zaokupljene uređenjem ovog života i ovozemaljskog društva nego zagrobnog života i objašnjavanju gromova i kiša.

 

Da država treba da bude sekularna sa tim se 100% slažem, ali ako želimo u demokratiju, država u kojoj se 80-90% ljudi izjašnjavaju kao vernici će neminovno imati dodirnih tačaka sa organizovanom religijom. Npr., kroz postojanje veronauke kao izbornog predmeta u školama, sa verskim praznicima kao državnim (božić, uskrs, slava u našem slučaju), a da ne govorimo o tome kako zakoni ne postoje apstraktno nego izrastaju iz kulturološkog okruženja čiji je religija sastavni deo.

 

Moja poenta (koju si ti promasio ili pogresno protumacio) je da religija nema sta da trazi u upravljanju drzavom niti u drzavnom skolstvu. Nemam nista protiv da se i nasi kao i katolici lepo iskeshiraju pa otvore svoje skole, pa nek tamo cepaju veronauku do mile volje. Oh wait...

 

edit. inace, sve ovo i nema bas prevelike veze s temom topika.

Edited by Leia
Link to comment
6 hours ago, adam said:

 

moja poenta je, da je veronauka ne jedini nego jedan od negativnih elemenata sistema koji ide u prilog kreiranju neslobodnih nemislecih poslusnika. naravno da imamo jos tih elemenata ali to ne znaci da se sistem ne ucvrscuje dodavanjem novih. ja bih da se toga resavamo a ne da dodajemo.  

 

 

veronauka je deo skolskog kurikuluma a sadrzaj kurikuluma je, sto se mene tice, vrlo bitan i za razvoj dece i za razvoj drustva. i ja bih vrlo pazio sta tu ulazi a sta ne. sutra nekom moze pasti na pamet da iz politickih pobuda izbaci strane jezike iz kurikuluma. koji ce nam kurac ti strani uticaji? ako neko zeli da indoktrinira svoje dete nek to radi privatno. mozes reci glupost ali ja se uopste ne bih zacudio da se to desi za koju godinu ako se ovde nesto ne promeni. iskustvo me naucilo da sumnjam u sve i da se borim za zatiranje negativnih uticaja (koliko god bitnih ili nebitnih) dok su jos u povoju. jebote - da mi je neko 83ce rekao da ce veronauka da se vrati u skole, smatrao bih da je potpuno prso. 

 

kreacionizam sam pomenuo jer je jedan od prethodnih ministara prosvete silno zeleo da izbaci darvinovu teoriju evolucije iz skola pa je bilo price i o tome.

 

 

Moja poenta je da je tu veronauka prilično nebitan element. Recimo da imamo nastavnika fizičkog koji seksualno zlostavlja đake, a neko se žali što on na času ne predaje pravila košarke kako treba.

 

Za bold - a nije ti palo na pamet (a ni @Leia-i) da je baš zato bolje da veronauka bude deo javnog, državnog školskog kurikuluma (koja je, opet, izborni predmet) pa da onda država može da utiče na to šta se na tim časovima predaje i kako izgleda program za taj predmet, umesto da to bude ad-hok neformalno obrazovanje u samostalnoj režiji verskih grupa? Je li bolje da se deca u Novom Pazaru verski obrazuju u nekoj medresi koju su hajdžekovali salafisti ili u državnim školama na časovima veronauke gde će neko nadgledati šta se predaje i kako? Ja znam da se vama religija ne sviđa ali ona neće nestati ako zatvorite oči pred njom. 

 

To se kreacionizmom je bila Ljilja Turkinja još u Koštunicinoj vladi i ona je zbog toga ubrzo dala ostavku. Od tada to niko nije pominjao a da ja pamtim.

 

A za uvođenje, jbg '87. je CIA procenila da nema šanse da se SSSR raspadne. Da je 90tih na vlasti bio recimo Vuk umesto Slobe, bila bi veronauka uvedena u škole još '92.-'93.

Link to comment
38 minutes ago, hazard said:

 

Za bold - a nije ti palo na pamet (a ni @Leia-i) da je baš zato bolje da veronauka bude deo javnog, državnog školskog kurikuluma (koja je, opet, izborni predmet) pa da onda država može da utiče na to šta se na tim časovima predaje i kako izgleda program za taj predmet, umesto da to bude ad-hok neformalno obrazovanje u samostalnoj režiji verskih grupa? Je li bolje da se deca u Novom Pazaru verski obrazuju u nekoj medresi koju su hajdžekovali salafisti ili u državnim školama na časovima veronauke gde će neko nadgledati šta se predaje i kako? Ja znam da se vama religija ne sviđa ali ona neće nestati ako zatvorite oči pred njom. 

 

 

 

U potpunosti se slazem sa Adamom, religija je nesto cemu treba damage control, a ne jos davati ekstra prostora da se razmase i legitimitet da se u narodu shvati previse ozbiljno. Jer onda dodjemo do toga da nece da ti posluze mleko uz espreso u kaficu jer se valja da se posti, da se zaustavim samo na blago iritantnim posledicama.

A tek ideja da ce drzavno skolstvo nekako vrsiti tu kontrolu uz pomoc ukljucivanja veronauke u kurikulum, ehm... vec je Adam spominjao slucaj Darvin, da ne ponavljam

Link to comment

Slučaj Darvin je nakon predloga te žene izazvao odlučnu histeriju ljudi i ona je  ubrzo smenjena i bukvalno se ta stvar nije razmatrala ni dan, niti je iko shvatao ozbiljnije od usputne bizarnosti. Mislim da je od izborne veronauke strašnije dualno obrazovanje i ukidanje filozofije u srednjoškolskom kurikulumu, meni je to za vrištanje od straha i mislim da ima mnogo dalekosežnije posledice. 

Link to comment
19 minutes ago, Taihoskopija said:

Slučaj Darvin je nakon predloga te žene izazvao odlučnu histeriju ljudi i ona je  ubrzo smenjena i bukvalno se ta stvar nije razmatrala ni dan, niti je iko shvatao ozbiljnije od usputne bizarnosti. Mislim da je od izborne veronauke strašnije dualno obrazovanje i ukidanje filozofije u srednjoškolskom kurikulumu, meni je to za vrištanje od straha i mislim da ima mnogo dalekosežnije posledice. 

 

+1

Link to comment
30 minutes ago, Leia said:

Jer onda dodjemo do toga da nece da ti posluze mleko uz espreso u kaficu jer se valja da se posti, da se zaustavim samo na blago iritantnim posledicama.

 

Da li ti se ovo ikada stvarno desilo? Meni se u životu nije desilo u Srbiji, bilo gde, da neko neće nečim da me posluži jer ,,valja da se posti".

 

Čitam ovde nonstop te priče o religioznim ljudima koji kao smaraju i nameću se, a ja to nikad nisam iskusio. Živim li u paralelnom univerzumu ili pak ovde ima mnogo ljudi koji bi da vernici budu vernici samo u ,,svoja 4 zida"?

Link to comment

Moja dva centa... veronauka u srpskim skolama jeste nastava koju organizuje verska grupa bez ikakve kontrole. Zapravo, sve zavisi od veroucitelja i njegive licnosti. Imala sam slucaj razreda gde im veroucitelj objasnjava da je smrtni greh uci u bilo koju bogomolju koja nije srpska pravoslavna npr., sto je dovelo do toga da smo njihova razredna i ja morale da tesimo decu koja su bukvalno prebledela kad su shvatili da je kapela u koju su usli katolicka. Ja prvo mislila da me zezaju ali nisu.

Sa druge strane, imam prijatelja koji je izgubio posao veroucitelja jer je uceniku rekao da je svaka ljubav dobra a roditelji su smatrali da taj odgovor znaci sa on puni deci glavu gej propagandom.

Sad, nisam bas paranoicna da je mracni srednji vek iza coska ali ako se ne obrati paznja lako se sklizne dalje u mrak.

Link to comment
59 minutes ago, hazard said:

 

Da li ti se ovo ikada stvarno desilo? Meni se u životu nije desilo u Srbiji, bilo gde, da neko neće nečim da me posluži jer ,,valja da se posti".

 

Čitam ovde nonstop te priče o religioznim ljudima koji kao smaraju i nameću se, a ja to nikad nisam iskusio. Živim li u paralelnom univerzumu ili pak ovde ima mnogo ljudi koji bi da vernici budu vernici samo u ,,svoja 4 zida"?

zavisi to dosta od sredine/okruzenja

ja sam svojevremeno u cacku, posebno selima okolo, umeo upasti u prilicno neprijatne situacije kao deklarisani ateista

 

nema to mnogo veze sa religijom, pa ni crkvom, mnogo vise sa primitivizmom i nagonima copora

 

uostalom i vecina "vernika" u srbiji su vernici zbog komsija i eventualno povremenog  straha da "neko odozgo" ipak sve vidi, a boga se sete kad im treba kakva usluga

slabo tu ima istinski verujucih

Link to comment
26 minutes ago, nera said:

Moja dva centa... veronauka u srpskim skolama jeste nastava koju organizuje verska grupa bez ikakve kontrole. Zapravo, sve zavisi od veroucitelja i njegive licnosti. Imala sam slucaj razreda gde im veroucitelj objasnjava da je smrtni greh uci u bilo koju bogomolju koja nije srpska pravoslavna npr., sto je dovelo do toga da smo njihova razredna i ja morale da tesimo decu koja su bukvalno prebledela kad su shvatili da je kapela u koju su usli katolicka. Ja prvo mislila da me zezaju ali nisu.

Sa druge strane, imam prijatelja koji je izgubio posao veroucitelja jer je uceniku rekao da je svaka ljubav dobra a roditelji su smatrali da taj odgovor znaci sa on puni deci glavu gej propagandom.

Sad, nisam bas paranoicna da je mracni srednji vek iza coska ali ako se ne obrati paznja lako se sklizne dalje u mrak.

umeju radnici spc biti vrlo iskljucivi prema drugim religijama

sticajem okolnosti sam solidno upucen u baptisticku crkvu u srbiji i okruzenju, oni su imali bas dosta neprijatnosti od spc

"borba za klijentelu"

1 minute ago, JozoMujica said:

Nije.

e?

Link to comment
8 hours ago, chandra said:

 

Ahem. Mislis Novi zavet je pun vrednosti koje bi trebalo poducavati deci? 

 

Ne, samo (cini mi se) nema toliku koliinu arhacinih normi neprilicnih danasnjem vremenu kao ono o bratu i udovici, tj. vise apstraktan a manje konkretan.

Samo toliko.

Link to comment
6 minutes ago, pbg12345 said:

e?

Jeste? Gde, u Cacku? U kaficu ti trazio produzenu sa mlekom, a konobar ti doneo bez i rekao "ne moze, danas se posti"?

 

Meni se jeste desavalo da me konobarica koju poznajem jer dolazim cesto podseti iz najbolje namere (ocigledno, jer i sama pije kafu sa mlekom), ja kazem "ok, ne postim" i tu se prica zavrsi, nikad mi niko nije doneo kafu bez mleka i rekao "ne moze". Desavalo mi se slicno i sa radnicama u pekari prilikom kupovine bureka, ali niko nikada nije odbio da me usluzi, a nekmoli da bude neprijatan.

 

U Cacku nisam bio za Svetog Nikolu, Veliki Petak i Badnji Dan (a to se desava samo tih dana iako je "posnih" mnogo vise), pa ne znam.

Edited by JozoMujica
Link to comment
5 minutes ago, JozoMujica said:

Jeste? Gde, u Cacku? U kaficu ti trazio produzenu sa mlekom, a konobar ti doneo bez i rekao "ne moze, danas se posti"?

 

Meni se jeste desavalo da me konobarica koju poznajem jer dolazim cesto podseti iz najbolje namere (ocigledno, jer i sama pije kafu sa mlekom), ja kazem "ok, ne postim" i tu se prica zavrsi, nikad mi niko nije doneo kafu bez mleka i rekao "ne moze". Desavalo mi se slicno i sa radnicama u pekari prilikom kupovine bureka, ali niko nikada nije odbio da me usluzi, a nekmoli da bude neprijatan.

gde sam ja napisao da se meni desilo?

u kafani pijem samo pivo rakiju, espreso je za... :fantom:

 

nego, sad ozbiljno, kako na osnovu toga sto se tebi nesto nije desilo, mozes da tvrdis da se to nije desilo nekom drugom?

e: i jebao te cacak. prilicno je jasno sto sam pomenuo konkretnu situaciju i lokaciju u prethodnom postu, jer sam se pozvao na razlicitost sredina po pitanju o kom se vodila rec

Edited by pbg12345
Link to comment
8 minutes ago, pbg12345 said:

nego, sad ozbiljno, kako na osnovu toga sto se tebi nesto nije desilo, mozes da tvrdis da se to nije desilo nekom drugom?

e: i jebao te cacak. prilicno je jasno sto sam pomenuo konkretnu situaciju i lokaciju u prethodnom postu, jer sam se pozvao na razlicitost sredina po pitanju o kom se vodila rec

Pa ne na osnovu toga sto se nije meni desilo, vec zato sto nisam cuo da se ikad ikom desilo i sto mi je takva situacija potpuno nezamisliva u bilo kom gradu.

A sto se sela tice, tamo vec vlada neki drugi mentalitet, i ako si "sa strane" mozes da upadnes u frku i zato sto imas mindjusu, nemas mindjusu, imas dugu kosu, osisan si do glave, nosis iscepane farmerke... Bar sam se toga nagledao i nadozivljavao. Nije to specijalno rezervisano za mrs. :D

 

A u Cacku sam i ja upadao u nevolje kao klinac, nevezano za post, prgav mnogo narod tamo. ;)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...