Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

imam ja jedno premudro pitanje: da li se i kod nas pipaj testisi novoizabranom patrijarhu da bi se utvrdilo da nam nisu uvalili neku bestiju?!
ako se pipaju, ja se javljam obavezno! Mogu i da pipam ako treba, i ako ćemo switchovati poslije. Nego, aj još jedno pitanje, sad ozbiljno. Gledali vesti? Šta je posredi u onom klipu gde neki pop oće nešto da pomogne Gojku, a ovaj ga besno ućutkava i kao "čibe", pa onda ne može da ustane sa stolice, namešta ono na glavi, čuda.. Tamo isto se neke poslanice ili priopćenja čitaju.. Šta to bi? :huh: Edited by Buck Naked
Link to comment
Da, kako ja vidim ulogu SPC. Ali ja nisam ni vernik ni pripadnik SPC tako da me ta organizacija ne zastupa i to mi nije toliko bitno. Kao sto sam u prvom postu napisao, gledajuci ko mu figurira za naslednika ovi kojima je bitno kakvu javnu funkciju patrijarh obnasa ce pozeleti Pavla nazad vrlo brzo. Samo mi je zao kad vidim kako se razne "saljive" junose istresaju po coveku koji je, zaista, u onome cemu je posvetio svoj zivot bio besprekoran, sudeci po onome sto sam cuo i procitao o njemu. I da, bio je prosto dobar covek. Znam da to nije in u danasnjoj Srbiji ali eto, mozda sam i ja konzervativan kao on pa mi to jos uvek nesto znaci.
Da. Bio je dobar covek.Ima dobrih ljudi onoliko. Kako bre nije bitno koju javnu funkciju patrijarh obavlja? Pa Harpere, ako ista to je bitno. Kao dobar covek i vernik mogao je da bude, i bio bi, siguran sam, dobar, savrsen kaludjer. Ovako, ON jeste bio javna licnost sa svim obavezama koje to nosi: njegove reci su pazljivo slusali milioni ljudi. Njima je dugovao jasan stav o mnogim pitanjima u vreme kada je Srbija znas vec i sam.Pozelece ga se, samo problem sa Srbijom i jeste sto svaka nova takozvana garnitura koja dodje na polozaj/vlast/javnu funkciju po pravilu proizvede efekat zaljenja za prethodnom.Danas se skoro vec zali za Kostunicom, Slobu nisu ni prestali da zale - 'u Slobino vreme' je floskula koja se sve cesce cuje, 'Titovo vreme' i da ne pominjem. Ako to nije retrogradnost - onda nista sto bi rekao cuveni Pescanik.A neces me ubediti da pokojni patrijarh nije imao ljudsku i svestenicku, vernicku, pa i duznost javne licnosti da na neke od tih pojava ako nista drugo obrati paznju, digne glas.Bas zbog kvaliteta koji mu se pripisuju i uglavnom ne spore - njega bi slusali.Obaska sto danas procitah ili cuh izjavu nekog eksperta za sociologiju religije ili tako nesto koji je od svih patrijarhovih kvaliteta uspeo da istakne samo jedan: da je ljude ucio - STRPLJENJU. Za sta? Da trpe stanje koje se sve manje moze trpeti? Da je vlast od boga?
Link to comment
Što bi patrijarh iznosio svoj stav za neverska pitanja?
Pa zasto ga je onda iznosio?Sta ga se tice abortus?A o njemu se izjasnio krajnje odredjeno.Obaska sto je dozvoljavao ili se bar nije vidljivo, da svi cuju, suprotstavljao ekstremistima iz samog Sinoda koji su crkvi pre svega nanosili i nanose stetu.
Link to comment
Pa zasto ga je onda iznosio?Sta ga se tice abortus?A o njemu se izjasnio krajnje odredjeno.Obaska sto je dozvoljavao ili se bar nije vidljivo, da svi cuju, suprotstavljao ekstremistima iz samog Sinoda koji su crkvi pre svega nanosili i nanose stetu.
abortus jeste versko pitanje.
Link to comment
Pa zasto ga je onda iznosio?Sta ga se tice abortus?A o njemu se izjasnio krajnje odredjeno.Obaska sto je dozvoljavao ili se bar nije vidljivo, da svi cuju, suprotstavljao ekstremistima iz samog Sinoda koji su crkvi pre svega nanosili i nanose stetu.
Po meni je on bio relativno suzdržan po društvenim pitanjima što bi i trebalo da bude smernica nekim budućim patrijarsima. Ne slažem se ni sa time da je trebalo iznositi stavove o abortusu niti da je to versko pitanje. To je čisto naučno pitanje a crkva u vremenima kada gubi uticaj pokušava da ga povrati hvatajući se za takva pitanja i "pretvarajući" ih u verska.
Link to comment
abortus jeste versko pitanje.
Naravno.A ja odnekud mislio da je medicinsko, socijalno i da se tice individue i njene slobodne volje.Na stranu sto o njemu misljenje daje covek - strucnjak koji se zakleo na celibat.Aj bre diJasporac, mani me se sa tom vrstom argumenata: jos ces da ustvrdis da je i nezavisnost Crne Gore versko pitanje s obzirom da je malo ko po tom pitanju bio glasniji od SPC i njenih predstavnika. I otrovniji.
Link to comment
Tamni vijalet ... Od patrijarha se očekuje da iznese stav o svemu, a ako bi ga izneo onda bi ga napali da se meša u necrkvena pitanja.
Can't win situacija. Iliti teže će patrijarhu pasti Woodoo-ov sud, nego onaj na nebu...
Link to comment
Can't win situacija. Iliti teže će patrijarhu pasti Woodoo-ov sud, nego onaj na nebu...
Uco, ja ne sudim, nikome: 'aj molim te da ti i ja to raspravimo, bice nam oboma lakse.To sto se pitam, ne znaci da i drugi ne treba da se pitaju.Recepte delim jos manje, a ako je iznosenje misljenja, sopstvenog, pa ma bilo i pogresno - sud onda nista.Pokusaj da ga vidis kao, prosto, poziv na izmenu misljenja, bice lakse i tebi i meni, videces.A i ne boli.
Link to comment
Naravno.A ja odnekud mislio da je medicinsko, socijalno i da se tice individue i njene slobodne volje.
jeste i socijalno i medicinsko i sve ostalo.ali i versko pitanje.
Link to comment
dobar covek, los patrijarh
cek, cek. a kako bi trebao da izgleda dobar patrijarh? da se on uhvatio u borbu sa onim drugima, da se koristio njihovim sredstvima, ne bi ni bio dobar covek. a ne znam kako zamisljate da los covek bude dobar patrijarh? ovaj predobri covek je zaista bio zivi svetac. i svako onaj ko se sprda sa njegovom smrcu je najobicnije djubre(slobodo se prepoznajte i riportujte). nije on bio ni broz, ni vucina ni ceda pa da mislite da imate bilo kakvo moralno preimucstvo nad njim.
Link to comment
Uco, ja ne sudim, nikome: 'aj molim te da ti i ja to raspravimo, bice nam oboma lakse.To sto se pitam, ne znaci da i drugi ne treba da se pitaju.Recepte delim jos manje, a ako je iznosenje misljenja, sopstvenog, pa ma bilo i pogresno - sud onda nista.Pokusaj da ga vidis kao, prosto, poziv na izmenu misljenja, bice lakse i tebi i meni, videces.A i ne boli.
Ali super mi je ovo: Ja samo pitam...To kao naš Glenn Beck. :DNego, ne razumem zašto si zapeo baš za patrijarha. Pogotovo što nisi, pretpostavljam, član SPC. S druge strane, čovek je bio prilično omiljen među tzv običnim narodom, a koliko shvatam vi sa leve strane političkog centra, često zalazite među običan narod i pričate s njima. Maltene se identifikujete. Tako da imaš mnogo lakših meta za gađanje, ako ćemo o crkvenim stvarima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...