Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Tacno sam znao da ce ovo neko da prokomentarise na ovaj nacin.Izbor Pavla za patrijarha je u to vreme bio propracen totalnom nevericom, pa cak i maltene otvorenim negodovanjem, zato sto je klima u Srbiji bila takva da smo svi ocekivali (a mnogi se i nadali) da ce za patrijarha biti izabran neki mnogo svetovniji (citaj: borbeniji i ratno-saborniji) vladika nego sto je to bio ovaj u sebe i u svoje molitve zatvoreni starac. Optuzivati njega da je ucestvovao u srozavanju SPC na ratno-huskacki skup pravoslavnih zilota ili, jos gore, da je njegov dolazak oznacio pocetak tog srozavanja je debelo nepoznavanje tog perioda nase nesrecne istorije. Kako su se kasnije stvari razvijale mnogi su sumnjali da se upravo ta gomila najratobornijih vladika zapravo sakrila iza izbora Pavla za patrijarha ocekujuci da ce neometano moci fakticki da upravljaju crkvom a da nominalno na njenom celu stoji covek koji je, jos dok je bio vladika rasko-prizrenski, mislima bio vise na onom svetu nego na ovom. I ta sumnja nije daleko od toga da bude osnovana.Imao sam tu priliku da se par puta nadjem na istom mestu kao i pokojni patrijarh i da provedem neko vreme u njegovom drustvu, naravno, zajedno sa jos nekim drugim ljudima. Takodje sam imao priliku da cesto i vrlo iscrpno razgovaram o njemu sa mnogo ljudi koji su ga bolje poznavali. Sta god bilo ko mislio o njemu i na sta god nam lici SPC, radi se o coveku cija dobrota, sklonost prastanju i unutrasnji mir koji je imao su legendarni. Dakle, kao coveka a ne kao patrijarha SPC sam hteo da ga ispratim i predstavim ovom forumu onom pricom o njegovom putovanju vozom i brigom za nekog prljavog i zapustenog studenta/novinara kojem je na kraju, protivno svojim uverenjima, dao intervju samo zato sto je video koliko je to njemu bilo vazno. On je tim vozom putovao stalno i nikada ga kamere nisu pratile. Niti je glumio skromnost niti mu je to kao istinskom monahu bilo potrebno. Kako god i ko god ga bude zloupotrebljavao posle smrti, kao sto su ga zloupotrebljavali za zivota, njega nece da osteti nimalo, najmanje ce da ga baci u blato. Prizovite se pameti malo, nije patrijarh ni predsednik ni premijer da koristi vojsku, policiju i medije kako bi zavodio red u svojoj organizaciji. Narocito ne ovakav patrijarh koji je veci deo svog stolovanja provodio u molitvama i medju knjigama.Uzgred, nije tacno da se nije oglasavao protiv zlocina. Sta mislis odakle ona posalica na njegov racun "budimo ljudi, iako smo Srbi" koja je, doduse, iskarikirana kako bi se zadovoljila blaziranost vecitih studenata i wannabe cinika koji "znaju" kako bi vodili drzavu izmedju dva ozderavanja po kafanama i podrigivanja od jeftinog piva. Tacno je, Pavle je bio isuvise van svega ovoga da bi sprecio da ga vozaju lajave, korumpirane i u glavu bolesne vladike koji se ne skidaju sa naslovnih strana novina i vode drzavnu politiku umesto da vode crkvu. Slabost? Moze biti, ako patrijarha dozivis kao prosvecenog apsolutistu koji u rukama ima sve poluge politicke i medijske moci. Ja licno ne verujem da je on na te stvari gledao iz tog ugla. Njegov teren su bile molitva i vera i time se najcesce i bavio jer ga je to jedino i zanimalo. Sve u svemu, Pavle i mesto patrijarha ovakve SPC jednostavno nisu zasluzivali jedno drugo. On je bio isuvise "crkven" za ovakvu crkvu.
Harpere, vadis iz konteksta i zao mi je da to radis na ovaj nacin: on jeste, verovatno, bio crkven na nacin koji pripada manastiru, kontemplaciji, cemu god hoces - ni jedan od tih kvaliteta ili 'kvaliteta' mu nisam osporio.Patrijarh je javna funkcija: covek koji se na njoj nalazi i koji se nje prihvatio podleze nazalost nekim drugim pravilima. I - mora, duzan je, da po njima igra, ponasa se.Pristajuci da bude paravan grupi koju pominjes, ne dizuci glas protiv njihovog srozavanja crkve, mozda je i vise kriv nego oni. On im je, naime, dao pokrice, mogucnost da se zaklone iza njegovog moralnog autoriteta, ma sta ja licno o njemu mislio.Da ti odgovorim da sam tacno znao da ce iz celog posta neko da izvuce samo crne audije - necu.
Link to comment
OK uzivaj u svojoj tuzi i pijetetu, siguran sam da ces se osecati mnogo vecim covekom zbog toga zato sto si deo neceg veceg nego sto si ti. Mene samo zanima cirkus u koji ce se ovo pretvoriti.
Способност да у свему нађеш лоше и зло, а да сасвим превидиш добро и поучно је сама по себи пакао. Ваш постојани цинизам без имало позитивности је симптом обољења душе.
Link to comment
Способност да у свему нађеш лоше и зло, а да сасвим превидиш добро и поучно је сама по себи пакао. Ваш постојани цинизам без имало позитивности је симптом обољења душе.
Suck my hairy balls.
Link to comment

Bilo bi pošteno odvojiti ličnost pok. patrijarha, koji je po svemu sudeći bio izvanredan čovek, od političke kaljuge i poluljudi koji ga zloupotrebljavaju ...

Link to comment
Harpere, vadis iz konteksta i zao mi je da to radis na ovaj nacin: on jeste, verovatno, bio crkven na nacin koji pripada manastiru, kontemplaciji, cemu god hoces - ni jedan od tih kvaliteta ili 'kvaliteta' mu nisam osporio.Patrijarh je javna funkcija: covek koji se na njoj nalazi i koji se nje prihvatio podleze nazalost nekim drugim pravilima. I - mora, duzan je, da po njima igra, ponasa se.Pristajuci da bude paravan grupi koju pominjes, ne dizuci glas protiv njihovog srozavanja crkve, mozda je i vise kriv nego oni. On im je, naime, dao pokrice, mogucnost da se zaklone iza njegovog moralnog autoriteta, ma sta ja licno o njemu mislio.Da ti odgovorim da sam tacno znao da ce iz celog posta neko da izvuce samo crne audije - necu.
Zao mi je sto ti je zao ali ja se u ovom postu nisam bavio nikakvim vrednosnim odredjenjima "tvojih" crnih audija, niti sam ih uopste pominjao, to jest nisam im davao nikakvo vrednosno znacenje kako bih se suprotstavio nekom tvom stavu. Takodje nista nisam rekao o tome da li je Pavle aktivnosti svojih vladika smatrao za srozavanje SPC ili ne, posto to ne znam. Ono sto znam je ono sto sam i napisao - on je bio monah posvecen molitvi i dobar covek. To ce ti potvrditi svako ko je makar 15 minuta proveo s njim u drustvu. Iz mog ugla i ugla onoga kako ja vidim ulogu SPC nije bio dobar patrijarh, buduci da nije doveo SPC na ono sto bih ja voleo da vidim, ali to je moj problem a ne njegov i moje tumacenje a ne njegovo. Takodje ne znam koja su to pravila javne drustvene igre kojih patrijarh mora da se pridrzava i po njima igra jer uopste ne poznajem Statut SPC, ako tako nesto uopste postoji.
Link to comment
Вас пар са идејама које немају ни за цензус мрзите цео свет јер држава ради оно што 70% грађана осећа. Без стида и срама свуда и у свему видите само зло и само мрак.
Pa čuj, ovo si pogodio. Za mene barem. Ostatak nisi, baš naprotiv.
Link to comment

Sa Српских националиста:

Нек му је лака земља. Био је преблаг. Сад треба да дође чврст националистички, који неће попустити.
Link to comment
da skratimo, dobar covek, los patrijarh. sustina.
Да, уместо да буде пастир, патријарх треба да буде психо попут Чеде или Шешеља.
Link to comment

Najmanje je Pavlova krivica bila sto je potrebno biti skot i manipulator da bi se "kvalitetno" bilo na celu te organizacije. Ja zaista verujem da on te karakteristike nije posedovao ili bar ih nije posedovao u dovoljnoj meri te su mogli razni zlikovci da mimo njega ostvaruju svoje ciljeve.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...