Jump to content
IGNORED

Vudi Alen


PussyGalore

Recommended Posts

kapiram sarkazam, ali stojim iza toga da je volter miti više nego gledljiv film - dapače, odličanštos besan, zaki, stvarno nemaš razloga spram mene? možda te malo pecnuh jedared, al to je odista bila benevoletna šega - sija mi ćup spram toga ko šta voli da sluša/gleda/za koga glasa, te kako piše i šta, a da bih se svađao - neobavezno čavrljamo

Link to comment
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    23

  • Ajant23

    22

  • Buck Naked

    12

  • Lrd

    11

Top Posters In This Topic

elis, anader vuman, septembar... ali i poslednji za koji znam da ti se đa, a stupidno je da se sporečkamo oko jebenog vudja, ne?ko voli super, ko ne voli, super
Ma nema šanse da se sporečkamo, ja mislio da ćeš da popljuješ bar Menhetn ili Zločine i prekršaje, ili neki od novijih, a ti naveo generalno tri opskurnija njegova filma, stara 15-20 godina. Ali, to je već neki bivši Alen, slabo BJ ima više veze sa tim. Ako bih BJ mogao da svrstam u nekakvu "podgrupu" Alena, verovatno bi tu mogli da strpamo Match Point ili taj Crimes and Misdemeanors - kao filmove koji se bave odlukama i njihovim konsekvencama, mogao bi tu da uđe možda i Anything Else, šta ja znam. Svakako da tu nema pretenzija karakterističnih za te filmove koje si naveo.
Link to comment
Lang je lekcija iz udzbenika, muzej; nesto znaci samo poznavateljima.Hickok je - Amerikanac; ne bi bio Hickok da je ostao u Engleskoj.Mitrovic je posten covek, zanatlija i profesionalac koji je uradio jedino sto u filmu moze da se uradi: dosledno primenio i lokalno prilagodio - americki obrazac.Samo, takvih ima koliko hoces: Denys de La Patelliere, Henri Verneuil...Trifo, OK, samo i on je malo precenjen...Kakav bre Kislovski...
Pa ne ide to tako. Ako ćeš da klasifikuješ stvari, deliš ih u kategorije i razvrstavaš ko gde pripada i da deliš vrednosne sudove, onda je, dakle, obavezno da poznaješ barem osnovnu istoriju filma. A ovo što si nabrojao, jednostavno, nije tačno, faktografski je pogrešno, nije pravo stanje stvari.Ovo su činjenice:- Lang je jedan od najznačajnijih reditelja u istoriji i u filmografiji ima besmrtna remek-dela. To znači da će funkcionisati i da ih pustiš sadašnjem 20-godišnjaku koji želi da pogleda dobar film.- Hičkok je u Holivud otišao kao Hičkok - reditelj saspensa i trilera sa crnim humorom i mnogim svojim zaštitnim znacima (pojavljivanje u filmu, korišćenje znamenitosti dok se odvijaju napete radnje, MekGafin, itd.). On je PRE odlaska u Holivud snimio Blackmail, 39 steps, Saboteur, The Man Who Knew Too Much, Secret Agent, Lady Vanishes i druge. Dakle, dok je živeo i radio u Velikoj Britaniji, čiji je bio građanin i vitez koga je odlikovala kraljica.- Mitrović je jedan od najznačajnijih reditelja bivše SFRJ.- Gde je tačno Trifo "malo precenjen" i šta je tačno u njegovom opusu, uticaju i zaostavštini precenjeno?- Za Kišlovskog...Nemam šta da ti kažem sad osim da pogledaš.A sad možeš da pročitaš i moj odgovor boshokuu ako te zanima.
lang je više američki do li nemački; čitavu ekipu oko kaje d sinema, uključiv i trifoa, bespredmetno je i spominjati - oni su tek poameričeni; žika bi bolje bilo da se zadržao stripa, al ok, on mi drag, a kišlovski je palamud na googlepa jebem mu miša, ako jedan jasođiro ozu, tolike hvalospeve izreče o fordu, šta dalje...(hičkok je gromada koju ću zaobići)
Moja cela poenta je da smo skoro svi mi svuda američki, od toga je počela rasprava i zato sam ja reagovao na pišanje po američkom filmu. Naravno da Langovih remek-dela, osim Metropolisa, ne bi bilo da nije bilo Amerike. I da, naravno da je skoro ceo francuski Novi talas nastao iz Amerike. Oni su doduše dodali malo evropske arome, ali je konačan zbir isti: da jedan veliki deo evropskog filma jeste u svim važnim stvarima isti kao i američki. Ono što jeste evropsko umetničarenje su, na primer, Felini, Pazolini, Bergman, Džarman, kurac, palac. To je dekonstrukcija filmskog jezika i izraza koji nam je doneo Holivud i to jeste, kao, tipično evropski, ali Vudi Alen tu nikad i nikako nije hteo da se uklapa. Verovatno je neki tvorac teze o "Alenu Evropljaninu" hteo da ga svrsta u koš napravljen od italijanskog neorealizma i potomaka, ali Alen nije ni to, osim što mu je to neka inspiracija.Ukratko, moje teze su da je Alen manje-više usavršio svoj lični psihoanalizatorski žanr ili tip filma, i zato ga ja ne podnosim, ali ne može se osporiti da je u pitanju veliki i značajni reditelj, koji nema veze sa Holivudom. Druga teza je da ne postoji homogena stvar kao što je "evropski film". Evropski film je jedan jako širok dijapazon svega i svačega, bez obzira da li je nastao od klasičnog američkog žanra pa postao giallo ili špageti vestern, ili je nastao iz pozorišta a la Bergman, ili je negledljivo jedenje govana a la Felini. A Ozu, Ford, nema tu šta da se priča.
Link to comment

@žeksih, čuj, renesansni baja s mog avatara reče:

I took a round trip around Hollywood because I think it frightened me. I didn't want to get burned in that glare.
veliki je američki film, najveći, te i likovi poput alena (bolje je "elen" uostalom kao što je bolje robert "oltman", al nismo navikli), mogu u toj širokoj gami sebi pronaći mesto, te sledstveno tumačenje pozicije koju su zauzeli, ali opet pod okriljem konteksta te zemlje, koja nije država, već civilizacija(al ovo zvuči pretenciozno, žasu... al ok, to stvarno mislim) Edited by boshoku
Link to comment
Enede. Šta sam izazvao, a nije mi bila namera...Prijatelju, nemam ja ni vremena ni živaca da se trvem s tobom "dal' je bolja Amerika il' Evropa". Da sam tražio dinar svakome ko je hteo da na tu temu ovde (a i šire) meri patke, do sada bih bio Bjela.Međutim, kako si ti od priče o Vudi Alenu došao kroz tri posta do ideje da nam ispričaš svoju istoriju filma, to ostaje misterija. Gde smo svi mi to pogrešili...... Zašto lepo ne bi otvorio novi topic - "Istorija filma" od Namenskog™, mislim da ovaj pdf realno vapi za tim. Ili ovaj, ili neki južnije...Sad pošto si se tri puta deklarativno premazao Fordom i imaš ga po celom telu, budi dobar pa se informiši da je vreme maverika prošlo i da je Holivud danas nešto sasvim drugo, pa ako hoćeš da pljuješ Alena u njemu, red bi bio da ga porediš sa onim što je na prvih desetak mesta po box ofisu, jer, realno, sve drugo u odnosu na to ne postoji™.... A Forda nemoj od nas da braniš, niko ga ovde ne napada.
Link to comment
Pa ne ide to tako. Ako ćeš da klasifikuješ stvari, deliš ih u kategorije i razvrstavaš ko gde pripada i da deliš vrednosne sudove, onda je, dakle, obavezno da poznaješ barem osnovnu istoriju filma.
Nista ja ne delim niti klasifikujem, na pamet mi ne pada.Cela zapetljancija je pocela kada si me, ne pazeci, optuzio za pisanje po americkom filmu :cry: .I to samo sto sam odgledao Hjustonovog Judge Roy Bean; to je mozda razlog sto sam malo vise krvolocan kada se pomenu Vudi Alen i Evropljani dzumle.
A ovo što si nabrojao, jednostavno, nije tačno, faktografski je pogrešno, nije pravo stanje stvari.Ovo su činjenice:- Lang je jedan od najznačajnijih reditelja u istoriji i u filmografiji ima besmrtna remek-dela. To znači da će funkcionisati i da ih pustiš sadašnjem 20-godišnjaku koji želi da pogleda dobar film.
Za Langa sam i napisao da je upravo to: muzej, lekcija iz udzbenika istorije filma.Niti mu poricem velicinu, niti znacaj, niti uticaje.Za 20-godisnjaka bih voleo da si u pravu.
- Hičkok je u Holivud otišao kao Hičkok - reditelj saspensa i trilera sa crnim humorom i mnogim svojim zaštitnim znacima (pojavljivanje u filmu, korišćenje znamenitosti dok se odvijaju napete radnje, MekGafin, itd.). On je PRE odlaska u Holivud snimio Blackmail, 39 steps, Saboteur, The Man Who Knew Too Much, Secret Agent, Lady Vanishes i druge. Dakle, dok je živeo i radio u Velikoj Britaniji, čiji je bio građanin i vitez koga je odlikovala kraljica.
Sve je to tacno i onako kako kazes: samo da je ostao u Engleskoj, ostao bi jedna od lekcija iz istorije filma i to otprilike ispisana bas tvojim recima.Amerika je od njega napravila Hickoka, nisam ja kriv sto se tamo overavaju Evropljani.I jos pri tom stoje u redu.To sto je vitez odlikovan od strane kraljice je za film, Hickoka i nas ovde vazno otprilike kao ...Ili mozda jeste?Znas nesto o uticaju engleske kraljice na estetiku filma sto ja ne znam?
- Mitrović je jedan od najznačajnijih reditelja bivše SFRJ.
Covece, citas li ti sta ja pisem?Rekao sam ti: posten zanatlija, profesionalac, koji je primenio americki obrazac na pravi nacin i sa merom prilagodjen lokalnim uslovima i ukusu lokalne publike.Gde ces vece priznanje?Naveo sam ti i Francuze iz iste fele ti se ne oglasi?
- Gde je tačno Trifo "malo precenjen" i šta je tačno u njegovom opusu, uticaju i zaostavštini precenjeno?
Ovo bi ostavio za kaznije.Lelouch mi je jaci; mada, kada je o ovim Francuzima rec, priznajem, tanak sam: i jesu filmska Evropa i nisu.Usrali su motku po pitanju mnogih stvari glede filma, ali me imaju na Zan Gabenu, Trentinjanu i jos par likova...Usput, kad pomenuh Trentinjana, jedan promakao film sa njim matorim: Fiesta.
- Za Kišlovskog...Nemam šta da ti kažem sad osim da pogledaš.
Zvucis kao moja Glavna i Odgovorna.Duplo golo pa jos toliko.Mozda najbolji primer (posle nenadjebivog Bergmana) onog sto ja zovem evropejskim mrsomudjenjem i prodavanjem intelektualstine.
A sad možeš da pročitaš i moj odgovor boshokuu ako te zanima.
Procitao.Za razliku od tebe ja pratim fabulu :lolol:
Moja cela poenta je da smo skoro svi mi svuda američki, od toga je počela rasprava i zato sam ja reagovao na pišanje po američkom filmu. Naravno da Langovih remek-dela, osim Metropolisa, ne bi bilo da nije bilo Amerike. I da, naravno da je skoro ceo francuski Novi talas nastao iz Amerike. Oni su doduše dodali malo evropske arome, ali je konačan zbir isti: da jedan veliki deo evropskog filma jeste u svim važnim stvarima isti kao i američki.
Ovoliko pisanje da bismo otkrili da se slazemo oko glavne stvari.Usput: sta je to evropska aroma???
Ono što jeste evropsko umetničarenje su, na primer, Felini, Pazolini, Bergman, Džarman, kurac, palac. To je dekonstrukcija filmskog jezika i izraza koji nam je doneo Holivud i to jeste, kao, tipično evropski, ali Vudi Alen tu nikad i nikako nije hteo da se uklapa. Verovatno je neki tvorac teze o "Alenu Evropljaninu" hteo da ga svrsta u koš napravljen od italijanskog neorealizma i potomaka, ali Alen nije ni to, osim što mu je to neka inspiracija.
+1Samo, ostajem pri tom da je Vudi Alen izraz, jedan od najjacih, americke ko zna odakle i zasto potekle teznje da se bude intelektualan, citaj evropski. Od knjizevnosti do filma.
Ukratko, moje teze su da je Alen manje-više usavršio svoj lični psihoanalizatorski žanr ili tip filma, i zato ga ja ne podnosim, ali ne može se osporiti da je u pitanju veliki i značajni reditelj, koji nema veze sa Holivudom.Druga teza je da ne postoji homogena stvar kao što je "evropski film". Evropski film je jedan jako širok dijapazon svega i svačega, bez obzira da li je nastao od klasičnog američkog žanra pa postao giallo ili špageti vestern, ili je nastao iz pozorišta a la Bergman, ili je negledljivo jedenje govana a la Felini.
+1Pa, to bi bilo otprilike to.Plus, kao sto rekoh, rani Vajda, mislim na Pepeo i dijamant, par De Sikinih filmova...Osim jedne stvari, bitne poprilicno, mislim: kada si se vec uhvatio Langa, trebalo je da pomenes i velike Sovjete.Red je.Ja se drzim Hauzera i njegove teze da su zbog svoje okrenutosti ka tehnici - imam na umu takozvano zlatno doba filma - USA i SSSR najfilmskija moderna drustva i da je tamo rodjen film kao umetnost.Cini mi se samo da imamo jedan problem: izgleda da je davno proslo takozvano zlatno doba.Filma.
Link to comment
Enede. Šta sam izazvao, a nije mi bila namera...Prijatelju, nemam ja ni vremena ni živaca da se trvem s tobom "dal' je bolja Amerika il' Evropa". Da sam tražio dinar svakome ko je hteo da na tu temu ovde (a i šire) meri patke, do sada bih bio Bjela.Međutim, kako si ti od priče o Vudi Alenu došao kroz tri posta do ideje da nam ispričaš svoju istoriju filma, to ostaje misterija. Gde smo svi mi to pogrešili...... Zašto lepo ne bi otvorio novi topic - "Istorija filma" od Namenskog™, mislim da ovaj pdf realno vapi za tim. Ili ovaj, ili neki južnije...Sad pošto si se tri puta deklarativno premazao Fordom i imaš ga po celom telu, budi dobar pa se informiši da je vreme maverika prošlo i da je Holivud danas nešto sasvim drugo, pa ako hoćeš da pljuješ Alena u njemu, red bi bio da ga porediš sa onim što je na prvih desetak mesta po box ofisu, jer, realno, sve drugo u odnosu na to ne postoji™.... A Forda nemoj od nas da braniš, niko ga ovde ne napada.
Niti sam ti prijatelj, niti imam takve ambicije.Niti si ti bilo sta ovde izazvao, a tvoje ambicije da budes Bijela ili ko vec, moraces da zadovoljis na drugom mestu ili na drugi nacin.Prema tome, ukljuci malo, minimum ljubaznosti, ili se posveti atletskoj disciplini koja se zove troskok.Hvala.
Link to comment
Niti sam ti prijatelj, niti imam takve ambicije.Niti si ti bilo sta ovde izazvao, a tvoje ambicije da budes Bijela ili ko vec, moraces da zadovoljis na drugom mestu ili na drugi nacin.Prema tome, ukljuci malo, minimum ljubaznosti, ili se posveti atletskoj disciplini koja se zove troskok.Hvala.
Kakav si ti nevaspitani kreten,
Link to comment

ae se složimo da je bilo/ima, pun kurac filmskih stvaralaca, diljem zemljine šare, a koji su odistinski umetnici, što jeste aksiom, pa da prestane jebeno trvenje na topiku o filmu - bilo je mnogo i ranije, pa su ljudi ukačili da je besmislenoznam da nema ništa od toga, sada kad je diskusija krenula vako prenaglašeno, al tenk ju pipl, hvala ljudi, trud je važan

Edited by boshoku
Link to comment

Jbt, ja jesam uskocio na temu koja me interesovala, ali vas ljudi ne razumem: eno gore pise sve crno na belo, prica se o materiji koja je forumska, na forumu i ni manje ni vise od toga.Umesto toga, krene prica sa premeravanjem strucnosti po raznim aspektima teme, pocev od istorije filma pa na dalje.Da mi je do istorije filma, potrazio bih to tamo gde je sigurno kvalitetnije (nista licno naravno), na primer po knjigama.Ovde, em kazem svoje misljenje, em ocekujem da cujem tudja: ono, misljenje je kao dupe, svako ga ima, ali ovo je forum jbgAli da se potezu ordeni engleske kraljice, vaspitanja i nevaspitanja, pobednici i pobedjeni - neka hvala.Usput, niko osim Lrd-a se nije upustio u to da napise bilo sta smisleno i odgovori mi: ostali su ostali na izjave kao sto je 'ej bre znas li ti ko je Dzon Ford, sta pricas bre, pojma nemas, itd, itd....Onaj gore, zaboravih mu nick nema vremena da sa mnom raspravlja i o tom nemanju vremena napisao jedan vise nego prosecan post.... :isuse: Dakle, dragi moji poznavaoci ostajte mi zdravo, niste vi za film: seruci o filmu, radite upravo ono sto za film nije.Pametujete.A filmovi se - gledaju. :smoris:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...