Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

4 hours ago, Shan Jan said:

Pisu gore @vememah i ostala ekipa, Kinezi ubijaju koliko prave solarnih panela, uopste ne sumnjam da ce napraviti tu struju. Tu pre problem moze biti materijal, reciklaza, mreza itd...

 

A bio svuda - Sangaj, Guilin, Zhangjiajie, Xi'An, Luoyang, Pingyao, Peking...

struja

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 19.5.2024. at 23:58, onamonamo said:

iz mog iskustva, ti besplatni punjaci su prilicno spori, bas u ada molu se secam da je 6kw/h

 

ove godine cemo u cg preko hrvatske zbog punjaca, od cacka do podgorice je otprilike crna rupa za ev

Uglavnom regionalni putevi, spora vožnja, oni s većim baterijama bi trebali da to mogu proći, Tesle pre svih. 

  • Hvala 1
Link to comment
38 minutes ago, Ras said:

Novosti iz Rimac-Bugatija:

 

Svaka cast Rimcu, ovo izgleda stvarno fantasticno. Da imam kintu, pa da stavim na njegov biznis na berzi. Ovo je bas ozbiljan i veliki posao u pitanju.

Nekako se vremenski poklapa sa nasim letecim automobilima :isuse:

Link to comment

Prognoze da će biti prisuni na ulicama Zg za 2-3 godine su baš optimistične. Živi bili, pa videli!

  • +1 1
Link to comment
On 20. 6. 2024. at 3:34, Shan Jan said:

Sad dok sam bio u Kini primetio sam par stvari u vezi saobracaja:

  • Ubedljivo najdominantniji vid saobracaja je public transport te i u velikim gradovima ulice nisu zakrcene kao u BGu.
  • Svi autobusi i taksiji su elektricni.
  • Jako je puno ljudi (posebno zena) koji voze skutere. Svi motori su elektricni.
  • Vecina automobila na ulicama su elektricni.
  • Elektricni automobili su mnogo jeftiniji nego u Evropi. Elektricni skuteri su bukvalno dzabe, cak i za prosecnog Kineza.
  • Postoje kvote za automobile u velikim gradovima. Vodic nam je rekao da je prosecno vreme cekanja na auto u Pekingu 15 godina.

Posledica je da na ulicama nema mnogo buke niti zagadjenja. Vazduh u Pekingu je bio ko da smo na planini. Dok mi u Evropi debatujemo da li elektricni automobili imaju buducnost ili ne, Kina se vec prakticno prebacila na taj mod rada.

 

Kina je takodje predvodnik u gotovo svim kategorijama kad je u pitanju proizvodnja baterija, ukljucujuci i noviji tip koji je laksi i brze se puni:

 

 

Uglavnom si u pravu, osim za kvalitet vazduha. Ni u Pekingu ni u Šangaju nije ni blizu kako treba osim ako su baš povoljni vremenski uslovi. U Šangaju je najviše pomoglo to što su većinu industrijskih potrojenja izmestili dalje od grada. Iz moje kratke posete zimus, bilo je dana kad je bio OK vazduh (uglavnom kad je jak vetar) i bilo je dana kada se vrhovi zgrada nisu videli od smoga i bilo je baš teško disati.

Link to comment

rimac će sjebati i bugatti, nije da je pre njega brend kidao ali smo ga se barem rado sećali po fotkama

Link to comment
12 minutes ago, Eleniko said:

rimac će sjebati i bugatti, nije da je pre njega brend kidao ali smo ga se barem rado sećali po fotkama

Kad kazes ''i'' sta je pre toga sjebao?

Link to comment

ne znam, poruka mog posta je da će još jedno ime koje je nekome nešto značilo, ovako, onako, istorijski, biti sjebano u brdu novoprazilukaške plastike, aluminijuma i litijuma

 

samo zato što se moglo kupiti

 

iskr ne bi baš očekivao da imaš nerazumevanje za to da se ikonički brand koristi za nešto što niđe veze sa njime.

 

da se razumemo, ne mislim ništa drugačije ni o TATA british motors land roverima, jaguarima i sličnoj igrariji

 

možemo da diskutujemo ali nisam zainteresovan ako ćeš odmah u ad hominem napušavanje

Link to comment

Stvarno ne znam sto si tako agresivan, pitanje je bilo jednostavno, sta je Rimac jos sjebao? Nisam pitao da bih se nesto nadgornjavao, nego zato sto ne znam, a vidim da ti znas i nista vise nema iza toga. 

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Lancia said:

Stvarno ne znam sto si tako agresivan, pitanje je bilo jednostavno, sta je Rimac jos sjebao? Nisam pitao da bih se nesto nadgornjavao, nego zato sto ne znam, a vidim da ti znas i nista vise nema iza toga. 

 

rekoh, neću u ad hominem napušavanje /ne znam što si toliko agresivan/

 

nije bila stvar u rimcu, dopuštam da sam se loše izrazio kao što vrv i jesam, nego o još jednom upropašćenom ikoničkom brendu. elon reeve musk je barem pošteno u auto svetu krenuo od nule /barem ja ne znam da nije/, nije kupio mustang ili shelby ili corvette, nego je kreirao sopstveni brend koji se ne šlepa na istoriju.

 

inače nemam problem da se ne slažemo ili mi je naopaka logika, kad stignemo dotle, ako stignemo.

Edited by Eleniko
Link to comment

Na Indexu godinama, i u vijestima i u komentarima čitalaca, ide narativ da je Rimac jedna velika prevara i pronevjera državnih i EU poticaja od 180 miliona EUR i da su mu poslovni rezultati frizirani, plus da je pokrenuo biznis parama koje je nahapao HDZ ćaća.

 

Robotaksi juče nije htio da dođe na binu na njegove pozive preko appa, kaže da su blokirale kočnice, a prethodno testirano uspješno stotinama puta. Prema prvoj verziji ugovora, trebalo je da se zarolaju ulicama Zagreba već ove godine, a navodno je ova prezentirana tehnologija kupljena u Izraelu, a ne razvijena u njegovom tek-centru.

 

Djeluje mi nevjerovatno da bi se VW preko Poršea uvezao sa njim bez ozbiljne provjere, ali vidjećemo. Tih 180 miliona mu je proslijedio Plenković preko Brisela, a tamo valjda prate šta se radi s takvim parama i postoje neki rokovi da se utrošak opravda.

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, autsajder said:

Na Indexu godinama, i u vijestima i u komentarima čitalaca, ide narativ da je Rimac jedna velika prevara i pronevjera državnih i EU poticaja od 180 miliona EUR i da su mu poslovni rezultati frizirani, plus da je pokrenuo biznis parama koje je nahapao HDZ ćaća.

 

Robotaksi juče nije htio da dođe na binu na njegove pozive preko appa, kaže da su blokirale kočnice, a prethodno testirano uspješno stotinama puta. Prema prvoj verziji ugovora, trebalo je da se zarolaju ulicama Zagreba već ove godine, a navodno je ova prezentirana tehnologija kupljena u Izraelu, a ne razvijena u njegovom tek-centru.

 

Djeluje mi nevjerovatno da bi se VW preko Poršea uvezao sa njim bez ozbiljne provjere, ali vidjećemo. Tih 180 miliona mu je proslijedio Plenković preko Brisela, a tamo valjda prate šta se radi s takvim parama i postoje neki rokovi da se utrošak opravda.

 

Da sam Elon Mask, poslao bih Rimcu čekić sa prezentacije Cyber Trucka.

 

 

Edit. Bila je ovih dana i vest da je VW uložio veliki novac u Rivian, sa najavom dodatnog ulaganja ukoliko se saradnja ispostavi uspešnom. Ne znam detaljno šta VW očekuje od Riviana?

 

Evo vesti: Volkswagen's $5 bln investment in Rivian boosts EV maker's shares | Reuters

Edited by Ras
Link to comment
1 minute ago, Eleniko said:

 

rekoh, neću u ad hominem napušavanje /ne znam što si toliko agresivan/

 

nije bila stvar u rimcu, dopuštam da sam se loše izrazio, nego o još jednom upropašćenom ikoničkom brendu. elon reeve musk je barem pošteno u auto svetu krenuo od nule, nije kupio mustang ili shelby ili corvette, nego je kreirao sopstveni brend koji se ne šlepa na istoriju.

 

inače nemam problem da se ne slažemo ili mi je naopaka logika, kad stignemo dotle, ako stignemo.

Pa Rimac se bavi istim poslom kao i Musk, samo je pocetna tacka sa druge strane. U neku ruku to je i normalno jer iza njega ne stoji bogati akcionarski sloj Amerike, vec mala Hrvatska. Opredelio se za hiperautomobile, ocigledno da je imao dobrih inovacija, cim su VW (Porsche), BMW i KIA zainteresovani da rade sa njim i ulazu u biznis. 

Bugati nece propasti, to je jako pametna politika VW da preda dalji razvoj brenda nekome ko je u istoj bransi, jer Bugati ne moze da deli komponente sa ostalim clanovima korporacije kao npr. Bentley a razvoj svakog modela je preskup. Ovako ce Rimac i Bugati da dele tehnoloske prce jer su istom rangu.

Sve i da propadne Bugati, mene bi bolelo dupe, meni je nemerljivo veca tuga sto je nestao jedan SAAB i sto su mnoga automobilska imena, nekad pristupacna sirem trzistu, sad prekomandovana u luksuzne ili poluluksuzne brendove. Valjda je to cena napretka a ja to ne razumem najbolje. Ali to  je za neku drugu temu.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...