Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

24 minutes ago, Peter Fan said:

Baterija je znacajno veca/teza, a i elektromotor je veci, sto znaci da kad se baterija isprazni, motor SUS mora da nosi sav taj dodatni teret, sto povecava potrosnju. Plus, je  znacajno skupji od obicnog hibrida, tako da ne znam koliko treba preci da bi se doslo do "pozitivne nule".

 

No, slazem se da zavisi od profila voznje, i nekome se moze pogoditi da ogromnu vecinu kilometara preveze na struju. 

Pa vidi, ja imam jednu pogodnost, ne plaćam gorivo uopšte, to sve ide naračun firme za koju radim :)

 

A ostalo se mogu složiti sa nekim stvarima, ali ja i sad vozim hybrida i potrošnja mi je na autoputu, sa 2.5 motorom izmežu 8 i 9, što je meni potpuno prihvatljivo... AKo bi bilo isto sa Primeom, sve ok...

 

No za cenu si u pravu, sad sam uspeo da nažem kao neki cenovnik, najslabija oprema na Priemo je 10K€ više od najjače opreme na običnom hybridu (koji sam hteo da uzmem sledeće godine, svakako)...

 

Inače cene su kod nas 20K$ veće neko u USA za Prime, jebeno neverovatno...

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Pa vidi, ja imam jednu pogodnost, ne plaćam gorivo uopšte, to sve ide naračun firme za koju radim :)

 

A ostalo se mogu složiti sa nekim stvarima, ali ja i sad vozim hybrida i potrošnja mi je na autoputu, sa 2.5 motorom izmežu 8 i 9, što je meni potpuno prihvatljivo... AKo bi bilo isto sa Primeom, sve ok...

 

No za cenu si u pravu, sad sam uspeo da nažem kao neki cenovnik, najslabija oprema na Priemo je 10K€ više od najjače opreme na običnom hybridu (koji sam hteo da uzmem sledeće godine, svakako)...

 

Inače cene su kod nas 20K$ veće neko u USA za Prime, jebeno neverovatno...

Pa ako ti neko drugi placa gorivo, onda bi struja bila na tvoj trosak, pa ne znam zasto bi to radio. Plus, u SRB se vecina struje proizvodi na ugalj, tako da je uticaj na okolis vjerovatno mali.

 

Glede cijena, americke cijene ne ukljucuju porez. U zavisnosti gdje zivis, to moze i da ide do 8%. Ali, jeste da nema carina, plus ja mislim da se RAV4 pravi u Kanadi, a SAD i Kanada imaju (skoro) bescarinski rezim.

Link to comment
4 minutes ago, Peter Fan said:

Pa ako ti neko drugi placa gorivo, onda bi struja bila na tvoj trosak, pa ne znam zasto bi to radio. Plus, u SRB se vecina struje proizvodi na ugalj, tako da je uticaj na okolis vjerovatno mali.

 

 

Pa nije sve u parama i ekonomičnosti i ekologiji... :)

 

Volim interesantne i nove stvari i ako imam mogućnost, volim da ih sebi priuštim... Tako sma kupio i Hybrida pre 3 odine, kad ovde toga skoro nije ni bilo...

  • +1 1
Link to comment

Ja sam danas video prvi put uzivo iX. Meni se bas svideo jos samo da nije elektro. :fantom:

 

Inace sipam gorivo kad dodjem na nekih 30 km do kraja i verujem da bih sigurno na pocetku ostao sa iX na nekom semaforu bez struje.

 

Mislim da ipak jos nije vreme za elektro kao primarni auto. Malo je stanica za punjenje, sporo se puni i domet je jos uvek tanak i rizican.

Kao sekundarni auto po gradu i nije tako lose. Mislim da je to VW dobro to ukapirao.

Link to comment
  • 2 months later...

Mozete samo da mu zavidite. Nema nikog nezadovoljnog sa tesla automobilima. NIKOG! 

juce sam samo njima bila okruzena, upalo mi u oko, sve Y i jedan S. Svaki put se pitam odakle ljudima toliki kesh jer samo za kesh mozes da ga kupis, nema zajma za teslu... I  koga god pitam o autu kaze nikad ne prelazi vise na bilo sta. Tehnologija je ispred ostalih bar pet godina dok ovi stignu. Za vas je antiteslase i automatik bio bauk pa sad svi uzivate... 

 

Jok i ne bih volela da imam cyber truck mada ne znam koliki je tacno uzivo jer ako je ko F250, veliki mi je onda. Videla sam ga na ulicama oko Crenshaw centra al npr. na 100m dok je bio u test fazi. 

 

Y je za sad moj odabir da imam para. 

 

Edited by mustang
  • Haha 2
Link to comment
  • 4 weeks later...

Bokte, ovo ce jos na kraju ispasti klasicna "fake it, 'til you make it" prica sa Teslom:

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-10-25/hertz-said-to-order-100-000-teslas-in-car-rental-market-shake-up?utm_campaign=socialflow-organic&utm_medium=social&utm_source=twitter&cmpid=socialflow-twitter-business&utm_content=business&sref=ExbtjcSG

 

Hertz Global Holdings Inc., barely four months out of bankruptcy, placed an order for 100,000 Teslas in the first step of an ambitious plan to electrify its rental-car fleet.

The cars will be delivered over the next 14 months, and Tesla Inc.’s Model 3 sedans will be available to rent at Hertz locations in major U.S. markets and parts of Europe starting in early November, the rental company said in a statement. Customers will have access to Tesla’s network of superchargers, and Hertz is also building its own charging infrastructure.

Link to comment
Quote

...taksiji kojima upravljaju kompjuteri masovno dolaze u jednu slepu ulicu, gde im treba neko vreme da se okrenu i onda nastavljaju dalje sa vožnjom.

U pitanju nije nekoliko vozila, već ljudi koji žive u blizini govore da su u jednom danu videli i pedesetak vozila koja su se zaglavila u toj ulici. Ponekad čim jedan automobil napusti slepu ulicu, odmah dođe drugi, a u nekim slučajevima više vozila dođe na to isto mesto odjednom. Takvo čudno ponašanje privuklo je pažnju stanara ulice...

 

Okupljaju se i dogovaraju, najebali smo... :sleep:

 

Doduse, i nad popom ima pop:

terminator-2.jpg

  • Haha 1
Link to comment

Research Showing Why People Ditch Electric Vehicles Shows 'Revolution' will be Slow, Rocky | T&D World (tdworld.com)

 

About one-fifth of people who adopted electric vehicles ditched them. That seems like a lot to me,” Lane said, “especially given that these were the people most likely and most incentivized to adopt them. Of course, you could also argue that 80 of people kept their EV or got a new one. But interestingly, the same things that predicted if people adopted them, if they were dissatisfied with those things, they abandoned their EV.

 

"There’s a real user experience factor at play here.”

Two factors predicted whether people would abandon both battery and plug-in hybrid electric vehicles. Users were dissatisfied with the convenience of battery charging, and they relied on them for their primary mode of transportation. Previous research has shown that people who have adopted the vehicles thought they would be able to charge them conveniently and wanted the vehicle as their primary mode of transportation, often to save money on gas. Otherwise, there were differences in reasons for discontinuance among battery-powered vs. hybrid electric vehicles.

 

Owners who abandoned their battery-powered EVs reported they were most likely dissatisfied with home charging capability, especially with the ability to rapidly charge at home. Plug-in owners reported they were dissatisfied with the charging costs or that they were not saving as much on fuel costs as they thought they would. They also reported dissatisfaction with their perception of charging access or that there were not as many charging stations available as they thought there would be. Demographically, people who ditched either type were more likely to be smaller and younger, with fewer vehicles, lower incomes and fewer men living in them.

Link to comment

A kola poskupljuju :) nema veze sto je potrebno manje delova za proizvodnju i sto su EV laksa za odrzavanje, uvek ce da izmisle razlog za poskupljenje, te nema cipova, te ulaganje u bezbednosne prce....sad i to nije dovoljno, dizi cenu el. energije, samo rokaj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...